Бунтът на малкия град
Публикувано: 18 яну 2011 14:42
В последните седмици един отбор от Източната "Б" група - Лудогорец напълни вестниците в иначе постния откъм новини трансферен период.
Разградският клуб направи селекция, която за мащабите на България си е грандиозна. И по всичко личи, че догодина "А" група отново ще си има дебютант от малък град. А такива като в последните 20 годинисе навъдиха много.
Ако оставим на страна тимове като Калиакра, които карат на общинска издръжка, и се абстрахиме от чудовищни недоразумения като Черноморец-Бургас (София), в масовия случай става въпрос за отбори, чийто възход се дължи единствено на парите на даден, местен, богаташ. Развиваната от тях техност трудно може да се нарече бизнес - благодетелят на Лудогорец Кирил Домусчиев например вече призна, че вложението му не е инвестиция, защото не очаква възвръщаемост.
Водещият фактор за израстването на тези отбори най-често е прищявка на собственика да се легитимира и на футболната карта на България освен на политическата или икономическата - цел, за която не щади средства. Понякога пък става въпрос за желанието на боса да спечели уважението на жителите в региона, където е базиран бизнеса му.
Ако съдим по наученото от историята обаче, можем да прогнозираме, че проектът "Лудогорец" - фактор в "А" група е обречен на провал. Дори в близките година-две да се утвърди в елита рано или късно разградския тим ще се върне там, където му е мястото - извън майсторската дивизия.
Причината да смятаме така е, че всички аналогични начинания из България вече приключиха в крах - и в Шумен, и в Тетевен, и в Мездра, и в Кюстендил не остана помен от клубовете, които само допреди няколко години играеха сериозна роля не само в "А" група, но и при разпределението на призовите места и квотите в евротурнирите.
Единствното изключение е ловешкият Литекс, който не само че си остана фактор, но и напоследък се опитва да се наложи като гранд редом до Левски и ЦСКА. И наистина - оранжевите стигнаха до три титли и четири купи в рамките на 12 години - успех, който не се отдаде на "червените" от София например. Това обаче далеч не означава, че проектът на Гриша Ганчев е успешен. И до днес клубът зависи изцяло и само от благословията на бившия борец, без когото е обречен да се завърне в миниманса. А спечелените трофеи пък не донесоха на Литекс очакваната фенска подкрепа. Дори напротив - извън Ловешко тимът е откровено недолюбван в цяла България.
Така че феновете на Лудогорец, които иначе пълнят стадиона на всеки мач и оставят приятно впечатление с подкрепата за любимците си, не бива да се надяват, че случващото се с отбора им е някакъв вид бунт на малкия град, който ще разтърси българския футбол. Рано или късно традициите ще си кажат думата. А те повеляват, че елитът на най-популярната игра - както у нас, така и в чужбина е определен за големите градове.
ДОМУСЧИЕВ СЕ ЗАЕ ДА ПРАВИ ХИТ В РАЗГРАД
Бившият шеф в ЦСКА Кирил Домусчиев, сочен за един най-заможните хора в страната, това лято реши да развива футболен проект в Разград. И по всички, че още през следващия сезон местният Лудогорец ще защитава честта на Делиоормана в "А" група.
Домусчиев, който чрез една от фирмите си - местната "Биовет" спонсорире клуба е решен не само да вкара отбор в елита, но и да излее сериозни пари в материалната база. Целта по неговите думи е да се популяризира дейността на "Биовет" в града. Водят се преговори с общината за стадиона, за който плановете на Лудогорец са да бъде модернизиран с между 5 и 8 милиона лева. Отделно ще бъдат изградени помощни терени за нуждите на представителния тим и юношите, както и общежитие за подрастващите. В плановете на клуба е и изграждането на нов стадиона, но това намерие не е облечено в конкретни срокове.
КАК СЕЛО ГАЛАТА СЕ НАРЕДИ ПРИ МАЙСТОРИТЕ
Когато говорим за кратковременни футболни явления от малки населени места, няма как да подминем участието на Олимпик от тетевенското село в Галата в "А" група. Тамошният възход започва през 1994 година, когато основните акционери са бившите борци Страхил Димчев и Станислав Танев-Камилата, а шеф друг някогашен състезател на тепиха и бъдещ президент на Литекс Ангел Бончев.
Любопитното е, че и тримата се подвизават на терена, където всяват респект с габаритите си. Именно в сезона, в който ловешкият клуб на Гриша Ганчев влиза в "А" група, селският Олимпик също печели промоция и се премества в Тетевен. А участието при майсторите е паметно - победи над Левски, Нефтохимик и Локо София, както и 0:0 с ЦСКА на Стоичков, Трифон Иванов, Емо Костадинов, Бончо Генчев. Все пак в дебютния си сезон тимът изпада от "А" група, но още следващия сезон се класира пак в елита. Тогава Танев решава, че трябва да премести клуба в Стара Загора. След един сезон под екзотичното име Олимпик-Берое (Тетевен), в който отборът домакинства под Аязмото, Олимпик изчезва окончателно от картата. Понастоящем има такъв клуб, който е есенен първенец на ловешката областната група.
ШОГУНИТЕ ИЗВЕДОХА "ШУМЕН" ДО ЕВРОПА
В средата на 90-те години - Гриша Топалов - един от най-известните кредитни милионери в България сложи ръка на футболния Шумен. През 1993-а тимът влезе в "А" група за трети път в историята си, а босът на фирма "Шогун Комерс" - голяма финансова пирамида, и съпрезидентът Христо Христов намериха пари, за да привлекат куп известни футболисти като Божидар Искренов, Пламен Гетов, Стефан Колев, Мариус Уруков, Тодор Праматаров.
Новосформираният състав нямаше как да не направи фурор в "А" група. "Шумен" завърши четвърти, като би ЦСКА и направи равен с Левски. Мястото в класирането не позволява на тима участие в европейските клубни турнири, но Димитър Христолов им осигурява и това. Благодарение на неговия опит да подкупи съдиите на мача Ботев - Олимпиакос предната година, "канарчетата" са изхвърлени от международната сцена, а шуменци влизат на тяхно място. Двете загуби от Анортозис - 1:2 и 0:2 в Купата на УЕФА слагат края на ерата на "шогуните", чийто финансов балон се пука.
Всъщност Топалов се прочу за това, че е успял да изтегли над 100 милиона лева стари пари като кредити от "Банка за земеделски кредит", "Първа частна банка", "Биохим" и "Кристалбанк". Именно той е директор на последната, която през 1995 година фалира.
"ЛИТЕКС" - ЕДИНСТВЕН ОЩЕ Е ФАКТОР
Литекс е единственият отбор от малък град, който продължава да е сред сериозните фактори в българския футбол вече повече от десетилетие. Това обаче се дължи само и единствено на Гриша Ганчев и трябва да е абсолютно ясно, че ако не бяха неговите пари, бившият ФК Осъм, ФК Христо Карпачев, ФК ЛЕКС и ФК Ловеч щеше да си рита при аматьорите.
Всъщност наличието на оранжевия тим в настоящия ву вид е по-скоро резултат не толкова от желанието на Ганчев да се прослави като футболен ръководител, а от омразата му към големия град. Той определено е наясно с факта, че и да задмине рекорда на ЦСКА от 31 спечелени титли, никога няма да напълни градския стадион, но въпреки това инвестира куп средства и в материалната база, и във футболисти и треньори, а според мнозина и в "организация". Защото за Ганчев някои неща струват пари, но да натриеш носа на високомерните столичани е безценно.
ГЕОРГИ ИЛИЕВ СЪЗДАДЕ И УНИЩОЖИ "ВЕЛБЪЖД"
Промоцията в "А" група, която Велбъжд Кюстендил спечели през сезон 1994/95, надали щеше да бъде толкова знакова за българския футбол, ако не беше лидерът на групировката ВИС-2 Георги Илиев. Веднага след като влезе в елита, тимът бе закупен от тогавашния му собственик Валери Ненов - Шамшала за 400 000 марки и го прекръства Левски Кюстендил. Някъде по това време охранителните компании и бившите борци си разпределят отборите в България, а в "А" група настъпват едни от най-тъмните времена за футбола. В тях Велбъжд играе сериозна роля - на три пъти стига до бронз в първенството, а един път играе финал за Купата на България. В крайна сметка Георги Илиев решава да премести инвестицията си в Пловдив и на практика унищожава кюстендилския клуб през лятото на 2001 година. В последно време Велбъжд се подвизава в Югозападната "В" група.
Валери Ненов пък през 2004 година основа друг тим на име Велбъжд-Слокошица, който през сезон 2007/07 стигна до Западната "Б" група. Миналата година обаче Ненов бе осъден за измама, а отборът му вече не съществува, бе обединен с Бенковски (Костинброд) преди 3 сезона.
КРИЗАТА ПРЕВЪРНА ЛОКОМОТИВ (МЕЗДРА) В ЛОШ ГЕРОЙ
Когато бе поет от "НАДИН", Локомотив (Мездра) набързо извървя пътя от най-професионално организираните клубове у нас. Мощната компания за рециклиране на отпадъци вкара по безапелационен начин родния тим на Цветан Генков в елита през сезон 2007/08, а през есента на следващия железничарите бяха тотален хит. Именно тогава обаче световната криза удари тежко металургичния бранш, а загубите на фирмата благодетел се измерваха с милиони. Тя отдръпна финансовата подкрепа за Локомотив, изпълнителният директор Георги Бачев пое нещата в свои ръце, а оттам насетне отборът стана синоним на черното тото.
Пикът на първенството бе загубата с 1:3 в срещата с Левски през пролетта на 2009 година, резултатът от която бе предварително известен. Година по-късно вече разпадащият се Локомотив бе арена и на друг грандиозен скандал - прекратения мач с ЦСКА в Мездра при 1:0 за домакините. Миналото лято Локомотив не получи лиценз и бе изхвърлен при аматьорите.
Football24.bg
Разградският клуб направи селекция, която за мащабите на България си е грандиозна. И по всичко личи, че догодина "А" група отново ще си има дебютант от малък град. А такива като в последните 20 годинисе навъдиха много.
Ако оставим на страна тимове като Калиакра, които карат на общинска издръжка, и се абстрахиме от чудовищни недоразумения като Черноморец-Бургас (София), в масовия случай става въпрос за отбори, чийто възход се дължи единствено на парите на даден, местен, богаташ. Развиваната от тях техност трудно може да се нарече бизнес - благодетелят на Лудогорец Кирил Домусчиев например вече призна, че вложението му не е инвестиция, защото не очаква възвръщаемост.
Водещият фактор за израстването на тези отбори най-често е прищявка на собственика да се легитимира и на футболната карта на България освен на политическата или икономическата - цел, за която не щади средства. Понякога пък става въпрос за желанието на боса да спечели уважението на жителите в региона, където е базиран бизнеса му.
Ако съдим по наученото от историята обаче, можем да прогнозираме, че проектът "Лудогорец" - фактор в "А" група е обречен на провал. Дори в близките година-две да се утвърди в елита рано или късно разградския тим ще се върне там, където му е мястото - извън майсторската дивизия.
Причината да смятаме така е, че всички аналогични начинания из България вече приключиха в крах - и в Шумен, и в Тетевен, и в Мездра, и в Кюстендил не остана помен от клубовете, които само допреди няколко години играеха сериозна роля не само в "А" група, но и при разпределението на призовите места и квотите в евротурнирите.
Единствното изключение е ловешкият Литекс, който не само че си остана фактор, но и напоследък се опитва да се наложи като гранд редом до Левски и ЦСКА. И наистина - оранжевите стигнаха до три титли и четири купи в рамките на 12 години - успех, който не се отдаде на "червените" от София например. Това обаче далеч не означава, че проектът на Гриша Ганчев е успешен. И до днес клубът зависи изцяло и само от благословията на бившия борец, без когото е обречен да се завърне в миниманса. А спечелените трофеи пък не донесоха на Литекс очакваната фенска подкрепа. Дори напротив - извън Ловешко тимът е откровено недолюбван в цяла България.
Така че феновете на Лудогорец, които иначе пълнят стадиона на всеки мач и оставят приятно впечатление с подкрепата за любимците си, не бива да се надяват, че случващото се с отбора им е някакъв вид бунт на малкия град, който ще разтърси българския футбол. Рано или късно традициите ще си кажат думата. А те повеляват, че елитът на най-популярната игра - както у нас, така и в чужбина е определен за големите градове.
ДОМУСЧИЕВ СЕ ЗАЕ ДА ПРАВИ ХИТ В РАЗГРАД
Бившият шеф в ЦСКА Кирил Домусчиев, сочен за един най-заможните хора в страната, това лято реши да развива футболен проект в Разград. И по всички, че още през следващия сезон местният Лудогорец ще защитава честта на Делиоормана в "А" група.
Домусчиев, който чрез една от фирмите си - местната "Биовет" спонсорире клуба е решен не само да вкара отбор в елита, но и да излее сериозни пари в материалната база. Целта по неговите думи е да се популяризира дейността на "Биовет" в града. Водят се преговори с общината за стадиона, за който плановете на Лудогорец са да бъде модернизиран с между 5 и 8 милиона лева. Отделно ще бъдат изградени помощни терени за нуждите на представителния тим и юношите, както и общежитие за подрастващите. В плановете на клуба е и изграждането на нов стадиона, но това намерие не е облечено в конкретни срокове.
КАК СЕЛО ГАЛАТА СЕ НАРЕДИ ПРИ МАЙСТОРИТЕ
Когато говорим за кратковременни футболни явления от малки населени места, няма как да подминем участието на Олимпик от тетевенското село в Галата в "А" група. Тамошният възход започва през 1994 година, когато основните акционери са бившите борци Страхил Димчев и Станислав Танев-Камилата, а шеф друг някогашен състезател на тепиха и бъдещ президент на Литекс Ангел Бончев.
Любопитното е, че и тримата се подвизават на терена, където всяват респект с габаритите си. Именно в сезона, в който ловешкият клуб на Гриша Ганчев влиза в "А" група, селският Олимпик също печели промоция и се премества в Тетевен. А участието при майсторите е паметно - победи над Левски, Нефтохимик и Локо София, както и 0:0 с ЦСКА на Стоичков, Трифон Иванов, Емо Костадинов, Бончо Генчев. Все пак в дебютния си сезон тимът изпада от "А" група, но още следващия сезон се класира пак в елита. Тогава Танев решава, че трябва да премести клуба в Стара Загора. След един сезон под екзотичното име Олимпик-Берое (Тетевен), в който отборът домакинства под Аязмото, Олимпик изчезва окончателно от картата. Понастоящем има такъв клуб, който е есенен първенец на ловешката областната група.
ШОГУНИТЕ ИЗВЕДОХА "ШУМЕН" ДО ЕВРОПА
В средата на 90-те години - Гриша Топалов - един от най-известните кредитни милионери в България сложи ръка на футболния Шумен. През 1993-а тимът влезе в "А" група за трети път в историята си, а босът на фирма "Шогун Комерс" - голяма финансова пирамида, и съпрезидентът Христо Христов намериха пари, за да привлекат куп известни футболисти като Божидар Искренов, Пламен Гетов, Стефан Колев, Мариус Уруков, Тодор Праматаров.
Новосформираният състав нямаше как да не направи фурор в "А" група. "Шумен" завърши четвърти, като би ЦСКА и направи равен с Левски. Мястото в класирането не позволява на тима участие в европейските клубни турнири, но Димитър Христолов им осигурява и това. Благодарение на неговия опит да подкупи съдиите на мача Ботев - Олимпиакос предната година, "канарчетата" са изхвърлени от международната сцена, а шуменци влизат на тяхно място. Двете загуби от Анортозис - 1:2 и 0:2 в Купата на УЕФА слагат края на ерата на "шогуните", чийто финансов балон се пука.
Всъщност Топалов се прочу за това, че е успял да изтегли над 100 милиона лева стари пари като кредити от "Банка за земеделски кредит", "Първа частна банка", "Биохим" и "Кристалбанк". Именно той е директор на последната, която през 1995 година фалира.
"ЛИТЕКС" - ЕДИНСТВЕН ОЩЕ Е ФАКТОР
Литекс е единственият отбор от малък град, който продължава да е сред сериозните фактори в българския футбол вече повече от десетилетие. Това обаче се дължи само и единствено на Гриша Ганчев и трябва да е абсолютно ясно, че ако не бяха неговите пари, бившият ФК Осъм, ФК Христо Карпачев, ФК ЛЕКС и ФК Ловеч щеше да си рита при аматьорите.
Всъщност наличието на оранжевия тим в настоящия ву вид е по-скоро резултат не толкова от желанието на Ганчев да се прослави като футболен ръководител, а от омразата му към големия град. Той определено е наясно с факта, че и да задмине рекорда на ЦСКА от 31 спечелени титли, никога няма да напълни градския стадион, но въпреки това инвестира куп средства и в материалната база, и във футболисти и треньори, а според мнозина и в "организация". Защото за Ганчев някои неща струват пари, но да натриеш носа на високомерните столичани е безценно.
ГЕОРГИ ИЛИЕВ СЪЗДАДЕ И УНИЩОЖИ "ВЕЛБЪЖД"
Промоцията в "А" група, която Велбъжд Кюстендил спечели през сезон 1994/95, надали щеше да бъде толкова знакова за българския футбол, ако не беше лидерът на групировката ВИС-2 Георги Илиев. Веднага след като влезе в елита, тимът бе закупен от тогавашния му собственик Валери Ненов - Шамшала за 400 000 марки и го прекръства Левски Кюстендил. Някъде по това време охранителните компании и бившите борци си разпределят отборите в България, а в "А" група настъпват едни от най-тъмните времена за футбола. В тях Велбъжд играе сериозна роля - на три пъти стига до бронз в първенството, а един път играе финал за Купата на България. В крайна сметка Георги Илиев решава да премести инвестицията си в Пловдив и на практика унищожава кюстендилския клуб през лятото на 2001 година. В последно време Велбъжд се подвизава в Югозападната "В" група.
Валери Ненов пък през 2004 година основа друг тим на име Велбъжд-Слокошица, който през сезон 2007/07 стигна до Западната "Б" група. Миналата година обаче Ненов бе осъден за измама, а отборът му вече не съществува, бе обединен с Бенковски (Костинброд) преди 3 сезона.
КРИЗАТА ПРЕВЪРНА ЛОКОМОТИВ (МЕЗДРА) В ЛОШ ГЕРОЙ
Когато бе поет от "НАДИН", Локомотив (Мездра) набързо извървя пътя от най-професионално организираните клубове у нас. Мощната компания за рециклиране на отпадъци вкара по безапелационен начин родния тим на Цветан Генков в елита през сезон 2007/08, а през есента на следващия железничарите бяха тотален хит. Именно тогава обаче световната криза удари тежко металургичния бранш, а загубите на фирмата благодетел се измерваха с милиони. Тя отдръпна финансовата подкрепа за Локомотив, изпълнителният директор Георги Бачев пое нещата в свои ръце, а оттам насетне отборът стана синоним на черното тото.
Пикът на първенството бе загубата с 1:3 в срещата с Левски през пролетта на 2009 година, резултатът от която бе предварително известен. Година по-късно вече разпадащият се Локомотив бе арена и на друг грандиозен скандал - прекратения мач с ЦСКА в Мездра при 1:0 за домакините. Миналото лято Локомотив не получи лиценз и бе изхвърлен при аматьорите.
Football24.bg