Трети Март е!

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
icko65
Мнения: 6776
Регистриран на: 07 дек 2013 12:45
Контакти:

Re: Трети Март е!

Мнениеот icko65 » 03 мар 2019 16:10

Captain Stottlemeyer написа:С риск да бъда оплют от някои патриотарски настроени съфорумници (къде поради необразованост, къде поради криво разбран патриотизъм), бих споделил нЕкои съображения относно употребата на термина "робство":
"Тая прохладна майска вечер чорбаджи Марко, гологлав, по халат, вечеряше с челядта си на двора.
Господарската трапеза беше сложена, както по обикновение, под лозата, между бистрия и студен чучур на барата, който като лястовичка пееше, деня и нощя, и между високите бухлати чемшири, що се тъмнееха край зида, зиме и лете все зелени. Фенерът светеше, окачен на клончето на едно люлеково дръвче, което приятелски надвисваше миризливите си люлеки над главите на челядта.
А тя беше многобройна.
До бай Марка, до старата му майка и до стопанката му седяха около трапезата рояк деца — големи и малки, които, въоръжени с ножове и вилици, опустошаваха мигновено хлябове и блюда. Те напълно оправдаваха турската дума: сомун душманларъ.
Бащата хвърляше от час на час добродушни погледи на тия запъхтели работници с остри зъби и несъкрушими воденици, усмихваше се и казваше весело:
— Яжте, татовата, да порастете! Пено, налей паницата пак! 
Слугинята отиваше при чучурчето, дето изстиваше руйното вино, наливаше и донасяше дълбока фарфорова паница. Бай Марко я поднасяше на децата, като казваше благоразположено:
— Пийте бре, маскари!..."
Цитатът е от глава I от "Под игото" на Иван Вазов
Освен "роба" чорбаджи Марко (който видите ли, има слугиня), за когото пише патриархът на българската литература, може да стане дума и за къщите, големи като прогимназии на други "роби" от онова време, за техния бизнес (да употребим новата дума), както и за техните синове, които са се обучавали в Русия или Западна Европа, за училищата на "робите", за църквите, за свободата на движение и т.н., и т.н... 8-)

Без да смятам да те оплювам..Един пример който изникна в съзнанието ми на прима виста.Максимус и събратята му роби ли бяха или не в предната империя-Римската?
Черно море-първи шампион по футбол на България...ЗАВИНАГИ!ЦСКА–София е приемник на ЦСКА...т.е. НЕ Е ЦСКА

Потребителски аватар
NOMER14
Мнения: 22650
Регистриран на: 21 сеп 2009 19:22
Контакти:

Re: Трети Март е!

Мнениеот NOMER14 » 03 мар 2019 16:20

Капитане, а съм за думата "иго". Неслучайно Патриархът я използва в заглавето на романа, чието начало си цитирал. А и в началото на "Опълченците на Шипка" използва ред литературни синоними, а не робство. Очаквам и Странджата да си каже тежката лингвистична дума.

THE G.A.M.E
Мнения: 49959
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: Трети Март е!

Мнениеот THE G.A.M.E » 04 мар 2019 10:44

Гърци, сърби, хървати и черногорци, също бяха в границите на Османската империя, но там не наричат дедите си - роби.
В рода ми има 2-ма знаменосци и един Войвода... Някак си ме е срам да ги нарека роби. :|
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !


Image Image

THE G.A.M.E
Мнения: 49959
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: Трети Март е!

Мнениеот THE G.A.M.E » 04 мар 2019 10:52

NOMER14 написа:Капитане, а съм за думата "иго". Неслучайно Патриархът я използва в заглавето на романа, чието начало си цитирал. А и в началото на "Опълченците на Шипка" използва ред литературни синоними, а не робство. Очаквам и Странджата да си каже тежката лингвистична дума.
Иго, гнет, подтисничество, няма да е грешка.
Поне с оглед на общо-приетите норми и значение на "робство-роб", исторически не е издържано.

Повечето историци които уважавам, са просто за "владичество", което също е коректно.
Когато някой те владее, това съвсем не изключва зверства, като кланета, насилствено сменяне на вярата, ограбвания, палежи и т.н.
Робът няма как да бъде ограбен и домът му да бъде опожарен... Просто защото няма подобни материални неща.
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !


Image Image

Потребителски аватар
fcb_bg
Мнения: 15565
Регистриран на: 10 окт 2008 08:57
Контакти:

Re: Трети Март е!

Мнениеот fcb_bg » 04 мар 2019 12:15

Англия изпрати ли поздрави по случай празника? :?
- Г-н Петков, чий е Крим?
- А изчегъртахте ли Борисов и Пеевски?

garfield22
Мнения: 365
Регистриран на: 29 юни 2015 18:31
Контакти:

Re: Трети Март е!

Мнениеот garfield22 » 04 мар 2019 23:13

THE G.A.M.E написа:Робът няма как да бъде ограбен и домът му да бъде опожарен... Просто защото няма подобни материални неща.

Все пак ние сме народ с история, традиции, много по-стар от самите османци. Колкото и да искат, не може да се отнасят с нас като с поредното негърско племе. Макар че не знам дори робите да са ги клали и избивали, както са го правили с нас.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 51 госта