Месизависимостта винаги е добре дошла за Барселона, при положение че аржентинецът наниза 47 гола миналия сезон и 38 по-миналия за спечелване на седем купи от девет възможни. При все това, със или без Лео, целият отбор на каталунците е наясно с това каква отговорност носи за превръщането в голове на многобройните създадени положения и триумфът в Билбао бе ясен пример за това. Тримата халфове - по ред Кейта, Чави и Бускетс, вкараха първите си попадения за сезона, помагайки за продължаването на добрия ход на тима.
Ако изключим Суперкупата на Испания (в двете срещи Ибрахимович се разписа веднъж, Меси триж, а Конко с автогол за Севиля), цели девет различни футболисти са вкарали голове в Примера и Шампионската лига за Барса. В първенството цифрата се вдига на седем, докато Педро и Дани Алвеш са пронизвали противниковите врати само в ШЛ.
Единствено Арсенал от големите отбори в Европа, играещи в двете състезания, разполага с девет различни голмайстори, макар и при един кръг повече в Премиър Лийг. Валенсия (8 реализатори на 13 попадения), Манчестър Юнайтед (8/16) и Челси (8/25) са другите тимове с най-широко участие в атакуващи фиести.
В противовес, Реал Мадрид има само шест голмайстора, като никой освен Игуаин не се е разписвал повече от веднъж. За Байерн, на 10 точки от изненадващия лидер в Бундеслигата Майнц, Мюлер (3), Швайнщайгер, Ван Буйтен и Клозе дариха редки радости на Луис ван Гаал, като още се чака гол от Олич, Рибери, Марио Гомес, Кроос, Пранич и Ван Бомел. В Милан всичко се свежда до Ибрахимович (4), Пато (2), Индзаги (2) и Тиаго Силва, а в Интер замяната на Моуриньо с Бенитес катапултира Ето'о (6) като лидер в атаката, а освен него само Диего Милито (2), Снайдер и Лусио са преодолявали съперниковите вратари.
В една въображаема Барса в схема 3-4-3 с Пуйол като ляв бек вместо Максуел, Абидал или Адриано капитанът би бил единственият полеви играч от отбора без попадение от началото на сезона. В този офанзивен тим някои от футболистите вкараха типични голове за "деветки", макар да не са такива.
Педро и Алвеш се разписаха от упор срещу Панатинайкос, Пике след спиране на гърди и воле при корнер срещу Атлетико, Кейта с избягване на засадата и Бускетс на върха на една контраатака в Билбао. Само Чави и Иниеста са отбелязали единствено отдалеч. Боян Къркич също едва ли ще чака дълго, преди да открие сметката си, а на това се надяват и всички останали от тима. Това би бил поредният счупен брутален рекорд от страна на Барса.
За успешния ход на отбора като цяло обаче очевидно е важно присъствието дори не толкова на Меси, колкото на Серхио Бускетс. Случайно или не, полузащитникът не игра само в две срещи на "блаугранас" от началото на сезона и те бяха загубени (3:1 в Севиля в първия мач за Суперкупата на Испания и шокиращото 0:2 от Еркулес насред "Камп Ноу"). И двата пъти Буси бе оставен да почива след дълги пътешествия за контролите на националния тим в Мексико и Аржентина.
В останалите шест срещи Серхио не изтърва и минута, а тимът записа шест победи: 4:0 в реванша със Севиля, 0:3 в Сантандер, 5:1 срещу Панатинайкос в ШЛ, 1:2 на "Висенте Калдерон" срещу Атлетико Мадрид, 1:0 срещу Спортинг Хихон и 1:3 на "Сан Мамес" срещу Атлетик в събота, когато уби интригата в добавеното време със свиреп шут с десния крак.
Наличието на Бускетс ще помогне на Джосеп Гуардиола да продължи пък своя ход от рекордна успеваемост в историята на Барса: 76,5% победи в Примера (62 в 81 кръга) и само 14,2% загуби в Шампионската лига (4 в 28 мача). В първенството зад Пеп остават фигури като Еленио Ерера (71,4%), Роке Олсен (60%), Йохан Кройф (59,8%) и Франк Рийкард (58,9%). Ако към победите на Гуардиола се прибавят и равенствата, успешният му процент нараства на 92,5(!!!), тъй като тимът му е паднал само в шест двубоя.
В най-големия клубен турнир положението след 1955 година е подобно. Наставникът е с баланс 15п-9р-4з, което се равнява на 14,2% загуби и изпреварва показателите на останалите от Топ 5 в това отношение: Рийкард (15%), Ван Гаал (17,5%), Решак (22,2%) и Кройф (27,5%), двама от които спечелиха купата. Единствено Любиша Брочич от 1960-те години може да конкурира Пеп, но той е водил само в четири мача отбора (3-1-0).
Сега Гуардиола се е прицелил в друг рекорд - за отбелязани голове средно на мач. Към момента топпостижението е на отборите на Луис ван Гаал (2,22), а Пептим се доближи много със своите 2,17 и ще опита да го задмине още през този сезон. Ако вярваме на асистента Тито Виланова, старши треньорът няма да издържи повече от пет години на поста. В това време обаче има предостатъчно възможности головите показатели на неговия отбор да станат недостижими за наследниците му на пейката на "Камп Ноу".
http://www.sportal.bg/news.php?news=261604
Само на едно нещо се учудих - на това, че отбора е бил по-резултатен при Ман Гаал! Аз поне не помня такова нещо! Но от друга страна, тогава отбора отпадаше сравнително рано от ЕКТ, съответно е играл по-малко мачове, а в Примера е лесно да се вкарват повечко голове...

Тази статистика за Бускетс е повече от любопитна и не се бях замислял над това нещо! Миналият сезон доста пъти Серхио ми опъна нервите и доста пъти го псувах, но май ще се окаже далеч по-ценен, отколкото изглежда!



