Koй е най-добрият български рефер?

Модератори: paceto, Irish stout, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist, Udoji90

Потребителски аватар
Бисер Шматков
Мнения: 170
Регистриран на: 08 окт 2012 22:57
Местоположение: непостоянно, но по принцип София
Контакти:

Koй е най-добрият български рефер?

Мнениеот Бисер Шматков » 31 авг 2019 19:15

Кой футболен съдия от българското първенство ви е правел най-добро впечатление през годините? Тук си говорим най-вече за обективност и безпристрастност, но естествено и физическа подготовка, както и точност на отсъжданията. Кой от нашите рефери най-много се доближава до Пиерлуиджи Колина, който е уважаван навсякъде по света.

За Атанас Узунов съм чувал само хубави неща, но не съм гледал мачове, ръководени от него.

Смятате ли, че чуждестранни арбитри трябва да свирят мачове в българския шампионат? В края на 90-те години опитни немски рефери (като Маркус Мерк и Бернд Хайнеман) получиха наряди за възлови срещи, но ако си спомням правилно, май и към някои от тях имаше претенции.
Последна промяна от Бисер Шматков на 01 сеп 2019 22:12, променено общо 1 път.
България през розови очила!

http://www.youtube.com/watch?v=AuA3T9Mh2OE

Потребителски аватар
Vura
Мнения: 742
Регистриран на: 30 апр 2015 19:47
Местоположение: София

Re: Най-добрият български рефер

Мнениеот Vura » 31 авг 2019 19:56

Станислав Ставров

Prokurator
Мнения: 7
Регистриран на: 22 авг 2019 11:41
Контакти:

Re: Най-добрият български рефер

Мнениеот Prokurator » 31 авг 2019 21:01

Нито един! . българин ли е, дай му 5 бона и...поръчката ти е готова...

Не, не смятам че ни трябват чужди съдии - и те са готови срещу 2500 евра...

Плосто трябва да започнем отначало, без съдии на мачовете и без БФС!!!

Zaash
Мнения: 784
Регистриран на: 03 окт 2008 10:12
Контакти:

Re: Най-добрият български рефер

Мнениеот Zaash » 01 сеп 2019 00:43

Българските съдии не са по-лоши от средната класа на чуждите съдии. Единственият проблем е лесното даване на фаул. Толкова нелепи отсъждания съм виждал в международните мачове, че като видя как плюят по нашите съдии запалянковци и си мисля, че никой не ни е виновен, че сме на това дередже, нашата комплексарщина е!
Атанас Узунов и за мен беше номер едно от мачовете, които съм гледал. Много умерен и коректен в отсъжданията. Имаше и слаби мачове, но като цяло личеше безпристрастност и качество. От това което помня, като добри съдии може да се определят и Антон Генов, Стефан Орманджиев и Любе Спасов. Със сигурност пропускам някои, но не съм чак толкова паметлив по темата. От настоящите, Георги Кабаков се отличава. Гледах един международен негов мач и ми се понрави. Според мен е добър рефер.

Непринуден
Мнения: 1654
Регистриран на: 16 мар 2015 21:27
Контакти:

Re: Най-добрият български рефер

Мнениеот Непринуден » 01 сеп 2019 03:52

Не ми хвалете Узунов. Бати логиката. За да не си помислим, че като кум на Стоичков е пристрастен режеше на поразия ЦСКА. При това не правеше някаква жертва в разрез със Стоичков, защото последния тогава не беше в приятелски отношения с тогавашните управляващи клуба.

А няма да забравя и преди един мач на Щутгард в Европа с рефер Узунов как Бала възкликна пред немските медии "внимавайте, тоя е кум на Стоичков" в смисъл да не забравяме с кой е приятел и визирайки не футболните качества на Камата, а характера му по терените.

Като цяло нашите рефери са добри като качества, но винаги им е пречело нещо друго. Наш човек беше допусналия Божията ръка.
"В началото на 1969 година Левски пък бе превзет от милиционерите и техния клуб Спартак"(Жаклин Михайлов)
50 години без софийския Левски (1914-1969), мир на праха му.

tornadooo
Мнения: 351
Регистриран на: 02 май 2015 16:30

Re: Най-добрият български рефер

Мнениеот tornadooo » 01 сеп 2019 11:06

Ако питате Г.Г. най-добрият рефер е возеният в багажник :)

Потребителски аватар
TristaNNN
Мнения: 12254
Регистриран на: 16 фев 2010 01:35
Skype: ...
Контакти:

Re: Най-добрият български рефер

Мнениеот TristaNNN » 01 сеп 2019 22:10

Цветан Кръстев. Само не мога да си спомня защо се "отказа" и чия поръчка не изпълни преди години - на ГГ в Литекс или на ЦСКА, наистина не си спомням.
[offtopic]
ludnicaaa написа:Тоя ми скапа деня закво ми беше да чета тва интервю тъкмо свикнах с мисълта че сме ЦСКА тоя ся да ми каже че сме Литекс
:mrgreen:[/offtopic]

orlando7
Мнения: 1859
Регистриран на: 29 юли 2012 10:56
Skype: 55tveu
Контакти:

Re: Koй е най-добрият български рефер?

Мнениеот orlando7 » 01 сеп 2019 22:32

Оня депутат от Симитли дето не може да чете е най-добрия рефер ама по характер!

Потребителски аватар
Бисер Шматков
Мнения: 170
Регистриран на: 08 окт 2012 22:57
Местоположение: непостоянно, но по принцип София
Контакти:

Re: Koй е най-добрият български рефер?

Мнениеот Бисер Шматков » 01 сеп 2019 22:57

Благодаря на всички за мненията!

Съгласен съм, че няма причини българските съдии да са с по-лоши познания от техните европейски колеги по отношение на правилата на играта. Нищо чудно грешката на Богдан Дочев (която за мен си е съвсем човешка) в четвъртфинала между Англия и Аржентина от световното първенство в Мексико през 1986 г. да е дала негативно отражение върху репутацията на родните съдии, предполагаемо заради огромния залог на двубоя и ощетяването на държавата, чийто национален отбор е един от най-популярните и от гледна точка на тези фенове на играта, които не са англичани.

Ако си говорим за настоящите рефери, май най-често съм гледал мачове с главен съдия Николай Йорданов. Немалко запалянковци го обвиняват в изпълняване на поръчки, но не съм го виждал да е опорочавал напечени дербита, а и си личи, че умее да общува с футболистите. Не претендирам да съм специалист с набито око, но ако наистина има склонност да подпира определени отбори, явно го прави доста тънко.

Цветан Кръстев играеше на прилично ниво и като футболист...сигурно е бил с перфектни резултати при покриването на нормативите за физическа подготовка. И за мен е загадка защо рано-рано се отказа.

Бях забравил, че Узунов е кум на Стоичков. Явно наистина е искал да създаде впечатлението, че не е пристрастен, поради което в някои мачове е възможно несъзнателно да е прекалявал с отсъжданията в ущърб на ЦСКА.

Антон Генов съм го запомнил като кадърен съдия, а и беше сред най-безкомпромисните...не позволяваше на футболистите да оспорват решенията му и често вадеше червени картони при отправени обиди.

Като става дума за возенето в багажници, се сетих за Костадин Костадинов, който си беше навлякъл гнева на Гриша Ганчев (който тогава всъщност почти беше спрял кранчето на финансирането на ловчанлии) заради спорни отсъждания в полза на "Левски" в един мач за Купата на страната през декември 1999 г. "Литекс" впоследствие едва се размина с изхвърляне в "Б" група заради сплашването или нанесения побой на рефера в съблекалнята от лица, които бяха приближени на Ганчев. Ще ми е интересно да изгледам записи от тази среща, която е една от най-скандалните в българския футбол.

Не съм ставал свидетел на това Стефан Апостолов да бута определени отбори, но в някои негови мачове (включително и европейски такива) е взимал доста странни решения.

Иначе и аз съм по-скоро на мнение, че и с чужди арбитри пак ще има скандали и не е реалистично да очакваме, че ще са много по-способни от нашите рефери или ще са напълно неподкупни.
България през розови очила!

http://www.youtube.com/watch?v=AuA3T9Mh2OE



Върни се в “Футбол - България”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 7 госта