Да спасим лятното часово време!

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7864
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 08 фев 2018 21:31

От доста отдавна различни медии, граждански организации, дори някои партийни централи сондират мнения, пишат статии, събират подписки за премахване на лятното часово време. В последните седмици беше нещо страшно и предполагам повечето от нас сме запознати с въпросните статии и аргументите в тях. Щях да продължа да подминавам това ако днес ЕП не бе дал зелена светлина за развитие по този въпрос, оставяйки почти всичко в ръцете на ЕК, а е излишно да споменавам какво е доверието ми в нея. Крайно време е за "контрапротест" по въпроса! Ще ме зарадва и партийна подкрепа, независимо дали отляво или отдясно.

И така целта на темата ми е не само да се получи дискусия, а по-важното - да споделяме информация за петиции, подписки и друго, което можем да направим за запазване на лятното часово време. Трудни са за намиране за разлика от другите. Почти липсват и хубави статии.

Точната ми позиция е следната:
Най-добре е да остане преместването на часовника с 1 час два пъти в годината, защото ползите и удобствата за почти всички нас са в пъти повече от псевдоздравословните проблеми, които се цитират като аргументи.
Ако все пак бъде взето решение за промяна, то поне да останем цяла година на лятно часово време.


Ето какво говорят цифрите. (Данните са официални за часовете на изгрев и залез на слънцето над София за 2018 г., закръглени с точност до 10 минути, като за най-източните точки на страната трябва да се коригират с -20 мин, т.е. ако над София слънцето изгрява в 7:00, над Шабла изгрява в 6:40)

1. Настоящо положение:
Зима: 01.01. Изгрев: 8:00 Залез: 17:00
Пролет: 01.04. Изгрев: 7:10 Залез: 19:50
Лято: 01.07. Изгрев: 5:50 Залез: 21:10
Есен: 01.10. Изгрев: 7:20 Залез: 19:10

2. Цяла година на зимно часово време:
Зима: 01.01. Изгрев: 8:00 Залез: 17:00
Пролет: 01.04. Изгрев: 6:10 Залез: 18:50
Лято: 01.07. Изгрев: 4:50 Залез: 20:10
Есен: 01.10. Изгрев: 6:20 Залез: 18:10

3. Цяла година на лятно часово време:
Зима: 01.01. Изгрев: 9:00 Залез: 18:00
Пролет: 01.04. Изгрев: 7:10 Залез: 19:50
Лято: 01.07. Изгрев: 5:50 Залез: 21:10
Есен: 01.10. Изгрев: 7:20 Залез: 19:10

Основният ми аргумент е че ако останем цяла година на зимно часово време най-фрапантното и недопустимото, което ще се получи е че часът дневна слънчева светлина през лятото от 20:10 до 21:10 ще се "премести" от 4:50 до 5:50 сутринта, което е безполезно, ненужно и смущаващо почти за всички.

Лятото е сезонът в който всички ние се радваме на свободата си, планираме своята почивка, имаме повече време за разходки, по-близо сме до природата, наслаждаваме се на дългите дни. Защо ефектът на дългия ден трябва да бъде орязван при положение, че работното време няма да бъде коригирано? Защо децата, когато са във ваканция трябва насила да се прибират един час по-рано от игра навън и съответно да се закотвят за по-дълго пред зомбиращите и пагубни за здравето им компютър, телефон или телевизор?

От цифрите се вижда, че това не се отнася само за лятото, важи за всеки един сезон. Ние хубаво празнуваме първа пролет на 22.03, но освен повод за наздравица и женски сбирки друго случва ли се тогава? Не, обаче само няколко дни по-късно като преместим часовника изведнъж става светло, излизайки от работа, и усещаме и пролетта, и слънцето, и цъфналите дръвчета, и всичко което озарява, затопля и ни зарежда с позитивизъм. Настройваме се и за разходки. Интересно дали това засилва или потиска стреса и "пролетната умора". А ако сме цяла година на зимно цитираният час на залез на слънцето (1.4. - 19:50 при настоящото положение) ще има да го чакаме до втората половина на месец май (23.05. е точната дата, 18-27 с 10-минутното приближение).

И в същото време на кого ще свети слънцето от 4:50 до 5:50 през лятото? Кой има полза от това? Никой. Всички ние така или иначе ставаме по светло тогава и в делник, и в празник. Няма да си променим навиците, няма да ставаме по-рано, ще се събуждаме при по-голяма жега, ще хванем по-малко от приятния сутрешен хлад и вероятно ще бъдем по-изморени когато си лягаме. Всъщност за заетите в селското стопанство (в т.ч. и на нашите баби и дядовци на село) часът на изгрев на слънцето е от значение, тъй като те трябва да се съобразяват с него и да стават преди той да е настъпил, та едва ли ще са очаровани ако трябва да се събуждат още 1 час по-рано.

Относно електричеството. Да, въвеждането на лятното часово време е мотивирано с по-ниски разходи за ток най-вече от гледна точка на бизнеса. Цитират се в момента изследвания и цифри, че значението на този фактор почти е сведено до минимум. Дали обаче за домакинствата това е така, за осветлението най-вече? Всеки може да си направи своята лична сметка и да има предвид, че разходите за ток на домакинствата ги плаща от своя джоб.

Дават се за пример и руснаците, отказали се от лятното часово време. Не трябва да се подминават обаче 2 неща - многото часови пояси при тях, усложняващи преместването на часовника, както и голямата географска ширина, която се свързва със значително по-голямо време на полумрак и при това положение влиянието на горепосочените фактори е доста по-слабо.

И накрая защо предпочитам смяната на часовника пред 3-я вариант (цяла година на лятно) - заради твърде късния час на изгрев на слънцето през зимата. 3-ят вариант би бил нещо ново за нас, вероятно няма да се хареса по сходни на горепосочените причини, но така или иначе е по-малкото зло от да бъдем цяла година на зимно и би променил по-малко на брой месеци, а не мисля че сега има необходимост от каквато и да било промяна. По-светлите утрини след преместването на часовника през есента също имат положително влияние в момента.
Последна промяна от doktora25 на 08 фев 2018 23:48, променено общо 2 пъти.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Потребителски аватар
FILIP1912
Мнения: 214
Регистриран на: 14 яну 2011 00:07
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот FILIP1912 » 08 фев 2018 22:20

Страхотно мнение. Много добре сте описали казуса. Имам същите притеснения като Вас от няколко дни.
Изображение

organzata
Мнения: 554
Регистриран на: 11 окт 2014 15:20
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот organzata » 08 фев 2018 23:38

Те ората се чудят кво да ядат,тоа времето му е проблему!На крив знаеш ли кой му пречи.......

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7864
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 08 фев 2018 23:52

organzata написа:Те ората се чудят кво да ядат,тоа времето му е проблему!На крив знаеш ли кой му пречи.......

И аз съм на мнение, че евродепутатите трябва приоритетно да се занимават с проблемите на нашето изхранване и благоденствие, но ей на - правят се на криви ... и се опитват да създават проблеми там където ги няма.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Martin_K
Мнения: 175
Регистриран на: 01 яну 2017 18:41

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Martin_K » 09 фев 2018 01:12

Цивилизованите държави отдавна премахнаха това натрапено ни преместване на стрелките. Рано или късно и ние ще се присъединим към тях.
В един не много стар филм героят на Тошко Колев казваше, че икономията е майка на мизерията. Съгласен съм с него. А и предпочитам лятото риболовът ми да почва в 4.30, а не час по-късно.

Потребителски аватар
Betchualeng Arnaikem
Мнения: 7941
Регистриран на: 30 мар 2013 05:04
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Betchualeng Arnaikem » 09 фев 2018 03:28

Ох майко, нищо ли не разбирате, ама наистина?
Лятно, зимно часово време? По дяволите! Не осъзнавате ли, че тия местения на стрелките не значат нищо? Времето си е време. То си тече. Когато Слънцето изгрява и залязва то го прави без да се интересува дали стрелките на часовника показват 4:50, 9:00 или 23:00 часа, цифрите са произволни.
Когато се стъмва или просветлява това става без значение как сме си нагласили часовника.

И какво значение има колко ще показва часовника например сутринта като станем? Или като си лягаме? Денонощието все така си е 24 часа. Всичко останало е ... избран момент, отрязък от време, в който да започне отброяването на тия часове.

И протест и контрапротест направете, да! Времето много ще се впечатли.
[center]Almereide arh Iruein
ameide neh keuein
ameide neh ekuein
ameide neh etuein
Almereide arh Iruein
[/center]

Потребителски аватар
защо
Мнения: 4748
Регистриран на: 05 мар 2009 13:47
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот защо » 09 фев 2018 06:22

Аз пък не искам да ми сменят часовете и да ми е гадно няколко дена. Иначе, астрономически зимното време е с половин час напред спрямо астрономията, лятното с час и половина. Може да бутнеме часовника с 8 часа напред и да имаме бели нощи, щом някой го кефи да му е светло през нощта и даже когато детето му е във ваканция се чувства длъжен да не му дава да играе преди обед.
Когато Пенев говори, боговете си водят записки. Когато Пенев пърди, боговете си записват нотите.

Потребителски аватар
Mathias_Coureur
Мнения: 1248
Регистриран на: 04 юни 2015 10:52
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Mathias_Coureur » 09 фев 2018 07:14

Най-удачният вариант е да се махне зимното часово време и цяла година да го караме на лятно часово време - хем ще се стъмва по-късно, а това кога се съмва за мен няма значение дали един час по-рано или по-късно.
Ако не можеш да ПОДКРЕПЯШ отбора си, когато ГУБИ, нямаш право да го ПОДКРЕПЯШ, когато ПОБЕЖДАВА!

Потребителски аватар
Betchualeng Arnaikem
Мнения: 7941
Регистриран на: 30 мар 2013 05:04
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Betchualeng Arnaikem » 09 фев 2018 07:33

Mathias_Coureur написа:Най-удачният вариант е да се махне зимното часово време и цяла година да го караме на лятно часово време - хем ще се стъмва по-късно, а това кога се съмва за мен няма значение дали един час по-рано или по-късно.

То не се стъмва по-късно. Стъмва се Х часове и минути след като стане светло. И ще се стъмни след същото време каквото и да показва часовника ни.

Тия "рано,късно" "в толко часа се стъмва" са просто наш метод да отчитаме времето. Нищо повече.
[center]Almereide arh Iruein
ameide neh keuein
ameide neh ekuein
ameide neh etuein
Almereide arh Iruein
[/center]

wire
Мнения: 255
Регистриран на: 04 сеп 2008 14:31
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот wire » 09 фев 2018 07:43

Аз бих задал следните въпроси:
Колко хора получават инфаркт когато отиват на почивка в страна с различно часово време? Там не се ли съобразяват с местното часово време? Италия, Испания и Англия, където има най-много българи, работещи и на почивка, в каква часова зона са?
Масово хората под 40 стоят 12+ часа пред компютъра, лягат към 1ч., стават в 7ч., и после смяната на времето им влияела зле :lol: Да, успех!
Аз съм ЗА запазване на сегашното положение.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 32 госта