Страница 1 от 19

Български изтребители летят постоянно заради руски самолети

Публикувано: 01 апр 2014 16:49
от Red Warrior
Заради руски самолети в последната година български изтребители са летели извънредно толкова пъти, колкото за 20 г., обяви президентът. И Ангел Найденов призна.
Росен Плевнелиев коментира пред журналисти информацията, че руски самолети са летели в неутрално пространство над Черно море в близост до България.

"Не става въпрос само за транспортни самолети на Русия, но и за разузнавателни руски полети. И имаме ситуация, в която, ако в предишни години е имало по две-три извънредни излитания на български самолети прехващачи, сега те са не по две-три на година, а две-три на седмица", уточни държавният глава.

Той попита риторично какви са изводите, които трябва да бъдат направени и сам отговори - да се замислим дали не може заедно с нашите румънски и турски колеги да обединим усилия, за да можем да бъдем по-ефективни.

Защото в момента излитат два самолета в Румъния, два в България и два в Турция за един руски самолет, добави Плевнелиев.

"Въпросът е кой има интерес да навлиза във въздушното пространство, защо го правим това през 2014 г., когато всички вярвахме, че отдавна живеем в мир в региона. Кой има интерес българските самолети постоянно да излитат извънредно, може би, за да не могат да бъдат повече технически годни, може би, за да се случат по-скоро ремонтите, които всички очакват, може би, за да изтощим българската армия и нейните усилия да бъде технически пригодна и годна", попита още държавният глава.

Темата коментира първо министърът на отбраната Ангел Найденов. След като вчера даде интервю за в. "Труд", той отрече да е казвал, че Русия ни шпионира. Според него "бомбастичното заглавие" е изцяло дело на изданието.

В интервюто на въпрос за информацията, че наши изтребители се вдигат по няколко пъти седмично, за да пресрещат руски транспортни самолети, той отговаря:

"Тук не става дума само за руски транспортни самолети. Става дума и за основание да се мисли и за разузнавателни полети. Само от 1 до 26 март имаме 9 случая, като при 5 от тях имаме заповед за вдигане на дежурната двойка изтребители".

Днес Найденов каза пред журналисти, че само може да гадае каква е целта на полетите на руски самолети.

"Когато имаме в рамките на няколко месеца близо 30 случая, при които има полети или привеждане в по-висока степен на готовност на дежурните изтребители, си заслужава да подхождаме много внимателно и да фокусираме вниманието си", добави той.

Министърът отбеляза, че става въпрос за полети по границата на българското въздушно пространство и това предизвиква реакцията на центъра за въздушен суверенитет на НАТО, чрез който се дават заповеди за привеждане на българските ВВС да изпълняват полети.

По думите му всеки полет намалява разполагаемия ресурс както на двигателите, така и на агрегатите и като цяло на изтребителите.

"Дали това е цел на тези полети ми е трудно да гадая, всеки един от вас може да отговори сам на подобен въпрос", добави Найденов.

"dir.bg"

Доста малоумно ми се струва твърдението, че руските самолети прелитали за да "изморят" българските. Нали и техните се изтощават по този начин, или се бъркам. :roll: Пък и с нашите 5 самолета на кръст едва ли ще се опънем толкова на Русия, ако ще да са чисто нови. За мен по-скоро разузнавателните полети следят проучването на газовите находища в български териториални води, които се извършват от ОМV и Тотал. Сега поне се вижда, че армията ни има нужда от нова техника. Приказките на веселяците "с кого ще воюваме, по-добре да не даваме пари" Путин ги прати в кенефа. Който не храни своята армия - ще храни чужда!

Re: Български изтребители летят постоянно заради руски самолети

Публикувано: 01 апр 2014 16:50
от boabbb
Плевнелията си плаче за импийчмънт, до сега го защитавах от нападките против гейския му глас :lol: , ама това е прекалено :mrgreen: :lol: Бахти гьона :lol:

Re: Български изтребители летят постоянно заради руски самолети

Публикувано: 01 апр 2014 16:56
от CTAHKO
Те нашите изтребители на брой са колкото феновете на Локото и Славия взети заедно 8-) В общи линии, с тях и без тях 8-) По-интересно ми е обаче, ако се прецакат, от къде ще вземем резервни части за тях, с тези санкции дето ги налагаме на Русия :lol:

Re: Български изтребители летят постоянно заради руски самолети

Публикувано: 01 апр 2014 17:01
от Red Warrior
Аз съм за нови дойч юрофайтърчета. 8-)

Re: Български изтребители летят постоянно заради руски самолети

Публикувано: 01 апр 2014 17:04
от CTAHKO
Red Warrior написа:Аз съм за нови дойч юрофайтърчета. 8-)

Руските са по-добри, ама да те успокоя че няма да вземем никакви :lol:

Re: Български изтребители летят постоянно заради руски самолети

Публикувано: 01 апр 2014 17:08
от W84me
Тоя е уникален кретен! Минава всякакви граници на малоумието си! Такава беля може да ни докара тоя мишок, че няма да се усетим откъде ни е дошло... И да ви припомня, че именно запада разформирова армията ни и наряза ракети, от които се страхуваше цяла Европа.

Re: Български изтребители летят постоянно заради руски самолети

Публикувано: 01 апр 2014 17:09
от anihilator
Руснаците идват да освободят своето население във Варна и Камчия ;) Заплашена е свободата им от местни фашисти и изроди които развяват Български знамена :evil:

Re: Български изтребители летят постоянно заради руски самолети

Публикувано: 01 апр 2014 17:12
от Red Warrior
anihilator написа:Руснаците идват да освободят своето население във Варна и Камчия ;) Заплашена е свободата им от местни фашисти и изроди които развяват Български знамена :evil:

А бе, ако е вярно, че 400 хил. руснаци са си купили имоти по морето, нищо чудно скоро Путин да ни спретне и на нас един референдум за присъединяване към Русия. :roll: Иначе сега се сещам, че имаше военни учения на флотите на САЩ, България и Румъния и може също това да е причината да гледат к'во стаа. :geek:

Re: Български изтребители летят постоянно заради руски самолети

Публикувано: 01 апр 2014 17:13
от urkoto
Еми другия път като ни навлезе във въздушното пространство самолета и да го свалят ако блядовете откажат да се идентифицират. А ако е шпионски полет те ще откажат да се идентифицират. Или да го свалят или да не мрънкат, че стават смешни. И представете си що за армия имаме и що за разграден двор сме щом един самолет е в състояние да неутрализира въздушните ни войски и то без да изстреля нито една ракета или снаряд :mrgreen:

Re: Български изтребители летят постоянно заради руски самолети

Публикувано: 01 апр 2014 17:14
от eddie
Смешни сме. Баща ми за 30 години има 7700 часа полети. Сегашните я правят, я не, по 40-50 часа годишно с 10-ната ни самолета. Руснаците, ако искат и на жълтите павета ще кацнат и никого няма да питат 8-)