Събраха историята на варненския футбол в книга

Модератори: paceto, kartago, Iceberg, SkArY_9, гарфилд, slavia_forever, Madridist

Потребителски аватар
BS1913
Мнения: 490
Регистриран на: 03 мар 2009 11:37
Контакти:

Събраха историята на варненския футбол в книга

Мнениеот BS1913 » 15 май 2014 22:45

Уникална книга за историята на варненския футбол бе представена вчера. "120 години битки за футболна Варна" излиза по повод появата на първата футболна топка в България. Събитието се е случило точно на 14 май 1894 г., а коженото кълбо е донесено от швейцарския учител Жорж дьо Режибюс във варненската мъжка гимназия "Фердинанд І".
Автори на четивото са бившият футболист и дългогодишен журналист Стефан Янев и статистиците Иван Карабаджаков и Димчо Димитров. В книгата има богата статистика за около 700 дербита между варненски отбори на всички нива от 1924 г. до днес. Четивото предлага интересна информация от три века, както и десетки интервюта с футболисти, треньори, съдии, деятели, ръководители, фенове и журналисти от 20-те години насам. Всичко това - подкрепено с голям снимков материал, част от който е уникален, и се появява за първи път пред широката общественост.

"Оставяме тази книга като основа на по-младите. Коства ни много труд, но съм щастлив, че вече е налице историята на Варна и дербитата", сподели Димчо Димитров.

"Събрали сме всичко, което сме успели да издирим от архивите - наши лични или държавни, от печатниците, където се пазят вестниците. Трудно ни бе да намерим всичко, тъй като в 20-те и 30-те години голяма част от мачовете не са отразени с пълните им състави. Няма го например съдията, или пък за някой гол пише, че авторът му е Forward (бел.прев. - нападател). Или пък от осемте гола в даден мач ги има четири. Над 1000 са двубоите между всички варненски отбори на различните нива. Ние сме успели да издирим около 700, от които 200 с пълните им състави", казва пък Иван Карабаджаков.

Книгата от 220 страници ще излезе на пазара в началото на следващата седмица. Издателството е "Славена", а цената - 12 лева.
[offtopic]http://sport.varna24.bg/494130.html[/offtopic]
Вратарят на "Тича" през 1919 д-р Кирчо Ангелов в първия мач със "Славия" във Варна поискал стол, седнал пред вратата си, запалил лула и невъзмутимо зачел вестник! Тичанци победили с 3:0.

Sportist 1909
Мнения: 10
Регистриран на: 05 май 2014 22:13

Re: Събраха историята на варненския футбол в книга

Мнениеот Sportist 1909 » 15 май 2014 23:21

Уникална книга.Преди няколко дни ей тези чобани дето подпалиха ''Лазур'' нарекоха бат Димчо -''пияница''...
Неизлечими пловдивски комплекси ...

Потребителски аватар
NOMER14
Мнения: 26135
Регистриран на: 21 сеп 2009 19:22
Контакти:

Re: Събраха историята на варненския футбол в книга

Мнениеот NOMER14 » 15 май 2014 23:21

Как ли е отразен мачът между Сборен отбор на Варна и Нотингам Форест.
Това е първи мач на английски отбор, игран на континента след несправедливото няколкогодишно наказание от Уефа. :mrgreen:

Потребителски аватар
Astarot
Мнения: 269
Регистриран на: 20 ное 2008 10:44
Контакти:

Re: Събраха историята на варненския футбол в книга

Мнениеот Astarot » 16 май 2014 00:48

В кръга на шегата: На 2 или на 4 листа се разпечатва? :roll:
От гледната точка на варненец, ме е яд, колко много е занемарен футболът в града... С какво Пловдив е повече, че поддържат 2 отбора на прилично ниво? А Варна се представя с опълченския Черно Море (където може да се работи МНОГО по-сериозно) и потъналият в забвение Спартак... Не съм фен на нито един от двата отбора, но бих се радвал да се инвестира в тях (вместо трибуквието да си пере парите) и да се играят стойностни мачове във Варна (на стадиона, дето трибуквието го разруши с идеята да го престроява...) и да има силни отбори, които да се борят за места в евро-турнирите...
А Варна като град с може би второто по големина население в България има огромен потенциал да развива футболисти и отбори. Престъпление е начинът по който това се пренебрегва.
Изображение

izumrud
Мнения: 468
Регистриран на: 30 авг 2010 00:57
Местоположение: София/Несебър
Контакти:

Re: Събраха историята на варненския футбол в книга

Мнениеот izumrud » 16 май 2014 09:38

познавам Димчо Димитров бегло, но от малките ми контакти останах с впечатление, че този човек е "болен от болестта Любов към футбола". Нека да има повече такива хора, но не знам дали младото поколение е обърнато към историята на нашия футбол, повече е чуждопоклонничество. Тъпо е някак си да знаеш някакви дърводелци от Англия, а да не знаеш вратаря Иван Сарайдаров-Ванчика, който е живеел в някакво лозе, но е пазил като лъв

guglata
Мнения: 774
Регистриран на: 07 мар 2012 21:01
Контакти:

Re: Събраха историята на варненския футбол в книга

Мнениеот guglata » 16 май 2014 10:48

Astarot написа:От гледната точка на варненец, ... Не съм фен на нито един от двата отбора.
А Варна като град с може би второто по големина население в България. Престъпление е .


Леко ти посъкратих поста и се получи това, много сте ми странни такива варненци.

Относно книгата ще си я купя, предполагам на 90 % ще повтаря предшни книги, то няма и как да е различно защото историята си е история.

Sole
Мнения: 4712
Регистриран на: 16 авг 2008 20:40
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Събраха историята на варненския футбол в книга

Мнениеот Sole » 24 май 2014 11:43

На 24 май: АЗБУКА на ВАРНЕНСКИЯ ФУТБОЛ, създадена от.. "А" като "Атлас" - най-старият футболен тим у нас, "Б"..,"В"

varna-sport.com 24.05.2014 10:14
На 24 май - Денят на българската писменост ви предлагаме една по-различна азбука - на варненския футбол създадена от варненеца
Велико Димитров.

Той я озаглавил ''Варненска футболна азбука''

Няма град в България, който да има по-дълголетна футболна история. Десетки клубове, хиляди футболисти и треньори са сплели съдбите си с Футболна Варна. А историите около великата игра със сигурност са много, ужасно много... Ето една малка , незначителна част от футболната история на Варна събрана в азбука, пише Велико Димитров до "Варна спорт":

''А''
като ''Атлас''-най-старият футболен тим у нас. Сформиран през 1908г в Гръцката махала. Просъществува до 1910г.

''Б''
като Боян Бянов - първият капитан на националния отбор. Играе на Олимпиадата в Париж през 1924 г. От 4 мача за България, в 3 е капитан. Носител на Сребърната купа на Букурещ през 1925г.

''В''
като ''Владислав''. Първият носител на Царската купа. Първият трикратен шампион. Балкански първенец за 1926г. Щастливата ''детелина'' на варненския футбол.

''Г''
като Георги Георгиев, основател на ''Владислав'', човекът дал името на клуба, негов пръв председател и отдаден на каузата на ''детелините''.

''Д''
като Дочев. Може би най-скандалният гол в историята на футбола е този Марадона и неговата ''Божия ръка''. Основен принос за тази ''божествена'' намеса и страничния съдия Богдан Дочев, ритал за ''Ботев'' през 1958г....

''Е''
като Егон Терцета. Италианец, първият капитан на отбор-шампион през 1925г. Още по-интересното ,че той е и действащ дипломат, италиански консул във Варна.

''Ж''
като Жечо Тунчев. Най-силният варненски футболист за времето си. Умира скоропостижно. В негова памет, в деня на погребението му, съотборниците му от ''Шипченски сокол'' правят нещо изключително рядко срещано във футболната история. В същия ден е насрочен мач, те излизат с 10 човека и побеждават.

''З''
като Здравко Янакиев. Най-големият варненски вратар. Първият футболист в историята на българския футбол станал трикратен шампион (1925, 1926, 1932) , а също така и първият шампион с два различни клуба.

''И''
като Илия Кирчев. Първия варненски спортист, носител на олимпийски медал, бронзов от Мелбърн 56.

''Й''
като Йорданов. Димитър Йорданов или както е известен ''Кукуша'' също записва името си в историята играейки за ВМС през 1952 г.

''К''
като ''Колодрума''. Най-легендарното и култово варненско игрище. Било е собственост на Варненското колоездачно дружество. Наричан е ''смъртта за софийските отбори. Сега на негово място е построена ДКС.

''Л''
като Любен Костов. Първият варненски футболист отбелязал гол в евротурнирите.

''М''
като Моканов. Символът на клубна вярност. 50 години е отдаден на ''Владислав'', а после и на ''Черно море''. Такъв аналог у нас няма.

''Н''
като Националната футболна дивизия. Първообразът на ''А'' група се явява апотеоз на варненския футбол, когато през 1937/38г ''Тича'' е шампион, а ''Владислав'' е втори.

''О''
като Оник Харипян. Един от най-емблематичните футболисти на варненския футбол. Първият играч у нас изпълняващ ''задна ножица''. Преди всеки мач си е мажел косата с брилянтин и по този начин може да се счита и ''пионерът'' на футболните прически.

''П''
-като ''Провинциален спорт''. Вестник издаван от СК ''Тича'', излизат само 5 броя. Слез започването на издаването му, лично от София пристига главният редактор на софийския ''Спорт'' вдига скандал на Стефан Попов с думите ''ти на мен конкуренция ли ще правиш''......

''Р''
като ''Радецки''. Един от трите клуба, които формират ''Спартак''. От там започва футболния път на Стоян Орманджиев (Пашата).

''С''
като Стефан Тончев. Футболният апостол на България. Основател на ''Спортист'' и основоположник на треньорско обучение у нас чрез написания си труд ''Футболът -правилници и наставления. Умира само на 20 години на 6.11.1916 г. Най-недооценената личност във варненския и български футбол,

''Т''
като ''Тича''. Първият официален регистриран футболен клуб у нас. Основоположника на организирания спорт у нас. Носител на Сребърната купа купа през 1925 г, първият спортен трофей завоюван зад граница. Клуб еталон, пряко и косвено стои в създаването на българските спортни органи. Основоположника в издаването на българската спортна литература.

''у''
като ''Урожай''. Някога във Варна е имало такъв отбор. По-интересното в случая е, че това е отборът селскостопанските труженици.

''Ф''
като Ференц Фан, унгарец от немски произход. Първият треньор в историята на ''Шипченски сокол''.

''Х''
като ''Хищника''. Това е бил прякорът на управляващият ''Спартак'' 1966-1973 г ген. Георги Аргиров.

''Ц''
като Царската купа. Варна 4 пъти приютява този трофей. През 1927 г,с непровеждането на шампионата е отнета възможността Царската купа завинаги да остане във Варна.

''Ч''
като ''Черно море''. Оригиналното ''Черно море'' е основано през 1928 г и просъществува до 1934 г, когато се влива в ''Шипченски сокол''.

''Ш''
като ''Шипченски сокол''. Третия варненски гранд. Първият клуб достигнал три пъти подред финал за Царската купа. През 1929 г, по нечестен начин е отстранен на полуфинала от ''Ботев'', а през 1931 г, броени минути го делят от победата над ''АС-23, но напускат терена, в знак на несъгласие с отсъжданията на рефера. Последният шампион на Варненската спортна област през 1944г.

''Щ''
като Щерю Савов. Играч на ''Тича'' и ''Шипченски сокол''. Носител на Сребърната купа през 1925 г. Носи орнитологичния прякор ''Папагала''.

''Ъ'' и ''Ь''
любимият начален словоред на една не малка част от футболистите.

''Я''
като Япония. Дори в страната на изгряващото слънце изпитаха мощта на легендарният отбор на ''Черно море'' през 1969 г

Снимка http://www.varna-sport.com
Илия Кирчев е под буквата "И".
Стадион "Юрий Гагарин" също може да попадне във варненската футболна азбука, под буквата "Г" - гьол, най-дълго останалия гьол в историята на българския и световен футбол.


Върни се в “Черно море”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта