Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Модератори: Модератор ЦСКА, paceto, mistreated, kartago, SkArY_9, delqnski47, slavia_forever, Casper, vaskonti, Madridist, Udoji90

Потребителски аватар
tiamat
Мнения: 4490
Регистриран на: 13 сеп 2009 01:06
Контакти:

Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Мнениеот tiamat » 13 юли 2013 02:22

Дуарте Коща:
Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Пожелавам успех на новите собственици, старите се опитваха да измамят всички, твърди португалският адвокат

ПЛАМЕН НИКОЛОВ

- Моля, представете се с няколко думи за нашите читатели.
- Работя за LLOBREGAT SPORTS LAW - иберийска юридическа компания, специализирана във футболното и ентъртейнмънт консултиране.
- Откога се занимавате със спортно право?
- Практиката ми започна през 1994 г., когато постъпих на работа в португалска кантора по футболно право, която обслужваше един от най-големите мениджъри в Европа по онова време Жозе Вейга. Той представляваше много световноизвестни играчи, сред които Луиш Фиго, Зинедин Зидан, Паоло Соуза, Фернандо Коуто, Серджо Консейсао и т. н. Първото ми дело беше “Луиш Фиго”, който през лятото на 1995 г. подписа едновременно договори с двама работодатели - италианските клубове Парма и Ювентус, след като преди това бе парафирал предварителен контракт с Бенфика.
- Какво знаете за България и българския футбол?
- От 80-те години на миналия век насам няколко български футболисти оставиха следа в Португалия - Костов, Балъков, Йорданов, Костадинов. Бях голям фен и на Христо Стоичков. Имах честта да се запозная с него лично в Южна Африка, тъй като бях адвокат на помощниците му в Мамелъди Съндаунс. Година по-късно, през 2011 г., мои клиенти - футболисти или техните агенти, започнаха да работят с ЦСКА, така че оттогава започнах да следя детайлно българския клубен футбол.
- Кои са вашите клиенти в България?
- Сержиньо Рибейро, Лукас Саша, Нилсон Барос и Тенгариня - всички те са свързани с ЦСКА. Също така представлявам и испанския агент на играчи Франсиско Морено, а моят офис има договори за юридически консултации с представители на други двама агенти, които водят дела срещу ЦСКА в момента.
- Били ли сте някога в България и какви са впечатленията ви от страната и нейния професионален футбол?
- Знам със сигурност, че имате изключително красива природа. Бил съм само три пъти в страната, общо за 15-ина дни, при това изцяло по бизнес срещи, така че не съм имал възможността да разгледам други градове освен София и Пловдив. Що се отнася до професионалния футбол, имате доста аспекти, в които изоставате от световните тенденции - особено организационни, а онова, което се случва в момента с ЦСКА, може да се окаже решително в определянето на пътя, по който ще тръгне българският футбол занапред.
- Каква е вашата информация за случващото се в ЦСКА? Какво достига до заинтересованите футболни страни в Европа за този случай?
- Аз и моите колеги следим с огромен интерес ситуацията на ЦСКА, тъй като сме разтревожени. Имаме доста заведени във ФИФА дела срещу клуба и, естествено, клиентите ни също са неспокойни. Останахме с впечатлението, че намерението на собствениците на ЦСКА е да загърбят задълженията си и да започнат наново, все едно нищо не се е случвало до този момент. Те като че ли искаха да запазят всичко хубаво, а лошото да оставят зад гърба си. Но всеки от нас би искал да може да направи същото в личния си живот, нали? Само че никой от нас няма копче за нулиране, което да натисне, и да изчисти миналото си, задълженията, грешките, които е допуснал. Има закони, които трябва да се уважават и спазват, като например pacta sunt servanda. Това е генерален принцип, който се прилага в търговската практика и превъплъщава идеята за добрата воля, без която цялата система от търговски сделки става неефективна, защото смисълът на договорите е да бъдат спазвани. Иначе тяхното подписване става безсмислено. Затова е измислено правото - за да може нарушенията на договорките да се наказват от закони в рамките на една юридическа система.
В случая с ЦСКА е очевидно, че добра воля за изпълнение на договорите няма. Защо са ги подписвали изобщо тогава не е ясно, но явно е със зла умисъл. Сега клубът използва юридическо инженерство, което може и да е разрешено в България, но е нарушение на международните правни принципи, за да постигне целите си. От моя гледна точка тези цели са незаконни.
- Знаете ли как въпросните футболисти, за които споменахте, са били привлечени в ЦСКА и при какви условия - комисиони, заплати и т. н.?
- Разбира се. Аз съм адвокат на агентите на тези играчи, както и на футболистите, така че съм имал достъп до договорите и до всички плащания, които са направени, и по-специално до онези плащания, които трябваше да бъдат направени от клуба, но не бяха и това сега е повод за дела във ФИФА. Мога да ви уверя, че в договорите няма нищо необичайно - те са стандартни за системата на европейския футбол. Естествено, може да се повдигне въпросът защо играчите са привлечени с такива заплати, а не с по-ниски и т. н. Но това не е мой приоритет. Футболистите са подписали договорите при условия, които са им били предложени от ЦСКА. И клубът би трябвало да има ясна стратегия какво може да си позволи и какво - не.
- От какъв тип са делата, заведени срещу ЦСКА във ФИФА? За неплатени заплати на играчи ли става дума?
- Огромната част са за неплащане на суми по договори. Аз поддържам връзка с колеги, които представляват други играчи, и също водят дела срещу ЦСКА. Бих казал, че има поне 50 дела срещу клуба във ФИФА, може и да са повече. А има и такива, които още не са внесени. И това е само, което аз знам, а сигурно има и такива, за които не знам. Освен това има дела, които директно клубове водят срещу ЦСКА за неплатени трансферни суми за футболисти.
- Какво щеше да стане с всички тези дела, ако клубът беше обявил фалит?
- Основното правило гласи, че услугите на ФИФА и решенията на нейните компетентни органи - Комисията по статута на играчите и Камарата за разрешаване на спорове, както и Дисциплинарната комисия, не могат да се занимават с дела, свързани с клубове, които вече не членуват в съответната национална федерация, член на ФИФА. Казано с прости думи, делата щяха да бъдат прекратени и аз, както и всички колеги, трябваше да търсим справедливост в граждански съд.
- Кой представлява ЦСКА в тези дела? Вие с кого комуникирате?
- Основно с Георги Градев, който защитава клуба по дела, в които аз съм от другата страна. Странното в тези случаи е, че той се свърза с мен и ми предложи подкрепа в делата срещу ЦСКА, аз му изпратих документацията си и той изведнъж ме информира, че ЦСКА са го наели да ги представлява в делото срещу моя клиент - мениджъра Морено. За първи път ми се случва подобно нещо и бях, меко казано, разочарован.
- Чрез свои служители ЦСКА регистрира ново дружество - “ЦСКА 1923”, и поиска от Българския футболен съюз да му разреши да изкупи акциите на Нефтохимик Бургас, за да може да започне начисто, запазвайки си мястото в “А” група. Според вашия опит подобно нещо възможно ли е?
- Категорично не. Българският футболен съюз и международните инстанции, които защитават футбола (ФИФА и УЕФА), не могат да позволяват подобни хитрости да надделеят над феър плея. Дори и подобна операция да е легална във вашата страна, в което силно се съмнявам, има и други юридически източници отвъд Закона - Генералните принципи на правото, митническото право и юриспруденцията.
В случая с ЦСКА според мен неговите бивши собственици тарикатски се опитваха да прецакат всичките си кредитори, използвайки някакъв вакуум във вашите правни регулации. Но бяха избрали механизми в пълно противоречие с ценностите на спорта - да смениш леко номенклатурата: цветове, емблема, име и т. н., даже да си напазаруваш правото на друг клуб да участва в съответната дивизия, и на всичкото отгоре да си запазиш историята, без да платиш и едно евро на кредиторите си... Абсолютно нечестно и незаконно.
- Има ли подобни ситуации в европейския клубен футбол и какви мерки трябва да се предприемат, за да бъдат избегнати такива случаи в бъдеще?
- Има, разбира се. Гръцкият Ираклис и полският Лодз - при тях се случи нещо подобно, създадени бяха нови клубове с малка разлика в името. И всички знаем, че става дума за същите отбори. Но те поне започнаха съществуването си от най-долната дивизия, както е редно. В Испания например федерацията реагира светкавично на тази епидемия от “изчезващи” клубове, като написа нов член в регулаторните си документи - 104.1.с. III, което може да се прочете в циркулярно писмо 53/2012-2013, и то гласи: “...когато клуб прекрати съществуването си или възможността да се състезава, без преди това да е изчистил дълговете си, задължението за това се прехвърля на новосъздадения клуб”. Чудесна мярка, която трябва да се приложи във футбола и във всяка друга търговска дейност.
- Преди две седмици фенове на ЦСКА атакуваха сградата на футболната федерация, протестирайки срещу неясната ситуация в техния любим отбор. Какво мислите за това?
- Акт на вандализъм, който отразява отчаянието и разочарованието на хората от разрушителното управление на клубните мениджъри. Не разбирам обаче защо феновете обвиняват трета страна, каквато в случая е федерацията. Тя няма друга задача освен да съблюдава за спазването на принципите, управляващи футбола - Феър плей и Уважение. Сигурен съм, че повечето хора осъждат вандализма, защото знаят кой е истински отговорен за ситуацията. Българският футболен съюз не би могъл да заеме друга позиция. Или ЦСКА трябваше да изчезне и под нова самоличност да започне от най-долните дивизии, или трябваше да се преструктурира и с ново управление да се опита да изчисти името си и натрупаните задължения. Радвам се, че в крайна сметка изборът е направен в рамките на закона и спортния морал. Това е голяма победа за футбола и пожелавам успех на новите собственици. Дано да върнат старата слава на ЦСКА и на международната сцена.
- Бихте ли работили отново с български клубове?
- Преминахме през тежки изпитания във взаимоотношенията си с хората от ЦСКА и техните представители. Това важи и за бивши футболисти на този клуб. Станах свидетел на човешки драми: служители, които не са получавали заплати по 5-6 месеца. Трагично медицинско обслужване. Нилсон Барос получи ужасна контузия в ЦСКА, операцията бе лошо направена, а медицинските услуги на клуба - още по-трагични. На практика футболистът загуби 15% от способностите си заради некадърната операция и лошото възстановяване в клуба. Когато се върна в Португалия, Барос трябваше да прави операцията наново. И до днес не се е възстановил. Направо е невероятно! Това ще е поредното дело срещу ЦСКА, в което вече имаме български партньор в лицето на една от най-големите юридически кантори в София, която вече подготвя делото. Въпреки това не може по един клуб да се съди за цялата система. Аз съм професионалист и не бих имал проблем да работя отново с български клубове.

7 Дни Спорт

Тежко ще им е на новите, изглежда...

Потребителски аватар
ЕМИЛ
Мнения: 51313
Регистриран на: 20 юни 2009 16:17
Местоположение: У некоя кръчма
Контакти:

Re: Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Мнениеот ЕМИЛ » 13 юли 2013 02:24

Кво ти пука . Важното е ,че имат 50 нови спонсори и сега пред тях са реки от мед и масло .

Потребителски аватар
spridaqdeshkartofi
Мнения: 305
Регистриран на: 21 юли 2011 23:36
Контакти:

Re: Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Мнениеот spridaqdeshkartofi » 13 юли 2013 02:42

То може да има 50 дела ама това не значи че всичките ще бъдат спечелени от тези които съдят клуба :geek:
Относно Лудогорец - Славия
Joni_ написа:Този мач е твърд X, ГАРАНТИРАМ !

FT' Ludogorets - Slavia 6:0 :D:D:D:D:D:D:D

Потребителски аватар
Янис Зику
Мнения: 2095
Регистриран на: 26 ное 2011 20:37
Контакти:

Re: Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Мнениеот Янис Зику » 13 юли 2013 02:43

Ко? Не!
[center][wrapimg=]http://prikachi.com/images/972/6460972z.png[/wrapimg][/center]

Потребителски аватар
M'bolhi
Мнения: 252
Регистриран на: 16 мар 2011 17:10
Контакти:

Re: Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Мнениеот M'bolhi » 13 юли 2013 02:46

КОГА??? Руди,Калинков и Градев ще го оправят на тоя ;) Не се радвайте прибързано,левскари ;)

Потребителски аватар
Янис Зику
Мнения: 2095
Регистриран на: 26 ное 2011 20:37
Контакти:

Re: Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Мнениеот Янис Зику » 13 юли 2013 02:50

Около 30 часа имаше синя иртишина, сега пак се почва.. Подобриха си рекорда, след Славия се бяха покрили за около седмица.
[center][wrapimg=]http://prikachi.com/images/972/6460972z.png[/wrapimg][/center]

Потребителски аватар
Мистри
Мнения: 3620
Регистриран на: 19 май 2012 16:48

Re: Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Мнениеот Мистри » 13 юли 2013 06:23

Кво стаа с предварителният договор, маймунки? :lol:
50-те бизнесмена поделиха ли наследството на мъртвеца?
:mrgreen:
Изображение


Изображение

Потребителски аватар
nicromanser
Мнения: 962
Регистриран на: 27 юни 2013 08:31
Контакти:

Re: Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Мнениеот nicromanser » 13 юли 2013 07:12

ако на всеки който се изкашля му се вярва още щях да вярвам в дядо коледа или в дядо мраз
[center]ЕДИН ГОСПОД БОГ И СИНА МУ ИСУС ХРИСТОС
ЕДНА РЕЛИГИЯ-ПРАВОСЛАВИЕ
ЕДНА МИЛА СТРАНА-БЪЛГАРИЯ
ЕДИН НАРОД-БЪЛГАРСКИ
ЕДИН ОТБОР
ЦСКА НИЩО ДРУГО НЯМА ЗНАЧЕНИЕ
[/center]

warhead
Мнения: 985
Регистриран на: 08 юли 2009 13:18
Skype: palmen.g
Контакти:

Re: Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Мнениеот warhead » 13 юли 2013 07:29

Абе какво ни занимавате с тоя манг*л.Виж те че 7 дни спорт не са спрели да ръсят глупости от 1год.Искам само да сте спокойни.......живота продължава............ ............"ИРТИШ",СЪЩО :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

warhead
Мнения: 985
Регистриран на: 08 юли 2009 13:18
Skype: palmen.g
Контакти:

Re: Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА

Мнениеот warhead » 13 юли 2013 07:34

Издънката на Левски с Иртиш може да излезе скъпо и прескъпо на "сините". Шефовете на спрягания за бъдещ спонсор на тима енергиен гигант "Газпром" вече обмисляли да пренасочат инвестициите си. Вариантите били да станат корпоративен спонсор на първенството или …на ЦСКА. За вторият вариант благоприятствали добрите руски връзки на Александър Томов. Той вече бил намекнал нещо подобно в разговор с фенове на ЦСКА. Заради очакваните руски милиони новите шефове на "Армията" не се притеснявали особено за изтичащия договор с настоящия им основен спонсор. "7 дни спорт"



Ето ви отговор,как ще платим разходите по тия дела според същия всекидневник и пак му вярвайте!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Върни се в “ЦСКА”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 11 госта