Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Модератори: MuFc1878, paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

georgikn
Мнения: 13
Регистриран на: 24 мар 2008 17:41
Контакти:

Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Мнениеот georgikn » 24 дек 2009 08:49

Седемкратният световен шампион разказа надълго и нашироко за това, което го е накарало да се завърне и за целите, които си е поставил с тима на Мерцедес GP.
По време на официалното си представяне като пилот на Мерцедес GP легендата на Формула 1 Михаел Шумахер отговаряше подробно на въпросите на журналистите. Техническият директор на тима Рос Браун и спортният директор на германския концерн Мерцедес Норберт Хауг играеха роля на статисти повече от 30 минути.

Предоставям ви без съкращения цялата пресконференция на Шуми по време на представянето си в британския град Бракли, публикувана от Motosport-total.de.


- Михаел, какво те накара да се завърнеш?
- В края на ноември получих обаждане от Рос, който събуди у мен желанието да се състезавам отново. Знаейки, че Мерцедес е замесен, също бе един стимул. Аз никога не съм се разделял с пистата. В края на 2006 г. бях уморен. Нямах енергия и мотивация. Три години пауза ми възвърнаха енергията, която сега чувствам. Занимавах се с мотоциклети и картинг и сега се чувствам готов за нещо по-сериозно.

- Как е вратът ти?
- Преди да си дам зелена светлина, тренирах много сериозно, за да бъда съвсем сигурен. Травмата е на 100% излекувана и повече не е тема за обсъждане. Когато през лятото исках да заместя Фелипе, беше много рано, но за контузията имаше достатъчно време, за да се излекува напълно.

- Вярваш ли си, че още веднъж може да се съревноваваш колело до колело с пилоти като Фернандо Алонсо и Люис Хамилтън? Достатъчно решен ли си да го направиш на 41 години?
- Абсолютно съм уверен в това. Чувствам, че съм на ниво. Участвах в няколко състезания на шампионите и няколко картинг състезания. По време на моята активна кариера винаги съм карал карт, за да поддържам форма. И когато сега отново подкарах карта, веднага бях бърз. Ще докажа, че мога да карам колело до колело с тези момчета, едва когато седна в кокпита. Това ще бъде вълнуващо и много се радвам. Не се съмнявам в мен. Най-хубавото е, че ще получа пълната подкрепа отвън и че никой не се съмнява в моите възможности.

- Какво означава за теб да напуснеш Ферари и да се завърнеш с Мерцедес?
- Със сигурност не беше лека крачка, защото имам много приятели във Ферари. Работихме заедно 14 години, 11 от които бях пилот. Имам много хубави спомени от времената си с Ферари. Единствената причина, поради която размислих въобще за завръщане, беше, че Лука ди Монтедземоло ме подтикна към това. Мерцедес просто ми предостави възможността за това. Комбинацията от Рос и Мерцедес е един голям стимул за мен. Може би този начин ще мога да се отплатя на Мерцедес за подкрепата, която получих от там в началото на кариерата си.

- Ти имаш извънредно голямо реноме, много успехи и рекорди. Загрижен ли си за това, че хората ще те сравняват с това, което си постигнал преди паузата?
- Надявам се, че хората ще ме сравняват с това! И те ще го направят. Идвам в тим, който през тази година спечели и двете титли – при пилотите и при конструкторите. Един тим, който бе взет от Мерцедес и има силен партньор. Това означава, че моята единствена цел може да бъде само световната титла. Да, аз очаквам силна конкуренция, каквато видяхме през този сезон, който бе много напрегнат. Но аз съм напълно вдъхновен да бъда отново част от това.

- Преди да вземеш решението си, съгласува ли го със съпругата и децата?
- Естествено. Нормално е човек да изясни ситуацията у дома, преди да се впусне в подобно нещо. В това отношение обаче нямаше никакъв проблем, защото всички ние се вълнуваме еднакво много. Моята съпруга винаги е ценяла високо това, че съм щастлив, и когато видя светлината в очите ми, въобще не се опита да ме разубеждава, а напротив. Тя ми каза: „Забавлявай се!”

- Колко дълго ще караш за Мерцедес?
- Говорим за един 3-годишен договор. Това няма да бъде нещо краткотрайно, тъй като искаме едно постоянство след началото.

- Беше ли щастлив, когато не караше?
- Не. Както обясних и преди това, в края на 2006 г. просто нямах повече енергия. Нуждаех се спешно от почивка. Не съм мислил за, че това може да е окончателен край, но всъщност беше. В тези 3 години се занимавах с много неща и се забавлявах много. В крайна сметка се получи тази специална комбинация, която никой не можеше да планира и която ме стимулира. Тогава си помислих: „Защо не?”

- Как преценяваш шансовете си да станеш отново световен шампион и кого смяташ за твой най-голям противник?
- Трудно е да се каже, но смятам, че четирите най-силни отбора тази година отново ще се борят за титлите и през следващия сезон. Ще бъде оспорвана борба, но ние сме твърдо решени. Аз за мене си почувствах още през лятото, че хората имат доверие в мен и сега отново го чувствам. Когато подписах миналата вечер в Бракли договора си, имах чувството, че ми някой нещо ми доверява. Това е голяма чест за мен.

- Мислиш ли, че днес нивото е по-високо от преди 3 години?
- По оспорвано е да, но по-трудно и тежко? Не, защо? Винаги е имало топпилоти. В крайна сметка тази надпревара е точната причина, поради която се завръщам.

- Във Формула 1 няма много пилоти над 40 години. Защо според това е така и мислиш ли, че ти може да бъдеш изключение в правилото?
- Това е вярно. Не познавам много пилоти, но това прави нещата още по-специални.

- През изминалите 2 седмици дълго ли седя в симулатора и смяташ ли, че болидите се различават много от тези, в които седеше в края на 2006 година?
- Не, още не съм бил в симулатора – само в моя собствен, моята тренировъчна машина. Болидите ще бъдат малко по-различни, но аз съм преживял толкова много, че преценявам като мое предимство факта, че мога да се наглася добре към всички възможни обстоятелства.

- През 2010 г. няма да има вече никакви пречки за дозареждане на болидите преди състезание. Ти си запознат с това от началото на кариерата си. Предимство ли ще е за теб това?
- Не. Може да се предположи, но не съм толкова сигурен. Досега ставаше на въпрос да се постигне възможно най-добра стартова позиция с най-добрата възможна стратегия за отбора. Сега да се включиш в състезанието с повече гориво се превръща във важен фактор, но не смятам, че е решителен.

- В днешно време физическата подготовка може да се установи с точност. Как се преценяваш по този показател в сравнение с Михаел Шумахер от 2006 г.?
- Нямам грижа в това отношение. През лятото се видя, че за кратко време мога да достигна моето най-добро ниво. Никога не съм спирал с тренировките. Редуцирах ги, никога не съм ги спирал съвсем.

- Какво щеше да направиш, ако Мерцедес не бе взел контрола върху Браун GP? Имаше ли предложение от Макларън?
- Мисля, че тогава действително щяхме да намерим друг по-сериозен път на развитие на нещата.

- Ти си малко по-стар и беше 3 години вън от нещата. Ще бъде ли най-големият ти успех, ако точно сега спечелиш състезания и световната титла?
- Със сигурност ще бъде неповторимо преживяване и единствен по рода си успех. Но единственото нещо, което искам сега, е да се кача първо в болида и да карам. За всичко останало можем да говорим по-късно.

- Изминалите няколко седмици бяха ли съпроводени с тази обичайна болка в стомаха, която човек усеща преди да вземе голямо решение? Нямаше ли нещо такова или прие нещата съвсем хладнокръвно?
- Съвсем не. В разговорите с моя нов състезателен инженер тази сутрин казах, че се чувствам като малко момче, което радостно подскача и се радва! Отново съм пълен с енергия. Бях 3 години аут, но комбинацията Рос/Мерцедес е тази, на която вярвам. А за мен си наистина нямах колебания, за да бъда честен”.

- Изигра ли роля факта, че при състезание с мотор не можеш да достигнеш лимита, както по-бързите пилоти?
- Не, това не изигра роля. Бях на моя си личен лимит. Това е това, което доставя удоволствието на един пилот.

- В прессъобщението става на въпрос за няколкогодишно споразумение. Можеш ли конкретизираш какво означава това и може ли да поемеш ролята на посланик на тима след това?
- Идеята е генерално погледнато засега тази, че планираме нещата за 3 години, що се отнася до дейността ми на пилот. Със сигурност има и опция след това да работя като посланик на Мерцедес. Има смисъл в това.

- Подложи ли се на тест за натоварване заради врата си или ще има още един?
- Не. Това със сигурност за мен бе решителен въпрос, след като през лятото не можах да издържа натоварването. Щателно се подготвих за това и направих упражнения, които не можах да направя лятото. Имаше различни упражнения и тежести, с които не се справих лятото, които обаче сега издържам без никакви проблеми. Имам потвърждението и на лекаря си, че не би трябвало да имам никакви страхове.

- Какъв е плана до първото Гран при в Бахрейн? Кога ще има тестове и кога ще се използва симулатора?
- Предвидени са разбира се официални тестове през февруари. Какво ще правя до тогава, ще го обмислим по-точно. Ще опитаме да се подготвим по възможно най-добрия начин.

- Колко тежко ти се отрази раздялата с Ферари?
- Със сигурност не беше леко. По-леко обаче ми стана, след като разговарях откровено с Лука ди Монтедземоло за това и той реагира много приятелски и с разбиране към ситуацията. Той знаеше, че бях много разочарован лятото, когато трябваше да откажа да карам в последните състезания за тима. При Ферари след това не бе налице възможност да карам и в никакъв случай не можеше да се предскаже, че тази възможност ще се разкрие в края на ноември, след като Рос ми разказа какви са плановете му за бъдещето и как ще се ангажира Мерцедес. Тук заби сърцето ми на пилот. Невероятно е, че желанието у мен отново се събуди. Радвам се, че взех това решение, защото се сибирам със стари познати. Имах специално отношение към Ферари и не бих отишъл в друг тим. Доброто стечение на обстоятелствата обаче си изиграха своята роля.

- Желанието ти да се завърнеш след провалилият се опит да замениш Фелипе Маса ли се получи или още от преди това го имаше?
- По-скоро преди това го нямаше. В разговора си с Ди Монтедземоло през лятото исках да му откажа, но след като установих, че все още имам задължения там, ми стана ясно, че всъщност го искам и че се чувствам все още много добре в болида въпреки болките. Всички тези обстоятелства събудиха желанието ми да се завърна.

- Как виждаш съвместната си работа с Нико Розберг? Говори ли с него?
- Разговаряхме за кратко. При всички случаи нещата тогава бяха още в ход на преговори. Гледам на нещата позитивно, защото Нико е страхотно момче, който със сигурност ще внесе допълнителна енергия.

- Как виждаш като седемкратен световен шампион твоя статус в тима в сравнение с Нико Розберг?
- В миналото винаги ги имало тези куриозни слухове, че искам да ми се осигурява статус в тима. Мога да потвърдя сега още веднъж, че нещата не стоят така. Тимът винаги решава, кой какъв статус получава. Това няма да бъде по-различно и тук.

- През 2006 г. категочино изключи възможността за завръщане. По-лесно ли си представяше, че ще може да се отървеш от дрогата „скорост”?
- Преди 2009 г. не съм мислил за завръщане. Това, че в мен се събуди желание за това, беше ситуация, която не можеше да се предвиди през лятото, както и тази непредвидима ситуация, че комбинацията от Рос и Мерцедес съществува. Преди това не съм мислил за завръщане, но тази комбинация ме стимулира. Очевидно е, че никога не съм напускал напълно пистата. Все още ми доставят голямо удоволствие бързите коли, мотоциклети или картове. Това е просто част от мен. Само за машината Формула 1 в точно този момент нямах мотивацията. Но нещата се промениха.

- Смяташ ли днешния ден за удобен да обявиш, че твоята кариера с мотоциклетизма приключва и можеш ли да вземеш отношение относно слуховете за поста на Вили Вебер?
- Карането на мотор в бъдещия ми календар със сигурност ще заема по-малко място, в това няма съмнение. А за другото: Определено Вили си остава мой мениджър. Оставаме си много добри приятели с него. Остарявам и някои неща ще взема в свой ръце, но въпреки това Вили както преди ще отговаря за мен и сега.

- Как реагира жена ти и колко дълго трябваше да се потрудиш, за да убедиш всички вкъщи да те пуснат да се завърнеш?
- Ако трябваше да се трудя да убеждавам, това би било грешка. Точно обратното: У дома властва хармонията. Жена ми веднага разпозна в очите ми, че това е това, което искам. Тя със сигурност ще бъде с мен и ще ми стиска палци, както го правеше и преди.

Превод от немски: ГЕОРГИ КРАСИМИРОВ ГЕОРГИЕВ

http://www.blitz.bg/sport/article/49060

rossoneno
Мнения: 80
Регистриран на: 11 юни 2009 13:52
Контакти:

Re: Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Мнениеот rossoneno » 24 дек 2009 12:08

Огромен риск за Пилето, велик момент за почитателите на Ф1. Благодарности към преводача и към колегата, пуснал темата (ако са един и същ човек, тогава двойна доза :) )

Потребителски аватар
ivo1964
Мнения: 623
Регистриран на: 08 юли 2009 19:26
Местоположение: София
Контакти:

Re: Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Мнениеот ivo1964 » 24 дек 2009 12:59

Раздвоен съм в реакцията си на завръщането на най-големия. От една страна е той - най-великия, а от друга - любимият ми тим Ферари. Но като се замисля, именно Шуми допринесе за отношението ми към Скудерията. Така ще имам двоен повод за радост през този сезон - Шумахер и Ферари. Все пак във Ферари ще са Маса и Алонсо, а Шумахер ще е с Рос Браун и Мерцедес и битката обещава да е много зрелищна.

Потребителски аватар
todorov
Мнения: 409
Регистриран на: 07 апр 2009 09:36
Контакти:

Re: Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Мнениеот todorov » 24 дек 2009 13:58

Крайно време беше Шуми да разбере къде е истината :idea:

Потребителски аватар
Kerer_777
Мнения: 85
Регистриран на: 05 дек 2009 18:50
Контакти:

Re: Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Мнениеот Kerer_777 » 24 дек 2009 14:42

Поне ще е интересна формолата не кат преди Браун бие и Бътън световен

Потребителски аватар
originalni.be
Мнения: 1238
Регистриран на: 06 авг 2009 13:36
Skype: originalni.be
Местоположение: http://www.originalni.be
Контакти:

Re: Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Мнениеот originalni.be » 24 дек 2009 16:59

мм да ще стане интерсно :)
като се има предвид как са разпределени отборите :)
ORIGINALNI...BE =)

Потребителски аватар
Siegfried
Мнения: 7151
Регистриран на: 01 окт 2009 18:56
Местоположение: Челсиландия
Контакти:

Re: Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Мнениеот Siegfried » 25 дек 2009 19:06

Започвам да съжалявам още повече - че Кими си тръгна ! Само той може да натрие носа на Шумахер :!:
[center][wrapimg=]http://www.fm-base.co.uk/forum/attachments/football-manager-2013-manager-stories/294163d1356366440-my-chelsea-fc-reign-banner-chelsea_1.png[/wrapimg][/center]

Потребителски аватар
Бижутера
Мнения: 28384
Регистриран на: 16 окт 2008 20:58
Skype: sinishampioni
Местоположение: София
Контакти:

Re: Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Мнениеот Бижутера » 27 дек 2009 00:11

Шумахер предаде всички фенове на ферари заради парите на мерцедес... :twisted: :twisted: съдбата обаче си знае работата... :twisted:
Hoffe, Hoffe! Wir sind Hoffe!
1899 Hoffenheim.
Wir kämpfen, siegen, geben niemals auf,
super Hoffe TSG!

Hoffe, Hoffe! Wir sind Hoffe!
In den Farben Blau und Weiß
1899 Superhoffenheim
Nur damit es jeder weiß!

Потребителски аватар
Yanev
Мнения: 1089
Регистриран на: 15 дек 2009 19:23
Местоположение: село София
Контакти:

Re: Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Мнениеот Yanev » 27 дек 2009 09:59

Нищо не е предал .. Големи приятели са с Рос,а освен това Ф1 не е футбол.В този спорт където има пари,там караш ..
Това е чувството,което в нас гори ..
Изображение

Потребителски аватар
Бижутера
Мнения: 28384
Регистриран на: 16 окт 2008 20:58
Skype: sinishampioni
Местоположение: София
Контакти:

Re: Една легенда се завърна - огромно интервю с Михаел Шумахер

Мнениеот Бижутера » 27 дек 2009 10:36

Yanev написа:Нищо не е предал .. Големи приятели са с Рос,а освен това Ф1 не е футбол.В този спорт където има пари,там караш ..

Абе не е така. преди всичко трябва да имаш някакъв морал, достойнство и отношение към феновете...а шумахер предаде кончетата като че ли е на социални помощи и веднага захапа милионите на мерцедес...да кажеш да е някой беден човек да го оправдаеш, ама шумахер не знае колко пари има и в колко банкови сметки ги е сложил...
Hoffe, Hoffe! Wir sind Hoffe!
1899 Hoffenheim.
Wir kämpfen, siegen, geben niemals auf,
super Hoffe TSG!

Hoffe, Hoffe! Wir sind Hoffe!
In den Farben Blau und Weiß
1899 Superhoffenheim
Nur damit es jeder weiß!


Върни се в “Формула 1”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта