Бяла тишина

Модератори: Модератор ЦСКА, paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, Madridist

Martin Ivanov
Мнения: 28
Регистриран на: 24 мар 2008 17:15
Контакти:

Бяла тишина

Мнениеот Martin Ivanov » 15 фев 2010 17:00

Комерсиализацията в спорта , пренебрегването на рисковете и човешкият фактор скоро могат да превърнат олимпийските игри в една .... бяла тишина.


Годината е 2050 -а, отминават поредните олимпийски игри –скучно и монотонно. Защото хората отдавна вече не са сред участниците. Сега състезателите са роботи. Те се пързалят с кънки , участват в ски бягания по въображаеми писти или се спускат по стъклени улеи със скорост от около 600 километра. Дори не е необходим и сняг.

Да такова бъдеще ни очаква ако спортът продължи да се развива със познатите ни темпове на комерсиализация и ние може би няма да преживяваме вече моментите на тъга или радост , да виждаме сълзите в очите на тези хора които са дали всичко от себе си за да участват на един форум какъвто са олимпийските игри. Към тези мисли ме наведе случилото се ден преди откриването на игрите във Ванкувър- а именно нелепата смърт на грузинския състезател по шейни Нодар Кумариташвили. Оказа се че улеят който трябваше да е гордостта за домакините със своята бързина и ултра модерен вид стана причина там да си отиде един младеж чиято мечта като на много други е била участието на олимпиада, така както е завещал съвременният им основател- барон Пиер дьо Кобертен. Оказа се че улеят построен във Ванкувър е недостатъчно обезопасен , че скорост от порядъка на 150-160 километра в час е много по-висока от нормалната. Само седмица преди старта на игрите във Ванкувър случайно гледах обзорно предаване именно от състезанията по шейни за световната купа.Репортажите бяха от различни места. Навсякъде скоростта беше между 90 и 115 или 120 километра. Но не и във Ванкувър. Там се оказа че тя е много по-висока и може да бъде фатална. Останах огорчен от две неща.Първо шефовете на МОК за пореден път се оправдаха с „човешка грешка” , без да си задават въпроса , а не беше ли „човешка грешка” построяването на подобно съоражение? Второто е от реакцията на някои медии у нас /Gong и 7 дни спорт 7 дни спорт? по повод на българите участващи в това състезание. Само ден или два преди трагедията те бяха подигравани и усмивани че били страхливци защото се отказали да стартират в една от тренировките, че с участието си на игрите те трошели излишни държавни средства без да се оцени едно – усилията , които са положили за да стигнат до там. Усилия за които спортистите , независимо дали са от България, Бангладеш или Афганистан заслужават уважение. Такова у нас обаче явно липсва. Ние искаме само едно – резултати.Но за да ги има трябва да има и условия. Как да искаме резултати след като тези момчета едва ли през годината са ходили и на едно състезание. Да не говорим че у нас за развитието на подобни спортове като шейни или ски скок например има нулеви условия. Състезателите ни сами признаха скромно че не може да се очаква каквото и да е от тях заради липсата на подготовка , а ние трябва да ги уважим дори и само защото въпреки това са решили да участват на олимпиадата. Вместо това знайни и незнайни се опитаха да омаловажат участието им. Сигурен съм че скоро на подобно отношение могат да бъдат подложени и редица други състезатели от спортове с традиции у нас като биатлона , но не и онези от които зависи осигуряването на добри условия за спорт- политиците. Вината е в тях а не у спортистите, лошото е ако няма кой да го разбере. Надявам се поне част от децата гледайки сега игрите в Канада да се запалят по някой от спортовете , за да има след време на кой да разчитаме, за да не угасне съвсем олимпийският дух и да остане само.... бялата тишина.

Мартин Иванов

Потребителски аватар
Messinho
Мнения: 2030
Регистриран на: 01 дек 2009 08:50
Контакти:

Re: Бяла тишина

Мнениеот Messinho » 15 фев 2010 18:45

Страхотен коментар
08.01.1994 г. Барселона Реал Мадрид 5:0
02.05.2009 г. Реал Мадрид - Барселона 2:6
29.11.2010 г. Барселона - Реал Мадрид 5:0
10.12.2011 г. Реал Мадрид - Барселона 1:3

ЦСКА ДО ГРОБ!!!
Изображение

torpilatalan
Мнения: 9
Регистриран на: 19 апр 2009 21:53
Skype: miloto
Контакти:

Re: Бяла тишина

Мнениеот torpilatalan » 15 фев 2010 19:42

дано не си прав! не ми се иска да гледам терминатори на ски!дано хората се осетат по скоро 4е спорта е предиди вси4ко да носи радос!

Потребителски аватар
makmidov
Мнения: 52
Регистриран на: 28 авг 2008 16:08
Контакти:

Re: Бяла тишина

Мнениеот makmidov » 16 фев 2010 09:51

Нека построим писти, улеи, пързалки за не знам си колко милиона и какво... като хората работят по цял ден за минимална заплата 240 лева...
Някой искал да кара ски, друг да кара шейни... ами и аз искам да карам във Формула 1 да ми направят една писта, да ми купят болид и така защото искам да карам...
Не съм съгласен... имахме успешни спортове затрихме ги... Пак казвам кандидатствахме за зимна олимпиада 2014 не забравяйте писти има по курортите, а биатлон тренираха и през лятото с нещо като кънки... не е само това...Но аз смятам че като сме слаби да не ходим там да сме 82 и 83...
Искам да знам през годината на всички тия наши спортисти по спортните новини колко пъти им чухте имената, аз за тези които имат някакви шансове или имат успехи преди ок ама тия дето са 82 и 83 каквито и писти да имат ще станат 60-ти /примерно/ успех ура...
А за роботите май си чел нещо много фантастика и много Star Wars си гледал затова споко... олимпиади ще има ама ние дали ще мръднем по напред от 60 място не знам...
ПС: За улея и смъртта на грузинеца - да това е ужасно и този спорт си е опасен както казва моя ръководител цитат: "Всеки преценява рисковете и решава с какво да се занимава. Аз се гмуркам и карам ски и знам какви рискове поемам и ги приемам... други не ги приемат и затова не карат ски и не се гмуркат."
Да шейните са опасен спорт както и спускането, както и F1, но всеки трябва да знае какви са рисковете...Сигурно и в Грузия нямат улей ... Вечна памет на грузинеца...

Martin Ivanov
Мнения: 28
Регистриран на: 24 мар 2008 17:15
Контакти:

Re: Бяла тишина

Мнениеот Martin Ivanov » 17 фев 2010 13:39

Здравейте ,
Прав сте че имахме спорт . Да наистина в минало време , и вината за състоянието на спорта е на дъежавата . Не съм копирал Междузвездни войни , доколкото знам там такива въображаеми сцени няма, исках само да си представя как би изглеждал спортът в бъдещето ако продължи да се развива със същите темпове на комерсиализация и безугледно наливане на пари. Наистина има риск , но е важно той да бъде правилно преценяван и съораженията да се изграждат така че употребата им да води до намаляването на този риск, а не до неговото увеличаване.А що се отнася до участието на роботи в състезания мисля че в Япония вече се организират състезания по някои спортове за роботи , така че това не е нещо чак толкова фантастично.
Мартин Иванов

Ballancee
Мнения: 7584
Регистриран на: 03 окт 2010 18:09
Контакти:

Re: Бяла тишина

Мнениеот Ballancee » 02 дек 2010 15:59

makmidov написа:Нека построим писти, улеи, пързалки за не знам си колко милиона и какво... като хората работят по цял ден за минимална заплата 240 лева...
Някой искал да кара ски, друг да кара шейни... ами и аз искам да карам във Формула 1 да ми направят една писта, да ми купят болид и така защото искам да карам...
Не съм съгласен... имахме успешни спортове затрихме ги... Пак казвам кандидатствахме за зимна олимпиада 2014 не забравяйте писти има по курортите, а биатлон тренираха и през лятото с нещо като кънки... не е само това...Но аз смятам че като сме слаби да не ходим там да сме 82 и 83...
Искам да знам през годината на всички тия наши спортисти по спортните новини колко пъти им чухте имената, аз за тези които имат някакви шансове или имат успехи преди ок ама тия дето са 82 и 83 каквито и писти да имат ще станат 60-ти /примерно/ успех ура...
А за роботите май си чел нещо много фантастика и много Star Wars си гледал затова споко... олимпиади ще има ама ние дали ще мръднем по напред от 60 място не знам...
ПС: За улея и смъртта на грузинеца - да това е ужасно и този спорт си е опасен както казва моя ръководител цитат: "Всеки преценява рисковете и решава с какво да се занимава. Аз се гмуркам и карам ски и знам какви рискове поемам и ги приемам... други не ги приемат и затова не карат ски и не се гмуркат."
Да шейните са опасен спорт както и спускането, както и F1, но всеки трябва да знае какви са рисковете...Сигурно и в Грузия нямат улей ... Вечна памет на грузинеца...

+1


Върни се в “Ванкувър 2010”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 10 госта