Чернобилската авария е тежка промишлена авария, възникнала на 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала.
Обикновено тя се приема за най-тежката авария в историята на ядрената енергетика, като наред с аварията на АЕЦ Фукушима I от 2011 година сред 2-те събития от ниво 7 по Международната скала за ядрени събития.[1]
Тя предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.
Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ. Вече разделените държави Русия, Украйна и Беларус понасят значителни разходи за обеззаразяване и здравеопазване, вследствие на чернобилската авария.
ПРИЧИНИ ЗА АВАРИЯТА
Аварията в АЕЦ „Ленин“ става на 26 април 1986 г. Тя е считана като най-тежката в историята на атомната енергетика. На 26 април на 4-ти реактор се провежда учение на персонала за спиране на реактора при затруднени условия, както и тестване на самозахранваща система. Това учение е продиктувано донякъде от един инцидент станал няколко години по-рано, когато израелска ракета удря иракска атомна централа, която има същия тип РБМК реактор. Имитира се авария в електросистемата на Украйна, при която реакторът и неговото управление не получават ток отвън. Въртящият се по инерция вал на турбината би трябвало да произвежда ток още няколко часа, достатъчен за собствените нужди на реактора. През това време персоналът трябва да спре реактора.
АВАРИЯТА
Зони на радиация в Украйна, Беларус и Русия
Мощността на реактора е намалена на 1000 MW вместо обичайните за него 3200 MW, за да се осигури безопасно протичане на тренировката. На практика изходната мощност пада до 30 MW, което позволява увеличаване на концентрацията на поглъщащия неутрони ксенон-135, който е продукт на делене от ядрата на уран-235 и се натрупва в активната зона нa реактора при намаляване на мощноста. При опит да се възстановят желаните първоначално 1000 MW, концентрацията на ксенон-135 ограничава мощността до около 200 MW. За да се компенсира въведената отрицателна реактивност от натрупания ксенон-135, контролните прътове, служещи за регулиране на скоростта на верижната реакция на делене, са извадени от активната зона на реактора над допустимата височина според инструкциите за безопасност.
Тъй като циркулацията на охлаждащата вода в реактора била намалена, охладителят се нагрява много бързо до степен на кипене и образувал парни джобове в тръбите които го пренасят. Една от особеностите на графитния реактор РБМК е големият положителен температурен коефициент на реактивност (мощностен и паров), което означава, че мощността на реактора расте с увеличаване на концентрацията на парата. Тъй като произвежданата от реактора мощност бързо се увеличавала, операторите се опитали да спрат реактора като наредили аварийно ръчно спиране, което означава бързо и пълно вкарване на контролните пръти в зоната на реактора. Обаче, поради бавната скорост на механизма, задвижващ прътите, графитните върхове на прътите и временното изместване на охладителя, тези действия на практика ускоряват реакцията. В рамките на няколко секунди мощността на реактора скача до около 30 000 MW, т.е. 10 пъти повече от мощността в нормален режим. Прътите с ядрено гориво започват да се топят, а налягането на парата бързо се увеличава и предизвиква голяма експлозия. Тази експлозия изхвърля и разрушава капака на реактора, тежащ 1200 тона, счупвайки охладителните тръби и разрушавайки част от покрива. Когато въздухът влиза в съприкосновение с графитния забавител от вътрешността на реактора, графитът се запалва. По-голямата част от последвалото радиоактивно замърсяване е резултат от огъня, който разпръсква радиоактивните частици в атмосферата.
НЕПОСРЕДСТВЕНИ РЕЗУЛТАТИ
Веднага са хоспитализирани 213 души, от които умират 31 (28 от тях умират от остра лъчева болест). Повечето са били пожарникари и работници по сигурността, опитващи се да овладеят аварията. От зоната на инцидента са евакуирани общо 135 000 души, в това число и 45 000 от съседния град Припят.
ОВЛАДЯВАНЕ НА АВАРИЯТА И ИЗВОДИ
Чернобилският реактор със бетоновия саркофаг, 2006 г.
Счита се, че процедурните нарушения са спомогнали за инцидента. Едно от тях е недостатъчна комуникация между операторите и служителите, отговарящи за безопасността.
Основна причина за аварията е човешкият фактор. Поради споменатата по-горе кадрова политика операторите, извършващи експеримента, са били с недобра подготовка. Голяма част от информацията за работата на реакторите е била обявена за военна тайна и засекретена. Включително и фактът, че този тип реактори при липса на добро охлаждане увеличават мощността си. Станалата авария с частично разтопяване на активната зона е била укрита, вместо да се анализира и доведе до знанието на персонала, за да не се повтори. Връх на всичко е, че планът за тренировката не е бил одобрен от Държавният атомен надзор, както и това, че по време на строежа, не кой да е, а КГБ подава няколко доклада за процедурни нарушения по време на строежа, които са подминати безмълвно. Не е бил и отхвърлен - надзорът просто не е отговорил в законния срок. И все пак тренировката е започнала „по план“, оказан е натиск за привършването ѝ „в планирания срок“.
За провеждането на тренировката в конструкцията на централата са били внесени самоволно неодобрени и недокументирани изменения. При проектирането на атомните реактори се предвижда и така наречената „максимална проектна авария“. За случай на такава е било предвидено автоматично да се отворят големи кранове и реакторът да се залее с вода от специално за целта водохранилище. Но тази автоматика е била изключена - да не би да се включи „погрешно“ при тренировката, а операторите не са знаели за това. Не само електрическите връзки на автоматиката са отстранени, а и механическата връзка между електродвигателите и валовете на крановете. Затова дори и с управляващите бутони, разположени върху крановете, не е можело те да се отворят. В крайна сметка тези предвидени от проектантите кранове са отворени с цената на човешки живот - слезли са хора и са направили необходимите за ръчно отваряне няколко хиляди завъртания на ръчката, ясно съзнавайки, че през това време получават смъртоносна доза радиация.
Партийното ръководство на Украйна, силно разтревожено от аварията, се интересувало дали другите реактори може да продължат да работят, за да бъде изпълнен планът по производство на електроенергия. За щастие се е намерил достатъчно грамотен и смел човек в ръководството на централата, който еднолично е дал заповед на операторите за спиране на останалите 3 реактора. Нещо повече, разпоредил е ръчно да се поставят допълнителни забавящи реакцията борни пръти, за да не може реакторите да се пуснат само от пулта за управление.
Медал, с който съветските власти са награждавали "ликвидаторите", участвали при овладяването и разчистването на аварията
Освен това, за да се икономисат средства, реакторът е нямал допълнителен обезопасяващ контур, в който да останат частите от евентуално авариралия реактор. Това позволява на радиоактивното замърсяване да се разнесе в атмосферата. Изграденият след аварията в Чернобилската централа „Ленин“ бетонен саркофаг всъщност "замества" този липсващ защитен контур. Саркофагът е построен скоро след аварията за рекордно кратко време, с проектиран времеживот максимум от 30 години, при първоначално (по-късно е установено, че не са измерени точно и са занижени) натрупаните данни и предположения за активността на ядрото и вече остарява. Има опасения от пропадане на покрива, което може да доведе до повторно изхвърляне на радиоактивен прах. В ход е проект за изграждане на допълнителен защитен саркофаг, чиято конструкция да издържи 100 години напред.
Битката за овладяването на аварията, и предпазването от появата на втори взрив с мощност от над 5 мегатона, който би залял цяла Европа с радиоактивен прах, така както е залят сега Припят, е струвала на СССР 18 милиарда тогавашни американски долара (приблизително 50 милиарда днешни), изсипани за по-малко от 6 месеца. Това, комбинирано с последвалия срив на цените на нефта на международния пазар (цената пада на 1/3), създава сериозна дупка в бюджета и началото на тежка икономическа криза в СССР.
Над 600 000 запасняци, военни и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпростанена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в опасната зона през първите 6 месеца. От тях около 25 000 са починали под 40-годишна възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди. Неопределено количество хора са заразени поради опита на правителствата в различни държави (това включва и България и Франция) да отрекат инцидента, или това че радиоактивен прах има в атмосферата им. Кръвните ракови заболявания в Европа са повишили честотата си 60 пъти в последните 20 години, спрямо статистиките, правени през 1970-те год. Само в Русия над 1152 деца са оперирани от рак на щитовидната жлеза, директен ефект на Чернобилската авария. Същият тип "чернобилски" рак се наблюдава из цяла Европа, включително "незасегната" Франция. По данни на изследвали проблема, само в Беларус има 300 000 родени след аварията деца, които страдат от проблеми причинени от нея.
Само на базата на тази статистика можем да си направим извода, че между 0,05% и 0,1% от населението на земята е пряко засегнато и около 1% е косвено засегнато от аварията. Това идва само да ни напомни какви биха били ефектите от дори малка ядрена война.
Днес се навършват 27 години от аварията в Чернобил
Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist
- джугашвили
- Мнения: 753
- Регистриран на: 30 яну 2013 11:51
Днес се навършват 27 години от аварията в Чернобил
Последна промяна от джугашвили на 26 апр 2013 19:46, променено общо 2 пъти.
Есть человек — есть проблема, нет человека — нет проблемы!
Смъртта на един човек е трагедия, смъртта на милиони е статистика!
Смъртта на един човек е трагедия, смъртта на милиони е статистика!
Re: Днес се навтршват 27 години от аварията в Чернобил
Дано никога никъде не се повтаря това което се е случило в Чернобил!
[center][wrapimg=]http://www.prikachi.com/images/233/6425233S.jpg[/wrapimg][/center]
[center]Hello hello, we are the City boys, Hello hello, we are the City boys, And if you are a United fan surrender or you'll die, We all follow the City![/center]
[center]Hello hello, we are the City boys, Hello hello, we are the City boys, And if you are a United fan surrender or you'll die, We all follow the City![/center]
Re: Днес се навтршват 26 години от аварията в Чернобил
дали другарят Георги Атанасов ще напише няколко реда за геноцида на неговата партия срещу Българския народ?
Re: Днес се навършват 26 години от аварията в Чернобил
Бог да пази Русия и България и дано повече не се случват такива аварии.
Най-великите държави в света - Русия, КНДР, Китай, Куба, Виетнам.
Най-великия вожд - Ким Чен Ун
Велики личности - Карл Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин, Ким Чен Ир, Ким Чен Ун и др.
Еврейският съюз (ЕС) и капитализма най-големия бич на общество!
Най-великия вожд - Ким Чен Ун
Велики личности - Карл Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин, Ким Чен Ир, Ким Чен Ун и др.
Еврейският съюз (ЕС) и капитализма най-големия бич на общество!
- джугашвили
- Мнения: 753
- Регистриран на: 30 яну 2013 11:51
Re: Днес се навършват 26 години от аварията в Чернобил
И до ден днешен търпим последствията от тази авария.
Есть человек — есть проблема, нет человека — нет проблемы!
Смъртта на един човек е трагедия, смъртта на милиони е статистика!
Смъртта на един човек е трагедия, смъртта на милиони е статистика!
Re: Днес се навършват 26 години от аварията в Чернобил
abe ne sa li 27 godini? 

- джугашвили
- Мнения: 753
- Регистриран на: 30 яну 2013 11:51
Re: Днес се навършват 26 години от аварията в Чернобил
КНДР написа:Бог да пази Русия и България и дано повече не се случват такива аварии.
И Украйна и Беларус също,другарю.
Есть человек — есть проблема, нет человека — нет проблемы!
Смъртта на един човек е трагедия, смъртта на милиони е статистика!
Смъртта на един човек е трагедия, смъртта на милиони е статистика!
- джугашвили
- Мнения: 753
- Регистриран на: 30 яну 2013 11:51
Re: Днес се навършват 27години от аварията в Чернобил
ivo77 написа:abe ne sa li 27 godini?
Не съм ги смятал.Благодаря за поправката.
Есть человек — есть проблема, нет человека — нет проблемы!
Смъртта на един човек е трагедия, смъртта на милиони е статистика!
Смъртта на един човек е трагедия, смъртта на милиони е статистика!
Re: Днес се навършват 26 години от аварията в Чернобил
Добра тема,
за жалост нито една национална медия не отрази това трагично събитие!
От сутринта ни занимават с новата порция компромати, приготвена от ушЕтата от бившата ДС, почна вече да ми писва!
Дмитриевич всеки ден вади компроматния лайномет, с цел да замъгли неболелите обществени проблеми които са табу за "столетницата"
Такава е темата за АЕЦ БеляНЕ,
наскоро се оказа че България има изградени и работещи енергийни мощности за 12700 мегавата,
а потреблението ни е за 4300 мегавата плюс 300 мегавата износ!
Тоест предлагането многократно превишава търсенето, би следвало цената да е много ниска!? ДА АМА НЕ! Другарите Костов и Дмитриевич са договорили друго на гърба на българския народ, осигурявайки и гарантирайки задължително изкупуване на цени в пъти по високи от пазарните на енергията от ВЕИ и от ТЕЦ Марица1 и 3 !
Опааа, ами проекта БеляНЕ?, за чийй х-й ни беше да харчим 2.5 милиарда плюс 30 милиона за референдум? за този гьол?
Дмитриевич ЗОЩО ИЗЛЪГА ХОРАТА, БЕ? Защо ограби България!?
Почему товарищ Дмитриевич?
за жалост нито една национална медия не отрази това трагично събитие!

От сутринта ни занимават с новата порция компромати, приготвена от ушЕтата от бившата ДС, почна вече да ми писва!
Дмитриевич всеки ден вади компроматния лайномет, с цел да замъгли неболелите обществени проблеми които са табу за "столетницата"
Такава е темата за АЕЦ БеляНЕ,
наскоро се оказа че България има изградени и работещи енергийни мощности за 12700 мегавата,
а потреблението ни е за 4300 мегавата плюс 300 мегавата износ!
Тоест предлагането многократно превишава търсенето, би следвало цената да е много ниска!? ДА АМА НЕ! Другарите Костов и Дмитриевич са договорили друго на гърба на българския народ, осигурявайки и гарантирайки задължително изкупуване на цени в пъти по високи от пазарните на енергията от ВЕИ и от ТЕЦ Марица1 и 3 !
Опааа, ами проекта БеляНЕ?, за чийй х-й ни беше да харчим 2.5 милиарда плюс 30 милиона за референдум? за този гьол?
Дмитриевич ЗОЩО ИЗЛЪГА ХОРАТА, БЕ? Защо ограби България!?
Почему товарищ Дмитриевич?
Наско Сираков: "Ще бъде огромен успех за българския футбол ако ЦСКА вземе точка от Динамо!" ха ха ха 
Link: САМО ЗА ЛЕвСКАРИ!!!!!!

Link: САМО ЗА ЛЕвСКАРИ!!!!!!

- Безкомпромисен
- Мнения: 1866
- Регистриран на: 25 апр 2013 15:28
- Контакти:
Re: Днес се навършват 27 години от аварията в Чернобил
Тази авария беше извършена , защото комунистите са необразовани некадърници!
Здравейте роби на комунизма!
русофилство=комунизъм=българофобия
http://bezkompromisno-georgijekov.blogspot.com - тук ще намерите истината за комунистическите престъпления срещу българския народ и българската държава!
русофилство=комунизъм=българофобия
http://bezkompromisno-georgijekov.blogspot.com - тук ще намерите истината за комунистическите престъпления срещу българския народ и българската държава!
Кой е на линия
Потребители, разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot], ReBorn1982, Thsmith и 22 госта