47 години от смъртта на Гунди и Котков

Модератори: TodorT, paceto, modor, kartago, SkArY_9, rhaegar, Rivaldo10, ntodorov, slavia_forever, Madridist

Потребителски аватар
LSFC 1914
Мнения: 7455
Регистриран на: 25 юли 2009 13:00
Контакти:

47 години от смъртта на Гунди и Котков

Мнениеот LSFC 1914 » 30 юни 2018 04:48

[center]Изображение[/center]

На 30-ти юни 1971-ва година цяла България потъва в скръб. Георги Аспарухов – Гунди и Никола Котков загиват трагично в автомобилна катастрофа край прохода Витиня в Стара планина. Двамата пътуват от София за Враца с бежовото „Алфа Ромео“ на Аспарухов, като фаталният инцидент става малко след моста над река Бербеш.
Автомобилът не успява да спре на Т-образния разклон с пътя Ботевград-Витиня-София и се блъска в движещ се по посока София камион „ЗИЛ“. За нещастие ударът е точно зад шофьорската врата, където се намира резервоарът на колата, който се запалва.

[center]Изображение[/center]

Погребението им и до днес остава най-масовото в родната история. Невижданото море от хора хвърля в ужас управляващата партия. В началото на 70-те години България е традиционен участник на световните първенства по футбол, а Гунди и Котков са ядрото на националния отбор. Аспарухов вече е отбелязал 118 гола в по-малко от 200 мача за Левски, а и не липсва европейско внимание към звездата на сините. По това време зрителите на стадионите не са падали под 20 000 души, което обяснява защо Гунди и Котков са истински народни любимци.

[center]Изображение[/center]

В прощалния ден към столицата се стичат хора от цялата страна, а според официални данни на поклонението присъстват 150 000 души. Съвременници на събитията обаче определят тази бройка като сериозно занижена от властите. Футболният свят е в шок.

Много го обичах, много ми допадаше като футболист. В срещата България – Италия случайно, без да искам, го ритнах. Вярвам, че ми е простил. Джани Ривера – Италия

Просто жадувах да играя с Аспарухов. В срещата Бенфика – Левски той покори Лисабон. До този момент нито един футболист от чужд отбор не беше постигал 2 гола в нашата врата в един мач. Аспарухов беше първият. Горчиво скърбя за него. Еузебио да Силва Ферейра – Португалия

Разбрах, че Аспарухов няма да играе в Норвегия и се отказах да гледам тази среща. Аз съм поклонник на големия и красив футбол. Вашият Гунди беше рядък талант, футболно дарование. Заобичах го в Италия на мача с белгийците. Жалко, че така бързо си отиде, жалко! Жан Клод Кили – Франция, световен шампион по ски

Сега вече съжалявам, че не можах да играя отдясно с Аспарухов в отбора на света. Очаквах, че пак ще ми се отдаде тази възможност в друг юбилеен мач като този в чест на Яшин. Аспарухов имаше свои почитатели и в Германия. За него се пишеше много често в спортните колони на нашите вестници. Голямо нещастие за българския футбол. Загубата на Гунди е несравнимо голяма. Герд Мюлер – Федерална република Германия

Когато научих за гибелта на Аспарухов, се разплаках, защо такава участ на един чародеен футболист ?! Цяла нощ не успях да заспя. Той беше пред очите ми в головите положения в мача срещу белгийците. От тогава го заобичах. Вечен поклон! Сандрино Мацола – Италия

Малцина са тези футболисти, които създават наслада – истинска наслада за зрителя. Аспарухов бе един от малцината в света – истински футболист-артист. Затова всички скърбим за него. Поклон пред Аспарухов! Флориан Алберт – Унгария


[center][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7pp7VZS3x0g[/youtube][/center]

[center][youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kT6LkVdnfQs[/youtube][/center]

[center]В събота, 30.06.2018 г., от 10:30 часа ръководството, служителите, ветераните, различни спортни деятели и привърженици на Левски ще поднесат венци и цветя по случай 47-та годишнина от трагичната гибел на легендарните футболисти на ЛЕВСКИ и националния отбор Георги Аспарухов – Гунди и Никола Котков.

Поклонението ще се състои на Централните софийски гробища.[/center]

Потребителски аватар
modor
Мнения: 32327
Регистриран на: 31 юли 2008 10:48
Местоположение: София, Стадион "Академик"
Контакти:

Re: 47 години от смъртта на Гунди и Котков

Мнениеот modor » 30 юни 2018 07:59

ПОКЛОН :!:
"Компромисът е краткия път към провала!" -
Станимир Стоилов.

Sisi 1914
Мнения: 15808
Регистриран на: 27 авг 2011 12:44
Skype: Не ми трябва!
Контакти:

Re: 47 години от смъртта на Гунди и Котков

Мнениеот Sisi 1914 » 30 юни 2018 10:22

Вечна им памет!
Левски завинаги в моето сърце![

Потребителски аватар
NOMER14
Мнения: 22629
Регистриран на: 21 сеп 2009 19:22
Контакти:

Re: 47 години от смъртта на Гунди и Котков

Мнениеот NOMER14 » 30 юни 2018 11:15

...и онова 5-2 за последната им титла.

Потребителски аватар
1palq4o1
Мнения: 1639
Регистриран на: 03 фев 2011 13:19
Местоположение: СОФИЯ
Контакти:

Re: 47 години от смъртта на Гунди и Котков

Мнениеот 1palq4o1 » 30 юни 2018 13:01

Вечна им памет...
"...в България има два отбора-"Левски" и юношите на "Левски..." Рихард Езра :) :) :)


Изображение ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
modor
Мнения: 32327
Регистриран на: 31 юли 2008 10:48
Местоположение: София, Стадион "Академик"
Контакти:

Re: 47 години от смъртта на Гунди и Котков

Мнениеот modor » 30 юни 2018 14:07

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5E9wEgMB_uI[/youtube]
"Компромисът е краткия път към провала!" -
Станимир Стоилов.

Потребителски аватар
Captain Stottlemeyer
Мнения: 9979
Регистриран на: 02 окт 2009 16:25

Re: 47 години от смъртта на Гунди и Котков

Мнениеот Captain Stottlemeyer » 30 юни 2018 15:41

Имах привилегията да ги гледам на живо. След тях българският футбол вече не беше същият. Отидоха си част от футболната романтика и удоволствието от играта, заради които хората пълнеха стадионите. Обичаше ги цяла България. На погребението им бях с двамата си най-добри приятели от гимназията - привърженици на ЦСКА...
"Има една страна България и в тази страна България има един отбор „Левски”. В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!" Георги АСПАРУХОВ

Потребителски аватар
защо
Мнения: 4748
Регистриран на: 05 мар 2009 13:47
Контакти:

Re: 47 години от смъртта на Гунди и Котков

Мнениеот защо » 30 юни 2018 19:28

В мерака да звучи приповдигнато, статията (или въвеждащият пост, не знам дали авторът на темата го е писал сам) е включила някои нелепици, например, че Гунди и Котков тогава са били ядрото на националния отбор, Гунди са спрели да го викат от септември предишната година (което по-надолу е споменал Жан Клод Кили, между другото), Котков още по-отдавна, очевидно е, че и интересът от големите европейски клубове към Гунди едва ли е бил точно на тая възраст. За Гунди и Котков има достатъчно какво да се каже и без неща в стил "Петела коментира мач".
Когато Пенев говори, боговете си водят записки. Когато Пенев пърди, боговете си записват нотите.

Потребителски аватар
modor
Мнения: 32327
Регистриран на: 31 юли 2008 10:48
Местоположение: София, Стадион "Академик"
Контакти:

Re: 47 години от смъртта на Гунди и Котков

Мнениеот modor » 30 юни 2018 19:35

Някой може ли да ми каже от къде излиза прякора на Никола Котков :roll:
"Компромисът е краткия път към провала!" -
Станимир Стоилов.

Потребителски аватар
защо
Мнения: 4748
Регистриран на: 05 мар 2009 13:47
Контакти:

Re: 47 години от смъртта на Гунди и Котков

Мнениеот защо » 30 юни 2018 20:54

modor написа:Някой може ли да ми каже от къде излиза прякора на Никола Котков :roll:

Ако имаш предвид Мастиката, казват, че когато преди мач изпиел една мастика, вкарвал един гол, когато изпиел две - вкарвал два... Ама за днешните футболисти да отбележа, че и той е бил различен от обикновените хора, и мастиката тогава е била различна от днешната битова химия.
Когато Пенев говори, боговете си водят записки. Когато Пенев пърди, боговете си записват нотите.


Върни се в “Левски”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 64 госта