КБ Финал:"Ботев"-"Лудогорец"

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Пловдив 1912
Мнения: 19
Регистриран на: 04 апр 2014 19:35
Контакти:

Ботев е на 11-ти финал за Купата

Мнениеот Пловдив 1912 » 24 апр 2014 13:21

С отстраняването на Локомотив София на полуфинал, Ботев Пловдив изравни Славия и вече дели третото място по брой финали в турнира за Националната купа на България. "Канарчетата" са се класирали 11 пъти в историята за последния двубой за Купата, също колкото и Славия. На първите две места са Левски и ЦСКА съответно с по 35 и 31 финала.
Националната купа възниква като самостоятелен турнир през 1938-а година. До тогава т.нар. "Царска купа" получава по право шампионът на страната. В периода 1924-1937 Ботев печели първенството и получава националната купа веднъж - през 1929-а година. Най-успешните отбори са Славия и Владислав Варна, ставали шампион по три пъти и съответно три пъти носител на Царската купа.

Статистиката след 1938-а, откакто турнирът е самостоятелен, отрежда първо място по брой спечелени купи на Левски - 25, втори са ЦСКА с 19. "Канарчетата" отстъпват в класирането по брой спечелени трофеи още на Славия (7), Литекс и Локомотив София (с по 4). "Жълто-черните" са завоювали ценния трофей два пъти - през 1962-а и през 1981-а.

Първият финал, който "канарчетата" играят е през 1947-а година - загубен от Левски в София с 0:1. През 1956-а Ботев отново достига до финал, и отново играе с Левски (тогава Динамо). Двубоят е загубен с 2:5.

Първият голям успех на "жълто-черните" идва през 1962-а година. След победи над Спартак София и Спартак Плевен, Ботев отстранява на полуфинал и Спартак Пловдив, които само година по-късно ще станат шампион на страната, и на финала се изправят срещу Дунав Русе. "Канарчетата" са безапелационни - с голове на Дерменджиев, Харалампиев и Чакъров, Ботев печели трофея с чистото 3:0. Успехът праща Ботев в турнира за КНК през следващия сезон, където тимът става първият български отбор достигнал до четвъртфиналната фаза в европейските клубни турнири. Там "жълто-черните" отпадат от Атлетико Мадрид (0:4 и 1:1), като двубоят на стадион "Христо Ботев" остава сред паметните европейски сблъсъци в клубната история.

След успеха над Дунав, следват още два поредни финала - през 1963-а и 64-а, и двата загубени от Славия (с 0:2 и 2:3 съответно). Следва пауза от 17 години, за да се стигне до втората успешна година на Ботев - 1981-а. Тогава успешен поход на Ботев осигурява финал срещу Пирин, спечелен с 1:0. Купата дава възможност на Ботев да играе в турнира за КНК за втори път и отново се стига до епохален сблъсък с испански гранд - Барселона. Именно тогава Ботев постига една от великите си победи - 1:0 над каталунците, но в крайна сметка отпада с общ резултат 2:4.

Следващият финален двубой на Ботев е през 1984-а, когато пловдивчани отстъпват пред Левски София с 0:1. Ботев все пак получава право да участва в турнира КНК, където след като отстранява Унион (Люксембург) среща Байерн Мюнхен и е на крачка да отстрани немския колос, печелейки в Пловдив с 2:0, но с общ резултат 3:4 отпада на осминафинал.
Последните финали на Ботев са в поредица през една година в началото на 90-те. През 1991-а година "жълто-черните" отново срещат Левски във финала, но губят с 1:2.

Може би най-запомнящият се финал е през 1993-а година. Тогава "жълто-черните" отстраняват Левски след 0:2 в София, но 3:0 в реванша в Пловдив и на финала излизат срещу ЦСКА в Благоевград. Двубоят е посетен от рекорден брой фенове на Ботев, но въпреки това тимът губи с 0:1.

Отново столичен тим застава между Ботев и националната купа в последния финал на "канарчетата" - през 1995-а година, когато Локомотив София печели с 4:2.
Последният път, когато Ботев бе близо до финала бе през 2008-а година, когато "жълто-черните" срещнаха на полуфинал бъдещия носител на трофея Литекс и в един двубой в Ловеч отпаднаха с 2:4.

За всичките си 10 финала досега, Ботев Пловдив е губил 8 - все срещу отбори от София - Левски (4), Славия (2), ЦСКА (1) и Локомотив София (1), но печелил 2 - все срещу отбори извън столицата - веднъж победа над Дунав Русе, и веднъж над Пирин Благоевград.

Потребителски аватар
Ботевъ Пловдивски
Мнения: 6156
Регистриран на: 10 юли 2013 21:10
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Ботев е на 11-ти финал за Купата

Мнениеот Ботевъ Пловдивски » 24 апр 2014 13:33

Дано продължим тенденцията да печелим финалите срещу нестоличен отбор 8-) А догодина се надявам да треснем за пръв път и някои от столичните на финала :)
Изображение Изображение

Потребителски аватар
bnboris0v
Мнения: 282
Регистриран на: 03 апр 2014 20:48

Re: Ботев е на 11-ти финал за Купата

Мнениеот bnboris0v » 24 апр 2014 14:09

Работодателите от Пловдив и региона са се видели в чудо тази сутрин, след като са били буквално залети от молби за отпуски на за датата 15 април, за когато е насрочен финалът между Ботев Пловдив и Лудогорец в Бургас. Фенове на канарчетата масово подават своите молби за отпуски. "Получих 4 молби. Едната е за цялата седмица когато е въпросният мач. Фирмата ми е малка, а персоналът оскъден. Просто не знам как ще я караме. Не мога да откажа на хората, защото аз също съм фен на футбола, макар и да съм привърженик на кръвния враг Локомотив. Ще пусна момчетата да отидат на мача пък тези, които останем на работа ще се мъчим да ги заместим. Все още не съм подписал молбите им, и от сутринта стоят пред вратата ми и питат какво става. Заплашиха, че ако не одобря отпуските им, ще ме залеят с болнични от личните си лекари", разказа собственик на дребен бизнес в града под тепетата. "Чух се с няколко приятели, които също развиват собствен бизнес. Положението и при тях е същото", добави пловдивският предприемач. Чуват се вече дори и призиви към кмета Иван Тотев да обяви 15.05 (четвъртък за неработен ден). Същите призиви към градоначалника имаше и преди 2 години, когато Локо Пловдив игра с Лудогорец финал в Бургас. Тогава мачът бе от 19:00 часа на 16:05 (сряда).

PlovdivDerby.com разбра, че от Клуба на привържениците на Ботев Пловдив смятат да отправят молба до БФС и ПФЛ (Професионалната футболна лига), срещата да бъде преместена за 17.05 (събота), което да позволи повече хора да присъстват на мача. Това обаче ще стане само ако Лудогерец предварително е станал шампион на България и последният им мач с Черно море, който е предвиден точно за тази дата е без значение за крайното класиране. От КПБП ще поискат мача на Лудогорец с моряците да бъде преместен в сряда, а финалът да се играе в събота. От футболен клуб Ботев Пловдив също ще изпратят подобно искане до Футболния съюз и Лигата.

canary
Мнения: 376
Регистриран на: 06 окт 2008 10:02
Контакти:

Re: Ботев е на 11-ти финал за Купата

Мнениеот canary » 24 апр 2014 14:17

За този мач билетите няма да стигнат, а стадиона ще се пръска по шевовете.

На моите работодатели от седмица насам съм им казал че от 14 до 17-ти съм в нелегалност т.е. момчето го няма!

МОЩНО ВСИЧКИ В БУРГАС! ЗА БОТЕВ ЗА БЪЛГАРИЯ ЗА ПЛОВДИВ!!!

Потребителски аватар
tomba
Мнения: 844
Регистриран на: 13 юли 2013 15:39
Контакти:

Re: Ботев е на 11-ти финал за Купата

Мнениеот tomba » 24 апр 2014 14:17

На финала всичко е 50:50 всеки има шанс,а със сигурност ще има повече фенове на Ботев,успех.

Потребителски аватар
IvailoRz
Мнения: 2100
Регистриран на: 16 мар 2014 15:53
Контакти:

Re: Ботев е на 11-ти финал за Купата

Мнениеот IvailoRz » 24 апр 2014 14:20

Е... нормално е да има повече фенове на Ботев :) . Мисля обаче ще и ние ще сме като на последния финал в който участвахме ;)

Потребителски аватар
tomba
Мнения: 844
Регистриран на: 13 юли 2013 15:39
Контакти:

Re: Ботев е на 11-ти финал за Купата

Мнениеот tomba » 24 апр 2014 14:30

IvailoRz написа:Е... нормално е да има повече фенове на Ботев :) . Мисля обаче ще и ние ще сме като на последния финал в който участвахме ;)

Добре е да дойдат и повече от Разград да стане купон.

КРАСОТА ВЯРА БОРБА
Мнения: 2742
Регистриран на: 18 окт 2010 07:32
Контакти:

Re: Ботев е на 11-ти финал за Купата

Мнениеот КРАСОТА ВЯРА БОРБА » 24 апр 2014 14:53

Присъствал съм на два загубени финала и два полуфинала.Болката е неописуема.Кърджали,Велико Търново,Благоевград/ососбенно/ и София бяха неописуеми.Все домакини и все загуби.Не съм решил,но в Бургас ако загубим,болката ще е върховна.Мърльо, и ако сега загубим ти си на топа.

Потребителски аватар
atanas7510
Мнения: 556
Регистриран на: 19 ное 2008 09:58
Местоположение: ВАРНА БЪЛГАРИЯ
Контакти:

Re: Ботев е на 11-ти финал за Купата

Мнениеот atanas7510 » 24 апр 2014 14:57

Помня Благоевград 10000 и 160 автобуса сигурен съм, че ще бъдем над 10000 човека.

Потребителски аватар
stefani
Мнения: 8101
Регистриран на: 01 юни 2008 15:37

Re: Ботев е на 11-ти финал за Купата

Мнениеот stefani » 24 апр 2014 14:58

Преброяване на калъфките ли правите :lol:
Изчезнали са динозаврите и неандерталците, сега идва ред на комунистите, фашистите и расистите !


Върни се в “Ботев”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта