Хосеп Гуардиола - Официална тема

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
sapio0o
Мнения: 13496
Регистриран на: 30 авг 2009 11:47
Контакти:

Re: Хосеп Гуардиола - Официална тема

Мнениеот sapio0o » 02 окт 2016 09:32

Furious_Monk написа:Някои хора съвсем изтрещяха...Гуардиола бил по-добър от Хайнкес.. може в някоя съвременна видеоигра. :lol:

Пеп има повече спечелени купи за 7 години от Хайнкес за цялата си кариера, която е в продължение на 30 години сигурно. :roll: Ама да, той вярно, че е водил само силни отбори, а Юпп завалията изпадащи такива.

Пичове, намалете дрогата, деца има тука. Хората ще си помислят, че Байерн е някакъв извънземен клуб, който има 30 ШЛ, но Пеп ги е приземил и сега стигат само до 1/2 финали. :twisted:
[center][wrapimg=]http://alfa.kachi-snimka.info/images-2021/arx1643555661e.jfif[/wrapimg][/center]

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7867
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Хосеп Гуардиола - Официална тема

Мнениеот doktora25 » 02 окт 2016 10:09

CSKA69 написа:Привърженик съм и на Милан, но за съжаление от гонг не ми позволяват да сложа логото и на този клуб в подписа си, защото надхърля разрешения брой знаци :lol: Немски възпитаник съм и оттам пък любовта ми към Байерн, а Ливърпул си е по червена линия любим клуб (Не ми се повдига темата защо и как може да съм привърженик на четири от европейските грандове едновременно, не е за това тази тема ;)

Отговорът е лесен - тоталния футбол :!: Баща ми е страстен привърженик на Аякс и с часове в детството ми е обяснявал какво е това тотален футбол, кои са архитектите му.. И точно когато се осъзнавах футболно какво точно харесвам аз, изгря звездата на Ариго Саки - италианец, който отказа да бъде просто поредния италиански треньор и който черпеше от идеите на тоталния футбол с пълни шепи ;) Неговият Милан беше първият отбор в който се влюбих чисто игрово и будеше възхищението ми. Естествено и логично беше да се предположи, че ще стана привърженик на Барселона заради Кройф и Стоичков, но тук по-скоро тийнейджърския бунт да бъда различен от баща си, плюс впечатляващия футбол, който играеха Реал под ръководството на друг холандец - Лео Беенхакер (поне от репортажите, които съм гледал) предопределиха завинаги моята страст към клуба от Мадрид :)

В Аякс пък един асистент треньор на същия този Беенхакер и антагонист на Кройф - Луис Ван Гаал, направи вторият отбор, на който съм се възхищавал искрено - холандците в средата на 90-те ;) Там видях в действие много от нещата, които станаха основоположни за модерния футбол в момента - тогава наистина Ван Гаал беше изпреварил времето си.
Разбира се, третият отбор, будил възхищението ми е Реал на Дел Боске, когато най-накрая след толкова време видях най-любимият ми чужд клуб да играе наистина футбол от друго измерение..

Е, мисля че няма да е трудно да се досетиш, кой е четвъртият отбор, предизвикал възхищението ми, колкото и отначало да не исках да го приема - Барселона на Пеп Гуардиола! И в темата за Шампионската лига съм го написал и тук ще го повторя. Каталунецът нито измисля футбола наново, нито е някакъв самороден гений. Той обаче беше изключително интелигентен футболист, а като треньор се показа като ученолюбив футболен студент. Неговата способност да трансформира наученото от работата му като футболист с треньори като Йохан Кройф, Луис Ван Гаал(в Барселона), Карло Мацоне (в Бреша) и Фабио Капело (в Рома) го правят толкова успешен треньор до момента ;)

На пръстите на едната ръка се броят феновете на даден отбор, които могат да намерят позитиви в играта на вечния му съперник. Съвсем естествено ми се струва даже играта на този вечен съперник да ти определи какво да не харесваш във футбола. Лично за мен, а вярвам и не само във футбола по-важното е моите да спечелят (стига да е по правилата), отколкото самата игра да ми хареса. Макар че най-добре е двете да вървят ръка за ръка. И именно за това харесвах Хайнкес.
Също как фенове на отбор с традиции като Ливърпул могат да уважат избора на треньор да поеме клуб в който властват единствено парите и нищо друго. И също как фенове на Байерн могат да предпочетат играта и облика на облика при КБХГ вместо тези при Хайнкес.
Тези 3 неща просто ми бяха странни.
Иначе в Италия и аз подкрепям най-много Милан. На второ място Лацио. Стискам палци и на Ювентус и на други италиански тимове в ЕКТ, стига да не играят срещу германци. Не харесвам единствено Рома, защото те нямат нищо общо с традициите на италианския футбол.
Милан го харесах най-вече заради Анчелоти, отборът който той бе изградил и който се бе превърнал в безспорен хегемон в Европа от 2003 до 2007. Той успя да използва по най-добрия начин традициите на италианската школа в защита без да прибягва към автобуси и катеначо и да изгради перфектната сплав от сърцати играчи като Гатузо и Неста, ефективни и безапелационни нападатели като Инзаги и Шевченко, интелигентни играчи като Малдини и Амброзини, бързи и технични като Зеедорф, гении като Кака, изстисквайки тай-доброто от техните качества.
Същото направи и в Реал и ми е странно как не го отбелязваш.
Сега в Байерн му предстои много много работа, отборът навлиза в малко труден етап в който се надявам да бъде извършена болезнена, но необходима промяна. Хубавото е че разполага с голяма част от гореописаните играчи.

Също като красота на играта и успешност много ми допада стилът на Клоп и свършената от него работа в Дортмунд.

Аз самият не съм имал възможност да гледам тоталния футбол на Аякс, но силно се съмнявам че ако той е наподобявал философията на КБХГ е щял да привлече толкова голямо внимание и да спечели симпатизанти.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

CSKA69
Мнения: 4534
Регистриран на: 23 ное 2012 16:35
Контакти:

Re: Хосеп Гуардиола - Официална тема

Мнениеот CSKA69 » 02 окт 2016 11:22

Чакай сега, монк. Ето тези неща, подчертани в изказването ти за мен са абсолютно несериозни и затова реагирах така на мнението ти. Във второтo си мнение по въпроса ти казваш много правилни неща за кусурите на Дел Боске, с които съм склонен да се съглася, но с категоричността на първото ти мнение няма как ;)
А Дел Боске пък какъв е образ, този където не отиде, там и не се провали. Хвана един силен отбор на Реал, оправи атмосферата вътре между групичките и хоп, ей го готовия треньор. Ама Перес трябваше да го остави да се насере хубаво, та да може феновете директно да му бият шута с белите кърпички.


По принцип имам добра памет за нещата случили се тогава, но признавам, че сега ще си помогна с чичо Гугъл за да бъда максимално коректен при опита да обясня мнението си. Каква беше ситуацията в Реал преди назначаването на Висенте Дел Боске? Както вече писах възходът на Реал започна още в сезон 1996-1997, когато беше назначен Фабио Капело. Той изигра общо взето ролята, която в съвременни условия изигра Моуриньо. Той създаде основите, на които стъпиха наследниците на поста му. При това само за един сезон! В сезон 1997-1998, когато Юп Хайнкес спечели така бленуваната 7-ма титла на Европа, в шампионата Ван Гаал доминираше и Реал завърши 4-и в Испания. Хайнкес си замина и беше назначен Гуус Хидинк - страхотен треньор, но периода му в Реал си беше провал - загуби Суперкупата на Европа от Челси, не можа да бие Барса в Ел Класикото на Бернабеу и мъчейки се и в шампионата беше уволнен през февруари 1999-а.. Джон Тошак го замени, за да отпадне на четвъртфинал в Шампионската лига от Динамо Киев! А Барселона станаха отново шампиони с 11 точки разлика пред Реал! Тошак проведе подготовката и започна сезона - ето тук може да се види за какъв състав става дума и за резултатите на уелсеца преди да бъде заменен през ноември 1999-а - https://en.wikipedia.org/wiki/1999%E2%8 ... .F._season
На хартия Реал имаха фантастичен състав, а и промените в отбора (един вид освежаването след тригодишния цикъл, започнат от Капело) направени от уелсеца бяха добри. За съжаление резултатите му бяха плачевни. Тук идва ролята на Дел Боске - човекът успя да мотивира този състав да разгърне истинския си потенциал и да заиграе футбол на ниво, което в нито един момент от престоите на Капело, Хайнкес или Хидинк не е играл! Ключовият мач беше с Байерн Мюнхен в груповата фаза на Шампионската лига. Реал загуби този мач, но помня ясно за първи път видях белите да надиграват тотално противника.. Победата над Барса с 3:0 беше изключително изживяване, но в първенството силите стигнаха само за 5-то място.. Триумфът в Шампионската лига беше истинско удоволствие, особено над онази Валенсия..
Да намирате нещо познато - ми точно по същия начин Пеп Гуардиола трансформира Барселона десетина години по-късно ;) :idea: Не случайно Дел Боске, който е ИСТИНСКА ЛЕГЕНДА на Реал Мадрид и като играч, винаги се е изказвал ласкаво за Гуардиола, може би защото е откривал прилики с него самия :) Оттам нататък нещата са ясни - две титли на Испания, две Шампионски лиги и футбол от друга планета - и до днес това си остава златния период в съвременната история на Мадрид.. И това при условие, че още след първата му година начело на Реал се смени президента и в остатъка от времето си Дел Боске трябваше да се справя с не кого да е, а с Флорентино Перез и неговата мания да купува ГАЛАКТИКОСИ! :lol: :shock: Не са много треньорите, които могат да се справят с тази задача, както годините след Дел Боске показаха, за съжаление на всички феновe нa Реал :| Без значение, че година след година идваха суперзвезди с огромно его като Луиш Фиго, Зинедин Зидан, Роналдо Феномена.. Дел Боске намираше начин да ги сплотява и играта на Мадрид ставаше още по-силна!! В паметта ми е един мач на Олимпико с Рома на Фабио Капело, когато дори блестящ тактик като италианеца, с отбор който той беше развивал няколко години и станал шампион на Италия, беше безпомощен - 0-3 и Реал, забавляващ се на терена.. Ех добри времена! 8-)
Това е мое мнение, но предполагам хиляди други фенове на Реал го споделят също - НАЙ-ГОЛЯМАТА грешка на Перез като президент беше уволнението на Висенте Дел Боске! Убеден съм, че ако беше останал, дошлите по-късно галактикос като Дейвид Бекъм и Майкъл Оуен щяха да имат доста по-успешна кариера в Мадрид, а 10-тата щеше да дойде до няколко години, а не чак през 2014-a.. Преждевременна беше раздялата с Дел Боске, поне още 2-3 години трябваше да остане!

Furious_Monk написа:Какво несериозно е, виждаме какво прави в по-скромни или изхабени отбори... Кажи някое сериозно постижение на Дел Боске извън Реал Мадрид и Испания, където отново продължава работата на предшественика си.

Дел Боске разполагаше с най-добрите отбори в Европа (и на национално, и на клубно ниво), постигна това което се изискваше от него, с ресурсите с които разполагаше. По това време футболът не беше и толкова тактически ориентиран, въпреки че капацитети като Капело показваха значението на подготовката и тактиката по време на мач.

Видяхме го последните години начело на Испания, тогава когато трябваше да се експериментира, да се наложи нещо ново, да се даде тласък за бъдещо развитие, Дел Боске никакъв го нямаше... може би заради това и Перес го уволни... защото той сплотява колектива, създава една приятна среда за работа, но когато се наложи лично да поведе състава и най-вече да вземе сериозни и адекватни решения ,той се крие зад преходния успех. А в определени среди такова поведение от страна на водача е недопустимо, то може да бъде приемливо в рамките на един сравнително кратък период от време, но нищо повече от това.


В Бешикташ Дел Боске се провали, това е факт. Но кой чужд треньор е направил нещо значимо в Турция ? За националния отбор на Испания няма да коментирам успехите му - Световна и Европейска титла и как е наследил готов отбор от Арагонес (това също е факт), но позволи ми да имам мнението, че друг испански треньор нямаше да постигне същото с това наследство. Дел Боске трябваше да се оттегли след световното в Бразилия, защото вече беше изчерпан (това се случва с всеки треньор и с Гуардиола ще стане някой ден) и защото беше неспособен да направи обновяването на състава. Провалът му на Европейското тази година беше очакван. Въпреки това за мен той си остава един от великите в тази игра и със сигурност една от най-големите легенди на любимият ми клуб.
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Alexx
Мнения: 6515
Регистриран на: 19 мар 2011 09:52
Контакти:

Re: Хосеп Гуардиола - Официална тема

Мнениеот Alexx » 02 окт 2016 12:05

Добър е, но ми е скучен футбола който практикуват отборите му. Въпрос на личен вкус.
На мен най-много като стил ми допадаше Юнайтед през периода 1998-2003. След това може би Арсенал на непобедимите. Бърз футбол с висока преса в защита.

CSKA69
Мнения: 4534
Регистриран на: 23 ное 2012 16:35
Контакти:

Re: Хосеп Гуардиола - Официална тема

Мнениеот CSKA69 » 02 окт 2016 12:07

doktora25 написа:На пръстите на едната ръка се броят феновете на даден отбор, които могат да намерят позитиви в играта на вечния му съперник. Съвсем естествено ми се струва даже играта на този вечен съперник да ти определи какво да не харесваш във футбола. Лично за мен, а вярвам и не само във футбола по-важното е моите да спечелят (стига да е по правилата), отколкото самата игра да ми хареса. Макар че най-добре е двете да вървят ръка за ръка. И именно за това харесвах Хайнкес.
Също как фенове на отбор с традиции като Ливърпул могат да уважат избора на треньор да поеме клуб в който властват единствено парите и нищо друго. И също как фенове на Байерн могат да предпочетат играта и облика на облика при КБХГ вместо тези при Хайнкес.
Тези 3 неща просто ми бяха странни.
Иначе в Италия и аз подкрепям най-много Милан. На второ място Лацио. Стискам палци и на Ювентус и на други италиански тимове в ЕКТ, стига да не играят срещу германци. Не харесвам единствено Рома, защото те нямат нищо общо с традициите на италианския футбол.
Милан го харесах най-вече заради Анчелоти, отборът който той бе изградил и който се бе превърнал в безспорен хегемон в Европа от 2003 до 2007. Той успя да използва по най-добрия начин традициите на италианската школа в защита без да прибягва към автобуси и катеначо и да изгради перфектната сплав от сърцати играчи като Гатузо и Неста, ефективни и безапелационни нападатели като Инзаги и Шевченко, интелигентни играчи като Малдини и Амброзини, бързи и технични като Зеедорф, гении като Кака, изстисквайки тай-доброто от техните качества.
Същото направи и в Реал и ми е странно как не го отбелязваш.
Сега в Байерн му предстои много много работа, отборът навлиза в малко труден етап в който се надявам да бъде извършена болезнена, но необходима промяна. Хубавото е че разполага с голяма част от гореописаните играчи.

Също като красота на играта и успешност много ми допада стилът на Клоп и свършената от него работа в Дортмунд.

Аз самият не съм имал възможност да гледам тоталния футбол на Аякс, но силно се съмнявам че ако той е наподобявал философията на КБХГ е щял да привлече толкова голямо внимание и да спечели симпатизанти.


Не знам. Може би защото съм привърженик на повече от един-два отбора, които пък са и с различен манталитет и начин за постигане на съвършенство във футбола, но аз винаги съм се опитвал да гледам извън чисто фенските си пристрастия. Винаги съм се опитвал да бъда ОБЕКТИВЕН, макар че знам, че това е нещо трудно в спорт като футбола. За мен не е никакъв проблем да призная, когато Барселона е по-силен отбор от Реал, има по-силен период, по-добри футболисти или треньор. Честно казано, досега само в периода на Пеп Гуардиола съм изпадал в състоянието да не ме е яд, че Реал е по-слаб, просто защото няма как да надвиеш такъв тим. Ето казвам го - искрено се радвах как с течение на времето Моуриньо - грозно, изпълнен с повече битки извън терена, отколкото на него, но все пак успя да стопи тази разлика между двата тима и беше една от причините (макар самият Пеп никога да не го признае) за оттеглянето на Гуардиола от Барса..

Карло Анчелоти ми е любимец, няма как да не е - той е свързан с втория велик период на Милан след Саки и Капело. Спечели 10-тата с Реал. А отгоре на всичко в момента е начело на трети от любимите ми отбори и имам доброто предчувствие, че може да спечели Шампионската лига и с Байерн :) Темата тук е за Пеп все пак, така че друг път като ме осени музата ще се разпиша и за италианеца - за добрите качества и за кусурите му ;)

Не знам защо само аз в този форум го натяквам като факт, но Юрген Клоп и неговата визия за футбола са пряко свързани с Ариго Саки, а по този начин и със заемки от тотaлния футбол ;) В момента като фен на Ливърпул съм горд от играта на отбора и знам, че предстоят добри времена за тима от Мърсисайд с германеца начело :)

Не, не, не. Тоталния футбол в чистия му вид е почти невъзможен за копиране и прилагане. Иначе още в края на 70-те щеше всички водещи отбори да го копират. Изисква НЕЧОВЕШКИ физически усилия, а и в съвременното развитие на футбола би бил трудно прилoжим. https://en.wikipedia.org/wiki/Total_Football
Гуaрдиола, както и други треньори просто използват заемки от него, като каталунецът има привилегията да черпи от извора с идеите на Йохан Кройф ;) Още повече, работейки и под методиката на Ван Гаал, който винаги се е опитвал да е противовес на Кройф като футболна визия - свободата на креативните играчи срещу дисциплината и организацията, особено в дефанивен план.. Гуардиола използва и двете :idea: Той даже използва в Барса и създаденото от Рийкард и Неескенс доминиращо притежание. Много пъти го пиша в този форум, че Пеп не е маниак на тема къси пасове и притежание на топката. Пеп дори мрази тики-таката - притежание заради самото притежание.. Той иска да притежава тази пуста топка, за да може да играе с нея - да създава голови положения, но и да пази дефанзивната си линия от бързи контраатаки. Препоръчвам видеото с ТИЕРИ АНРИ - французинът е обяснил много ясно какво е изисквал Гуардиола от играчите си в Барселона..
Последна промяна от CSKA69 на 02 окт 2016 12:19, променено общо 1 път.
Изображение

Изображение

CSKA69
Мнения: 4534
Регистриран на: 23 ное 2012 16:35
Контакти:

Re: Хосеп Гуардиола - Официална тема

Мнениеот CSKA69 » 02 окт 2016 12:09

Харесва ми как се развива темата. Има потенциал да бъде дълга и широка с течение на сезона и евентуaлните успехи/ провали на Гуардиола. Надявам се все повече хора да се включат, пък било и с едно кратко ... за Пеп :lol:
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Furious_Monk
Мнения: 11085
Регистриран на: 27 авг 2015 14:25
Контакти:

Re: Хосеп Гуардиола - Официална тема

Мнениеот Furious_Monk » 02 окт 2016 12:52

В онзи отбор имаше големи лидери, но липсваше класата, която Перес докара на Дел Боске.

Карлош тепърва се адаптираше към Ла Лига, мисля че това бе първият сезон на Салгадо, ако вече не ме подвежда паметта. В защита със Санчес и Йеро, плюс "Принца на Мадрид" пред тях като опорен, Реал притежаваше водачи с голям характер и вътрешна сила. На Елгера също бе първи сезон, а това е футболист, който макар и да не е кой знае колко известен на по-младите фенове, направи няколко забележителни сезона и като опорен полузащитник и като централен бранител.

Макманамън беше страхотен футболист, но и той не започна да мачка още с идването си. Гути(известен като непостоянния гений) не беше натрупал толкова опит чрез който да компенсира сериозните амплитуди в играта си. Реално погледнато онзи Реал го мъкнеше силните личности в защитата и уникалните Редондо и Раул, плюс някои избухвания на играчи като Анелка и Мориентес.

Така че точно идването на Макелеле, Зидан и Фиго предупредели успехите на Дел Боске. Зидан и Фиго отвориха играта на едно ново ниво, тъй като бяха креативни съзидателни халфове, това което направи Дел Боске бе просто да им даде малко повече свобода на действие и да ги поддържа щастливи. Нищо кой знае колко новаторско или запомнящо се от тактическа гледна точка.

При Зеедорф нещата не се получиха идеално, но той просто бе пожертван за тях. Дел Боске по едно време разполагаше с резерви като Гути, Макманамън, Солари, Елгера(как пък този отбор по онова време да не бе най-добрият в Европа). Исках да го видя някъде където се започва да гради, където се залага на дисциплина и на силно тактическо присъствие на самия треньор. Така и нямаше къде другаде да се погледне как се справя, освен в Бешикташ...


Та понеже тази тема е за Гуардиола, още от играч показваше скапан нрав. Аз поне си спомням няколко провокативни удари с лакти в лицето на противников играч, като най-запомняш се бе този на в лицето на Зеедорф, не че после Йеро и Санчес не го направиха на мармалад, де...
Дали Кроос и Модрич все още са най-добрите? В сравнение с кого?
Анчелоти.

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23401
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Хосеп Гуардиола - Официална тема

Мнениеот Thsmith » 02 окт 2016 15:37

CSKA69 написа:Харесва ми как се развива темата. Надявам се все повече хора да се включат, пък било и с едно кратко ... за Пеп :lol:

Аз, аз, може ли аз?

:lol: :lol:
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

sunscres92
Мнения: 5814
Регистриран на: 16 авг 2014 10:19
Контакти:

Re: Хосеп Гуардиола - Официална тема

Мнениеот sunscres92 » 02 окт 2016 18:10

Добре, че и Моуринката го набиха - че Tshmith щеше да е атакувал вече :)

Потребителски аватар
bilyaletdinov
Мнения: 8896
Регистриран на: 20 окт 2011 18:08
Контакти:

Re: Хосеп Гуардиола - Официална тема

Мнениеот bilyaletdinov » 02 окт 2016 18:15

Аз не виждам защо трябва да намесваме Моу в тази тема. За него има поне 3, може би 4 теми във форому :lol:
[center][wrapimg=]https://pbs.twimg.com/media/DnfK93GXoAE2sUI.jpg[/wrapimg][/center]

И този път ще победиш шампионе!


Върни се в “Футбол - Свят”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 7 госта