Страница 1 от 1

100-годишнината от Първата световна война

Публикувано: 01 авг 2014 15:35
от CTAHKO
Изображение

На 1 август 1914 година Германия обяви война на Русия. След това Франция – на Германия, Великобритания – на Германия, Австро-Унгария – на Русия. Увеличаването на броя воюващи страни продължаваше включително до ноември 1918 година. Резултатите са трагични: повече от 30 милиона загинали войници и цивилни. Както казват историците, забравяйки миналите войни, хората се обричат на бъдещи.

Ако анализираме Първата световна война от позициите на наши дни, то колкото и странно да звучи, по предшествалите обстоятелства тя е по-близо до нас, отколкото Втората световна война. Само че кипят днес не Балканите, а Украйна. Онази война се водеше за ресурси и ново разделяне на света или, с днешни думи, за преразпределяне на геополитическите сфери за влияние. В югоизточна Украйна се води война „за територия без народ“: той не е нужен там, нужни са само ресурсите.

Най-сетне сме длъжни да си извадим поуки от Първата световна война и да не превръщаме локалните конфликти в световни войни, каза в интервю за "Гласът на Русия" един от най-авторитетните бразилски историци, професор Анжело Сегрило от Университета на Сао Паоло. Бразилия, между другото, встъпи в Първата световна война през есента на 1917 година. Убийството на ерцхерцог Фердинанд през юни 1914 беше само повод за развързване на войната. За една от причините й обаче се смята формирането на големи, враждебни един към друг съюзи. Същото наблюдаваме и сега, казва Анжело Сегрило:

- Почти всички историци сочат военните алианси като една от главните причини на Първата световна война. А и сега живеем в една система от алианси – например НАТО, възникнал през периода на противоборството на свръхдържавите. След "студената война" тази организация следваше да намали своята активност или изобщо да се разпусне, защото от нея вече нямаше смисъл. Но става точно обратното, Северноатлантическият алианс се разраства. В същото време историята ни показва, че укрепването на военните блокове е опасно.

В Украйна на всяка цена е необходимо спиране на ескалацията на конфликта, незабавно прекратяване на военните действия там, където се лее кръв. Надявам се това да стане, казва известният словашки историк и водещ научен сътрудник на Университета „Шафарик“ в Кошица Мартин Дробняк:

- Политиците не са извлекли поуки нито от Първата световна, нито от Втората световна война. А би следвало да изучат основното от миналия горчив опит. А именно, че в уреждането и на най-острия конфликт ефикасна може да бъде само дипломацията. Тогава, през 1914, дипломатите бяха решили, че оръдията по-бързо ще им осигурят интересите. И това коства живота на милиони хора! Поразително е, че и днес някои продължават да се надяват да постигнат целите си по силов начин, вместо на масата за преговори. Отново гинат войници, невинни жени, деца и старци. Говоря за войната в източна Украйна.

Re: 100-годишнината от Първата световна война

Публикувано: 01 авг 2014 15:47
от Red Warrior
Жалко, че не спечелихме войната с нашите германски братя по оръжие! R.I.P. за всички загинали!

Re: 100-годишнината от Първата световна война

Публикувано: 01 авг 2014 16:14
от Captain Stottlemeyer
CTAHKO написа:...- Почти всички историци сочат военните алианси като една от главните причини на Първата световна война....

:lol: :lol: :lol:

Re: 100-годишнината от Първата световна война

Публикувано: 01 авг 2014 16:17
от levskar_95
2-ра национална катастрофа на България............И отново главен виновник цар Фердинанд......

Re: 100-годишнината от Първата световна война

Публикувано: 01 авг 2014 18:32
от Capitan Puyol
Тия Кобурги са проклятието на България...видяхме и Симеончо като се върна 2001г. какво направи и как се гушна с комунистите, омърси монархизма като идея, а пародията цар да стане министър-председател в Република въобще не се нуждае от коментар...такъв абсурд само в България може да се случи. По същият начин след това Болен омаскари и националистическата идея и затова днес българите са обезверени отвсякъде без надежда за нищо, без бъдеще, което ще доведе до логичния разпад на тази държава. Всъщност ние под икономическо робство вече сме паднали, остава чисто териториално-административното, което ще е една формалност... :roll:

П.П. Всичко това се случи по сценарий и сценаристите са много доволни че плановете им се преизпълниха на 200%. Но с такъв народ по тези географски ширини не е много трудно.

Re: 100-годишнината от Първата световна война

Публикувано: 02 авг 2014 09:22
от rosenpetkov
Първата световна война започва на 28 юли 1914 година когато Австро-Унгария обявява война на Сърбия.

Re: 100-годишнината от Първата световна война

Публикувано: 02 авг 2014 11:40
от THE G.A.M.E
Тази война за България, трябваше да е обединителна, но не се получи.

Ние заложихме на "всичко или нищо", и загубихме.
Но се бихме достойно за националният си идеал.

Нищо, следващият път. ;)

Re: 100-годишнината от Първата световна война

Публикувано: 02 авг 2014 16:51
от Capitan Puyol
Следващ път няма да има, защото има няколко държави в света (не една), които притежават оръжия да унищожат цялата планета. Стига с тоя реваншизъм, каквото било било...Сърбите бяха на страната на победителите в двете войни, но видяхме как им излезе през носа това в края на ХХ век, когато бившите им съюзници им разсипаха държавата от бомбардировки и това потвърди максимата за вечните интереси и че няма вечни приятелства. 8-)

Re: 100-годишнината от Първата световна война

Публикувано: 03 авг 2014 00:22
от ShooterMan
За България великата война беше Балканската! Там българския войник спечели всичко, което трябваше, прибра в родните граници почти всички братя...но както винаги се случва в най-новата ни история - изключително долнопробните български политици провалиха всичко. От скапани договори между съюзниците за ТОЧНА подялба на завзетото, че до Фердинанд мегаломана...Първата Световна Война не е изобщо вече в интересите ни...Защо? Защото не е по силите ни, втора смазваща война, няма и 5 години след предната и пак трябва да благодарим на бисексуалния ни цар тогава и "отговорни" политици. Защото да се овиеш в знамето на Национално-освободителна борба печели поддръжници, ами после? Един ПОЛИТИК на място първо ще седне, ще прецени РЕАЛНИТЕ СИЛИ на държавата си, мястото й във войната, какво може да се случи ако не успее и да предпази народа си от страдания и разрушения. Нищо от това не сме видели. Разбира се, като съюзници на Германия искрено можем да съжаляваме, че губим войната, защото това е повратната точка на историята ни...повратна в лошия смисъл, крушение на националния идеал и тотална апатия от там насетне, апатия видна и днес.
Иначе нека се поклоним на българските воини, защото те загинаха именно за националния идеал и за братята си извън границите на България. Въпреки некъдърните политици, въпреки глада, епидемиите от холери и по-силните противници те дадаха ВСИЧКО от себе си, за да победят и ако политиците ни бяха умели и разумни хора, а не КОМАРДЖИИ НА ЕДРО щяха да използват успехите на българския войник....Защото излаз на Бяло море и половин Македония е по-добре от сега нали?