Страница 1 от 6

Къде са ни паметниците?

Публикувано: 09 юни 2015 10:20
от modor
[center]Изображение[/center]

София се сдоби с паметник на цар Самуил като елемент от програмата за отбелязването на 1000-годишнината от смъртта на този трагичен български средновековен владетел.

Грозен или не, монументален изрод или не, диснилендовски кич в стила на Скопие или не, паметникът на цар Самуил е една стъпка в много правилната посока, защото София е истинска пустиня, когато говорим за паметници, символизиращи държавността и културата ни.

Русия с малко съветски привкус

Да оставим настрана, че почти всички улици и булеварди в столичния център носят руски имена, но ако погледнем положението при паметниците, там е същото. Няма помен от България и - ако съдим само по монументите - сякаш София е град някъде в руската провинция.

Ако влизаме в централната част на София от Цариградско шосе, неминуемо минаваме покрай гигантския паметник на Съветската армия, изпълнен в стил, който може да наречем „сталинска готика". В последните години паметникът е по-известен с това, че периодично се вандализира от противниците си и едва ли може да се отрече, че днес той внася повече раздор в обществото, отколкото символизира нещо, което сплотява.

А май това е и моментът, в който един паметник трябва да се махне.

Пред сградата на Народното събрание стои друг руски паметник, този на „Цар Освободител". Той изобразява руския император Александър II, чието прозвище „Цар Освободител" няма нищо общо с България, а е свързано с освобождаването на крепостните селяни в Руската империя през 1861 г.

На един хвърлей от там е друг гигантски руски монумент. Това е храм-паметникът „Свети Александър Невски", който по съвместителство е и патриаршеска катедрала на България и най-големият християнски храм в страната. Църквата е кръстена на руския княз Александър Ярославич, който след победата си срещу Швеция край река Нева през 1240 г. получава прозвището Невски, а по-късно е обявен и за православен светец.

Да не забравяме и Руски паметник (отново в чест на император Александър II), Докторският паметник (в чест на загиналите руски медици по време на Руско-турската война) и десетките паметни плочи, посветени на руски генерали и администратори, свързани със същата война.

И разни пълни безумия

Практически в идеалния център на София седи и паметник, който трудно може да бъде описан и обяснен, а е и почти сигурно, че дори с пистолет в главата, това няма да може да направи и авторът му Георги Чапкънов.

На теория, статуята изобразява християнската мъченица София, тъй като именно на нея е кръстена и българската столица. На практика обаче, фигурата няма никаква християнска символика, което признава и самият Чапкънов, а вместо това е сбирщина от различни богини от разни религии и връзката ѝ със София е косвена, в най-добрия случай. Едва ли има софиянец, който да свързва „каката на пилона" с града си...

Не по-малко безумие се извисява и пред НДК. Паметникът „1300 години България" има чудесния замисъл да символизира българската държавност.

Архитекти твърдят, че в оригиналния си вид се е вписвал идеално в цялостния вид на пространството пред НДК, но истината е, че трудно може да се намери човек, който с ръка на сърцето да каже, че паметникът му харесва, или поне, че разбира какво символизира той.

Построен некачествено и набързо, той започва да се разпада още в средата на 80-те, а след като става и опасен за минувачите, е ограден и частично демонтиран. През декември 2014 г. Столичният общински съвет реши да премахне паметника, като на негово място трябва да бъде възстановен Мемориалът на загиналите от Първи и Шести софийски пехотен полк. Липсата на финансиране обаче може да отложи тези планове.

Българското е кът

Паметниците, свързани с българската история, в София са кът и в повечето случаи са сбутани между другото по градинки и между блокове. Паметникът на лобното място на Васил Левски определено е достоен символ на саможертвата на Дякона, но той май е единствен в тази категория. Услужливо може да забравим и за инцидента от преди две години, когато елементи от паметника бяха безсрамно окрадени.

За съжаление, почти цялата нова история на България се смята за прекалено противоречива, за да се сложат паметници на държавници от този период. Само че трудно ще открием и каквито и да е сериозни и достойни паметници на български ханове, царе, книжовници или революционери, които да будят здравословна доза родолюбие сред софиянци.

Броени часове преди откриването на паметника на цар Самуил започна подписка срещу него с обвинения, че това е „монументален изрод", който ще донесе непоправими щети на централната част на София. Честно казано, не разбирам аргументите на „десетките български интелектуалци, журналисти и университетски преподаватели".

Разбирам обаче едно друго нещо.

Дъщеря ми днес е на годинка. Преди да се усетя, ще започне жадно да задава десетки въпроси и да чака от мен адекватни отговори. Със сигурност някой ден в бъдещето, минавайки покрай Народното събрание, би ме попитала кой е този на коня. И аз ще ѝ отговоря, че това е руски цар, който е водил война, след която България отново става свободна държава.

Не е сигурно, но познавайки детското мислене, много вероятно е да последва въпросът:

А къде са българските царе?

Предпочитам след този въпрос да я заведа до паметника на цар Самуил, дори и да не е харесван от колцина, отколкото да се потя и да се опитам да ѝ обясня, що е то българският нихилизъм и какви са последиците от него.

http://www.webcafe.bg/id_1874275482/sli ... tnitsite?_

Re: Къде са ни паметниците?

Публикувано: 09 юни 2015 10:43
от Brannik82
"защото София е истинска пустиня, когато говорим за паметници, символизиращи държавността и културата ни."
Абсолютно вярно ! Аз пък го харесвам паметника, дано от общината подемат повече такива инициативи и богатата история на българския народ бъде увековечена в повече такива монументи !

Re: Къде са ни паметниците?

Публикувано: 09 юни 2015 10:52
от Der Schmarotzer
Само малка вметка: град София НЕ Е кръстен на Вяра, Надежда и Любов и майка им София!!!!! Тя е кръстена на Божията премъдрост, на която носи името и църквата Св. София! Авторчето явно не е минало курс за опресняване на знанията, а кара априори.... Повечето изброени паметници са от преди 1944 г. Че "Петокрил Шестохуй" няма място до НДК, това е повече от ясно, че паметника на Съветската армия трябва да отиде на друго място, най-вече по политически причини, това също е ясно, но авторът не е написал, какво да се прави с един друг паметник на една друга армия. Статията вони.... Що се отнася обаче до паметника на Самуил, явно тези, които определят художественото и патриотичното значение на дадена творба, когато са давали своето "да" са били на по няколко уискита. Благодаря на автора на "нещото", който ни представи един от големите български владетели с лик и излъчване на трол от немските народни предания на Братя Грим...

Re: Къде са ни паметниците?

Публикувано: 09 юни 2015 10:55
от djd
Ми то май първо трябва да се уточним българските владетели ханове ли са, князе ли са. Ние пришълци ли сме тук или сме местни (траки)?
Цивилизацията на Балканите (и на много други места) от гърците ли тръгва или от нас?
Добре би било на мястото на оня шестоъгълен петох.йник пред НДК да седи паметник на Симеон примерно или Орфей.

Re: Къде са ни паметниците?

Публикувано: 09 юни 2015 11:03
от Der Schmarotzer
И едно предложение към Столичната община: вместо да дават пари за глупости, ала македонски национализъм, по добре да направят нещо по-хубаво и стойностно - по времето на Омуртаг в столицата Плиска централната улица е била направена като алея на славата: от двете страни са издигнати колони с надписи - тук почива еди кой си, загинал в битка срещу еди кои си.... Има в центъра достатъчно място за това. Така ще получат своето място истинските български герои - от древността до наши дни.
П.П. И ако може без мегаломанщина, един паметник на Радой Ралин или надгробната плоча на Вазов имат много повече излъчване и топлота, отколкото този бронзов дзвер...

Re: Къде са ни паметниците?

Публикувано: 09 юни 2015 11:05
от samobotev
На мен пък паметника на Самуил като излкючим очите ми харесва и според мен е доста добре направен. Естествено както правилно се изрази Божидар Димитров винаги ще има платени задници и соросоиди които ще плюят по всичко българско и всеки опит да си вдигнем и без това мизерното национално самучуствие.

Колкто до тъй наречените руски паметници то те са руски за същите тези платени мекерета и съвремени еничари. За мен са паметници на хора спомогнали по един или друг начин за освобождението на България от турско иго. А паметника на съветската армия освен паметник на съветски войници е и на българските дали живота си през втората световна вйна и този паметник трябва да седи там и да напомня не само за тази война, а и за безумните решения взети от политиците в Европа които са довели до това безумие.

Освен това искам да добавя че в Пловдив от доста време има паметник на хан Крум който също не изглежда лошо . Интересното е че малко преди да го сложат, пак един два дена преди това една групичка еничари пак подскочи и почна да го плюе, че не му било там мястото , коня бил малък и така на татък. Общо взето същия сценарий като в София нищо чудно и лицата или фондациите от които се издържат да са същите

Re: Къде са ни паметниците?

Публикувано: 09 юни 2015 11:06
от Вал
А какво е значението на София в Българската история че да има паметници. Освен че Васил Левски е обесен от Софийските съдебни заседатели. Не виждам какво лошо има в катедралата Александър Невски. Тя дори не е построена от Държавата, а с дарения не от някой друг, а от Българите.

Re: Къде са ни паметниците?

Публикувано: 09 юни 2015 11:08
от ss1914
djd написа:Ми то май първо трябва да се уточним българските владетели ханове ли са, князе ли са. Ние пришълци ли сме тук или сме местни (траки)?
Цивилизацията на Балканите (и на много други места) от гърците ли тръгва или от нас?
Добре би било на мястото на оня шестоъгълен петох.йник пред НДК да седи паметник на Симеон примерно или Орфей.

Що за глупост си написал в първите 2 реда...

Re: Къде са ни паметниците?

Публикувано: 09 юни 2015 11:16
от Red Warrior
Вал написа:А какво е значението на София в Българската история че да има паметници. Освен че Васил Левски е обесен от Софийските съдебни заседатели. Не виждам какво лошо има в катедралата Александър Невски. Тя дори не е построена от Държавата, а с дарения не от някой друг, а от Българите.

Комит Никола - бащата на Самуил е управител на Средец и Самуил най-вероятно е роден тук, ако питаш за паметника специално. Ти първо напиши в аватара от кой град си, за да не помисля, че си поредния селски комплексар! 8-)

Re: Къде са ни паметниците?

Публикувано: 09 юни 2015 11:22
от djd
ss1914 написа:
djd написа:Ми то май първо трябва да се уточним българските владетели ханове ли са, князе ли са. Ние пришълци ли сме тук или сме местни (траки)?
Цивилизацията на Балканите (и на много други места) от гърците ли тръгва или от нас?
Добре би било на мястото на оня шестоъгълен петох.йник пред НДК да седи паметник на Симеон примерно или Орфей.

Що за глупост си написал в първите 2 реда...

Може и да не е глупост. Това, че така ни учат в училище, не значи, че е така наистина.
Няма нито едно свидетелство, където пише, че българският владетел е хан, кан или други измислици.
Ти тюрк виждал ли си? Приличаш ли на тюрк?
ДНК изследванията на българите, също така антропологичните изследвания на българите показват че ние сме от черноморския регион. И то резултатите са изключително хомогенни. Никакви тюрки, алтайци, иранци или тем подобни. А
Та затова не е зле преди да построим паметник на наш владетел, да му знаем точно титлата, за да не се налага после да трием буквите.