Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА
Публикувано: 13 юли 2013 02:22
Дуарте Коща:
Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА
Пожелавам успех на новите собственици, старите се опитваха да измамят всички, твърди португалският адвокат
ПЛАМЕН НИКОЛОВ
- Моля, представете се с няколко думи за нашите читатели.
- Работя за LLOBREGAT SPORTS LAW - иберийска юридическа компания, специализирана във футболното и ентъртейнмънт консултиране.
- Откога се занимавате със спортно право?
- Практиката ми започна през 1994 г., когато постъпих на работа в португалска кантора по футболно право, която обслужваше един от най-големите мениджъри в Европа по онова време Жозе Вейга. Той представляваше много световноизвестни играчи, сред които Луиш Фиго, Зинедин Зидан, Паоло Соуза, Фернандо Коуто, Серджо Консейсао и т. н. Първото ми дело беше “Луиш Фиго”, който през лятото на 1995 г. подписа едновременно договори с двама работодатели - италианските клубове Парма и Ювентус, след като преди това бе парафирал предварителен контракт с Бенфика.
- Какво знаете за България и българския футбол?
- От 80-те години на миналия век насам няколко български футболисти оставиха следа в Португалия - Костов, Балъков, Йорданов, Костадинов. Бях голям фен и на Христо Стоичков. Имах честта да се запозная с него лично в Южна Африка, тъй като бях адвокат на помощниците му в Мамелъди Съндаунс. Година по-късно, през 2011 г., мои клиенти - футболисти или техните агенти, започнаха да работят с ЦСКА, така че оттогава започнах да следя детайлно българския клубен футбол.
- Кои са вашите клиенти в България?
- Сержиньо Рибейро, Лукас Саша, Нилсон Барос и Тенгариня - всички те са свързани с ЦСКА. Също така представлявам и испанския агент на играчи Франсиско Морено, а моят офис има договори за юридически консултации с представители на други двама агенти, които водят дела срещу ЦСКА в момента.
- Били ли сте някога в България и какви са впечатленията ви от страната и нейния професионален футбол?
- Знам със сигурност, че имате изключително красива природа. Бил съм само три пъти в страната, общо за 15-ина дни, при това изцяло по бизнес срещи, така че не съм имал възможността да разгледам други градове освен София и Пловдив. Що се отнася до професионалния футбол, имате доста аспекти, в които изоставате от световните тенденции - особено организационни, а онова, което се случва в момента с ЦСКА, може да се окаже решително в определянето на пътя, по който ще тръгне българският футбол занапред.
- Каква е вашата информация за случващото се в ЦСКА? Какво достига до заинтересованите футболни страни в Европа за този случай?
- Аз и моите колеги следим с огромен интерес ситуацията на ЦСКА, тъй като сме разтревожени. Имаме доста заведени във ФИФА дела срещу клуба и, естествено, клиентите ни също са неспокойни. Останахме с впечатлението, че намерението на собствениците на ЦСКА е да загърбят задълженията си и да започнат наново, все едно нищо не се е случвало до този момент. Те като че ли искаха да запазят всичко хубаво, а лошото да оставят зад гърба си. Но всеки от нас би искал да може да направи същото в личния си живот, нали? Само че никой от нас няма копче за нулиране, което да натисне, и да изчисти миналото си, задълженията, грешките, които е допуснал. Има закони, които трябва да се уважават и спазват, като например pacta sunt servanda. Това е генерален принцип, който се прилага в търговската практика и превъплъщава идеята за добрата воля, без която цялата система от търговски сделки става неефективна, защото смисълът на договорите е да бъдат спазвани. Иначе тяхното подписване става безсмислено. Затова е измислено правото - за да може нарушенията на договорките да се наказват от закони в рамките на една юридическа система.
В случая с ЦСКА е очевидно, че добра воля за изпълнение на договорите няма. Защо са ги подписвали изобщо тогава не е ясно, но явно е със зла умисъл. Сега клубът използва юридическо инженерство, което може и да е разрешено в България, но е нарушение на международните правни принципи, за да постигне целите си. От моя гледна точка тези цели са незаконни.
- Знаете ли как въпросните футболисти, за които споменахте, са били привлечени в ЦСКА и при какви условия - комисиони, заплати и т. н.?
- Разбира се. Аз съм адвокат на агентите на тези играчи, както и на футболистите, така че съм имал достъп до договорите и до всички плащания, които са направени, и по-специално до онези плащания, които трябваше да бъдат направени от клуба, но не бяха и това сега е повод за дела във ФИФА. Мога да ви уверя, че в договорите няма нищо необичайно - те са стандартни за системата на европейския футбол. Естествено, може да се повдигне въпросът защо играчите са привлечени с такива заплати, а не с по-ниски и т. н. Но това не е мой приоритет. Футболистите са подписали договорите при условия, които са им били предложени от ЦСКА. И клубът би трябвало да има ясна стратегия какво може да си позволи и какво - не.
- От какъв тип са делата, заведени срещу ЦСКА във ФИФА? За неплатени заплати на играчи ли става дума?
- Огромната част са за неплащане на суми по договори. Аз поддържам връзка с колеги, които представляват други играчи, и също водят дела срещу ЦСКА. Бих казал, че има поне 50 дела срещу клуба във ФИФА, може и да са повече. А има и такива, които още не са внесени. И това е само, което аз знам, а сигурно има и такива, за които не знам. Освен това има дела, които директно клубове водят срещу ЦСКА за неплатени трансферни суми за футболисти.
- Какво щеше да стане с всички тези дела, ако клубът беше обявил фалит?
- Основното правило гласи, че услугите на ФИФА и решенията на нейните компетентни органи - Комисията по статута на играчите и Камарата за разрешаване на спорове, както и Дисциплинарната комисия, не могат да се занимават с дела, свързани с клубове, които вече не членуват в съответната национална федерация, член на ФИФА. Казано с прости думи, делата щяха да бъдат прекратени и аз, както и всички колеги, трябваше да търсим справедливост в граждански съд.
- Кой представлява ЦСКА в тези дела? Вие с кого комуникирате?
- Основно с Георги Градев, който защитава клуба по дела, в които аз съм от другата страна. Странното в тези случаи е, че той се свърза с мен и ми предложи подкрепа в делата срещу ЦСКА, аз му изпратих документацията си и той изведнъж ме информира, че ЦСКА са го наели да ги представлява в делото срещу моя клиент - мениджъра Морено. За първи път ми се случва подобно нещо и бях, меко казано, разочарован.
- Чрез свои служители ЦСКА регистрира ново дружество - “ЦСКА 1923”, и поиска от Българския футболен съюз да му разреши да изкупи акциите на Нефтохимик Бургас, за да може да започне начисто, запазвайки си мястото в “А” група. Според вашия опит подобно нещо възможно ли е?
- Категорично не. Българският футболен съюз и международните инстанции, които защитават футбола (ФИФА и УЕФА), не могат да позволяват подобни хитрости да надделеят над феър плея. Дори и подобна операция да е легална във вашата страна, в което силно се съмнявам, има и други юридически източници отвъд Закона - Генералните принципи на правото, митническото право и юриспруденцията.
В случая с ЦСКА според мен неговите бивши собственици тарикатски се опитваха да прецакат всичките си кредитори, използвайки някакъв вакуум във вашите правни регулации. Но бяха избрали механизми в пълно противоречие с ценностите на спорта - да смениш леко номенклатурата: цветове, емблема, име и т. н., даже да си напазаруваш правото на друг клуб да участва в съответната дивизия, и на всичкото отгоре да си запазиш историята, без да платиш и едно евро на кредиторите си... Абсолютно нечестно и незаконно.
- Има ли подобни ситуации в европейския клубен футбол и какви мерки трябва да се предприемат, за да бъдат избегнати такива случаи в бъдеще?
- Има, разбира се. Гръцкият Ираклис и полският Лодз - при тях се случи нещо подобно, създадени бяха нови клубове с малка разлика в името. И всички знаем, че става дума за същите отбори. Но те поне започнаха съществуването си от най-долната дивизия, както е редно. В Испания например федерацията реагира светкавично на тази епидемия от “изчезващи” клубове, като написа нов член в регулаторните си документи - 104.1.с. III, което може да се прочете в циркулярно писмо 53/2012-2013, и то гласи: “...когато клуб прекрати съществуването си или възможността да се състезава, без преди това да е изчистил дълговете си, задължението за това се прехвърля на новосъздадения клуб”. Чудесна мярка, която трябва да се приложи във футбола и във всяка друга търговска дейност.
- Преди две седмици фенове на ЦСКА атакуваха сградата на футболната федерация, протестирайки срещу неясната ситуация в техния любим отбор. Какво мислите за това?
- Акт на вандализъм, който отразява отчаянието и разочарованието на хората от разрушителното управление на клубните мениджъри. Не разбирам обаче защо феновете обвиняват трета страна, каквато в случая е федерацията. Тя няма друга задача освен да съблюдава за спазването на принципите, управляващи футбола - Феър плей и Уважение. Сигурен съм, че повечето хора осъждат вандализма, защото знаят кой е истински отговорен за ситуацията. Българският футболен съюз не би могъл да заеме друга позиция. Или ЦСКА трябваше да изчезне и под нова самоличност да започне от най-долните дивизии, или трябваше да се преструктурира и с ново управление да се опита да изчисти името си и натрупаните задължения. Радвам се, че в крайна сметка изборът е направен в рамките на закона и спортния морал. Това е голяма победа за футбола и пожелавам успех на новите собственици. Дано да върнат старата слава на ЦСКА и на международната сцена.
- Бихте ли работили отново с български клубове?
- Преминахме през тежки изпитания във взаимоотношенията си с хората от ЦСКА и техните представители. Това важи и за бивши футболисти на този клуб. Станах свидетел на човешки драми: служители, които не са получавали заплати по 5-6 месеца. Трагично медицинско обслужване. Нилсон Барос получи ужасна контузия в ЦСКА, операцията бе лошо направена, а медицинските услуги на клуба - още по-трагични. На практика футболистът загуби 15% от способностите си заради некадърната операция и лошото възстановяване в клуба. Когато се върна в Португалия, Барос трябваше да прави операцията наново. И до днес не се е възстановил. Направо е невероятно! Това ще е поредното дело срещу ЦСКА, в което вече имаме български партньор в лицето на една от най-големите юридически кантори в София, която вече подготвя делото. Въпреки това не може по един клуб да се съди за цялата система. Аз съм професионалист и не бих имал проблем да работя отново с български клубове.
7 Дни Спорт
Тежко ще им е на новите, изглежда...
Срещу ЦСКА има над 50 дела във ФИФА
Пожелавам успех на новите собственици, старите се опитваха да измамят всички, твърди португалският адвокат
ПЛАМЕН НИКОЛОВ
- Моля, представете се с няколко думи за нашите читатели.
- Работя за LLOBREGAT SPORTS LAW - иберийска юридическа компания, специализирана във футболното и ентъртейнмънт консултиране.
- Откога се занимавате със спортно право?
- Практиката ми започна през 1994 г., когато постъпих на работа в португалска кантора по футболно право, която обслужваше един от най-големите мениджъри в Европа по онова време Жозе Вейга. Той представляваше много световноизвестни играчи, сред които Луиш Фиго, Зинедин Зидан, Паоло Соуза, Фернандо Коуто, Серджо Консейсао и т. н. Първото ми дело беше “Луиш Фиго”, който през лятото на 1995 г. подписа едновременно договори с двама работодатели - италианските клубове Парма и Ювентус, след като преди това бе парафирал предварителен контракт с Бенфика.
- Какво знаете за България и българския футбол?
- От 80-те години на миналия век насам няколко български футболисти оставиха следа в Португалия - Костов, Балъков, Йорданов, Костадинов. Бях голям фен и на Христо Стоичков. Имах честта да се запозная с него лично в Южна Африка, тъй като бях адвокат на помощниците му в Мамелъди Съндаунс. Година по-късно, през 2011 г., мои клиенти - футболисти или техните агенти, започнаха да работят с ЦСКА, така че оттогава започнах да следя детайлно българския клубен футбол.
- Кои са вашите клиенти в България?
- Сержиньо Рибейро, Лукас Саша, Нилсон Барос и Тенгариня - всички те са свързани с ЦСКА. Също така представлявам и испанския агент на играчи Франсиско Морено, а моят офис има договори за юридически консултации с представители на други двама агенти, които водят дела срещу ЦСКА в момента.
- Били ли сте някога в България и какви са впечатленията ви от страната и нейния професионален футбол?
- Знам със сигурност, че имате изключително красива природа. Бил съм само три пъти в страната, общо за 15-ина дни, при това изцяло по бизнес срещи, така че не съм имал възможността да разгледам други градове освен София и Пловдив. Що се отнася до професионалния футбол, имате доста аспекти, в които изоставате от световните тенденции - особено организационни, а онова, което се случва в момента с ЦСКА, може да се окаже решително в определянето на пътя, по който ще тръгне българският футбол занапред.
- Каква е вашата информация за случващото се в ЦСКА? Какво достига до заинтересованите футболни страни в Европа за този случай?
- Аз и моите колеги следим с огромен интерес ситуацията на ЦСКА, тъй като сме разтревожени. Имаме доста заведени във ФИФА дела срещу клуба и, естествено, клиентите ни също са неспокойни. Останахме с впечатлението, че намерението на собствениците на ЦСКА е да загърбят задълженията си и да започнат наново, все едно нищо не се е случвало до този момент. Те като че ли искаха да запазят всичко хубаво, а лошото да оставят зад гърба си. Но всеки от нас би искал да може да направи същото в личния си живот, нали? Само че никой от нас няма копче за нулиране, което да натисне, и да изчисти миналото си, задълженията, грешките, които е допуснал. Има закони, които трябва да се уважават и спазват, като например pacta sunt servanda. Това е генерален принцип, който се прилага в търговската практика и превъплъщава идеята за добрата воля, без която цялата система от търговски сделки става неефективна, защото смисълът на договорите е да бъдат спазвани. Иначе тяхното подписване става безсмислено. Затова е измислено правото - за да може нарушенията на договорките да се наказват от закони в рамките на една юридическа система.
В случая с ЦСКА е очевидно, че добра воля за изпълнение на договорите няма. Защо са ги подписвали изобщо тогава не е ясно, но явно е със зла умисъл. Сега клубът използва юридическо инженерство, което може и да е разрешено в България, но е нарушение на международните правни принципи, за да постигне целите си. От моя гледна точка тези цели са незаконни.
- Знаете ли как въпросните футболисти, за които споменахте, са били привлечени в ЦСКА и при какви условия - комисиони, заплати и т. н.?
- Разбира се. Аз съм адвокат на агентите на тези играчи, както и на футболистите, така че съм имал достъп до договорите и до всички плащания, които са направени, и по-специално до онези плащания, които трябваше да бъдат направени от клуба, но не бяха и това сега е повод за дела във ФИФА. Мога да ви уверя, че в договорите няма нищо необичайно - те са стандартни за системата на европейския футбол. Естествено, може да се повдигне въпросът защо играчите са привлечени с такива заплати, а не с по-ниски и т. н. Но това не е мой приоритет. Футболистите са подписали договорите при условия, които са им били предложени от ЦСКА. И клубът би трябвало да има ясна стратегия какво може да си позволи и какво - не.
- От какъв тип са делата, заведени срещу ЦСКА във ФИФА? За неплатени заплати на играчи ли става дума?
- Огромната част са за неплащане на суми по договори. Аз поддържам връзка с колеги, които представляват други играчи, и също водят дела срещу ЦСКА. Бих казал, че има поне 50 дела срещу клуба във ФИФА, може и да са повече. А има и такива, които още не са внесени. И това е само, което аз знам, а сигурно има и такива, за които не знам. Освен това има дела, които директно клубове водят срещу ЦСКА за неплатени трансферни суми за футболисти.
- Какво щеше да стане с всички тези дела, ако клубът беше обявил фалит?
- Основното правило гласи, че услугите на ФИФА и решенията на нейните компетентни органи - Комисията по статута на играчите и Камарата за разрешаване на спорове, както и Дисциплинарната комисия, не могат да се занимават с дела, свързани с клубове, които вече не членуват в съответната национална федерация, член на ФИФА. Казано с прости думи, делата щяха да бъдат прекратени и аз, както и всички колеги, трябваше да търсим справедливост в граждански съд.
- Кой представлява ЦСКА в тези дела? Вие с кого комуникирате?
- Основно с Георги Градев, който защитава клуба по дела, в които аз съм от другата страна. Странното в тези случаи е, че той се свърза с мен и ми предложи подкрепа в делата срещу ЦСКА, аз му изпратих документацията си и той изведнъж ме информира, че ЦСКА са го наели да ги представлява в делото срещу моя клиент - мениджъра Морено. За първи път ми се случва подобно нещо и бях, меко казано, разочарован.
- Чрез свои служители ЦСКА регистрира ново дружество - “ЦСКА 1923”, и поиска от Българския футболен съюз да му разреши да изкупи акциите на Нефтохимик Бургас, за да може да започне начисто, запазвайки си мястото в “А” група. Според вашия опит подобно нещо възможно ли е?
- Категорично не. Българският футболен съюз и международните инстанции, които защитават футбола (ФИФА и УЕФА), не могат да позволяват подобни хитрости да надделеят над феър плея. Дори и подобна операция да е легална във вашата страна, в което силно се съмнявам, има и други юридически източници отвъд Закона - Генералните принципи на правото, митническото право и юриспруденцията.
В случая с ЦСКА според мен неговите бивши собственици тарикатски се опитваха да прецакат всичките си кредитори, използвайки някакъв вакуум във вашите правни регулации. Но бяха избрали механизми в пълно противоречие с ценностите на спорта - да смениш леко номенклатурата: цветове, емблема, име и т. н., даже да си напазаруваш правото на друг клуб да участва в съответната дивизия, и на всичкото отгоре да си запазиш историята, без да платиш и едно евро на кредиторите си... Абсолютно нечестно и незаконно.
- Има ли подобни ситуации в европейския клубен футбол и какви мерки трябва да се предприемат, за да бъдат избегнати такива случаи в бъдеще?
- Има, разбира се. Гръцкият Ираклис и полският Лодз - при тях се случи нещо подобно, създадени бяха нови клубове с малка разлика в името. И всички знаем, че става дума за същите отбори. Но те поне започнаха съществуването си от най-долната дивизия, както е редно. В Испания например федерацията реагира светкавично на тази епидемия от “изчезващи” клубове, като написа нов член в регулаторните си документи - 104.1.с. III, което може да се прочете в циркулярно писмо 53/2012-2013, и то гласи: “...когато клуб прекрати съществуването си или възможността да се състезава, без преди това да е изчистил дълговете си, задължението за това се прехвърля на новосъздадения клуб”. Чудесна мярка, която трябва да се приложи във футбола и във всяка друга търговска дейност.
- Преди две седмици фенове на ЦСКА атакуваха сградата на футболната федерация, протестирайки срещу неясната ситуация в техния любим отбор. Какво мислите за това?
- Акт на вандализъм, който отразява отчаянието и разочарованието на хората от разрушителното управление на клубните мениджъри. Не разбирам обаче защо феновете обвиняват трета страна, каквато в случая е федерацията. Тя няма друга задача освен да съблюдава за спазването на принципите, управляващи футбола - Феър плей и Уважение. Сигурен съм, че повечето хора осъждат вандализма, защото знаят кой е истински отговорен за ситуацията. Българският футболен съюз не би могъл да заеме друга позиция. Или ЦСКА трябваше да изчезне и под нова самоличност да започне от най-долните дивизии, или трябваше да се преструктурира и с ново управление да се опита да изчисти името си и натрупаните задължения. Радвам се, че в крайна сметка изборът е направен в рамките на закона и спортния морал. Това е голяма победа за футбола и пожелавам успех на новите собственици. Дано да върнат старата слава на ЦСКА и на международната сцена.
- Бихте ли работили отново с български клубове?
- Преминахме през тежки изпитания във взаимоотношенията си с хората от ЦСКА и техните представители. Това важи и за бивши футболисти на този клуб. Станах свидетел на човешки драми: служители, които не са получавали заплати по 5-6 месеца. Трагично медицинско обслужване. Нилсон Барос получи ужасна контузия в ЦСКА, операцията бе лошо направена, а медицинските услуги на клуба - още по-трагични. На практика футболистът загуби 15% от способностите си заради некадърната операция и лошото възстановяване в клуба. Когато се върна в Португалия, Барос трябваше да прави операцията наново. И до днес не се е възстановил. Направо е невероятно! Това ще е поредното дело срещу ЦСКА, в което вече имаме български партньор в лицето на една от най-големите юридически кантори в София, която вече подготвя делото. Въпреки това не може по един клуб да се съди за цялата система. Аз съм професионалист и не бих имал проблем да работя отново с български клубове.
7 Дни Спорт
Тежко ще им е на новите, изглежда...