Да спасим лятното часово време!

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
защо
Мнения: 4748
Регистриран на: 05 мар 2009 13:47
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот защо » 09 фев 2018 08:40

Mathias_Coureur написа:Най-удачният вариант е да се махне зимното часово време и цяла година да го караме на лятно часово време - хем ще се стъмва по-късно, а това кога се съмва за мен няма значение дали един час по-рано или по-късно.

Ми за тебе може да няма, ама за строителните или земеделските работници има. И едва ли някой е навит да им плаща да играят карти сутрин няколко часа. На когото му е по-удобен друг вариант, да говори с работодателя си, вместо да иска да върти часовника на цяла България.
Когато Пенев говори, боговете си водят записки. Когато Пенев пърди, боговете си записват нотите.

Потребителски аватар
pas
Мнения: 859
Регистриран на: 02 яну 2009 14:52
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот pas » 09 фев 2018 09:16

Благодаря на автора на темата за пространното и коректно изложение! Браво, така се прави!

Обаче, много съм против апела да остане само лятното часово време. И пиша защо:

1. Има много хора, на които работния ден започва в 7, даже и тези от 6 не са малко. Ако зимата ще се съмва в 9, а ти си станал 5 и нещо... Половината ден ще ти е минал докато видиш слънце. На кой му е нужно това? И дали е добре за организма? За производителността на труда? За безопасността (примерно шофьори, оператори на машини и т.н.)? Дори и в 8 или 8:30 да започваш работа, ако слънцето изгрява в 9, то ще си се събудил, закусил, отишъл на работа, изпил сутрешното кафе и свършил първите задачи по тъмно. Страхотно, но не знам за кой!

2. Лятото да се стъмнява след 9! Сериозно ли някой го иска?! Цял ден си работил или си бил на плажа, искаш да се разхлади и да си сипеш едно или просто да се разходиш, а то пече ли пече. Приятно ли е? Кой точно си представя летните вечери с парещо слънце? Или да започваме вечерта след 10, при положение, че на следващия ден трябва и да се работи нещо (поне за тези, които работят, учат или се занимават с нещо).

3. Факт е, че при зимното време се будим с един час по-късно. Колкото и да зависи от нас самите часа на лягане, все пак не е комфортно да лягаме по светло, затова и резултата е как просто спим по-малко. А това няма как да е добре нито за здравето, нито за състоянието на човек.

4. Освен всичко друго има и астрономически стандарти, според които зимното време се отклонява от астрономическото с половин час, а лятното с час и половина.

veselin111
Мнения: 272
Регистриран на: 03 авг 2008 10:35
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот veselin111 » 09 фев 2018 09:28

Аз съм ЗА астрономическото време, което е сегашното зимно.

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7866
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 09 фев 2018 09:33

Betchualeng Arnaikem написа:Ох майко, нищо ли не разбирате, ама наистина?
Лятно, зимно часово време? По дяволите! Не осъзнавате ли, че тия местения на стрелките не значат нищо? Времето си е време. То си тече. Когато Слънцето изгрява и залязва то го прави без да се интересува дали стрелките на часовника показват 4:50, 9:00 или 23:00 часа, цифрите са произволни.
Когато се стъмва или просветлява това става без значение как сме си нагласили часовника.

И какво значение има колко ще показва часовника например сутринта като станем? Или като си лягаме? Денонощието все така си е 24 часа. Всичко останало е ... избран момент, отрязък от време, в който да започне отброяването на тия часове.

И протест и контрапротест направете, да! Времето много ще се впечатли.

В какъв смисъл местенето на стрелките нищо не значи? За кого нищо не значи? За времето, за слънцето? Те ли са тълкувателите? Те ли решават какво да правят или просто се подчиняват на законите на физиката? Другите живи същества - растенията и животните слабо се интересуват от нашия часовник. Единствените, за които може да се използват понятията "значи" и "означава" в случая, сме ние хората и не виждам нищо лошо да настройваме стрелките както ни е удобно. Часовникът единствено на нас служи. За слънцето може да няма значение (както се изразяваш) колко показва той когато се събуждаме или започваме работа, но за нас има. По-добре за всички е да се преместват стрелките 2 пъти в годината, отколкото всеки сезон да се променят границите на работното време или пък нещо друго. Това второто просто няма как да стане. По-хубаво щеше да бъде и по-здравословно повече да се съобразяваме със слънцето в нашето ежедневие, но уви, това е невъзможно и през една голяма част от деня робуваме на часове, дори и ако трябва някъде да се срещнем.
защо написа:Ми за тебе може да няма, ама за строителните или земеделските работници има. И едва ли някой е навит да им плаща да играят карти сутрин няколко часа. На когото му е по-удобен друг вариант, да говори с работодателя си, вместо да иска да върти часовника на цяла България.

Обясних, че за земеделските работници лятното часово време е по-добро. Вероятно и за строителите.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7866
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 09 фев 2018 10:24

pas написа:Благодаря на автора на темата за пространното и коректно изложение! Браво, така се прави!

Обаче, много съм против апела да остане само лятното часово време. И пиша защо:

1. Има много хора, на които работния ден започва в 7, даже и тези от 6 не са малко. Ако зимата ще се съмва в 9, а ти си станал 5 и нещо... Половината ден ще ти е минал докато видиш слънце. На кой му е нужно това? И дали е добре за организма? За производителността на труда? За безопасността (примерно шофьори, оператори на машини и т.н.)? Дори и в 8 или 8:30 да започваш работа, ако слънцето изгрява в 9, то ще си се събудил, закусил, отишъл на работа, изпил сутрешното кафе и свършил първите задачи по тъмно. Страхотно, но не знам за кой!

2. Лятото да се стъмнява след 9! Сериозно ли някой го иска?! Цял ден си работил или си бил на плажа, искаш да се разхлади и да си сипеш едно или просто да се разходиш, а то пече ли пече. Приятно ли е? Кой точно си представя летните вечери с парещо слънце? Или да започваме вечерта след 10, при положение, че на следващия ден трябва и да се работи нещо (поне за тези, които работят, учат или се занимават с нещо).

3. Факт е, че при зимното време се будим с един час по-късно. Колкото и да зависи от нас самите часа на лягане, все пак не е комфортно да лягаме по светло, затова и резултата е как просто спим по-малко. А това няма как да е добре нито за здравето, нито за състоянието на човек.

4. Освен всичко друго има и астрономически стандарти, според които зимното време се отклонява от астрономическото с половин час, а лятното с час и половина.

1. Напълно съм съгласен и в тази посока ми е основният аргумент, че вариантът със смяната на стрелките е по-добър от този с цяла година на лятно часово време. Зимата е много особен сезон. Каквото и да е работното време все ще обхване часове на тъмно и часове на светло. Затова и за икономии на електричество трудно може да се говори. Но все пак по-скоро не е добре часовете на тъмно да са концентрирани сутринта, въпреки че могат да се появят "светли" часове след работно време.

2. Ами реално в момента парещото слънце през лятото е между 10:00 и 19:00-19:30. След това дори и да не е залязло е приятно и за разходки, и за всичко останало. На тези пък, които предпочитат сутрешните излизания и работата им го позволява, зимното часово време през лятото никак няма да им хареса.

3. Макар и да се оплакват някои от известен дискомфорт при смяната на стрелките реално и двете промени изглеждат здравословни. През пролетта ако продължим да си лягаме и да ставаме в същия час спрямо слънцето ще бъде по-рано и това не е лошо. През есента пък в този час вечерта ще се чувстваме по-уморени и или ще започнем да лягаме в по-ранен час или ще се случи това, което ти казваш. Наистина не е комфортно да се ляга по светло, но и не се сещам на някой да му се налага, освен на малките деца, на работещите нощна смяна и на тези, на които работното им време трайно е 5:00-14:00 през лятото при лятно часово време, но и те по-рано от 21:30 едва ли ще лягат. Между другото има и хора, прекарващи част от нощите си по по-приятни начини - забавления, заведения, гимнастика :) и може да се стигне до там, че при зимно часово време през лятото слънцето да е изгряло преди да си легнат, което както казахме няма да е добре.

4. Какво значение има астрономическото часово време за нас?
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Потребителски аватар
balef
Мнения: 1493
Регистриран на: 17 юли 2008 21:03

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот balef » 09 фев 2018 10:36

Дано най накрая премахнат тази простотия със смяната на времето !

Потребителски аватар
loko1
Мнения: 3801
Регистриран на: 10 мар 2010 12:22
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот loko1 » 09 фев 2018 10:46

Уха и тема.
ОБИЧАМ ЛОКО СОФИЯ
АНКЕТА любим отбор http://forum.gong.bg/viewtopic.php?f=53&t=114333
Левски 23%, ЦСКА Локо Пд Локо Сф Манчестър Ю Славия Черно море Лудогорец

Ако не можеш да ПОДКРЕПЯШ отбора си когато ГУБИ нямаш право да го ПОДКРЕПЯШ когато ПОБЕЖДАВА

Потребителски аватар
Air_Smuggler_FU
Мнения: 325
Регистриран на: 23 юли 2015 08:37

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Air_Smuggler_FU » 09 фев 2018 12:03

Глупости...

Трябва да сме на едно време цялата година, и това да си е нармалното време, сиреч това, по което сме сега !
Като гледам, така и ще стане.

А пък на ревльовците, които са против, никой не им пречи да си вътрят стрелките на часовника както си искат :lol:

kiril.a.d
Мнения: 2537
Регистриран на: 21 юли 2015 23:04
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот kiril.a.d » 09 фев 2018 12:34

Аз съм ЗА запaзвaне нa сегaшното положение със смянaтa нa времето! Просто зaщото е средно положение зa всички!
Инaче и aз обичaм дa ми е светло до по-късно и кaто тaкa, също си зaдaвax въпросa, зaщо не минем целогодишно нa лятно чaсово време? И не зa друго, но от устaновения ни нaчин нa живот - работно време до към 17-18-19 чaсa, животът нa xорaтa зaпочвa именно след рaботното време, а не сутринтa, когaто бързaш зa рaботa! И когaто "зaпочнa дa живея" ми се искa дa ми е още светло ;)
И много точен беше коментaрa нa колегaтa, зa пътувaниятa в чужбинa, когaто ти се нaлaгa дa местиш стрелките нa чaсовникa с чaсове нaпред или нaзaд!!! - ми я си предстaвете пътувaне до СAЩ или Китaй? ;)...или по-скоро до Япония? И кaкво стaвa тогaвa, с тези по 7-8 чaсa рaзликa - дa спрем дa пътувaме ли?
Дa, знaм че имa xорa които трудно понaсят смянaтa нa времето, но ето че им се нaлaгa! - пример сa дори бaджaнaкa и бaлдъзaтa ми, които от години живеят в СAЩ, но си идвaт мaй месец в Бългaрия, зa по 6 месец! И двaмaтa сa кaто удaрени с мокър пaрцaл, поне 2-3 дни, но го прaвят! И още не сa получили инфaркти ;) :lol:
Aз пък, проблем с чaсовете нямaм - кaквото кaжa нa мозъкa, той го рaзпореждa нa оргaнизмa и тaкa, целия ми оргaнизъм се съобрaзявa с чaсовникa!
И общо взето ми е все едно с тези чaсове, но повтaрям - предпочитaм, след рaботно време, дa ми е свeтлo повече време!
Последна промяна от kiril.a.d на 09 фев 2018 13:08, променено общо 1 път.
Понеже се видя че не можем да станем французи, махам Марсилезата. В Ориента си е по-добре, нали?

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7866
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 09 фев 2018 12:57

Martin_K написа:Цивилизованите държави отдавна премахнаха това натрапено ни преместване на стрелките. Рано или късно и ние ще се присъединим към тях.
В един не много стар филм героят на Тошко Колев казваше, че икономията е майка на мизерията. Съгласен съм с него. А и предпочитам лятото риболовът ми да почва в 4.30, а не час по-късно.

Всъщност не е точно така. Цяла Европа, Северна Америка и половината Карибски басейн сменят часовниците.
Само Русия и Исландия от групата правят изключение, като са цяла година на зимно, Беларус е цяла година на лятно и Турция искаше да го въведе, но Конституционният съд им създаде пречки и не се знае каква ще е развръзката.

Добре ще е всички, които са за цяла година на зимно да дадат сериозни аргументи различни от:
-неразположение в 3-4 дни от годината
-няма смисъл
-не трябва да мислим какво ни е удобно и да възприемаме за даденост
-повишена склонност към самоубийства, инфаркти и т.н.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ReBorn1982 и 16 госта