Точки или голова разлика?

Модератори: paceto, Irish stout, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist, Udoji90

Потребителски аватар
brat domingo
Мнения: 383
Регистриран на: 09 сеп 2009 13:10
Контакти:

Точки или голова разлика?

Мнениеот brat domingo » 27 фев 2018 14:46

Здравейте всички!
На пръв поглед безсмислена тема. Ясно е, във всички футболни (и не само) турнири точките са с предимство пред головата разлика, когато се определя класирането на отборите. Но дали те са по-обективният показател за класата?

Признавам си, тази тема ме е интригувала от доста години. Не следя активно чужди първенства, но нашето го гледам вече 40 г. и понякога съм се питал дали наистина най-добрият отбор е станал шампион, или са "играли и други фактори". Имам предвид късмета, но и разбира се задкулисни машинации (корупция, сделки между заинтересувани отбори в ущърб на трети...). Логиката ми е, че ако един отбор, който да кажем отстъпва на своя пряк конкурент, търси "други начини" за спечелване на титла, то той би се насочил към трупане на точки, а не на голове. В този смисъл, ако наистина шампионът е "честен", то той би следвало да е такъв не само по точки, а и по голова разлика. Ако не е така, възникват някои въпроси...

Затова реших да се поровя в нета и да направя един анализ на последните 40 години, с цел да проверя случаите, в които шампионът не е бил пръв по ГР. Ето резултатите:
От сезон 1977-1978 до сезон 2016-2017 (40 завършени първенства) има 8 такива случая:

1977-78 Локомотив става шампион пред ЦСКА с 1 т, но и с един гол по-лоша ГР
1979-80 ЦСКА става шампион пред Славия с 1 т. и с цели 9 гола по-лоша ГР!
1982-83 ЦСКА става шампион пред Левски с 3т, но и с 3 гола по-лоша ГР
1983-84 Левски става шампион пред ЦСКА с 2 т., но и цели 13 гола по-лоша ГР!
1984-85 Левски шампион пред ЦСКА с 4 т. но и с един гол по-лоша ГР
1985-86 Берое става шампион 2 т пред Тракия (Ботев), но е с цели 25 г по-лоша ГР! Това е най-фрапиращия случай, особено предвид че още два отбора (Славия и Средец- ЦСКА) са с доста по-добра ГР от беройци
1987-88 Левски (Витоша) шампион пред Средец (ЦСКА) с 2 т, но с 6 гола по-лоша ГР
1996-97 ЦСКА шампион пред Нефтохимик Бс с 4т., но и с 4 гола по-лоша ГР
2005-06 Левски шампион пред ЦСКА с 3 т., но и с 3 гола по-лоша ГР.

Нека игнорираме случаите на минимални разлики между точките и негативната ГР спрямо претендента, като приемем, че там става дума просто за шанс. Изводите, които се набиват на очи, според мен са следните:
6 от 8 случая са от 80-те, преди демокрацията. Може би тогава първенството е било доста по-корумпирано от сега? Не по-линия на парична корупция, разбира се, а по-линия на партийна намеса. 2-та "демократични" прецедента са с малка разлика в головете и не говорят непременно за несправедливост в класирането. Но специално казусите от 1979-80, 1983-84, и особено 1985-86 доста понамирисват...

Обикновен фен съм и нямам информация от "кухнята". Просто разсъждавам и анализирам. Не казвам непременно, че ЦСКА през 1980, Левски през 1984 и Берое през 1986 са станали незаслужено първи. Но...

Бих искал да чуя и вашето мнение по моята теза. Може би ще се включат хора от "кухнята", които да разяснят по-точно повдигнатите от мен въпроси за тези три шампионски титли от 80-те?

P.S фен съм на Левски и нямам нищо против Берое. Казвам го, за да не тръгне да търси някой клубни пристрастия :lol:

kamilata3
Мнения: 688
Регистриран на: 19 май 2010 09:50
Контакти:

Re: Точки или голова разлика?

Мнениеот kamilata3 » 27 фев 2018 16:27

Малко глуповато е всичко което си написал,все пак с една с две но точка пред втория ,головата разлика няма значение,това ,че в даден мач си вкарал повече ,не означава ,че си по заслужил,другия е победил в повече мача,то по тая логика третия може да е с повече вкарани гола ,трябвали да стане първенец.
Eminem написа:
Срам е този евроидиот ФК Левски! Време е да ни закриват или да ни забранят да играем в ЕКТ

Потребителски аватар
brat domingo
Мнения: 383
Регистриран на: 09 сеп 2009 13:10
Контакти:

Re: Точки или голова разлика?

Мнениеот brat domingo » 27 фев 2018 17:08

kamilata3 написа:Малко глуповато е всичко което си написал,все пак с една с две но точка пред втория ,головата разлика няма значение,това ,че в даден мач си вкарал повече ,не означава ,че си по заслужил,другия е победил в повече мача,то по тая логика третия може да е с повече вкарани гола ,трябвали да стане първенец.

Благодаря и на теб, колега
Не съм анализирал нито вкарани голове, нито победи, защото не считам, че тези показатели сами по себе си говорят за класа. За ГР обаче е друго.
Не виждам разумна причина най-добрият отбор по точки да не е първи и по ГР. И това се потвърждава в 32 от 40 анализирани от мен случая.
Въпросът, който си задавам, е дали в останалите случаи, и особено в 3 от тях, където има драстична голова разлика в полза на втория, дали наистина най-добрият отбор е станал шампион. По никакъв начин не оспорвам правото на формалният победител.

Може и съмненията ми да не са основателни, но не мисля, че аргументите ми са глупави ;)

Потребителски аватар
Captain Stottlemeyer
Мнения: 9979
Регистриран на: 02 окт 2009 16:25

Re: Точки или голова разлика?

Мнениеот Captain Stottlemeyer » 27 фев 2018 17:36

Смятам, че връзката точки – голова разлика е твърде относителна. Не винаги по-добрата голова разлика означава по-добро представяне. Взимам като пример един шампионат, който като привърженик на германския футбол винаги следя с подчертан интерес – бундеслигата, последното издание през сезон 2016/2017 година. Както обикновено, шампион е Bayern с убийствена преднина в точките и в головата разлика: 82 точки, голова разлика 82:22 (+66). Далеч зад него са вторият RB Leipzig – 67 точки, 66:39 (+27) и третият Dortmund – 64 точки, 72:40 (+32). Дотук нещата изглеждат логични и потвърждават мнението на колегата – автор на темата. После обаче следват:
6. Hertha – 49 точки , 43:47 (-4)
10. Schalke 04 – 43 точки, 45:40 (+5).
Иначе казано, с 15 победи, 4 равни мача и 15 загуби берлинчани са шести и участват в ЛЕ, макар и головата им разлика да е отрицателна, докато „миньорите“ от Гелзенкирхен с 11 победи, 10 равни и 13 загуби, и голова разлика с 9 гола по-добра от тази на Hertha са водачи, само че на втората половина от таблицата. ;)

https://topsport.bg/statistics/football ... -2017/1354

П.П. Конкретно за случая с шампионската титла на "Берое" - тогава старозагорци получиха в подкрепа едно мощно "синьо" рамо, за което под Аязмото често свенливо забравят, особено когато трябва да ореват орталъка със спомена за изгонването им от "А" група през 1970 г... 8-)
Последна промяна от Captain Stottlemeyer на 27 фев 2018 17:49, променено общо 4 пъти.
"Има една страна България и в тази страна България има един отбор „Левски”. В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!" Георги АСПАРУХОВ

Потребителски аватар
galina4
Мнения: 226
Регистриран на: 07 ное 2015 16:38

Re: Точки или голова разлика?

Мнениеот galina4 » 27 фев 2018 17:39

Ако се върнете по-назад имаше такъв случай през 1971 година, когато тогавашното ЦСКА и Левски имаха равен брoй точки и ЦСКА стана шампион поради по-добрата си голова разлика. Всъшност до този момент според тогавашния правилник се предвиждаше допълнителен финален мач при равен брой точки, но през пролетта го измениха.
Иначе другите примери с различни точки и головата разлика е четиво за тревопасни! Извинете ме отче, за иронията! :) :) :)
Въз основа на предоставени документи Лицензионната комисия на БФС изменя издадения лиценз на "ПФК ЛИТЕКС-ЛОВЕЧ" АД, както следва:
Наименованието "ПФК ЛИТЕКС-ЛОВЕЧ" АД с ЕИК: 110501548, се изменя на - "ПФК ЦСКА-СОФИЯ" ЕАД

ММ1914
Мнения: 2166
Регистриран на: 11 ное 2013 12:30
Контакти:

Re: Точки или голова разлика?

Мнениеот ММ1914 » 27 фев 2018 18:02

Преди доста години - някъде през 90-те за място в А група спореха Спартак Варна и Септември СФ, ако не се лъжа. Та Спартак победи някакви шушумиги с нещо като 19 на един или два гола. Имаше съмнения че е уреден мачът и след преиграване победиха май "само" с 15-ина гола. Който иска да прецака системата винаги ще намери начин. По-трудно е да се уредят няколко мача за точки, а не един за голова разлика., поне опитът го е доказал. Влез в нета, потърси си инфо и ще осъзнаеш че си написал глупост.
ivo55 написа:Публиката пълни отбора, когато има силен отбор на терена, който доставя удоволствие с играта си. Това е причината да не е пълен.

Интересно виждане за подкрепа към отбора!!!

Потребителски аватар
Кашчей
Мнения: 40045
Регистриран на: 27 сеп 2008 23:36

Re: Точки или голова разлика?

Мнениеот Кашчей » 27 фев 2018 18:13

ММ1914 написа:Преди доста години - някъде през 90-те за място в А група спореха Спартак Варна и Септември СФ, ако не се лъжа. Та Спартак победи някакви шушумиги с нещо като 19 на един или два гола. Имаше съмнения че е уреден мачът и след преиграване победиха май "само" с 15-ина гола. Който иска да прецака системата винаги ще намери начин. По-трудно е да се уредят няколко мача за точки, а не един за голова разлика., поне опитът го е доказал. Влез в нета, потърси си инфо и ще осъзнаеш че си написал глупост.


Спартак Вн. и Раковски Рс бяха спорещите, а шушумигите Лесичери. Лесичери не вкараха гол в нито един от двата мача.
По темата-вече головата разлика важи само, ако два клуба имат еднакъв брой точки и еднакви резултати от мачовете помежду си.
Ний армейци сме големи,
на "Литекс" верни сме чеда.
Със съдиите-наше знаме
мачкаме навред сега.

Разговор в "Спорт Депо":
-Имате ли фланелки на "ЦСКА-София"?
-Каква ви трябва-на вратар, на полеви играч, или на съдия?

kalo_340
Мнения: 34
Регистриран на: 14 апр 2016 19:02
Контакти:

Re: Точки или голова разлика?

Мнениеот kalo_340 » 27 фев 2018 18:53

Добър въпрос. Аз съм на по-особено мнение - смятам, че точките са си точки, един вид необходимо средство за измерване, защото головата разлика не винаги отразява действителното цялостно представяне на отбора не само в конкретен мач, а и като цяло в един сезон. С точките се постига (поне според мен това е корена на идеята) по-дълбока цялостна оценка.

Сега обаче, това не означава, че намирам използваната система за точкуване за правилна. Даже напротив - вече става наистина остаряло и досадно да взимаш три точки както при победа с едно на мъка, така и при победа със 7-8 на нула, постигната щото единия отбор не може да играе футбол... Това са КОРЕННО различни ситуации. С равенствата същата история - един спектакъл, завършил 3:3, е практически толкова ценен, колкото и едно тъпо нула на нула. Откъде накъде??? Отделна тема е че като бие някой отбор с по 5-6-7-8 на нула и винаги тръгват съмнения за уреден мач (дори и да не е в България). Но това няма да го засягам.

Според мен просто трябва да се намери гъвкав начин головата разлика да влияе на точкуването и да има бонуси за изразителна победа, бонуси за качество на играта и т.н. - без тези обаче да заместват точкуването. Така и умопомрачително скучни игрални стилове като италианското катеначо (сори, ако някой му е фен, на мен просто не ми харесва) или такива на псевдо-икони като Жозе Моуриньо (също сори, ако негови фенове четат) биха изгубили влиянието си за сметка на по-атрактивния и според мен комерсиално по-изгоден футбол. Някой сигурно ще каже: Абе пич, ти добре ли си, толкоз титли и купи се спечелиха с тия стилове, толкоз хора станаха известни, толкоз пари, толкоз онуй - е да де, ама ако се играе атрактивен и нападателен футбол, не мислите ли, че биха влезли още повече пари вътре, били те от зрители, реклами, продажби или други? Все пак не води ли по-качествения продукт до повече печалба?

Естествено, всеки интерпретира думата "качество" по свои си начин... Както и да е. Тва е моето мнение :)

Потребителски аватар
brat domingo
Мнения: 383
Регистриран на: 09 сеп 2009 13:10
Контакти:

Re: Точки или голова разлика?

Мнениеот brat domingo » 27 фев 2018 19:50

Благодаря, kalo

Спомням си, че по едно време, май през 80-те, имаше такъв експеримент. При победа с над 3 гола се взимаха по 3т (вместо 2 за нормална победа), а на загубилият отбор се отнемаше точка.
Също при 0:0 и двата отбора не взимаха точки.

Потребителски аватар
NOMER14
Мнения: 22352
Регистриран на: 21 сеп 2009 19:22
Контакти:

Re: Точки или голова разлика?

Мнениеот NOMER14 » 27 фев 2018 20:43

Точки или голова разлика?
Нито едното, нито другото. Трябва да се гледат директните двубои.
Ще припомня:
- ЛокоСф става шампион, защото последния кръг с Левски прави 3-3, Цскаи Славия безскруполно си врътнаха необходимото 4-0. Затова идва разликата от един гол.
- За титлата на Берое Капитанът се произнесе, а Берое бе отупана от Тракия с резилен резултат, вижте в нета, че ми се търси
- 83-а година Цска става с по-лоша голова разлика, защото Гибона ги отупа с 3-0 и 6 гола трудно се заличават
- 84-а и 85-а Левски е безапелационен шампион, защото и в двата мача бие Цска.
Различните държави си пробваха различни регламенти дали след точките се гледа голова разлика, повече голове или директните двубои, а някъде и допълнителен мач. Ако питате, Капитанът ще ви обясни как Левски в последния кръг бие Цска само с 1-0, а армейците стават шампиони, защото не са загубили с 10-0. Два дена след това загина Гунди.
85-а последният кръг се игра без да кажат по какъв критерий ще обявят шампиона(мачовете на Левски и Цска не се играха) - ще се зачитат ли мачовете на извадените сини и червени или не. Шпатовска работа!
Затова трябва да се гледат двубоите между двата отбора, ако завършат с равни точки.


Върни се в “Футбол - България”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта