Постите и вълните наоколо?

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

rudiger
Мнения: 81
Регистриран на: 03 май 2016 20:34
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот rudiger » 26 мар 2021 11:10

ogrizko написа:Относно това дето казваш за ръкотворните храмове..... може би да уточниш по-точно какво искаш да кажеш.

Навярно вече е станало ясно от написаното в горния ми пост, но ще уточня. Използвах цитата "Всевишният не живее в ръкотворни храмове" в отговор на твърденията на представители на Църквата, че в историята на православието никога никой не се е заразявал в цитирам "Божия дом" от никаква болест. А също и на твърдението, че "Кръвта и Тялото Христови", с които уж се причастявате, не могат да пренасят зарази.
...в противен случай може да се окаже, че са просто едни буквалисти и не са разбрали метафората в Свещеното Писание и символиката в приемането на хляб и вино като акт на възвестяване... и нищо повече от това.

Real
Мнения: 2953
Регистриран на: 15 юли 2008 08:37
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот Real » 26 мар 2021 11:40

rudiger написа:
Ето ти инфо за разпространяваща се инфекция именно в ортодоксална църква, и именно след причастяване. Прочети цялата статия обаче...
http://www.asianews.it/news-en/The-ordeal-of-the-Russian-Orthodox-Church-in-the-peak-of-the-epidemic-49990.html

Тук има пък инфо за заразяване с испанския грип и масова смърт, пак след причастяване:
https://books.google.bg/books?id=FPDcCQAAQBAJ&pg=PA98&lpg=PA98&dq=flu+orthodox+church&source=bl&ots=apZU2KcVCM&sig=ACfU3U3VLaDkUQ1jS8mV8EVxRURLUXWqsQ&hl=bg&sa=X&ved=2ahUKEwjm89nszMLqAhUVZxUIHc29DpoQ6AEwCHoECAoQAQ#v=onepage&q&f=false (от книгата "Nurses and Disasters: Global, Historical Case Studies")

Ти сериозно ли?
"A priest from the Kuban region in southern Russia, Father Dmitrij Vetoshkin, fell on coronavirus by distributing communion to the sick. "
Това ли са документираните случаи? Заразил се отеца, щото давал причастие на болни? Не трябва ли те да са се заразили? От лъжичката. Която, впрочем, свещеникът не употребява... Със същия успех би могъл да се зарази давайки пари на касата в супермаркета, чакайки на опашка за тест, плащайки си сметката за тока. Ако сутринта се е причастил, значи е инфекция след причастяване...
А в другото "се смята", че някакъв свещеник домъкнал вирус в някакво село в Аляска... Идвайки от район, където имало доста заразени. И ако не бяха се причастявали местните - нивгаш не биха се заразили. Той не киха тоя поп, само причастява със смъртоносната лъжичка... (пак ще кажа, той тая лъжичка не я лапа...)

Как да е, нямам никакво намерение да променям убежденията ти, извинявай, ако така съм ти прозвучал. Надявам се и ти не желаеш да променяш моите? ;)

rudiger
Мнения: 81
Регистриран на: 03 май 2016 20:34
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот rudiger » 26 мар 2021 12:09

В първата статия за случая в Кубан, на която попаднах (и която не откривам в момента), пишеше че около 30 миряни, присъствали и взели причастие в църквата, са се заразили от коронавирус...

Относно заразяването и последващата смърт на огромната част от населението в отдалеченото индианско/ескимоско селище - наистина вярвам, че са се заразили именно при причастяване. Отчето е един от предполагам малкото хора, получили разрешение да влязат в чистото от болестта село. А единственото място, на което буквално всички жители са присъствали, е църквата... и щом заболеваемостта е била към 100%, то предполагам всички са лапали една лъжичка един след друг. В резултат са се разболели по едно и също време, затова почти никой не е успял да се спаси, вземайки мерки и отбягвайки контакт с вече заболели хора...

THE G.A.M.E
Мнения: 49959
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот THE G.A.M.E » 26 мар 2021 16:05

ogrizko написа:Ами тогава не ги дели на православни, католици и протестанти. Просто приеми, че само православните са християни и са запазили вярата си в чист вид ...............
Не го приемам и за това не съм "православен".
Достатъчно е да видя с колко идоли и кумири са пълни, не само "православните" храмове, но и останалите.
А "служещите отци", са накипрени като американски рапари, със злато, срербо, рубини, диаманти, кристали и нам си к'во.
Достатъчно е да видя, как ортодоксалните се молят и почитат "Дева Мария", "Св. Георги", Св. Димитър" и нам си к'ви още светии.
Абсолютно неприемливо, не само за мен, но очевидно и за нещата, които ги пише в Библията.
Потресаващо е как "православната църква", е нагодила един куп езически ритуали и чествания, към Християнството.
Но... Както се казва, "всеки да си носи кръста".
Нямам намерение да подтиквам към мои възгледи, по принцип смятам, че всеки трябва сам да открие истината. За себе си.
Църквите предават тяхната си истина. И не желаят критика или други гледни точки.
Самият факт, че ортодоксалните църкви са родили термини, като "еретици" и "сектанти" показва, че те не желаят хората да достигат до Бог по различен, от техният начин.

Толкова от мен.
Никога не съм харесвал религиозните спорове.
Но пък не е лошо човек да покаже позиция.
Последна промяна от THE G.A.M.E на 26 мар 2021 17:02, променено общо 1 път.
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !


Image Image

Потребителски аватар
ogrizko
Мнения: 5152
Регистриран на: 30 ное 2008 13:30
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот ogrizko » 26 мар 2021 16:12

Добре, но пък аз това за лъжичката и заразяването всъщност го коментирах и отговорих чат-пат. Това, че някой православен някъде изразява собственото си мнение съвсем не означава, че това категорично е мнението на Църквата. Точно затова Църквата е "общност от вярващи" това е значението на думата "църква", а не общност от един човек който сам решава кое е вярно и кое не е :lol: Св. Синод примерно може да излезе с такова твърдение относно болестите и лъжичките, но ако един митрополит е казал нещо си не означава, че задължително го приемаме за 100% истина и някаква неотменима позиция на Църквата :!:
Примерно аз се старая да допускам повече вероятности за възможни, защото в крайна сметка не получава директно указания от Бог кое и как, а се налага да разсъждавам и може да допусна грешка някъде. Затова гледам да съм предпазлив и да няма крайни изказвания освен ако не съм сигурен в нещо. Както твърдя, че католическата и протестантските църкви не са спасителни ...просто защото не са такива! Но сега кога и как Господ ще допусне да се разболеем или да не се разболеем няма как да го твърдя. И дали след това ще умрем или няма да умрем. Обаче в същото време твърдя със сигурност, че кръвта и виното в Чашата не са образи на кръвта и тялото, а са Кръвта и Тялото!! Тия неща вече са минали през Църквата като съмнения.... имало е дори светии дето като теб са мислели, че това са само образи, но поради чистотата Господ им е дал духовно зрение да видят невидимата част от тайнството ...т.е. какво се случва в невидимия свят докато свещеника извършва нещо във видимия... и си спомням как единия светец беше видял поставен на Дискоса, Когото ангел господен убива за греховете на хората, които се споменават през време на тайнството и по време на Причастието ...а един друг светец пък реално му беше дадено да вкуси хляба и виното като Тяло и Кръв.... т.е. с вкус и консистенция на Тяло и Кръв... съгласен съм, че звучи шокиращо и трудно за вярване, логично е да се съмняваш и чудиш как така..... но това изобщо не стои на дневен ред по никакъв начин. Всеки един въцърковен православен християнин знае, че като приема хляба и виното, приема РЕАЛНИТЕ ТЯЛО И КРЪВ на Господ!!! И цитати даже ти бях пуснал по-рано :roll:

Иначе колегата Real за съжаление е сбъркал. Свещеника след това каквото остане го изяжда с лъжичката. Освен ако не е говорил с някой свещеник дето покрай пандемията е измислил някакъв друг вариант. Но се яде от лъжичката. Така или иначе има достатъчно варианти да се предпазим дори и така. Конкретно в Русия мисля, че задължиха свещениците да причастяват с еднократни пластмасови лъжички. Има вариант след всеки причастен да бъде дезинфекцирана лъжичката в оцет. Има вариант както споменах по-рано директно да се пусне съдържанието на лъжичката в устата на човека. Варианти много за предпазване от заразяване както виждаш. Но дори да може да се заразим, Причастието не е нещо от което трябва да се пазим и страхуваме и няма как да ни навреди духовно погледнато.... може да ни навреди ако се причастим с нечиста съвест, но не и ако се причастим и разболеем. Това е временен свят и място за изпитване, а не крайната цел на човешкото съществуване да живеем вечно на тоя свят. Реалния живот започва отвъд :idea: Така че всеки истински православен християнин е редно да прибягва редовно към Чашата, а не да бяга и да се страхува. Като същевременно трябва и да пази всички останали мерки, които са въведени в обществото. Щото мен лично ме дразни като видя някакви християни дето идват в Църквата без маски и се правят на безсмъртни понеже са вярващи и едва ли не няма да се разболеят :lol: Вместо да се смирят и да бъдат за пример на останалите, да спазват дистанция, да си носят маската и т.н. - не разбират, че ги е обзела някаква скрита гордост и самонадеяност, че няма как да се разболеят от ковид щом са вярващи и се молят примерно. Което е супер смешно понеже тоя временен свят не е отреден за блаженство, а е по-скоро свят на скръб и болести ....които всъщност ни помагат да очистваме себе си и душите си и да търсим по-дълбокия смисъл на нещата... виж сега, реално погледнато нивото християнското дори на православните християни в България бих казал, че е доста ниско ...и себе си включвам в това число. Но дори някой да се разочарова от православните християни, което най-вероятно ще се случи.... то няма да се разочарова от православната вяра и учение, стига да търси истината искрено :idea:

Що се отнася до ръкотворните храмове дето казваш ....както казах трябва да гледаш цялата Библия, а не само едно място и един цитат. Не е проблема в храмовете, а в сърцето и душата на хората. Т.е. дори да ходим на храм, това не значи, че ще се спасим. Ходенето на храм трябва да води до вътрешна промяна и до това да направим себе си храм на Бога, да променим сърцето си! Не човека е създаден за храма, а храма за човека един вид... т.е. не човека е принесен в жертва за храма и не в ходенето на храм е дълбокия смисъл, а храма е създаден за човека, за да подпомогне човешкото спасение и да може човека да се промени към по-добро и да може да стане храм на Бог и Бог да почива в него. Но ако в храма нямаше смисъл, Христос нямаше да ходи в храма. Бог нямаше да допусне Соломон да построи такъв и т.н. Няколко реда по-надолу от този цитат дето си дал виж какво пише:
51. "Твърдоглавци и необрязани по сърце и уши! Вие всякога се противите на Светия Дух, както бащите ви, тъй и вие."
Т.е. не е идеята само в самото обрязване (по него време), а да останеш същия .....не е идеята в самото кръщение от днешна гледна точка, а в това да промениш себе си, сърцето си, ума си, сетивата си...... ако не се стремиш към това, то това че ходиш на храм няма никакъв смисъл и никаква полза! :idea: Защото храма Бог го е дал, за да спомогне на човека в делото на спасението... и нима Бог има нужда от храм?! -Не!!! Човекът има нужда от храма......

Не знам дали обяснявам разбираемо, но това мога да се опитам да ти дам като обяснение :oops: Както и ти сам решаваш кое да приемеш и кое да отхвърлиш... просто се опитвам да ти дам другата гледна точка, която трудно се вижда ако човек не живее опитно православието, а го гледа само отстрани :roll:
Изображение

Потребителски аватар
Eminem
Мнения: 12802
Регистриран на: 11 апр 2011 17:25
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот Eminem » 26 мар 2021 17:01

[offtopic]
ogrizko написа:
Eminem написа:
И така... затова основата на всичко е СМИРЕНИЕТО!!! Пак ти казвам... това различава Православието от всичко останало, и това е основата на която стъпва!!! Да не се доверяваш само на себе си и собственото си мнение!!

Това какво ви говори ?

Ами ....може да питаш другите, но понеже цитираш мен все пак ......на мен ми говори да не се доверявам в случая на себе си, че знам какво точно имаш предвид като го задаваш тоя въпрос.... а да те питам какво имаш предвид, за да разбера и да знам как да отговоря. А мога да се направя и че знам какво имаш предвид. И да ти отговоря според моето субективно, а не обективно в случая мнение.

Но все пак ще се опитам да ти отговоря в няколко посоки, защото наистина не знам какво имаш предвид и виждам повече от един варианти като възможности във въпроса ти.

Първо на мен ми говори, че човеците не са безгрешни ....най-общо казано могат да бъдат заслепени от пари, жажда за власт, сексуален нагон, пристрастия и симпатии към определени личности и мнения, които са им симпатични...

Второ ми говори, че всеки човек вижда нещата по различен начин. Нали се сещаш, че ако вземем 5 човека дето гледат едно и също - най-вероятно ще чуем 5 различни мнения какво точно гледаме. Единия вижда хобота на слона, друг ушите, трети крака, четвърти корема и т.н., затова е редно да не се довериш на себе си, че си прав, защото може да не видиш обективната истина, а истината такава каквато ти се иска.

Трето ми говори, че четеш малко избирателно в случая и си пропуснал нарочно (или пък не?) думата САМО, която съм вмъкнал между избраните от теб думи :lol: Защо ли си пропуснал думата САМО?! Може би, за да излезеш прав за нещо.... вместо да се опиташ да разбереш какво имам предвид като го казвам това. Общо взето ако се доверяваш САМО на себе си, то всички разговори и дискусии са абсолютно безсмислени. Затова и отговарям малко избирателно в темата на някои потребители, които ми се виждат по-търсещи така да го кажа. Ти по-скоро се мъчиш да си наложиш твоето мнение и разбиране и това ти го казвам без ни най-малко желание да те обидя. Най-общо казано доверяваш се изключително на себе си и собственото си мнение и държиш да си прав.

Четвърто означава да не се доверяваш на разбиранията си ИЗЦЯЛО и на СЛЯПО, защото така си свикнал примерно, а да търсиш! Да търсиш истината дори да не ти харесва и да не ти е удобна. Няма да крия, че съм имал колебания във вярата си, в Бог, в православието. Понеже от малък съм възпитан така и правех нещата чисто механично и по едно време взех да си задавам много въпроси.... ами ако това всичкото е сбъркано?! Ако все пак няма Бог понеже наоколо всичките са далече от Него ...ако има Бог защо не усещам да ставам по-добър, а сякаш ставам по-лош.... ако има Бог защо не усещам абсолютно нищо докато се моля и постя примерно и разни подобни.... и така просто реших да погледна в други посоки както ти казах, да видя какво предлага езотериката, какво предлага протестантството ...да изляза от Църквата и това, което цял живот бях свикнал да правя и бях изгубил някъде там същността и смисъла... да спра да постя, да се изповядвам, причастявам, да ходя на Църква и то за период от години ....исках да се отдалеча, за да видя нещата отдалече и отстрани, за да ги "видя" по-добре... понеже докато носа ми е забит в нещата някак не усещах, че виждам нещо както трябва... прекалено близко ми е всичко, за да усетя нюансите и нещата. Но хубавото е, че в крайна сметка имах за основа Православието с която да сравнявам. Защото повечето други учения са доста по-лесни и подвеждащи, не се изискват толкова неща така да го кажем. Ако нямах за основа Православието и не го познавах от преди, вероятно бих залитнал нанякъде. Тайната на положителното мислене примерно, да мислиш колко си успешен, да визуализираш пари, за да получаваш пари.... сякаш смисъла и същността на живота е да си богат и да имаш много пари?! :lol: Или пък да залитна по някакви пак езотерични учения по-модерни, от Дънов насам разни щуротии... че сме шестата раса, че хората сме на разни нива и видиш ли Учителя Дънов и там учителите след него са на не знам си кое ниво... пък другите са на много по-ниско ниво ....дето постоянно се хвалят (гордост, самохвалство) как виждат постоянно ангели, архангели, комуникират с висшите сили (демоните в случая в образ на ангели), дето и те ми говорят за някакво смирение, защото съм бил на лекция на Георги Изворски и там ми говореше как трябва да сме смирени и изглеждаше смирен като вид в интерес на истината, с брада и дълга коса, нормално облечен.... но не спираше да лъха от него гордост и самохвалство, да се говори че бил на някаква по-висока степен от повечето хора, как виждал архангели, как архангел Метатрон му говорел някакви неща (такъв архангел не знам да има християнски, но както и да е ..за мен е ясно, че е някакъв демон, но всеки може да вярва в каквото реши). Та, общо взето казано хората си търсят по-лесното и удобното и се подвеждат по някакви повърхностни учения и нямат време, желание или може би просто православните ги дразним, за да видят дълбочината, красотата, смисъла, смирението и здравата основа в Православието :idea: та, след като се отдалечих от Православието за период от няколко години и механичното правене на нещата, почнах да влагам повече собствен смисъл и желание в правенето на нещата, почнах да си казвам молитвите бавно и съсредоточено, да полагам наистина повече старание, повече сърце и мозък... нещата почнаха да се получават и усещат доста по-различно и да добиват смисъл и дори на моменти да "усещаш" Бог.... обаче истината е, че трябва старание и задължително да НЕ ТЪРСИШ видения и усещания, защото не е в това смисъла и защото ако тръгваш с тая нагласа демоните само това и чакат да ти се явят в някакъв образ.... а ти демони сега може да кажеш и че няма ...само че в православните храмове сме виждали да идват обладани от разни протестантски "църкви" ...не че е невъзможно и в Православието да има такива, но просто затова ти казвам да не търсиш видения, образи, сънища ...и да не им се доверяваш, защото не знаеш дали са от Бог или от тъмните сили.

И пето, може пък да имаш предвид, че Православието учи на някакво примирение, страхливост или нещо от сорта.... обаче много християни са отивали на смърт и мъчения заради вярата си и с кръвта си са я засвидетелствали. Освен това както виждаш, не се притеснявам особено от това всички да ми скочите ако решите, защото ми е ясно предварително колко далече са повечето от Православието ...така че да си Православен християнин само по себе си в 21в. съвсем не е лесно. Общо взето на моменти се чувствам отделен от цялото общество и трябва да защитавам някаква друга страна на нещата. Примерно всички искат църквите да бъдат затворени.... само 0,01% от иначе 70% православните християни в България искат църквите да не се затварят по време на празници заради пандемията и дори вярваме, че това може да е от полза за хората :lol: :lol: Да не говорим, че се опитвам да се абстрахирам от това какво ми налагат телевизията, медиите, обществото, модните тенденции, новото "нормално" около нас и всякакви подобни. Не знам дали ти изглежда примиренческо да си християнин, но всъщност трябва доста смелост да станеш истински такъв.

И шесто, в крайна сметка има хора като Александър Македонски и Наполеон и т.н. дето са превзели целия свят един вид.... заслепени точно от СЕБЕ СИ и доверието САМО на СЕБЕ СИ и СВОИТЕ УСЕЩАНИЯ.... превзели са целия свят и какво?! Накрая човек разбира, че дори да победиш целия свят не е в това смисъла, и че по-трудното и истинската победа е тая ДА ПОБЕДИШ СЕБЕ СИ!!! Защото парите и властта са временни и няма да си ги отнесеш в гроба.... и така.

Както виждаш, въпроса ти може да има изключително много нюанси и да се подходи от изключително много гледни точки. Докато ти най-вероятно нещо конкретно си имал предвид, но както ти казах не разбрах какво точно, защото обективно погледнато не си го обяснил :oops:
[/offtopic]
[offtopic]Не акцентирах върху "само", защото не се променя смисъла.
С въпроса имах предвид, че - според мен, религията ви прави хора с манталитет на жертва. Освен това, ви кара да вярвате, че не знаете, не можете и трябва сляпо да следвате това, което кажат, без да го подлагате на съмнение, защото те винаги са прави. И постоянно ви плашат и внедряват страх - от Божия гняв, ада и т.н. Чрез страха най-лесно се управлява един човек. Виждаме го постоянно в политиката.
А кой ти дава гаранция, че са прави ? Библията/стария/новия завет не са ли писани от хора ? Не са ли пренаписвани? Не са ли махнати апокрифи ? Щом не вярваш на себе си, каква е логиката да вярваш на хората в християнството? Те не могат ли да бъдат подлъгани? Те безгрешни ли са ?
Спонена демоните. Нали могат да се превъплъщават в различни образи, за да манипулират хората. Ами кой ти гарантира, че религията не е тяхно дело ?

И ще кажа нещо по повод цитираното ти мнение.
Като чуеш или прочетеш да вярваш в себе си - ти го разбираш да вярваш на тялото си; на мозъка си. А те, както спомена, много лесно може да бъдат подлъгани.
Но да вярваш в себе си означава да вярваш на това, което си изначално - духовно същество, част от Източника. Това, което си ти отвъд тялото, никога не може да бъде излъгано! Но докато се преживявяш като човек, трябва да умееш да влизаш в състояние на отвъд ума и тялото и тогава ще можеш да отсяваш истинската информация.[/offtopic]
Последна промяна от Eminem на 02 апр 2021 00:47, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ogrizko
Мнения: 5152
Регистриран на: 30 ное 2008 13:30
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот ogrizko » 26 мар 2021 17:02

THE G.A.M.E написа:
ogrizko написа:Ами тогава не ги дели на православни, католици и протестанти. Просто приеми, че само православните са християни и са запазили вярата си в чист вид ...............
Не го приемам и за това не съм "православен".
Достатъчно е да видя с колко идоли и комири са пълни, не само "православните" храмове, но и останалите.
А "служещите отци", са накипрени като американски рапари, със злато, срербо, рубини, диаманти, кристали и нам си к'во.
Достатъчно е да видя, как ортодоксалните се молят и почитат "Дева Мария", "Св. Георги", Св. Димитър" и нам си к'ви още светии.
Абсолютно неприемливо, не само за мен, но очевидно и за нещата, които ги пише в Библията.
Потресаващо е как "православната църква", е нагодила един куп езически ритуали и чествания, към Християнството.
Но... Както се казва, "всеки да си носи кръста".
Нямам намерение да подтиквам към мои възгледи, по принцип смятам, че всеки трябва сам да открие истината. За себе си.
Църквите предават тяхната си истина. И не желаят критика или други гледни точки.
Самият факт, че ортодоксалните църкви са родили термини, като "еретици" и "сектанти" показва, че те не желаят хората да достигат до Бог по различен, от техният начин.

Толкова от мен.
Никога не съм харесвал религиозните спорове.
Но пък не е лошо човек да покаже позиция.

Със сигурност аз мразя религиозните спорове повече от теб :lol: ако трябва да съм честен много мразя да "проповядвам", което в случая с писането ми тук изобщо не си личи предполагам. Но интересното е, че аз не съм спорил по подобни въпроси над 10 години независимо дали на живо или онлайн. И идеята на темата ми не беше да се стига до такива сериозни теми, които се отключиха в последствие. Но като сам съм си отворил темата кой ми е виновен ....идеята ми беше просто да провокирам хората да погледнат в малко по-различна посока и дали са склонни изобщо да го направят... но човек си прави едни планове, а те после излизат съвсем други.... очевидно хората и обстоятелствата не е задължително да отговарят на моите очаквания :lol: и между другото вероятно скоро не бих си позволил да пусна подобна тема като имам опит от сегашната.... обикновено на мен ми идва като цяло да коментирам нещо в религиозна насока само ако усещам, че има смисъл да го правя и човека е склонен нещо да промени и искрено търси да намери истината ....никакъв смисъл не намирам в това просто да си дрънкам някакви неща да си правя на капацитет или пък за да си налагам своето мнение ...и по принцип смисъл виждал повече в разговора 1 към 1 с даден човек, отколкото някакви публични обсъждания... но пък ако не отговоря сега след като съм пуснал темата, едва ли не ще излезе, че Православието няма отговор.... а това изобщо не е така, защото ако някъде има отговор на всичко, което може да интересува един човек, то всички отговори може да ги намери точно в Църквата и в Православието :idea: Стига пак да казвам да е склонен да търси истината и да е искрен, а не да търси да нагоди Бог към собствените си криворазбрани вярвания колкото и изкушаващо да е това. Пък и донякъде ми се стори от твоето мнение и мненито на рюдигер, че има смисъл да се постарая поне ...пък ако нещо се промени - промени ..ако не - здраве да е :) то човек да промени нещо хич не е лесно така или иначе, така че с магическата пръчка няма да стане....

Не разбрах какво те смущава в почитането на светиите и Богородица - ние не ги почитаме все едно са Бог ....ние ги почитаме като приятели и застъпници пред Бог. Като хора просияли с живота си и били близко до Бог и в които Бог си е съградил жилище. Имай предвид, че за Бог няма живи и мъртви - абсолютно всички са живи! Смъртта е преход от този временен живот към вечния, но душата продължава да съществува във вечността и всички умрели хора от сътворението на света досега са живи! И както аз сега примерно бих те помолил теб - приятелю Да Гейм, имам този и този проблем, моля те помоли се на Бог за мен да се разрешат проблемите ми..... така мога да се помоля и на отишлия в другия свят и да кажа приятелю св. Георги, имам този и този проблем, моля те да се застъпиш за мен пред Бог да се разрешат проблемите ми :idea: Не е нещо свръхстрашно и свръхидолско... вече ако смяташ светиите за богове и им даваш друг вид чест и почитане може и да е проблем, но в случая не става въпрос за подобно нещо.

Що се отнася до златото и рубините ....сега нали се сещаш, че в днешно време всичко може да го направиш да изглежда позлатено, лъскаво и т.н. Едва ли точно със злато са обсипани всичките храмове :lol:
Що се отнася до свещеническите одежди, Литургията в храма е времето и пространството, където небето и земята ...земната църква и небесната църква се сливат (т.е. видимо в храма има свещеници, певци, енориаши ...невидимо има ангели, светиите на които се противиш, Бог).... и свещеника се явява нещо като образ на бъдещия живот, бъдещото облекло и т.н. На теб сигурно ти се вижда по-разумно да служи с някой костюм или анцунг... но пък тогава Църквата вероятно никога не би създавала усещането, което създава в момента сякаш се намираш в друго време и друго пространство и което да те подтиква така към молитва :idea:

Вярно е това с нагаждането. Но се придава нов смисъл на нещо безсмислено само по себе си. Да ти кажа честно и аз правих някакви подобни опити ....заради езическата традиция с мартениците. Просто много българи смятат това за нещо съкровено за българина, макар самата мартеница да е нещо езическо и да не носи здраве само по себе си, защото здравето идва от Бог, а не от някакви конци. И понеже в същото време ми се вижда кофти всичко да се отрича, да се отхвърлят изцяло народните традиции взех да размишлявам как може на тоя езически обичай да се придаде някакъв нов, духовен и християнски смисъл. Примерно червения цвят да символизира жертвата на Христос, а белия стремежа на човека към чистота ...мартениците да се махат на Благовещение 25 март, а не като видим щъркела и някакви подобни неща.... между другото това е едно от многото неща дето не съм ги споделял никъде, но много отдавна ми се върти като идея из главата. Но просто хората са очевидно толкова далече от нещата, че това е невъзможно. Все пак го приеми това с придаването на нов смисъл с желанието не да се отхвърля всичко, а да се направи опит да се доближи човека до Бог дори чрез неща като традиции и езически вярвания. Обаче това може да стане когато е възможно, що се отнася до кукерите примерно не виждам как това може да стане с носенето на разни рога на главите :oops:

Всеки стига до Бог по различен начин ...аз докато се бях забил в Православието изцяло не достигнах до Бог ...достигнах, когато взех да чета езотерики и всякакви измишльотини, да сравнявам и преценявам... така че точно тия неортодоксални мои изследвания ми помогната да осъзная по-добре в какво вярвам и къде е скрито съкровището и че останалото е чисто и просто въздух под налягане и красиво изложение на полуистини. Във всяко учение има някакъв процент истина.... дали 10, дали 50, дали 80% ..... проблема е, че в Православието процента е 100% ....и Бог ни е дал този път за спасение. Ако някой се спаси по друг начин, чрез друга "църква" това може да е по-скоро изключение. Търсещ и искрен човек, правещ добро, даващ милостиня, помагащ на другите ....както и православния може да се издъни, въпреки че е застанал на пътя ...ама като не го върви.... като е "необрязан по сърце и уши" както цитирах в предното си мнение.... Православната църква е основана от Христос чрез Неговите ученици - апостолите.... Православната църква е запазила догмите неизменими.... Православната църква е запазила чистотата.... в някое от предните си мнения мисля писах какви са паянтовите основи на Рим и на протестантите :idea:
Изображение

THE G.A.M.E
Мнения: 49959
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот THE G.A.M.E » 26 мар 2021 17:11

ogrizko написа: .............................
Уважавам убедените Християни... Предпочитам и те да се самоопределят така, вместо ... "Аз съм православен", или - "Аз съм католик".
Супер дразнещо е християните да се делим на "праведни" или "неправедни".
Нямам на предвид, че ти ги делиш, но ортодоксалните църкви определено го правят.
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !


Image Image

Real
Мнения: 2953
Регистриран на: 15 юли 2008 08:37
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот Real » 26 мар 2021 18:20

rudiger написа:..вярвам, че са се заразили именно при причастяване. ...е един от предполагам малкото хора, получили разрешение ...предполагам всички са лапали една лъжичка ...

Има разлика между "вярвам и предполагам", и "документирани случаи". А (поне за мен) няма разлика между "една жена каза" и "в една статия пишеше".
Все едно, нито православните ще променим отношението си към причастието, нито протестантите ще промените вашето. Не съм привърженик на "В спора се ражда истината" и избягвам да споря с хората... Обаче и не обичам да чета небивалици за Църквата от хора, които са чели, чували, мислели или сънували нещо по въпроса. Ако нямаш личен опит, ако не си "преживял" вярата и разбиранията си - всичко остава празни приказки.
(...затова и няма да видиш да пиша нещо за протестантите, католиците, будистите или джедаите... Не ги познавам.)

rudiger
Мнения: 81
Регистриран на: 03 май 2016 20:34
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот rudiger » 26 мар 2021 20:07

По-добре от мен знаеш, че Църквата никога няма да допусне екип от специалисти, който да докаже или опровергае в някаква степен твърдението, че човек няма как да се зарази от каквато и да била инфекциозна болест посредством използване на обща лъжичка по време на причастяване.
Това би било равно на предизвикване на Господа. Би било нечиста намеса в Светото Църковно Тайнство, което деяние духовенството е длъжно да осъди и забрани... такава би била реакцията на Църквата.

Така че по-документиран случай от този в алеутското поселище просто няма как да има. А там фактите водят само и единствено до храма и общата лъжичка...

Усещам и някакво съмнение от твоя страна в искреността ми относно думите ми, че съм чел за 30 заразени миряни след причастяване. Ами поразрових се и мисля открих къде съм видял въпросното инфо - в един индийски сайт - thetimeshub.in
Може да се свържеш с тях и да ги попиташ дали са публикували подобна статия и на какви източници са се позовали. Контактите, които са оставили, са: newsdesk@thetimeshub.in и i@thetimeshub.in Имат и адрес в Ню Делхи, но едва ли имаш път към Индия тая вечер.
Това би трябвало да е линка към статията, ама не знам що зарежда автомобилната им секция, и аз явно съм индианец като злощастните жертви на испанския грип:
thetimeshub.in/in-russia-a-priest-infected-covid-19-more-than-30-people/16951/
Със сигурност е публикувана преди повече от половин година - през миналото лято се натъкнах на нея.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 172 госта