Защо не сме имали успехи в миналото с националния отбор ?

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, Madridist

rane
Мнения: 1790
Регистриран на: 13 дек 2015 22:39
Контакти:

Re: България през социализма

Мнениеот rane » 11 сеп 2019 16:39

Drunken_Master написа:И как се е променяло ? До 1944-та е по-малко от 7 млн души, а през 1985-та (последното преброяване преди идването на демокрацията) е 9 млн... На всичкото отгоре през първите десетилетия на XX век семействата са били многодетни, понеже е била нужна работна ръка. Със сигурност е имало и по-висока детска смъртност, но е гласуван и закон през 1941-ва за помощи на многодетни семейства (добавки). Сега като сме 7 млн, дали не сме прокопсали ? По-добре да сме 5, но само българи...Циганорите да точат помощи от западните държави...
Я ми кажи и как комунистите са "убили" българското село. Най-добрият ми приятел работи като "отговорник на бригада" в Институтът до ген.Тошево (Добричка област). Висшист с пълно отличие, завършил Земеделска техника в Русенският университет, взима колосалните 550 лв.

Ама ти май виждаш цифрите, но не проумяваш какво говорят? Не ти ли направи впечатление, че след съединението до 1946г. населението се е увеличило над 2 пъти? Колко пъти се е увеличило населението на България от 1946 до 1985/1990? Нали точно в този период започва широко прокламираната по онова време урбанизация! Помниш ли какво ни учеха и с какво се гордееха червените вождове? Помниш ли на какво наблягаха в пропагандата си?
Къде е днес българското село и къде е било преди тези да извършат едно от делата на живота си? А сещаш ли се, че на сметката на България има 5 войни преди 1944 и за щастие нито една след това. Въпреки загиналите в тези войни, населението на България се е увеличило над 2 пъти. Замислял ли си се, че ако не беше комунизма сега България можеше да има между 12 и 15 млн. население? Българското село е било мотора, сърцето на България! Сърце, което почти спря да тупти, след ерата на тези изроди.
А как са убили селото ли? Ами например като отнемат земите на хората - национализацията. Това е и само една от причините българите да не обичат България и земите си. Едно време не е имало пустеещи земи, а сега дори по най-плодородните части можеш да видиш такива.

Потребителски аватар
Drunken_Master
Мнения: 20276
Регистриран на: 30 май 2012 15:50
Местоположение: TD Garden
Контакти:

България

Мнениеот Drunken_Master » 11 сеп 2019 20:05

Пич, ти можеш ли да четеш изобщо ? Семействата са били многодетни, майките са раждали по пет-шест деца. Моята прабаба е от село до румънската граница и е била десето дете. Нивите искат работна ръка, едно време не е имало комбайни и трактори. Сам човек как да засее, окоси, изоре или ожъне двадесет декара нива ? С тази разлика, че медицината е започнала да св развива и това оказва огромно влияние, защото смъртността се понижава. Ти какво си мислиш, че майките са раждали повече бебета, понеже са живеели щастливо ? Я ми намери икономическите показатели на България по царско време, колко километра асфалтов път е имало и т.н.
Между другото нкъде четох наскоро, че последните години от Османското "присъствие", е имало същински демографски бум. Българите били 60 деца на 1000, а турчалярите били 48 деца на 1000.
Така, стигаме до социализма. За разлика от първите десетилетия на XX век, по време на "робството" (както казваше професора ми по История), БКП и по-специално по лично искане на Георги Димитров е продължила да подпомага семействата с повече деца. С тази съществена разлика, че през 1986-та година например (или по-рано) трудно ще срещнеш толкова многодетни семейства. Все пак българите не сме мангасари, които продават осмата си дъщеря за три бъчви шара.
Последна промяна от Drunken_Master на 11 сеп 2019 20:30, променено общо 2 пъти.
ivan56 написа:Когато се говори за Украйна удобно винаги се слага период около 17-18 в украинци по тези места е имало още от 10 в. Историята им е доста сходна с нашата дълги периоди са били под шапката на някой но това не значи че няма такава държава

#галилейеотбурГАЗ

Потребителски аватар
Drunken_Master
Мнения: 20276
Регистриран на: 30 май 2012 15:50
Местоположение: TD Garden
Контакти:

Георги Марков

Мнениеот Drunken_Master » 11 сеп 2019 20:10

THE G.A.M.E написа:Всички знаем защо страната подгони 9 млн. души в края на 80-те, и "добрият живот" е последното, за което ще се сети нормален човек. :lol:
Реално, нямаше разлика в икономиката през 89-та и 90-та г. само че като се отвориха границите, за има-няма 7-8 месеца изчезнаха половин милион българи.
На следващата година изчезнаха още 700-800 хиляди.

Няма такъв филм, при който да си просперирал 45 г. и да се сринеш за 1 г.
Не и при наистина нормална и конкурентна икономика. 8-)

Виж сега, и Георги Марков е емигрирал, но трябва да прочетеш писмата, които той е писал до съпругата си и неговите приятели. Колко много е бил "възхитен" от Запада...
ivan56 написа:Когато се говори за Украйна удобно винаги се слага период около 17-18 в украинци по тези места е имало още от 10 в. Историята им е доста сходна с нашата дълги периоди са били под шапката на някой но това не значи че няма такава държава

#галилейеотбурГАЗ

rane
Мнения: 1790
Регистриран на: 13 дек 2015 22:39
Контакти:

Re: България

Мнениеот rane » 11 сеп 2019 22:21

Drunken_Master написа:Пич, ти можеш ли да четеш изобщо ? Семействата са били многодетни, майките са раждали по пет-шест деца. Моята прабаба е от село до румънската граница и е била десето дете. Нивите искат работна ръка, едно време не е имало комбайни и трактори. Сам човек как да засее, окоси, изоре или ожъне двадесет декара нива ? С тази разлика, че медицината е започнала да св развива и това оказва огромно влияние, защото смъртността се понижава. Ти какво си мислиш, че майките са раждали повече бебета, понеже са живеели щастливо ? Я ми намери икономическите показатели на България по царско време, колко километра асфалтов път е имало и т.н.
Между другото нкъде четох наскоро, че последните години от Османското "присъствие", е имало същински демографски бум. Българите били 60 деца на 1000, а турчалярите били 48 деца на 1000.
Така, стигаме до социализма. За разлика от първите десетилетия на XX век, по време на "робството" (както казваше професора ми по История), БКП и по-специално по лично искане на Георги Димитров е продължила да подпомага семействата с повече деца. С тази съществена разлика, че през 1986-та година например (или по-рано) трудно ще срещнеш толкова многодетни семейства. Все пак българите не сме мангасари, които продават осмата си дъщеря за три бъчви шара.
Аз мога да чета, ама на теб май не ти изнасят фактите! Нещо отбягваш да ги коментираш. Дай да се фокусираме на бългаското село и населението на страната преди и по време на комунизма. Сам посочваш какъв е дела на градско/селско население. Виж го как е вървял по време на комунизма и как в края на този период вече сме с отрицателен естествен прираст. Остани на темата, моля, защото ако не те спра навреме ще започнеш за космонавти да ми говориш и за това как по време на комунизма сме имали истинска армия, а преди това сме се биели с прашки едва ли не :lol: Знам репертоара на цялата пропаганда, но дай сега да се концентрираме над фактите и до какво води загиването на българското село.

Потребителски аватар
Drunken_Master
Мнения: 20276
Регистриран на: 30 май 2012 15:50
Местоположение: TD Garden
Контакти:

България

Мнениеот Drunken_Master » 11 сеп 2019 22:38

rane написа:Аз мога да чета, ама на теб май не ти изнасят фактите! Нещо отбягваш да ги коментираш. Дай да се фокусираме на бългаското село и населението на страната преди и по време на комунизма.Сам посочваш какъв е дела на градско/селско население. Виж го как е вървял по време на комунизма и как в края на този период вече сме с отрицателен естествен прираст. Остани на темата, моля, защото ако не те спра навреме ще започнеш за космонавти да ми говориш и за това как по време на комунизма сме имали истинска армия, а преди това сме се биели с прашки едва ли не :lol: Знам репертоара на цялата пропаганда, но дай сега да се концентрираме над фактите и до какво води загиването на българското село.

За какво писах в предният пост...? Не писах ли за населението на България по царско време ? Как по-точно бягам от темата, че нещо съм доста объркан вече... Я вземи го прочети хубаво седем-осем пъти, барем зацепиш и се опитай и да асимилираш това, което съм писал или предпочиташ да повтаряш едни и същи глупости по двеста пъти като болен от шизофрения ? Като цяло нямам и голямо желание да споря на исторически теми с човек, който определено не е исторически отговорен човек... Няма отърване от тоя !
ivan56 написа:Когато се говори за Украйна удобно винаги се слага период около 17-18 в украинци по тези места е имало още от 10 в. Историята им е доста сходна с нашата дълги периоди са били под шапката на някой но това не значи че няма такава държава

#галилейеотбурГАЗ

rane
Мнения: 1790
Регистриран на: 13 дек 2015 22:39
Контакти:

Re: България

Мнениеот rane » 12 сеп 2019 00:02

Drunken_Master написа:
rane написа:Аз мога да чета, ама на теб май не ти изнасят фактите! Нещо отбягваш да ги коментираш. Дай да се фокусираме на бългаското село и населението на страната преди и по време на комунизма.Сам посочваш какъв е дела на градско/селско население. Виж го как е вървял по време на комунизма и как в края на този период вече сме с отрицателен естествен прираст. Остани на темата, моля, защото ако не те спра навреме ще започнеш за космонавти да ми говориш и за това как по време на комунизма сме имали истинска армия, а преди това сме се биели с прашки едва ли не :lol: Знам репертоара на цялата пропаганда, но дай сега да се концентрираме над фактите и до какво води загиването на българското село.

За какво писах в предният пост...? Не писах ли за населението на България по царско време ? Как по-точно бягам от темата, че нещо съм доста объркан вече... Я вземи го прочети хубаво седем-осем пъти, барем зацепиш и се опитай и да асимилираш това, което съм писал или предпочиташ да повтаряш едни и същи глупости по двеста пъти като болен от шизофрения ? Като цяло нямам и голямо желание да споря на исторически теми с човек, който определено не е исторически отговорен човек... Няма отърване от тоя !
Ти писа за царско време, ама нещо не те видях да пишеш и коментираш какво се случва след това. Нещо не видях да сравняваш темпове на ръст в населението, съпоставени с нарастването на градското население, за сметка на селското. Толкова ли си сляп, та не можеш да видиш как България от страна с бързо нарастващо население стига до отрицателен естествен прираст в последните години на комунизма. Да не говорим за наследството на този строй и какво оставя след себе си, като последствия за населението на България.
Комунизмът убива българското село, като заграбва земите и собствеността на хората. Хората нямат друг избор, освен лека полека да се изнасят към градовете. Онези умници това постигат! Ако си живял по онова противно време няма как да не ти е направило впечатление, че масово хората имаха по 1-2 деца. Така неизбежно се стига до отрицателен естествен прираст ;)

Потребителски аватар
Drunken_Master
Мнения: 20276
Регистриран на: 30 май 2012 15:50
Местоположение: TD Garden
Контакти:

Селското стопанство

Мнениеот Drunken_Master » 12 сеп 2019 11:37

Ама чакай малко, кой пък те е излъгал, че селата са "замряли" по времето на комунизма ? Баща ми е роден на село в Добричкият край. Когато е бил дете (шестдесетте години), селото е било към 2000 души. В момента има не повече от 30-40, като 99,9% от тях са мангали... И за това ли е виновен социализма ? Нали не очакваш в XXI век преобладаващото население на България, да си живее на село, нелепо е... Всеки нормален млад човек, желае да се развива, да учи висше образование и т.н. Не знам за просперираща държава в Европа, която да се "издържа" със селско стопанство.
Според теб идването на комунистите на власт, спират развитието на нашата страна, така ли ? По принцип на голяма част от хората, които въртят подобни теории се уповават на факта, че икономиката на България преди началото на Втората световна война е била на едно от първите места на Балканите и достойно място в Европа.
Ще се върнем малко по-назад. След Освобождението, България преживява забележителен прогрес в своето развитие. С главна заслуга (понеже говорим за селското стопанство) е министър-председателят по това време - Стефан Стамболов.
Преди началото на Балканската война през 1911 г. в страната е имало 345 индустриални предприятия, покровителствани от държавата, а общият им брой достига 800. Изменя се инфраструктурата – от 1903 г. до 1911 г. дължината на железопътните линии нараства от 1176 км на 1931 км.Но последвалите години на войни и политически катаклизми спират развитието, а настъпилата световна криза през 1929 г. води до рязък упадък.
Стигаме и до така обичаното от теб - царско време. Статистиката е шокираща - Индустриалното производство заема само 8% от икономиката на страната (докато във Франция този дял е 24%, в Германия – 30% , а в Англия – 46%). В сравнение с развитите европейски страни, по брутния вътрешен продукт на глава от населението България изостава 5-6 пъти. Тя е селскостопанска страна, но, както заявява министърът на земеделието Иван Багрянов на 25 януари 1939 г. в Народното събрание: „Ние сме земеделска страна без земеделие…Ние нямаме излишъци от зърнени храни. Ние изнасяме не излишъци, а само туй, което крадем от устата на нашия народ“.през 1945 г. – производството е спаднало 2,5 пъти, почти с толкова е спаднал и БВП. Запасите за промишленото производство са напълно изчерпани. Липсват резервни части и горива. Разстроен е железопътният и автомобилният транспорт. В голям упадък е селското стопанство. Посевната площ, особено на техническите култури, е силно намаляла. Броят на добитъка също е намалял. Населението чувства остра нужда от предмети за потребление.
Стигаме и до социализма и отговорът на твоят въпрос: "Как съветските колхози съсипаха българското село ?" (и как благодарение на неистовите усилия на Европейският Съюз, Майка Германия и нашите американски братя в годините на прехода, то бе не само напълно възстановено, но и продължава и в момента да процъфтява). Няма да коментирам статистическите данни от първите години (според тях промишлената ни продуция е нараснала с около 15% през 1946 г.), тъй като е твърде вероятно да са манипулативни. Преди колективизацията във всяко село е имало един-двама богати чорбаджии,а останалите са били безимотни или малоимотни селяни, които са се хващали да работят ратаи при него, долу-горе като по време на турското робство. И са пращали дъщерите си по градовете да работят слугини (имало е дори Институт на слугините), това относно "оселячването" на градовете. Преди колективизацията земята се е обработвала на ръка (както писах по-горе), с вол и мотика, хората са живеели в кирпичени къщи. В едното помещение са живеели хората, в другото - животните. Абсолютна мизерия ! Да не говорим за образование и здравеопазвание... Преди няколко години, дядо ми ми разказваше: "Много плюят комунистите, ама когато 1946 г. започнах да работя в Добрич, няма да ти говоря за каква мизерия ставаше на въпрос ! Беше една крива нива с два дюкяна...!"
Относно тогавашните селско стопанство и индустрия. Да, имали са проблеми, тъкмо те и доведоха до рухването на социализма. Бай Тошо се е подмазвал на Брежнев, окичвал го е с медали, ордени и т.н. за да направят далаверата на века - подмазване срещу нефт (около 500 млн тона годишно безвъзмездно като компенсация поради ниските цени на селскостопанските продукти, които им изнасяме). След това излишъка се е продавал на турците за твърда валута. Дори са пълни измислици, че Живков е бил комунист. Не е бил никакъв комунист, дори е търсил пролуки да създаде връзки със Запада. Близки са били отношенията му с баварският ястреб - Ханс Йозеф Щраус, и там е падало голямо подмазване. Един от тези негови опити за "отваряне към Запада" е започването през 80-те години на т.н. "проект НЕВА", в опит да се избегне ембаргото от Запада. Тогава чрез разузнавателните структури влизаме в контакт със Западни компании, създаваме фирма, за да нямаме междудържавни отношения, а да имаме междуфирмени. Между другото съм чувал от мой бивш шеф, който е бил в тези структури, че Огнян Дойнов и Петър Младенов са източили страшно много пари от подобни "операции". Не знам, дали е вярно, но генерал Кашев, който бил човек на честта, разбрал за техният грях, отворил си устата и го самоубиват.
Както и да е...Само че какво замени селското стопанство след 1989-а ? Вече български плодове и зеленчуци почти няма, макар че специално ги търся (понеже от години съм в сферата на ресторантьорството), от макар и доста проблемна промишленост която все пак изнасяше в СИВ и най-важното, създаваше кадри вече станахме износител главно на непреработени суровини. Които впрочем ще свършат след 10-15г и тогава какво?
Имаше изход и китайците го откриха ! Сега изхранват близо два милиарда и изнасят... Социализма в "онзи" му вид навлезе в криза и трябваше да бъдат въведени реформи по "Китайският модел", но това не се случи, поради много причини - натискът на капитализма за реставрация, перестройка без ясна философия и най-вече предателство ! Горбачов е един кретеноиден шизофреник - лаладжия, а Елцин - най-обикновен алкохолик с лимитирани възможности.
И като дойде демокрацията, и като върнаха земята в реални граници, и като изклаха телетата и свинете и закриха фермите, консервните комбинати, месо и млеко – комбинатите, и като приватизираха винпромите и ликвидираха ТКЗС-тата, и като настана едно всеобщо благоденствие….та чак и до днес.Едни латфиундери лапат милиарди от субсидии годишно за производство на пшеница, слънчоглед, соя и царевица за износ, ние ядем вносни боклуци...
ivan56 написа:Когато се говори за Украйна удобно винаги се слага период около 17-18 в украинци по тези места е имало още от 10 в. Историята им е доста сходна с нашата дълги периоди са били под шапката на някой но това не значи че няма такава държава

#галилейеотбурГАЗ

THE G.A.M.E
Мнения: 50006
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: Защо не сме имали успехи в миналото с националния отбор ?

Мнениеот THE G.A.M.E » 12 сеп 2019 13:00

Drunken_Master написа:Виж сега, и Георги Марков е емигрирал, но трябва да прочетеш писмата, които той е писал до съпругата си и неговите приятели. Колко много е бил "възхитен" от Запада...
Далеч съм от идеята да преписвам "перфектност" на Запада, проблема е, че тази разлика в момента на заплатите и стандарта на живот се отвори именно през онези 45 г.

Догонваме, но твърде бавно... С настоящият темп ще се изравним след още 30-на години, ако приемем, че онези нема да мърдат нагоре ...
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !


Image Image

rane
Мнения: 1790
Регистриран на: 13 дек 2015 22:39
Контакти:

Re: Селското стопанство

Мнениеот rane » 12 сеп 2019 17:10

Drunken_Master написа:Ама чакай малко, кой пък те е излъгал, че селата са "замряли" по времето на комунизма ? Баща ми е роден на село в Добричкият край. Когато е бил дете (шестдесетте години), селото е било към 2000 души. В момента има не повече от 30-40, като 99,9% от тях са мангали... И за това ли е виновен социализма ? Нали не очакваш в XXI век преобладаващото население на България, да си живее на село, нелепо е... Всеки нормален млад човек, желае да се развива, да учи висше образование и т.н. Не знам за просперираща държава в Европа, която да се "издържа" със селско стопанство.
Според теб идването на комунистите на власт, спират развитието на нашата страна, така ли ? По принцип на голяма част от хората, които въртят подобни теории се уповават на факта, че икономиката на България преди началото на Втората световна война е била на едно от първите места на Балканите и достойно място в Европа.
Ще се върнем малко по-назад. След Освобождението, България преживява забележителен прогрес в своето развитие. С главна заслуга (понеже говорим за селското стопанство) е министър-председателят по това време - Стефан Стамболов.
Преди началото на Балканската война през 1911 г. в страната е имало 345 индустриални предприятия, покровителствани от държавата, а общият им брой достига 800. Изменя се инфраструктурата – от 1903 г. до 1911 г. дължината на железопътните линии нараства от 1176 км на 1931 км.Но последвалите години на войни и политически катаклизми спират развитието, а настъпилата световна криза през 1929 г. води до рязък упадък.
Стигаме и до така обичаното от теб - царско време. Статистиката е шокираща - Индустриалното производство заема само 8% от икономиката на страната (докато във Франция този дял е 24%, в Германия – 30% , а в Англия – 46%). В сравнение с развитите европейски страни, по брутния вътрешен продукт на глава от населението България изостава 5-6 пъти. Тя е селскостопанска страна, но, както заявява министърът на земеделието Иван Багрянов на 25 януари 1939 г. в Народното събрание: „Ние сме земеделска страна без земеделие…Ние нямаме излишъци от зърнени храни. Ние изнасяме не излишъци, а само туй, което крадем от устата на нашия народ“.през 1945 г. – производството е спаднало 2,5 пъти, почти с толкова е спаднал и БВП. Запасите за промишленото производство са напълно изчерпани. Липсват резервни части и горива. Разстроен е железопътният и автомобилният транспорт. В голям упадък е селското стопанство. Посевната площ, особено на техническите култури, е силно намаляла. Броят на добитъка също е намалял. Населението чувства остра нужда от предмети за потребление.
Стигаме и до социализма и отговорът на твоят въпрос: "Как съветските колхози съсипаха българското село ?" (и как благодарение на неистовите усилия на Европейският Съюз, Майка Германия и нашите американски братя в годините на прехода, то бе не само напълно възстановено, но и продължава и в момента да процъфтява). Няма да коментирам статистическите данни от първите години (според тях промишлената ни продуция е нараснала с около 15% през 1946 г.), тъй като е твърде вероятно да са манипулативни. Преди колективизацията във всяко село е имало един-двама богати чорбаджии,а останалите са били безимотни или малоимотни селяни, които са се хващали да работят ратаи при него, долу-горе като по време на турското робство. И са пращали дъщерите си по градовете да работят слугини (имало е дори Институт на слугините), това относно "оселячването" на градовете. Преди колективизацията земята се е обработвала на ръка (както писах по-горе), с вол и мотика, хората са живеели в кирпичени къщи. В едното помещение са живеели хората, в другото - животните. Абсолютна мизерия ! Да не говорим за образование и здравеопазвание... Преди няколко години, дядо ми ми разказваше: "Много плюят комунистите, ама когато 1946 г. започнах да работя в Добрич, няма да ти говоря за каква мизерия ставаше на въпрос ! Беше една крива нива с два дюкяна...!"
Относно тогавашните селско стопанство и индустрия. Да, имали са проблеми, тъкмо те и доведоха до рухването на социализма. Бай Тошо се е подмазвал на Брежнев, окичвал го е с медали, ордени и т.н. за да направят далаверата на века - подмазване срещу нефт (около 500 млн тона годишно безвъзмездно като компенсация поради ниските цени на селскостопанските продукти, които им изнасяме). След това излишъка се е продавал на турците за твърда валута. Дори са пълни измислици, че Живков е бил комунист. Не е бил никакъв комунист, дори е търсил пролуки да създаде връзки със Запада. Близки са били отношенията му с баварският ястреб - Ханс Йозеф Щраус, и там е падало голямо подмазване. Един от тези негови опити за "отваряне към Запада" е започването през 80-те години на т.н. "проект НЕВА", в опит да се избегне ембаргото от Запада. Тогава чрез разузнавателните структури влизаме в контакт със Западни компании, създаваме фирма, за да нямаме междудържавни отношения, а да имаме междуфирмени. Между другото съм чувал от мой бивш шеф, който е бил в тези структури, че Огнян Дойнов и Петър Младенов са източили страшно много пари от подобни "операции". Не знам, дали е вярно, но генерал Кашев, който бил човек на честта, разбрал за техният грях, отворил си устата и го самоубиват.
Както и да е...Само че какво замени селското стопанство след 1989-а ? Вече български плодове и зеленчуци почти няма, макар че специално ги търся (понеже от години съм в сферата на ресторантьорството), от макар и доста проблемна промишленост която все пак изнасяше в СИВ и най-важното, създаваше кадри вече станахме износител главно на непреработени суровини. Които впрочем ще свършат след 10-15г и тогава какво?
Имаше изход и китайците го откриха ! Сега изхранват близо два милиарда и изнасят... Социализма в "онзи" му вид навлезе в криза и трябваше да бъдат въведени реформи по "Китайският модел", но това не се случи, поради много причини - натискът на капитализма за реставрация, перестройка без ясна философия и най-вече предателство ! Горбачов е един кретеноиден шизофреник - лаладжия, а Елцин - най-обикновен алкохолик с лимитирани възможности.
И като дойде демокрацията, и като върнаха земята в реални граници, и като изклаха телетата и свинете и закриха фермите, консервните комбинати, месо и млеко – комбинатите, и като приватизираха винпромите и ликвидираха ТКЗС-тата, и като настана едно всеобщо благоденствие….та чак и до днес.Едни латфиундери лапат милиарди от субсидии годишно за производство на пшеница, слънчоглед, соя и царевица за износ, ние ядем вносни боклуци...
Drunken_Master... или може би трябва да кажа Граф? Или Дмитри Иванов? Така лелеяният от теб строй рухна, защото всичко при него беше фалшиво. Както беше фалшива и пропагандата му.
Не се хаби да ни обясняваш колко било хубаво, да ни хвалиш Вожда. Всички помним как реално стояха нещата и колко развити бяхме.
България преди комунизма си е била добре и правилно развиваща се страна(от водещите на балканите). Разчитала е на селско стопанство, лека и ХВП, имала е и развиващ се туризъм. В страната е имало изградени над 20 000 км пътища(според други данни над 30 000), вярно, не асфалтови, но ги е имало. Имало е изградени около 4 000 км жп мрежа, имало е и електрифицирани участъци, ако не бъркам. В бедна и изостанала(според комунистическата пропаганда разбира се) България е имало аристокрация и буржоазия. Развиващо се образование. Имало е даже самолетостроене в тази бедна държава, разбираш ли, корабостроителница, броят на предприятията се е увеличил десетократно в сравнение с края на 19 век, в София още в самото начало на 20 в. се развива трамвайният транспорт ...
Идват онези неуки, некомпетентни и необразовани господа, избиват десетки хиляди хора(повечето са били елита на нацията тогава), заграбват имуществото им, банките, по-късно заграбват и имотите на обикновените хора и ги оставят без избор и поминък. Решават, че България ще има тежно машиностроене, започват се илюзиите с плановата икономика и...като дойде промяната... страната се оказа неподготвена и много изостанала. Заводите(тази гордост на онзи строй) постепенно се затвориха, понеже не бяхме конкуретноспособни и на свободния пазар не ставахме за нищо. И истините започнаха да излизат наяве.
Качественото комунистическо време, далеч не се оказа качествено. Оказа се, че България е била във война със собствените си граждани. Жертвите са били десетки хиляди. Какво ни завеща този "светъл" период? Хората се бяха научили на мързел, бяха се научили да крадат, не обичаха земята си и България. За последното говори и бройката на емигриралите по времето на онзи строй и след падането му.
Онова благо време ни донесе такова благоденствие, че хората чакаха за автомобил с години. Автомобил, който беше с блестящо качество. Да не говорим какъв широк избор имаше. Хората чакаха ред и за цветни телевизори, а цените им бяха колко заплатата за 1 година горе долу, а после всяка година се чупеха по няколко пъти. Много от домакинствата нямаха телефони, дори и през 80-те. Хората слизаха по съседите, за да се обадят.
А пък свободата на хората беше на топ ниво. Това някой да те подслушва, да те порти и клевети - абсурд!То не бяха пътувания до З. Европа, до С. Америка. Скъсвахме се да пътуваме, чак ни писваше.
Да не говорим в какво превърнаха българката. Добре поддържана, къдрена на оФца, облечена в престилка ударничка, работеща на няколко стана, за да забие юмрук в лицето на капитализма.
Ами българският мъж - трудовак, изкривен и обезобразен от алкохола, често пиян още от сутринта, без желание за развитие, целящ единствено да излъже работодателя си, че работи, а работодателя му да го излъже, че му плаща.
Хората загубиха желание да се плодят - резулата го виждаме и сега.

Хората били бедни и безимотни преди 1944г. Да имало е и такива. Същите тези неуки и прости просяци дойдоха на власт след това и градяха България. Така я градяха, че една автомагистрала не можаха да завършат :oops:
Онзи строй беше срам за България, срам за българите, черно петно, което тежи повече на страната ни и й нанесе повече вреди и от турското робство.

Потребителски аватар
Drunken_Master
Мнения: 20276
Регистриран на: 30 май 2012 15:50
Местоположение: TD Garden
Контакти:

Югов, Борис, Стамболийски...

Мнениеот Drunken_Master » 12 сеп 2019 19:15

Значи аз ти казах, че не ми се занимава изобщо с хора, които не са отваряли нито един учебник или книга по история. Спорът е абсолютно излишен...
Първо, не знам, къде намери, да хваля "онзи" строй ?! Къде намери да хваля бай Тошо ? Написах за "недъзите" на комунизма, написах и, че Китай в момента води в света. Лъжа ли е ? От клечки за зъби, започнаха да произвеждат и самолети.
Аз съм на двадесет и осем години, дори не съм живял по "онова" време. Това, обаче по никакъв начин не означава, че ще съм съгласен с това някакви хора, които нямат два пръста чело (нямам предвид теб, а по принцип), да се опитват, да промиват мозъците на младото поколение у нас. Истината винаги има две страни !
Така, карам по темата...
Най-известният учен, който днес се занимава с изследване на историята на икономическото развитие на Европа и света, е Ангус Мадисън. При това той е класически апологет на капитализма и целта на неговото изследване е именно да докаже превъзходството на капитализма над социализма. И така какво е според изследването на Мадисън мястото на България сред останалите европейски страни през прочутата 1939 г., когато бил достигнат „върхът“ в нашето икономическо развитие? БВП на човек от населението в България тогава е бил 1603 единици, докато например в съседна Гърция той е бил 2638 единици (1). При това за Гърция 1939 г. не най-успешната година през предвоенния период. Най-успешната за Гърция е 1937 г., когато БВП е 2769 ед/човек, а в България през същата година той е едва 1512 ед/човек или близо два пъти по-малък . С други думи, по това време България е била отзад напред на трето място в Европа !
Така...Стигаме и до пътищата. Чел съм няколко статии от царските години. Асфалтираните пътища до 1939-та били около 40 км. Не знам, какво разбираш под "други пътища", аз ти говоря, че единственият асфалтиран път бил от Варна до Евксиноград и около двореца. Пиша го по памет, от това, което съм чел...
Това как били облечени българките, дори няма смисъл, да го коментирам. Единственото нещо, което ще напиша е, че в момента голяма част от младите момичета се обличат като проститутки и си друсат провисналите цици под звуците на мръсна чалга. Сега сигурно е по-добре ?
Цар Борис със сигурност е бил доста обичан за времето си, може би породено от факта, че е бил изключително скромен като човек. Връщането на Южна Добруджа без капка пролята кръв е неговият абсолютен връх в политиката ! Трагична личност заради времето, в което живее. Не съм му симпатизант, защото смятам, че има премислена игра в публичното му поведение, защото е доста подигравателен зад гърба на обществените фигури, защото носи травмите от деспотичното поведение на баща си и не позволява да бъде отдадено дължимото признание на цар Фердинанд и защото е твърде мнителен и податлив на клеветите на съветниците си и така губи голям военачалник и модернизатор на войската като генерал Луков. Участието му в преврата от 9 юни 1923-а все още остава неизяснено. Някои казват, че е бил информиран, че ВМРО ще извършват покушение срещу Александър Стамболийски, той не е можел да ги спре, но е имал възможност поне да го информира, за да може да се спаси от сигурна смърт. Най-малкото Стамболийски няма никаква вина за подписването на Ньойския договор, а по-скоро тези, които по-късно ще го свалят. Времето му като ръководител на страната си е един своеобразен комунизъм. Какво му е либералното на това да забраниш всички политически партии в страната !? Да суспендираш конституцията на страната ! Да наложиш свои авторитарен режим ! Да избираш и да контролираш сам правителството на държавата (включително и министрите) !?
Относно "десетките хиляди" избити по времето на Народният съд. Аз съм абсолютно съгласен, че това е изключително мътно време от българската история, целия двадесети век ние се делим на червени и сини, либерали и консерватори и т.н.
Но нека да погледнем реално на нещата. След влизането в сила на т.нар. "Закон за защита на нацията", прокаран от Борис през 1939-а година, са изведени и избити организирано около 1400-1500 души (карам пак по памет), като тези, които са ги избили, в последствие са се снимали с труповете за доказателство. Наградата за всяка отрязана партизанска глава била 50 000 лв, което за онова време било равно на голяма къща с двор.
ОК, аз съм напълно съгласен, че партизаните са вършели много золуми - взривявали са мостове и железопътни линии например, но извинявай много... Може ли български политик, да плаща народна пара (и то сериозна), за да се убиват сънародници ?! Влиза и закон, въведен от юриста и министър на правосъдието по това време - Константин Партов, с което се налага смътно наказание на малолетни. Предполагам знаеш историята за "шестте ястребинчета", които са изведени от дома си, понеже не са открили родителите им и са разстреляни като кучета от подпоручик Йорданов, като най-голямата тъпотия е, че името му е и на паметника на загиналите от комунизма. Защо трябва да бъде там, как може да убиеш шест деца и да те изкарват мъченик ?! По това време започва и преследването на евреите... Голяма част от имуществото им се конфискува, а сумата е сериозна.
Ще се повторя, но ако се видят протоколите в Народния съд, най-много желаят американците и англичаните за смъртни присъди по това време.
Кой подписва пръв постановлението за Белене ? Ами Никола Петков, който в момента БЗНС едва ли не го изкарват мъченик, понеже е обесен.
Идва девети септември, колкото и вулгарно да звучи, тук със сигурност има и нотка на възмездие. Защото фактите са такива, че част от хората, които са били избити по време на Народния съд са точно тези, които преди няколко години са се снимали с труповете на убитите партизани.
Има и една история, която я чух преди няколко години и малко хора я знаят. Кимон Георгиев като първи министър - председател получава телеграма от Трайчо Костов, с което той му заповядва да бъдат въоръжени отрядите на Отечественият фронт. Георгиев е наредил да бъдат раздадени към 10 000 оръжия. По това време, обаче, както и след 1989-а голяма част от затворниците са амнистирани, понеже се изкарват репресирани от царският режим и по този начин голяма част от тях се сдобиват с оръжие, представяйки се за част от Отечественият фронт. Убиват прокурори, съдии, богаташи за да ги ограбят и т.н. По това време е имало страшно много слугинчета, които работят при много заможни хора. Уговарят се със затворниците, показват им къде има бижута, накити и злато и ги избиват. Антон Югов, който по това време е министър на вътрешните работи самият разкрил, че им трябвали седмици, докато се усетят, каква ужасяваща грешка са допуснали. Общо-взето след девети септември започва един ужасяващ период на безвластие.
ivan56 написа:Когато се говори за Украйна удобно винаги се слага период около 17-18 в украинци по тези места е имало още от 10 в. Историята им е доста сходна с нашата дълги периоди са били под шапката на някой но това не значи че няма такава държава

#галилейеотбурГАЗ


Върни се в “Национален отбор”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта