УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Captain Stottlemeyer
Мнения: 9979
Регистриран на: 02 окт 2009 16:25

Re: УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Мнениеот Captain Stottlemeyer » 06 фев 2019 19:10

Смятам, че сегашното правило за головете на чужд терен е морално остаряло и трябва да бъде премахнато възможно най-бързо. То създаде понятието „добър турнирен резултат“, което донякъде убива магията на футболната игра. Така още в първия мач треньорът на отбора-домакин знае (и е напълно прав), че е по-добре да победи с 1:0, отколкото с 4:3 (примерно), докато за зрителя (особено за неутралния), нещата стоят точно обратно. Знаем какво става и в реванша - понякога 1 гол на гостуващия отбор има цената на два, което не е справедливо.
При равенство след мача-реванш за мен е най-добре веднага да се изпълняват дузпи. Така двата отбора ще бъдат при максимално възможно изравнени условия (по 90 минути игра на собствен терен). Освен това, понякога продълженията са безсмислени (и двата отбора се пазят, да не допуснат гол, чакат дузпите = 30 минути изгубено време). Отделен въпрос е, че през уикенда отборите ги чака мач за първенство.
При дузпи след втория мач (без продължения) факторът „собствена публика“ почти не играе роля, дори смятам, че създава известно психическо натоварване у играчите на отбора-домакин, които са натоварени с изпълнението (особено по-неопитните, или тези с по-лабилна психика), защото страхът да сгрешиш пред своите зрители казва своето... ;)
При дузпите би било възможно да се разреши 4-та смяна (ако трите разрешени са били извършени) – на вратаря, ако треньорът на някой отбор прецени, че резервният му вратар е по-добър при дузпите (доколкото си спомням, при хандбала се разрешаваше такава временна смяна и по време на игра – при 7-метрово хвърляне). Но все пак, нека да не забравяме (както беше казал великият Лев Яшин, цитирам думите му по памет), че "спасената дузпа не е заслуга на вратаря, а грешка на изпълнителя"... 8-)
"Има една страна България и в тази страна България има един отбор „Левски”. В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!" Георги АСПАРУХОВ

deaf
Мнения: 85
Регистриран на: 09 ное 2016 17:53
Контакти:

Re: УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Мнениеот deaf » 06 фев 2019 20:16

Някой от коментиращите бил ли е спортист ПРЕДИ тридесет години,да речем? През 80те години тренирах самбо в ЦСКА. Знаете ли,че тогава в онези времена разликите в психологическите нагласи,когато се бориш на тепиха в своята зала,пред своя публика,в своя роден град,и когато се бориш в чужда зала,пред чужда публика,в чужд град,бяха големи! У дома и стените помагат. Пътуването от Кюстендил до Сливен,например,беше приключение. А пък да отидеш до Париж се усещаше като емиграция. Сега изглежда смешно,но тогава не беше така.
Та именно затова е било въведено правилото за удвояване на резултата на чужд терен - заради по-тежкото психическо натоварване на гостуващите спортисти.

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7864
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Мнениеот doktora25 » 06 фев 2019 20:28

Аз честно казано съм малко раздвоен.
От една страна аргументите, че мачовете ще станат по-резултатни и отборите още в първите срещи ще играят за изразителна победа, а не да не загубят ми се струват силни и разумни. От друга - сметкаджийството и това че чрез него по-слаби отбори могат да излъжат по-големите, постигайки "добри турнирни резултати" си е тръпка във футбола, с която по-скоро не бих искал да се разделяме. Винаги съм повтарял, че трябва да гледаме преди всичко през собствената камбанария. С феърплея и безопасността на играчите компромиси не трябва да се правят, така че съм твърдо ЗА ВАР, но със сметкаджийството защо не? Домакинският фактор според мен оказва влияние в много от случаите. Това, което би било добре да се промени обаче е удвояването на гола на чужд терен да не важи в продълженията. Право и на 4-та смяна в тях. Допада ми и правилото за сребърния гол.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Потребителски аватар
NOMER14
Мнения: 22352
Регистриран на: 21 сеп 2009 19:22
Контакти:

Re: УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Мнениеот NOMER14 » 06 фев 2019 23:20

Остаряло правило. Сегашните водещи отбори се състоят от 80-90 % чужденци. През уикенда в мача Барса-Валенсия и домакини, и гости стартираха с 3-ма испанци. Челси - също с трима. Ами, ако Челси беше им гостувал за някакъв турнир, щеше ли да се чувства гост. Същото е за релацията ПСЖ - Арсенал. И двата отбора започнаха с трима французи злощастния си уикенд. Кой отбор е по-испански и кой е по-френски? Ще припомня, че за националния ни отбор, станал 4-ти в света, в следващите две квалификации им бе по-лесно да играят по европейските чужди терени отколкото на националния стадион (все с дузпи откривахме резултата).
Всички промени във футбола първо влизаха в сила в Англия, а после и на други места. Колко години им трябваше на всички да приемат 3-те точки за победа, въведено в английското първенство. В един от турнирите в Англия головете на чужд терен в редовноте 90 минути много отдавна не се броят. Първи си въведоха и ВАР.

Потребителски аватар
Los Che
Мнения: 7368
Регистриран на: 29 юни 2009 20:42
Skype: yomusbg
Местоположение: Nou Mestalla
Контакти:

Re: УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Мнениеот Los Che » 07 фев 2019 10:41

№14,
не знам дали сте чувал, но в Англия И ПЪРВИ са започнали да играят футбол.
В срещата Варса - VCF испанците бяха седмина :
Toni Lato, Dani Parejo /той беше и единствения испанец вкарал гоооооооооооол/ и Rodrigo /който е малко и бразилец/, Ferrán Torres и Santi Mina . Не влязоха в игра Jaume Doménech и Carlos Soler.

....
Правилото на гол на чужд терен е справедливо да отпадне.
При равенство в резултата от двете срещи трябва да се изпълняват дузпи.
Продълженията рядко решават срещите.
Prefiero desaparecer que ver morir al Valencia: Rubén Baraja.
Como aficionado del Valencia estoy muy feliz.
El ´Guaje´ David Villa
Rino: “Mis jugadores son los mejores del mundo”.

Потребителски аватар
rumbata
Мнения: 512
Регистриран на: 16 окт 2008 13:24
Контакти:

Re: УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Мнениеот rumbata » 07 фев 2019 11:38

NOMER14 написа:Остаряло правило. Сегашните водещи отбори се състоят от 80-90 % чужденци. През уикенда в мача Барса-Валенсия и домакини, и гости стартираха с 3-ма испанци. Челси - също с трима. Ами, ако Челси беше им гостувал за някакъв турнир, щеше ли да се чувства гост. Същото е за релацията ПСЖ - Арсенал. И двата отбора започнаха с трима французи злощастния си уикенд. Кой отбор е по-испански и кой е по-френски? Ще припомня, че за националния ни отбор, станал 4-ти в света, в следващите две квалификации им бе по-лесно да играят по европейските чужди терени отколкото на националния стадион (все с дузпи откривахме резултата).
Всички промени във футбола първо влизаха в сила в Англия, а после и на други места. Колко години им трябваше на всички да приемат 3-те точки за победа, въведено в английското първенство. В един от турнирите в Англия головете на чужд терен в редовноте 90 минути много отдавна не се броят. Първи си въведоха и ВАР.

ВАР в Англия? За купата да, но не и във висшата лига.

Потребителски аватар
rumbata
Мнения: 512
Регистриран на: 16 окт 2008 13:24
Контакти:

Re: УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Мнениеот rumbata » 07 фев 2019 11:41

KirilD написа:А какво правим при резултати 2:0 и 1:3? - трети мач, като преди правилото за гола на чужд терен, или ще броят кой повече голове е отбелязал?...То пак головете са равни...
Мисля че това правило няма да отпадне, освен наистина от финансова гледна точка да търсят трети мач...

Какъв трети мач, продължения и дузпи. Или направо дузпи. Не стига, че играят през два дни, ами да търсят дати и за трети мачове.

Потребителски аватар
Alex
Мнения: 3469
Регистриран на: 06 юни 2009 19:43
Контакти:

Re: УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Мнениеот Alex » 07 фев 2019 13:02

Прави ми впечатление и че повечето хора са/сме и за отпадане и на продълженията в турнирите през сезона.
[center]Изображение[/center]

Потребителски аватар
Air_Smuggler_FU
Мнения: 325
Регистриран на: 23 юли 2015 08:37

Re: УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Мнениеот Air_Smuggler_FU » 07 фев 2019 19:10

Аз също съм тренирал тласкане на гюле и борба през 70-те и 80-те години. Домашната сцена имаше значение, да, въпреки, че моите спортове не бяха първенци по посещаемост... Но тогава времената бяха съвсем други, манталитета и на спортистите, и на публиката също беше различен. За 65-та година може и да е било оправдано, но за съвременния футбол мисля, че не е.

В началото на 80-те години имах Лада 2104 комби, чисто нова, от Мототехника, и като тръгнех за вилата на морето (540 км. до Балчик), ми се струваше, че е на другия край на света. По пътя спирахме, имаше капанчета, бири-скари, панаири, даже някъде към Антоново спирах в горичката на сянка да дремна 15-тина минути. Нямаше климатици, жегата буквално ни убиваше...е, нямаше и прости селски джигити-убийци, ама това е друга тема. Чак през 1988 си купих първата кола с климатик, и разбрах как се пътува до вилата без спиране, и за 5-6 часа, гладко, мазно и бързо. Сега вече е още по-лесно, есента (ноември) на един дъх стигнах Виена преди смрачаване, имах резервиран хотел, иначе можеше без да се уморя, да стигна и до Мюнхен, и да спя някъде в околностите.

Не че сегашните спортисти могат да почувстват разликата (преди и сега), но все пак. :lol:
Старите кучета знаят за какво говоря.

Потребителски аватар
NOMER14
Мнения: 22352
Регистриран на: 21 сеп 2009 19:22
Контакти:

Re: УЕФА маха предимството на гола на чужд терен

Мнениеот NOMER14 » 07 фев 2019 20:29

Alex написа:Прави ми впечатление и че повечето хора са/сме и за отпадане и на продълженията в турнирите през сезона.

Аз май не съм за отпадане, но е остаряло.
Какво ли мислят букитата по въпроса! Нали турнирът на Уефа е за тях с тия празни стадиони и изхвърлени източноевропейски отбори.


Върни се в “Футбол - Свят”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта