Черно море - "Не се гаси,туй що не гасне''

Модератори: paceto, kartago, Iceberg, SkArY_9, гарфилд, slavia_forever, Madridist

BETCHUALENG
Мнения: 314
Регистриран на: 09 авг 2010 21:03
Skype: BETCHUALENG
Контакти:

Re: Боян Бянов-първият капитан

Мнениеот BETCHUALENG » 20 окт 2011 14:06

ООО
Браво на автора за темата, честно казано мислех, че Бянов го помнят само баби и дядовци, и дори и те го знаят повече покрай работата му в БОК след войната, отколкото като футболист от 20те години.

Приятно съм изненадан, няма да е лошо да се обособи отделна тема със спортисти от зората на българския спорт.
[center]Изображение[/center]

Потребителски аватар
AndreyBG
Мнения: 1393
Регистриран на: 04 юни 2009 19:47
Контакти:

Re: Боян Бянов-първият капитан

Мнениеот AndreyBG » 20 окт 2011 20:33

Едно голямо БРАВО за темата! Не съм го чувал този човек, за мое съжаление, а и къде да го чуя, като никъде не го споменават, а забележете - той е Капитанът на първия български отбор, печелил международен трофей!!! Заслужаваме си съдбата май, като не си помним легендите. За мен лично това име вече ще остане в съзнанието ми, благодаря на автора и дано има повече такива теми в нашия форум ;)
Ние сме зелената агитка!!!! Черно море завинаги!!!!

BLUE CHAMPIONS написа: В играта оставаме аз, Моряка и Борото. Предвид класите на отборите, най-вероятно аз ще продължа :oops: :mrgreen: :lol:

HEATSEEKER
Мнения: 2296
Регистриран на: 29 ное 2008 15:18
Контакти:

''Тича'' с ореола на първите победоносци''

Мнениеот HEATSEEKER » 01 фев 2012 20:00

Ние българите обичаме спорта .Имаше времена, когато българските спортисти и съответно българският спорт бяха от най-добрите в света.Днес успехите са епизодични, благодарение най-вече на вродения нашенски талант.Ако попитате днес повечето спортни журналисти за историята на спорта ни , една не малка част ще се окаже , че знанията им са повече от повърхностни .Нашият спорт има своята бляскава страна,но неговата най-първа страница е почти забравена , рядко споменавана или по-скоро неудобно премълчавана.
Имало едно време..така започват повечето приказки , като чели така е и най-добре да започне историята за онези славни събития от около преди 87 години.Всичко започва година по-рано,румънският отбор ''Трикольор'' гостува във Варна , побеждава ''Тича'' и отправя покана за участие в турнира за купата на Букурещ , който трябва да се проведе през пролетта на 1925 година.Времето се изтъркулва и точно по Великденските празници една група български спортисти се намират в Букурещ.Едва ли и те самите са очаквали това, което ще се случи.Наближава времето за първия мач,румънците тотално подценяват футболистите на ''Тича'' нещо повече двата отбора на домакините си спретват скандал помежду си, убедени че ще победят варненските футболисти.След края на румънската разправия, все пак е определено ''Тича'' да се срещне с отбора , отправил поканата-''Трикольор''.Мачът не се развива добре за футболистите с червено-бели фланелки, ''Трикольор'' набързо повежда с 1-0,но останалият в ранната история на българския футбол като вечно усмихнатия Иван Найденов-Найденката изравнява,а по-късно друг футболист от историята Никола Люцканов дава преднина за ''Тича'',ако използваме едно днешно сравнение срещата се развива като футболен трилър.Румънците изравняват , после пак повеждат но това не сломява българският дух.''Тича'' изравнява , а 12 минути преди края Йордан Заяков вкарва 4-я победен гол.Румънците са победени насред техния стадион.
Малко вероятното се случва, радостта е голяма, но тогава идва и вестта за кървавия атентат в софийската църква ''Света Неделя'', този акт се отразява и на футболистите, стига се дотам че да не се знае дали ще изиграят втория си мач.Все пак водачът на отбора г-н Ангелов или както по-скоро е известен Ангелсон повежда момчетата за да влязат завинаги в историята на спорта ни като цяло и да ги окичи с ореол на победоносци. А до този ореол има една крачка или по-точно срещата със ''Спортул-Студентск''.Сякаш предугаждайки, че купата ще си тръгне от Букурещ, домакините явно ''заболяват'' от амнеза и ''забравят'' да донесат купата.Виждайки, че трофеят го няма г-н Ангелсон заявява в прав текст , че докато не види купата мач няма да има.В края на краищата купата пристига и мачът може да започне.На терена всичко е като в щастливите краища на приказките.''Тича'' не дава никакъв шанс на противника си.Румънците си отбелязват авто-гол, отново Заяков и Найденов са сред гол-майсторите , 3-0 за ''Тича'' и граничещото с абсурд е факт , купата ще отиде във Варна.Г-н Ангелсон може да е доволен.Честта пръв да вдигне купата се пада на капитанът Боян Бянов, той и неговите съотборници вратарят Ерван Кебабчиян, Борис Петров, получилият най-силни овации в този мач пловдивчанина Кирил Денев,Стоян Златев, Щерю Савов, Йордан Заяков, Никола Люцканов,Иван Найденов, Александър Бояджиев и взетият за турнето от ''Владислав'' Андрей Иванов-Дядото се окичват с този славен ореол, на спортистите донесли първият спортен трофей въобще в историята на нашия спорт.Уви , както много стойностните неща и техните имена тънат в забвение.Освен чисто спортната победа, има и единдруг ъгъл този триумф , той е извоюван насред румънската столица, същата тази Румъния , която само преди 6 години , чрез Ньойския договор откъсва Южна Добруджа от България, това прави тази победа с по-особен заряд.
Последна промяна от HEATSEEKER на 24 апр 2012 09:02, променено общо 7 пъти.
“Това показва колко интелигентни и учени хора са основали футбола в България”, обяснява Милчев. Малко по-късно през 1909 година, във Варна се появява и “Спортист”, който е предшественик на “Тича” и днешния “Черно море”

Потребителски аватар
wolf
Мнения: 12386
Регистриран на: 25 апр 2010 11:31
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: ''Тича-с ореола на първите победоносци''

Мнениеот wolf » 01 фев 2012 20:15

Спомените за тези ранни герои трябва всячески да бъдат опазени, защото те са постигнали много в една много по-различна епоха. Поклон!
[offtopic][wrapimg=]https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/84/bd/cb/84bdcb8b509ca90f1c3acf0481d00702.jpg[/wrapimg][/offtopic]

yavorescu
Мнения: 2855
Регистриран на: 05 апр 2011 21:15
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: ''Тича-с ореола на първите победоносци''

Мнениеот yavorescu » 01 фев 2012 20:18

Велик момент от историята ни. В събота играем контрола срещу този румънски клуб.

Потребителски аватар
wicked1913
Мнения: 858
Регистриран на: 05 мар 2010 16:14
Местоположение: Тича
Контакти:

Re: ''Тича''-с ореола на първите победоносци''

Мнениеот wicked1913 » 01 фев 2012 20:35

Много хубав текст и история.
Ти ли си автор?
Ще е хубаво някоя медия да го публикува,вместо да ни занимават само с новите явления в бг футбола и със скандалите на отборите от Шопско. Така де, да си знаем историята :!:
фалшива коса - фалшив футбол!

HEATSEEKER
Мнения: 2296
Регистриран на: 29 ное 2008 15:18
Контакти:

Re: ''Тича''-с ореола на първите победоносци''

Мнениеот HEATSEEKER » 01 фев 2012 20:37

Да , разбира се това си е моя статия, имам и други за различни спортни сайтове и едно списание
“Това показва колко интелигентни и учени хора са основали футбола в България”, обяснява Милчев. Малко по-късно през 1909 година, във Варна се появява и “Спортист”, който е предшественик на “Тича” и днешния “Черно море”

Потребителски аватар
moreto vn
Мнения: 1522
Регистриран на: 03 ное 2011 17:56
Контакти:

Re: ''Тича''-с ореола на първите победоносци''

Мнениеот moreto vn » 01 фев 2012 20:39

Уникално и това е и първата международна купа за България! :)

Потребителски аватар
зеления
Мнения: 4142
Регистриран на: 05 юни 2009 03:03
Контакти:

Re: ''Тича''-с ореола на първите победоносци''

Мнениеот зеления » 01 фев 2012 20:43

История се гради трудно, но още по-трудно се съхранява. Ако бяхме един отбор ценящ историята си, бихме създали "музей на славата" или нещо от този сорт. Ама какви глупости говоря и аз - ние стадион нямаме, а аз съм замечтал за музей. :(
След 90 години купата на България е отново във Варна!!! Въпреки мутрите от ТИМ!!!

Потребителски аватар
wolf
Мнения: 12386
Регистриран на: 25 апр 2010 11:31
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: ''Тича''-с ореола на първите победоносци''

Мнениеот wolf » 01 фев 2012 21:14

зеления написа:История се гради трудно, но още по-трудно се съхранява. Ако бяхме един отбор ценящ историята си, бихме създали "музей на славата" или нещо от този сорт. Ама какви глупости говоря и аз - ние стадион нямаме, а аз съм замечтал за музей. :(

Като хлапе преди 10-15 години съм виждал купите и титлите на една витрина до кафенето на Тича. Някаква идея къде са сега?
[offtopic][wrapimg=]https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/84/bd/cb/84bdcb8b509ca90f1c3acf0481d00702.jpg[/wrapimg][/offtopic]


Върни се в “Черно море”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 21 госта