Ботев Пловдив:Ретро мачове и събития

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

Ботев Пловдив:Ретро мачове и събития

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 29 юли 2008 18:35

Ботев-Атлетико Мадрид 1:1.
ПЪРВИЯТ БЪЛГАРСКИ ЧЕТВЪРТФИНАЛ В ЕВРОПА!!!
Изображение

Изображение

Капитанът Геогри Чакъров извежда отбора на Пловдив
Изображение

Капитаните преди началото
Изображение

Найденов срещу нападателя на Атлетико Мендонка
Изображение

Трибуна изток на "Колежа"
Изображение

Наша атака - скочилият Чико в компанията на Харалампиев (8) и Пешев (10)
Изображение

Изображение

В дебюта си на европейската сцена отборът на Ботев Пловдив записва рекорд във футболната история на България с достигането си до четвъртфинал в турнира на КНК. Жребият отрежда за съперник миналогодишния носител на трофея Атлетико Мадрид, който в състава си има една дузина национали като: аржентинския вратар Мадинайбетия и португалския халф Мендоза, и внушителен брой испански национали в състава си. Трибуните са препълнени и стадионът се оказва тесен да побере любитилите на футбола в Пловдив и региона, като един билет за мача се разменя за една каруца дърва. Първоначално дебютантът ни на международния терен започва срещата доста боязливо, имайки предвид името на своя съперник. Треньорът Георги Генов (Джогата) в защитния вал поставя пет защитници: Панайотов, Чакъров. Апостолов, Стойнов и Разложки, които заиграват в линия, а непосредствено пред тях са разположени халфовете Харалампиев и Пешев. Опитният противник на ботевци също не предприема излишни рискове в атака и атакува единствено с Джонс, Чузо, и Коляр. Гунди, захапан здраво от предаващите си го опитни централни защитници Глария и Грифа (б.а. - същият този Грифа не подбира средства за опазването на противниковата девятка и непрекъсната го блъска, рита и се оригва в лицето му), не съумява да оползотвори пасовете и центриранията на бързоногите остриета Попов и Дерменджиев, които многократно надиграват персоналните си пазачи Ривиля и Родригес. Този натиск дава резултат и така се стига до 16-тата минута на мача, когато отново Аспарухов е повален пред наказателното поле и след удара топката попада в Пешев и той реализира за 1:0. Следващите минути продължават отново с натиск на пловдивчани, но към Гунди освен двойката централни защитници е прикрипен и Рамиро. През второто полувреме мачът протича по същия начин, но постепенно испанците разшифроват играта на своя съперник и в атака се включват повече играчи. За съжаление не особено успешно в халфовата линия играе Харалампиев и единствено усилията на Пешев не стигат. В защита не е убидителен Разложки и при едно от поредните безразборни чистения напред топката е овладяна от испанците и в 74-тата минута изравняват. За многобройните любители на футбола е ясно, че младостта, наред с всичките си предимства, има и недостатъци.

1/4 финал КНК
27.02. 1963г.

Ботев - Атлетико Мадрид 1:1

Ботев: Георги Иванов Найденов, Райно Панайотов, Георги Чакъров, Виден Апостолов, Георги Разложки, Райко Стойнов,Георги Попов-Тумби, Георги Харалампиев,Георги Аспарухов-Гунди, Стоичко Пешев, Динко Дермендиев-Чико

Атлетико Мадрид:Мадинабейтя, Ривийа, Грифа, Родригес, Рамиро, Глариа, Мигел Хонес, Аделардо, Чуцо, Мендонка, Енрике Койар.

Голмайстори: 1:0 Стоичко Пешев (16); 1:1 Рамиро (74)
Съдия: Б. Тешанич (ЮССР); стадион "Христо Ботев" - 40 000 зрители

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

Малко сладки спомени..

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 03 сеп 2008 20:21

Изображение





През 1981 жребият в турнира за Купата на Националните купи (КНК) отрежда силният отбор на Барселона за съперник на БПФК. Показателен за класата на Барса в онези години е резултатът в приятелската среща между каталунците и тогавашния световен шампион Аржентина (1978). Мачът завършва с победа 1:0 за "блауграна" след гол на бившата "Златна топка" Алан Симонсен. В състава на треньорското светило Удо Латек, освен обявеният за футболист на година за 1977 датчанин, личат имената на немския национал Бернд Шустер (еврошампион с ФРГ през 1980), аржентинския национал Суврия, испанските национали Алесанко, Херардо, Естибан, Санчес и Виктор. В атаката е звездата на “половин Испания” – централния нападател Кини, станал жертва на лична драма. Той е отвлечен за откуп и седмици е държан в неизвестност от похитители си. За мнозина привърженици на Барса това е една от причините отборът да загуби шампионата тогава. Същата година обаче Барселона печели безапелационно Купата на Краля след 3:1 на финала в Мадрид срещу тима на Спортинг Хихон.
Освен срещу традициите и международните успехи на Барселона, "канарите" се изправят и срещу финансовата мощ на каталунците, демонсрирана с отмъкването на испанския национален защитник от Лас Палмас – Херардо. За селекция преди сезона са дадени 3 500 000 долара за вратаря Урути от Еспаньол и нападателя Моран от Бетис, за треньор пък е привлечен Удо Латек от Борусия (Мьонхенглабдах). Немецът е привлечен с годишно заплащане два пъти по-голямо заплатата му в Бундеслигата. Единствената несполука на трансферния пазар Барселона претърпява при опита си да привлече двукратния носител на "Златната топка" за 1980 и 1981 Карл-Хайнц Румениге. Звездата на Байерн, въпреки предложените 4 милионна долара, отказва да се прехвърли в испанския гранд. Именно срещу този гранд на световният футбол се изправя Ботев Пловдив на 15 септември 1981 година. На наскоро ремонтирания за Световното`82 стадион "Ноу Камп"“ двата отбора излизат със следните състави.

БАРСЕЛОНА:
1.Артола, 2.Херардо (82-Мигели), 3.Олмо, 4.Маноло, 5.Алесанко, 6.Виктор, 7.Алън Симонсен, 8.Бернд Шустер, 9.Кини, 10.Естеа (65-Моран), 11.Естибан.

БПФК:
1.Вичев, 2.Пики Юруков, 3.Наско Маринов, 4.Блангев, 5.Митко Младенов, 6.Коста Танев (77-Петър Димитров), 7.Коце Костадинов, 8.Жоро Славков, 9.Краси Манолов, 10.Зехтински (85-Хорозов), 11.Мери Бакалов.

Голове: 1:0 Кини (26), 2:0 Симонсен (28 ), 3:0 Шустер (38 ), 4:0 Симонсен (78-дузпа), 4:1 Славков (83).
Съдия – Хоуп (Шотландия);
Ноу Камп – 30 300 зрители.

Играта на Ботев е оценена високо от специалистите и запалянковците, въпреки загубата с 1:4. Барселонският вестник "Спорт" дава следната оценка на своя вратаря в мача: "Спаси три гола и игра много добре". За малцината българи, присъствали на срещата, спасените от вратаря Артола чисти голови положения са пет. В Барселона "канарчетата" имат повече възможности за гол отколкото обикновенно създава като гости в българското първенство. Самият мач започва доста обнадеждаващо за пловдивчани. Със самочувствие, въпреки голямото име на противника, и със спокойно разиграване на топката те неутрализират традиционния домакински натиск. Две бързи контраатаки стряскат каталунците и в 12-та минута Краси Манолов с хубав далечен пас извежда Бенкса Славков в удобна позиция, но вратаря спасява шута на нашия нападател. Малко по-късно мощен пробив на Костадинов елиминира защитата и вратаря, но Манолов улучва гредата вместо опразнената врата!!! Стреснати от силната игра на българите, испанците се вдигат на щурм и с изключителна подвижност, съчетана с непрекъснна смяна на местата между Симонсен, Виктор и Естеа успяват да разбият “жълто-черната” отбрана. Румен Юруков-Пики увисва срещу дублиращите се крила Естибан и Естеа, централните защитници Наско Маринов и Митко Младенов губят синхрона помежду си и опитните майстори Кини, Шустер и Симонсен решават всичко в своя полза за 15 минути. Играта на Шустер в това първо полувреме е оприличена от специалистите като "еталон за утрешния ден" – бърза обработка на топката, мигновена реакция и ориентировка, уникално прецизни пасове. В онзи мач се отличава над всички още един футболен майстор датчанина Алан Симонсен.
През втората част футболистите ни се отърсват от натрапчивата мисъл за очертаващ се разгром и играят напълно равностойно като показват хубава и зрелищна игра. Едва в края на мача нашата "Златана обувка" Славков успява да запише името си редом до големите "пикадори" на Барселона Симонсен, Кини и Шустер "в ноща на голмайсторите", както я нарича вестник "Спорт" (Барселона).

Реваншът се играе на 30 септември 1981 г. пред рекорден брой зрители на “Голямата къща”:

БПФК: 1.Кирил Пейчев, 2.Пики Юруков, 3.Младенов, 4.Блангев, 5.Хорозов, 6.Коста Танев, 7.Коце Костадинов, 8.Славков, 9.Краси Манолов (78-Трифон Пачев), 10.Зехтински (71-Митко Аргиров), 11.Мери Бакалов.
БАРСЕЛОНА: 1.Артола, 2.Рамос, 3.Олмо, 4.Маноло, 5.Алесанко, 6.Виктор, 7.Симонсен, 8.Шустер, 9.Кини, 10.Естеа, 11.Естибан (67 – Санчес).

ГОЛМАЙСТОР: 1:0 – Славков (35).

Съдия – Шотерс (Белгия)

"Голямата къща" 62 000 зрители.

Жълти картони: Костадинов, Юруков, Блангев (БПФК), Виктор (Барса)

Младият отбор на Ботев Пловдив (Пики Юруков, Митко Младенов и Мери Бакалов нямат навършени 20 години, Коце Костадинов и Славков са на по 21) е на път да направи невъзможното срещу Барселона. При резултат 1:0 (майсторско изпълнение на Славков от пряк свободен удар) реферът Шотерс отменя редовен гол на Костадинов в 40-тата минута. Малко преди това е подминато нарушение срещу Коце в наказателното поле. С малки промени в двата състава от първия мач отборите на Ботев и Барса изнасят отново зрелищен двубой. На вратата Пейчев е заел мястото на Вичев, а със Славчо Хорозов пловдивската защита е по-спокойна и сигурна. Новото име в състава на Барселона е Рамос, който заедно сьс съотборниците си не успяват в този мач да се противопоставят на развихрилите се "канари". Футболистите от ариегарда Хорозов, Блангев и Юруков осигуряват надежден тил, а силната игра на Коста Танев (заедно със Славков най-добрия на терена) и останалите от халфовата линия развенчават световните звезди Шустер и Симонсен. Удо Латек, явно респектиран от майсторството на Славков и компания, е насочил усилията на своите възпитаници към внимателна защитна игра. За неутрализиране на атаките на "Plovdiv" са възложени дефанзивни функции на офанзивния халф Виктор, персонално пазещ Славков. С поредица от ъглови удари испанците са натикани в пенала пред тяхната врата. В този момент от мача на два пъти не се намира никой да засече топката в опразнената мрежа.
След почивката Барселона не променя своята игра изпъстрена с доста нарушения и бавене на играта. Едва в края на мача испанците се опитват да позакрепят реномето си на голям отбор, но плахите им опити завършват с неуспех. В крайна сметка фаворитът от Каталуния продължава напред в турнира. За младият отбор на Ботев Пловдив (АФД Тракия по това време) остава гордостта от достойното представяне срещу един от най-мощните клубове в Европа.
В следващия кръг Барса елеминира състава на Дукла Прага (чешкия вариант на ЦСКА) след 4:0 и 0:1 в двете срещи, а в последствие печели и турнира. Финалът за КНК е на 12 май 1982 в Барселона между отборите на Барса и Стандард Лиеж, завършил с победа за каталунците с 2:1.

Зехтински извежда отбора.
Изображение

Коце Костадинов
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Голът на Георги Славков във вратата на Барселона.
Изображение

Митко Аргиров, Коста Танев и Славчо Хорозов пред вратата на Барса.
Изображение

Флагчето на Барселона, което капитаните си разменят.
Изображение

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

1964 - Ботев губи с 2:3от Славия финала за Купата на С.Армия

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 09 сеп 2008 11:20

На този ден:
1964 - Ботев губи с 2:3 от Славия финала за Купата на Съветската армия. Канарчетата достигат до финала за тази купа в трети пореден сезон!
1977 - Ботев разгромява софийския Левски с 4:1. Три гола бележи Антон Милков, а един - Костадин Костадинов.
1981 - Футболистът на Ботев Костадин Костадинов вкарва единия от головете за България при победата над Румъния с 2:1. Срещата е приятелска и се играе в Букурещ.
1989 - Христо Коилов бележи гол при дебюта си с жълто - черния екип. Това става в София срещу ЦСКА

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

Re: Малко сладки спомени..

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 09 сеп 2008 11:30

Ботев - Стяуа (Букурещ)
1/16 финал КНК
13.09.1962 г.

Стяуа (Букурещ) - Ботев 3:2

Репортажът от мача е цитат от книгата на Петър Евтимов "Ехо от стадиона".

На футболния ни небосклон се бе появило едно съзвездие, чието сияние ставаше все по - ярко, а името му - все по-популярно в продължение на цяло футболно поколение. Едно свидно на всеки българин име - Ботев - представляваше втория град на страната ни, Пловдив. Постепенните им успехи доведоха до превземането на единия от футболните ни върхове (Купата на Съветската Армия, който към този момент е най-масовият футболен турнир). За първи път в своята история ботевци получиха правото да участват в турнира на Носителите на националните купи. Те трябва да изиграят два мача с един от най-известните отбори на северната ни съседка - Стяуа (Букурещ).

Първата среща е в румънската столица. Настаняват ни във военния клуб. Радио Букурещ не предава мача - Ботев не бил известен в Румъния (бел. на А. Петров - румънските журналисти имат къса памет и забравят, че само две година по-рано на 14.051961 г. Ботев е победил същия този отбор Стяуа (тогава ЧЧА) с категоричното 3:0). Вместо футболната среща за КНК Радио Букурещ предава ръгби мач. Ентусиазирани от предишните две участия в евротурнирите, петдесет хиляди привърженици на Стяуа се заканват на играчите на Ботев при слизането им от автобуса пред стадион "23 август", че ще ги победят с 3-4 гола. Гледам момчетата с чанти в ръце да се промъкват сред множеството към тунела да се промъкват сред множеството към тунела, за да отидат в съблекалнята. "Стяау, чинче - заро" - пет на нула крещят в хор и някои дори протягат ръка да потупат нашите. На лицата на повечето от тях виждам свъсени вежди, стистнати устни. Само Райко Стойнов показва зъбите си: "Ще ви бием." "Чинче - зеро" - отвръщат му още по-силно запалянковците. В съблекалните нашите се обличат припряно, Аспарухов е дори груб, отвръща на някакъв въпрос троснато. "Нервност!" - казвам си.

Разборът на ст. тр. Георги Генов е кратък. Учудвам се! Нито една дума за важността на мач. "Правилно - казвам се, - ще играят не деца, а мъже. Има си хас да не съзнават колко важен е изходът от срещата!" Отбелязвам това, защото не за първи път присъствам на разбор и защото неведнъж съм се чудел как издържат нервите на футболистите. Една проста истина да им бъде натяквана не до втръсване, а до побъркване! И държа да отбележа, че геройство в този случаи е, когато не загубят мача. Зная случаи с националния отбор, когато подготовката - психологическата и тактическата - в деня на мача е траяла по три часа. Наистина всякакво говорене ще изнерви настръхналите мъже от Ботев. А за колективност, сплотеност, всеотдайност - имат и за себе си, и да дадат назаем. На стадиона оттеква възклик, сякаш ято реактивни самолети преминават. Викат 50 000 гърла.

- Хайде, вече можете да излизате на терена да загрявате и вие. Спокойно и умната! - това е последното настъвление към ботевци. Питам треньора защо не ги пускаше да излязат преди Стяуа.
- Не искам този взрив от свиркания и викове да се стовари върху тях. Сега - да, тъй като бурята и възгласите преминаха и зрителите свиркат много по-малко, понеже са заети със своите. На какви дребни детайли от футболната игра от футболната игра обръща внимание този бай Георги, известният на всички запалянкоци Георги Генов. Загрявката преминава съсредоточено, без шеги, някакси строго! Трудно ще бъде на домакините, нека си викат трибуните. Пък и дали ще викат много?... В това аз се съмнявам. Вече имам опит в някои неуловими за зрителите белези ми говорят, защото зная силите на нашите и познавам и противника, защото чуствам амбицията на този млад отбор да не се огъне, да не отстъпи. И най-важното, защото тук играят такива майстори и бойци като Райко Стойнов, Георги Аспарухов, Динко Дерменджиев, Видин Апостолов. Георги Попов.

Ботевци не се обиждат от това, че не били известни, те искат да направят първата крачка към известността. Мачът започна. Трибуните ехтят. Под мен, седнали на скамейката, са резервите на Ботев и треньорът им. Той се обръща към мен, като извива глава назад, повдига рамене и сочи с показалец устата си и трибуните.

"Не млъкват!"

Аз соча нашите единадесет на терена: "Ще ги накараме да млъкнат!"

Зная страховете му - Попов не е изликувал напълно травмата си в левия крак, а Дерменджиев се оплакваше от болки в коляното. Бай Георги захапва цигарата си и се сгушва в раменете си. Стадион "23 август" ехти...

И изведнъж тишина! Бай Георги се обръща към мен и целият сияе. "Млъкнаха" - вика ми той и само неговият глас се чува. Цигарата, която дими в устата му, не пада. Залепена е за долната му устна. Съдията сочи центъра. Румънският вратар се е навел и върши най-неприятно нещо в живота на един вратар. Той изважда топката от мрежата си и я рита с омраза към центъра на терена. А нападателят, който я е забил в мрежата, ще бъде прекърешен от своите, които спринтират към него, за да се хвърлят отгоре му и да го целунат! Добре, че нашият нападател е снажен, як, та не го събарят...

И дикторът на стадиона : "Голът бе отбелязан от номер девет от отбора на Ботев - Аспарухов!"

Стадионът немее. Няма да описвам как стана голът. Ще кажа само, че това бе направено от състезател, за какъвто мечтае всеки голям отбор. Голям, тъй като малък отбор не може и да мечтае за такъв състезател. Футболист, когото треньорите наричат "решаващ играч от предната линия". Това е състезател с универсални качества, с каквито толкова щедро бе надарен ГУНДИ, или пък с изключително развити определени качества като: бързина, финт, и пр., позволяващ му сам да се нагърби с решаването на тежка задача дори и при най-сложната игрова ситуация и да "реши мача". За мен Аспарухов израсна като футболен колос в отбора на Ботев Пловдив. Разбира се, по силата на това, че трябваше да отбие войнишката си служба, той се раздели с Левски. В Ботев пристигна вече "оформен" и с големите си заложби, но истинското си израстване получи в Ботев.

Стадион "23 август" сякаш се разтърсва. Получаваме гол! След грешка в защитата колегата на Гунди с номер 9, националът Войня, изравнява. Бай Георги сдъвква цигарата!

След почивката всичко ще се повтори. Отново по-дабра игра и натиск от страна на ботевци и нов гол: 2:1 за нас. И дикторът ще изрече същото име на автора на гола: "Аспарухов", след подаване на Чико, и сега румънската публика ще аплодира ботевци. Малко след това Карушков ще скочи да лови една "лека" висока топка. Тъкмо това ще ми каже след мача той - "лека". В борбата за нея не влиза никой, тъкмо за това той ще я изпусне и отстрани ще я засече лидерът и национален халф Константин - 2:2. Но уникумът на тези изпускания е 5 минути преди края на мача. Стреля се отдалеч. М. Карушков пак е сам и лови. Топката е на височинате на гърдите му. Но как лови, само той си знае, защото тя отскача от прегръдката му и се оплита в мрежата му. А Карушков се хваща за косата и се тръшка на тревата... Губим с 3:2. Вечерта предавам кореспонденцията по радиото... Да си по-добър и да загубиш е наистина тежко, но още по-тежко е, когато ти самият помогнеш да те победи противникът ти. Това направи и младият и ДЕБЮТИРАЩ отбор на Ботев. Младостта надигра за дълго отбора на Стяуа, но и младостта , липсата на международен опит изпусна победата, пък не беше ли и по-добре да запазят силите си за този мача, вместо да надиграват силния отбор на Славия три дена по-рано без Дерменджиев с класическото 3:0. В отбора на Стяуа по това време са фигури като: Завода, Кришан, Татару.

На този мач едни от най-големите подръжници на ботевци бяха футболистите на Дунав 0(Русе). На финала в София те загубиха с 0:3, но днес сякаш играха те, Капитанат им Н. Йорданов предвожда цялата си чета след мача: "Спокойно, момчет, всичко се случва. В България ще ги бием с голям резултат".

Стяуа (Букурещ): Ерамия, Завода, Алмаджану, Иванеску, Ем. Йеней, Кришан, Крейначану, Константин, Войня, Ракши, Татару

Ботев: Карушков, Панайотов, Чакъров, Апостолов, Стойнов, Занев, Попов, Харалампиев, Аспарухов, Пешев, Дерменджиев.

Голмайстори: 0:1 Аспарухов (34 мин.); 1:1 Войня (44 мин.); 1:2 Аспарухов (55 мин,); 2:2 Константин (68 мин.); 3:2 Кришан (87 мин.).
Съдия: Б. Неделковски (Югославия)

1/16 финал КНК

19.09.1962г.

Ботев - Стяуа (Букурещ) 5:1

Още в 9 минута отрицателният резултат от мача в Букурещ е заличен. Бившият нападател Виден Апостолов преминава няколко румънци и мощен шут оплита топката в мрежата. Успокоени, канарите поемат сигурно играта в своете ръце и са единственият отбор на терена. С много въодушевление и фантазия в атака и с безпогрешна игра в отбрана е осигурен сигурен тил пред Карушков. Тактическата схема 4-4-2 донася своя плод и ръцете на нападателите на Ботев са развързани, а отличен мач изнася незабравимият Георги Аспарухов. Неуловим в лъжливите движения, безгрешен в дрибъла, той възхищава и с широкия поглед, с всеотдайността в играта, с прицизните и винаги находчиви подавания, с реализаторските си умения. "Златната глава" на нашата деветка три пъти наред изправя публиката на крака: в 14 минута след ъглов удар, в 28 минута от 8 метра и в 39 минута, когато топката буквално се забива под напречната греда. Второто полувреме е една формалност и в 51 минута Татару намалява за 4:1. В 56 минута Дерменджиев бележи за 5:1

Ботев: Карушков, Панайотов, Чакъров, Апостолов, Стойнов, Занев, Попов, Дерменджиев, Аспарухов, Харалампиев, Сотиров

Стяуа (Букурещ): Еремия, Завода, Кожохару, Стайку, Йеней, Кришан, Ракши, Константин, Войня, Иванеску, Татару.

Съдия: Цуварас (Гърция)

И след този мач, и при последвалото гостуване в Румъния 5 години по-късно и румънското радио, и румънската телевизия ще предават срещата с Рапид (Букурещ). Пловдивските момчета ще си извоюват това не само със званието "шампион на България", но и с успеха си срещу един от най-добрите отбори в северната ни съседка с доста национални състезатели в състава си.

[Материала е взет от книгата "Ботев Пловдив в Евротурнирите" издадена през 2004г. с автор Антон Петров]

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

Re: На този ден..

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 12 сеп 2008 13:53

На този ден:
1969 - Ботев побждава отбора на ЖСК - Славия с 3:0 в мач от първенството на България. Динко Дерменджиев - Чико вкарва два гола, а един бележи Иван Глухчев.
1995 - Ботев гостува в турнира за купата на УЕФА на испанския Севиля. Домакините печелят с 2:0.

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

Re: АСПАРУХОВ-ГУНДИ

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 16 сеп 2008 22:24

Освобождението заварва Пловдив с две католически училища - мъжкото "Св. Андрей" на успенците и девическото "Св. Йосиф" на йосифинките. Тези учебни заведения и поддържащите ги религиозни общества –августини на Успението и сестри на Св. Йосиф на Явлението - са матрицата, която възпроизвежда почти цялата образователна и възпитателна дейност на Католическата църква в града и епархията. Сред създадените и поддържани от тях учебни заведения на първо място безспорно се откроява мъжкият колеж "Св. Августин" на успенците, открит през 1884 г. Той започва само с десет ученици, но бързо се развива в пълно средно учебно заведение. Най-атрактивните страни на даваното в него образование, които карат родителите да го избират за своите деца, са отличната подготовка по френски и други чужди езици, западноевропейската култура и строгата дисциплина. От учебната 1893 - 1894 г. към колежа е създаден и пансион. През 1897 г., когато завършва първият гимназиален випуск, учебното заведение е признато официално от Министерството на народното просвещение (МНП). С покупки на съседни парцели пространството на колежа се разширява и в първото десетилетие на ХХ в. той вече разполага с нова модерна триетажна сграда, която постоянно се пристроява заради наплива на нови ученици. През 1908 г. към колежа е разкрит търговски отдел, признат от МНП три години по-късно. През учебната 1911 - 1912 г. в "Св. Августин" учат 270 ученици, от които 107 пансионери.

Колежът на успенците играе и ярка културна роля в Града. Силно развитие в него получава музиката, която датира от времето на Първото пловдивско изложение през 1892 г. Тогава е създаден първият духов ученически оркестър, наброяващ над 60 музиканти в следващите години. През 1900 г. е основан т. нар. "струнен оркестър", представляващ всъщност пълноценна симфонична формация с над 30 музиканти, 1/3 от които учители. През 1906 г. се създава и мандолинен оркестър. Училищните оркестри неизменно присъстват на всички тържествени прояви в града. Наред с оркестрите в колежа се организират и хорове, които участват в църковни служби и представления130. Водеща е ролята му и в развитието на спорта. Чрез него през 1911 г. футболът за първи път става достояние на пловдивската общественост. На особена почит сред преподавателите и учениците е и туризмът, който те практикуват в полите на Родопите няколко години преди Алеко Константинов да се изкачи на Черни връх. Пловдивският мъжки католически колеж става средище и на редица благотворителни инициативи.

СГРАДАТА НА КОЛЕЖА ПО ВРЕМЕ НА СЪЗДАВАНЕТО НА БПФК (СЕГА СГРАДАТА НА ПЛОВДИВСКАТА ДУХОВНА СЕМИНАРИЯ)
Изображение

УЧЕБНО ЗАНЯТИЕ В КОЛЕЖА
Изображение

НОВАТА СГРАДА НА КОЛЕЖА, ПОСТРОЕНА СЛЕД ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА (ДНЕШНИЯ РЕКТОРАТ НА ПЛОВДИВСКИЯ УНИВЕСИТЕТ)
Изображение

ДУХОВИЯТ ОРКЕСТЪР НА "СВЕТИ АВГУСТИН" 13.МАЙ.1908г.
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

Re: На този ден..

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 19 сеп 2008 19:36

на този ден-19 септември

1947 - Спортният клуб на Пловдивския гарнизон се присъединява към ФК Ботев.

1968 - Ботев побеждава с 5:1 румънския Стяуа в мач от турнира за КНК. Головете за Ботев вкарват В. Апостолов, хеттрик на Г. Аспарухов и Д. Дерменджиев. Така канарчетата продължават напред в турнира.

1984 - Ботев побеждава с 4:0 люксембургския Юнион в мач от турнира за КНК. Головете бележат Пашев, Стойнов, Георгиев и Костадинов.

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

Re: На този ден..

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 01 окт 2008 21:57

1937 - Роден е Райко Стойнов. Играе в Ботев от 1959 до 1970 година. С канарчетата е шампион на страната за 1967 година, носител на Купата на Севетската армия за 1962 година, носител на сребърнен и бронзов медал от шампионата на "А" РФГ.
1966 - Ботев побеждава като гост Левски с 2:1 в мач от "А" група. И двата гола бележи незабравимият Георги Попов - Тумби.
1967 - Роден е Кирил Андонов.
1986 - Ботев постига най-убедителната си победа в евротурнирите. Малтийският Хайбърниънс е размазан с 8:0 в турнира на УЕФА.

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

Re: На този ден..

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 02 окт 2008 18:38

1968 - Ботев гостува на испанския Реал Сарагоса в мач реванш от турнира за Панаирната купа /б.р. сега купа на УЕФА/. Домакините побеждават с 2:0 и продължават напред, след като губят в Пловдив с 1:3.

1985 - Ботев е домакин на ИФК Гьотеборг в мач от турнира за КЕШ. Канарчетата губят с 1:2, а автор на гола е Костадин Костадинов.

2004 - Димитър Думчев и Дормушали Саидходжа са в състава на България при гостуването на Австрия в европейска квалификация за юноши.

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

РЕКОРДИ НА БОТЕВ В ЕВРОТУРНИРИТЕ

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 28 окт 2008 21:38

1.БОТЕВ е първия български отбор,който участва в турнира за КНК като носител ,и третия ни поред представител в евротурнирите.
2.19.09 1962 г.БОТЕВ ПЛОВДИВ-СТЯУА БУКУРЕЩ 5-1.Първа българска победа в турнира за КНК.В тази среща е отбелязан и втория хетрик на български футболист в евротурнирите.
3.24.10.1962 г.ШАМРОУК РОУВЕРС -БОТЕВ ПЛОВДИВ 0-4 .Първа българска победа в евротурнирите с 4 чисти гола,и то като гост.
4.27.02.1963 г. БОТЕВ ПЛОВДИВ -АТЛЕТИКО МАДРИД 1-1.Постигна ти са две постижения,които до този момент не са се случвали:
а)първия български отбор,който е четвъртфиналист с изиграни 5 срещи.
б)за първи път български отбор в евротурнирите има изиграни четири срещи (поредни)без загуба.
5.18.08.1968 г. БОТЕВ ПЛОВДИВ -РЕАЛ САРАГОСА 3-1 .Първа българска победа в евротурнирите над испански отбор с 2 гола разлика.
6.13.09.1978 г.ХЕРТА БЕРЛИН -БОТЕВ ПЛОВДИВ 0-0.Първа точка за български отбор на чужд терен срещу отбор от бившата ФРГ.
7.7.11.1984 Г. БОТЕВ ПЛОВДИВ-БАЙРЕН МЮНХЕН 2-0 .БОТЕВ е единствения български отбор ,който е най близо до отстраняване на баварския гранд.
8.23.08.1995 г. ДИНАМО ТБИЛИСИ -БОТЕВ ПЛОВДИВ 0-1.Първа победа на български отбор като гост над отбор от бившата (СССР)


Върни се в “Ботев”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта