Страница 1 от 10

Християнски ли е българският народ?

Публикувано: 05 сеп 2014 12:15
от Alexx
Значи искам да отворя тази тема не да троля,а в отговор на няколко теми, които засягат религията и християнството в частност. Както я отварям, защото голяма част от българите се правят на православни,а въобще не знаят какво представлява тяхната религия и т.н..
Като например тази
[offtopic]http://forum.gong.bg/gong/viewtopic.php?f=53&t=182943
gong/viewtopic.php?f=53&t=171737&p=6342521&hilit=%D0%B8%D1%81%D0%BB%D1%8F%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B0+%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0#p6342521[/offtopic]


Християнски ли е българският народ?

На пръв поглед този въпрос може да звучи абсурдно, но нека се опитаме да погледнем по-дълбоко на нещата и да спрем да се самозаблуждаваме, че християнство е при сърце на българите и един от факторите за неговото дълголетно съществувание.

Много често се спекулира, че културните и духовни постижения на българите са в следствие и благодарение на християнството. На християнството се приписва и заслугата за териториалния и икономически подем през Средновековието.

Като изключим явното противоречие между християнския морал, който учи на човеколюбие и териториалния подем, който е бил постигнат предимно чрез война и убиване на човеци, в това есе ще се спрем по-подробно на слабото културното влияние на християнството върху българите.

Когато говорим за народ и неговата култура е редно да потърсим примери в народното творчество. Църковната поезия и музика е несъмнено християнска, но въпросът е до колко тя присъствъва в народното творчество?

Християнски ли са българските обреди?

Повечето от обредността независимо от християнската си "рамка" има изцяло български характер и цели чрез чисто магически действия да осигури благоденствие на хората. Християнските елемент е много често само благославянето.

Всички знаем, че много от сегашните църковни празници са просто стари езически български празници, които църквата е възприела. Като имаме предвид колко догматична и консервативна е по принцип църквата, можем да заключим, че тя се е принудила да включи тези празници в календара си, защото българите са държали силно на това.

За това свидетелствува и факта, че България е една от страните, която има най-продължителен период на съжителство между стари предхристиянски народни (езически) религиозно-митологични вярвания и християнската вяра, изповядвана от църквата.

Подобно съжителство на стари езически обичаи или ритуали, привнесени в системата на църковните празници, е документирано от множество исторически свидетелства – хроники, проповеди и слова, агиографска и химнографска литература.

Достатъчно е само да си припомним някои характерни места от въпросите на княз Борис І до папа Николай, които свидетелстват за религиозната ситуация след Покръстването и за наличието на различни обичаи като “игри” и “прескачане на огън” по време на Великия пост и други празнични дни.

Християнски ли са обреди като коледуването, сурвакането, лазаруването и други?

Ние сме особен тип християни

В България се наблюдават два вида християнство - "народно християнство" и "държавно/църковно християнство".

Държавното християство е създадено по подобие и под контрола на византийското православие и служи за отстояване на интересите на върховната власт и за узаконяване на недемократичната и власт. Българската царска власт възприема християнството политически причини и го използвува по същия начин. Под знамето и под наслова "убичай ближния си", държавното християнство е водило войни както срещу други народи с цел заграбване на тяхното богатство, така и дори срещу собствения си народ.

Напоследък много се говори, че българите са били християни много преди то да бъде наложено като официална държавна религия. Знаем, че Арианството отрича Исус Христос като Бог. Така че според мен е не точно да използваме термина християнство за старите вярванията на българите.

Официалното християнството беше наложено от горе, то никога не е било при сърце на хората, нито дори на част от болярството.

Дали е случайно, че точно в България се заражда Богомилството?

Много често на Богомилството се гледа като на християнска секта или според други то е просто ревизия на първородното, истинско християнство. Достатъчно е да се запознаем с богомилската Книгата на Качествата, за да ни направи впечатление, че там въобще не се говори за Исус Христос.

Дали е случайно, че точно българите създават най-точния астрологически календар, който ни удувлява и до ден днешен?

Дали е случайно, че точно в България се раждат Дънов и баба Ванга, които биват отхвърлени и отречени от християнската църква?

Дали е случайно, че използваме една чисто езическа дума Коледа за Рождество Христово?

Дали е случайно, че Мартеницата най-таченият български обичай е нехристиянски и е толкова стар, че ние дори сме забравили, точно как се е зародил.

Имаме един от най-богатото и разнообразно народно творчество, което е огледало на душевността на българина.

По инерция се възприема, че българският фолклор е християнски, понеже е български. Но ако обърнем специално внимание ще забележим, че българският фолклор е в по-голямата си част нехристиянски и се е запазил като такъв.

В колко от българските народни песни се пее за Исус? Не са много. В песните си българите пеят предимно за себе си и природата - за любовта между младите, за животните, за работата и т.н. В народните песни много рядко се пее и за царете, за християнските царе. Защо ли?

От друга страна други религии като исляма са ни дори още по-чужди. В България никога не е имало силно залитане и към още по-екзотичните Будизъм, Окултизъм и Ню-ейдж. Причината за това е може би, че следите от старата българска традиция за застъпени в официалните религии и хората продължават да си ги тачат.

Мохамед (азиатски арабин) и Исус Христос (евреин) не са Българи, нали? Защо трябва да боготворим чужди идоли?

Изводите, които можем да направим от така изложеното е, че българите по природа и по душа никога не са били и не са се чувствували като чисто християнски народ за разлика от например гърци и руснаци.

Българинът по душа си е езичник. Българинът по душа си е Българин.

http://zelas.blog.bg/history/2012/03/17 ... rod.922521

Re: Християнски ли е българският народ?

Публикувано: 05 сеп 2014 12:24
от Thsmith
не :lol:

Re: Християнски ли е българският народ?

Публикувано: 05 сеп 2014 12:26
от ЕМИЛ
Много ясно ,че сме християни !

Re: Християнски ли е българският народ?

Публикувано: 05 сеп 2014 12:30
от messi710
Шнур за христиЕнството и всички останали религии 8-)

Re: Християнски ли е българският народ?

Публикувано: 05 сеп 2014 12:40
от Tatone
Много е сложно това което питаш.
Хората особено по-старите по навик когато ги броят слагат отметка на вероизповедание.
Аз например не дадох отговор на този въпрос при последното преброяване.

Мюсюлманите в България са около 10%. Това е сигурно. Те са промити от малки и си вярват.
В България има малки групи с друго вероизповедание но те са под 1% ( евреи, негри, азиатци )

Така остават едни около 89% от хората които се предполага, че са християни.
Тук е големият въпрос. Дали всеки един от тези, останалите е християнин. По мое мнение съдейки от обкръжението ми от познати и приятели, християните в България са около 20-30%. Масата хора са атеисти или християни но на теория, на думи.
Баба ми беше християнка. Ходеше на църква, молеше се на Бог, знаеше някакви молитви, носеше кръстчето винаги на гърдите, спазваше постите. Аз с две думи вярваше си жената. Аз например, не вярвам в този бог. Моите разбирания са по-различни и не се ограничават с границите които поставя една единствена религия или с други думи аз не съм човек за една религия, колкото и богохулно да звучи това.

Дали сме езичници или не, не мога да кажа. Знам, че живеем в 21 век в Европа, а това със сигурност не е най-доброто време за религиите и техните богове.

Re: Християнски ли е българският народ?

Публикувано: 05 сеп 2014 12:54
от JohnnieWalker
Не, не сме.

Re: Християнски ли е българският народ?

Публикувано: 05 сеп 2014 12:55
от anihilator
messi710 написа:Шнур за христиЕнството и всички останали религии 8-)

+1

Re: Християнски ли е българският народ?

Публикувано: 05 сеп 2014 13:01
от obi4am_pirin
Християни се наричат онези които вярват и следват примера на Исус Христос!Накратко...Сатана в образа на змия излъга Ева и Адам и отдалечи човека от Бог!Хората показваха своето покорство и покриваха греховете си с жертвоприношения!Следващия много важен момент е Закона и Мойсей!Бог даде заповедите и Закона чрез Мойсей на хората!Онзи който успееше да го изпълни щеше да бъде примирен с Бог!Само че не се намери такъв и за това беше изпратен Божия Син Исус, който изпълни закона и плати със своята кръв за нашите грехове и болести!Възкръсна на третия ден и стои отдясно на Бог Отец и ходатайства за вярващите!КОЙТО ВЯРВА В ИСУС КАТО БОГ И ЖИВЕЕ СПОРЕД ПРИМЕРА МУ ЩЕ СЕ НАРЕЧЕ ХРИСТИЯНИН И ЩЕ ИМА ВЕЧЕН ЖИВОТ!Онези които правят курбани не зачитат жертвата на Христос и се опитват да я подменят с жертва на животно!А в България този момент е силно застъпен!Още веднъж дали българина е християнин се определа от това ДАЛИ ВЯРВА И СЛЕДВА ПРИМЕРА НА ХРИСТОС!

Re: Християнски ли е българският народ?

Публикувано: 05 сеп 2014 13:02
от obi4am_pirin
anihilator написа:
messi710 написа:Шнур за христиЕнството и всички останали религии 8-)

+1

Да религията наистина е проблем,защото измества фокуса от Исус върху общо казано суеверия!

Re: Християнски ли е българският народ?

Публикувано: 05 сеп 2014 13:05
от djd
Ами Христос е учил, че ако те ударят по едната буза, трябва да обърнеш и другата. Като гледам напоследък, ние даже не чакаме да ни ударят, а си подаваме и първата буза сами.
Значи сме християни. :)

Сега по-сериозно. Християнството за мен е вяра. Но не вяра във възкресението, а в доброто.
Християнството не е църквата. Към нея имам смесени чувства. Църквата е изиграла положителна роля в нашата история за обединението на нацията.
Но от друга страна как ще накараш някой да повярва в това, което проповядваш, ако на другия ден отиваш и се биеш с други попове за свещоливницата?
Или от службата отиваш право в кръчмата и се прибираш кьоркютук пиян.
Защо е необходимо да има толкова злато и показност в църквите? На Иван Рилски му е стигала една пещера, а хората са се тълпели да го слушат.
Църквата е създадена с идея за власт. Духовенство!? Светия отец!? Каква ирония!
Наместник на господ!? Аре по-скромно, моля! И ние малко се изучихме.

Та така де. Народът ни е добър, търпелив (повече от необходимото) и много толерантен. Тъй като християнството учи точно на това, може да се каже, че сме християни.