Да спасим лятното часово време!

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Betchualeng Arnaikem
Мнения: 7941
Регистриран на: 30 мар 2013 05:04
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Betchualeng Arnaikem » 10 фев 2018 01:02

И въобще съветвам всеки, който смята, че греша, че има тия пусти +-1 час са от голямо значение..

Ако става в 7 сутринта да си премести часовника 2 часа напред. После да нагласи алармата не за 7 а за 9 часа (защото часовника е 2 часа напред). Да стане когато алармата звънне и да започне и проведе дневната си дейност. Тъй като другите не са си преместили часовника винаги като се разбира за нещо, което трябва да стане в конкретен час да добавя (за себе си) 2 часа отгоре, за да изравни с тях сметката.
Например ако трябва да е в работата си в 8 часа да иде когато часовника му показва 10, защото е 2 часа напред.

Аз твърдя, че ще е станал по същото време, вършил е обичайната си дейност с обичайната времева продължителност но просто часовника е показвал друга цифра. И ще показва друга цифра и като си легне. И отчитайки разликата с часовниците на останалите това дори няма да му попречи да синхронизира дейността си с този факт. Тоест да речем с шефа си ще визират едно и също време, в което да отиде на работа, нищо че часовниците им ще показват различна цифра.

Който смята, че греша нека пробва и да ми каже кое от тия неща не е вярно. И защо, ама без алабализми.
[center]Almereide arh Iruein
ameide neh keuein
ameide neh ekuein
ameide neh etuein
Almereide arh Iruein
[/center]

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7864
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 10 фев 2018 01:41

Betchualeng Arnaikem написа:Колко жалко, че не си схванал простично и елементарно обяснение.
Вместо това започваш с ала бала.
Няма значение дали излизайки по светло часовника ще показва 8 или 9. Ако има хора, за които това е решаващо, то жалко за тях. Това само доказва, че човека има възможност да осъзнава, без да я използва.

Поне според мен за голяма част от хората това е решаващо (за съжаление) и аз не правя изключение. Работата, работното ти време, смените, телевизията като цяло, културните мероприятия, спортните мероприятия, работното време на магазини и институции, които трябва да посетиш, часът в който трябва да заведеш жена ти на работа или детето на училище - всичко се базира на конкретни часове. Не е желателно да закъсняваш за службата дори с 20 минути. Прибирането ти в неправилен час може да те запознае с някоя точилка. Както споменах и да си уредиш среща с някого трябва да се съобразиш с неговото работно време, навици и т.н. Добре е и да си планираме определен брой часове сън. Изобщо в по-голямата част от денонощието всички ние по някакъв начин робуваме на часовника (не на конкретните цифри 8 или 9, а на съдържанието им - "часът в който трябва" (скобата е заради последното ти мнение)). Щастливци са тези, които във времето, което остава за тях самите успяват да се освободят от подобни зависимости (има и други - компютърът, телефонът, ...) и да го оползотворят по най-добрия начин, но както казах - не мисля че са мнозинство за съжаление.

И все пак независимо дали ще засегне в по-голяма степен ангажираното или свободното време на болшинството, робуващите в по-голяма или в по-малка степен на часовника хора, адаптирането на стрелките спрямо оковите на нашето ежедневие е нещо добро, създава удобства, описах и в първото си мнение защо може да подейства положително върху някои наши възприятия. Може да е важно или препоръчително дали в "часът в който трябва да ..." ще е светло или тъмно. Напр. в някои квартали е опасно да се придвижваш сам след залез или преди изгрев.

Не е без значение и че лятното часово време е въведено през 1979, така че вероятно повечето от изказващите мнения по въпроса са свикнали с него, имат го за даденост и не си дават ясна сметка какво би било ако бъде премахнато. Така че аз трудно мога да приема аргумент "няма смисъл" или "2-3 дни ще ми е лошо".
Последна промяна от doktora25 на 10 фев 2018 02:10, променено общо 1 път.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Потребителски аватар
Betchualeng Arnaikem
Мнения: 7941
Регистриран на: 30 мар 2013 05:04
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Betchualeng Arnaikem » 10 фев 2018 02:09

Първо, робуването на часовника ще е едно и също независимо дали ще сменяме 1-2-3 пъти часа с 1-2 часа напред или назад или не. Промяната не е толкова драстична, че организма да не се нагоди към нея. В смисъл не е като да започнем след полунощ да работим или нещо такова.

Второ, в тоя ред на мисли специално съм дал пример в който дори индивидуалния часовник не съвпада с тоя на останалите и о, чудо... никакви разлики. Елементарно написано е, учуден съм че си го проспал. Поне съдейки по отговора ти.

Трето, робуването на часовника може отчасти да се неутрализира при оползотворяването на времето. Споменавам това заради съответния абзац в мнението ти.
Елементарно и безкрайно лесно е да си промениш усещането за време. Да тече по-бързо за теб докато работиш, или просто чакаш да мине някой неприятен момент, да тече по-бавно (според възприятията ти) в приятни моменти. Дори когато работя и работата изглежда прекалено много за наличното време използвам този номер и незнайно как изведнъж се оказва, че времето ми стига. Същия номер използвам и спейки, затова аз сега не бързам да си легна. Ще го направя след час..2, ще стана в 7 и ще съм отспал както ти след 10 часа сън. Даже време имам за губене, та затова седя и го пилея по форуми, казвам го без ирония. И хоп, часовника се оказва смешен. Жалък. Човешки напън да командва времето.
Ако беше разбрал какво съм писал досега това щеше да е очевидно за теб. Ама дръжки.

Разбира се, ти най-вероятно просто не можеш това, не умееш да ползваш правилно усещането за време. Повечето от вас не могат. Защото никога не могат да осмислят колко е просто и елементарно. Затова ще се кланяте на часовника. И ще ревете за смяната на стрелката. Която всъщност ще ви влияе... ден-2.
[center]Almereide arh Iruein
ameide neh keuein
ameide neh ekuein
ameide neh etuein
Almereide arh Iruein
[/center]

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7864
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 10 фев 2018 02:32

Робуването на часовника и смяната на стрелките са 2 проблема, които имат връзка помежду си, но не са тъждествени. Факт е, че както и да ми е минал работният ден на 26.03. тая година, излизайки от службата ще ми е светло и готино и ще ми дойдат повече идеи за оползотворяване на времето, отколкото съм имал при полумрака на 23-ти и отколкото бих имал ако евроджендърчетата решат да го отменят, макар че става дума за един единствен час.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

hydetoshi
Мнения: 4522
Регистриран на: 03 дек 2013 13:25
Skype: hydetoshi.3
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот hydetoshi » 10 фев 2018 13:16

fcb_bg написа:Ама на вас сериозно ли ви се отразява 2 пъти годишно сменео време по 1 час?
А колко пъти през годината си лягате пили късно и ставате рано за бач? Как ви се отазрява?

Местенето на стрелките доказано влияе. Адаптацията трае около седмица. През другото време нещата са ОК. Пиенето ,късното лягане и т.н. се нарича просто нездравословен начин на живот. Което също има лоши последици. Местенето на стрелките е било измислено с икономически цели. Най - вече икономия на енергия от светене на лампи в тъмната част на денонощието. Но в днешно време все повече електроуреди са клас А+ и нагоре, крушките са между 10 и 25 W и от цялото нещо остава едно работещо население,което в рамките на около една седмица работи с намалена работоспособност,в което не знам какъв точно смисъл някой намира.
Arsenal- a new era begins ! Again!...

Потребителски аватар
Mathias_Coureur
Мнения: 1248
Регистриран на: 04 юни 2015 10:52
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Mathias_Coureur » 10 фев 2018 14:04

pomiqr272 написа:От темата разбрах, че българите са алкохолици и не искат да пият през лятото на тъмно.

Нека тази простотия с местенето на стрелките да спре. Писна ми всяка година да се приспособявам по два месеца към новото часово време.

Нямам нищо против да се спре местенето на стрелките, при условие, че го караме на лятно часово време през цялата година.Така няма да се местят стрелките вече.
Ако не можеш да ПОДКРЕПЯШ отбора си, когато ГУБИ, нямаш право да го ПОДКРЕПЯШ, когато ПОБЕЖДАВА!

ЦСКА _завинаги
Мнения: 1890
Регистриран на: 26 май 2013 16:27
Местоположение: Ст. "Българска армия"-сектор "Г".
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот ЦСКА _завинаги » 10 фев 2018 14:25

Против съм да се сменя часа 2 пъти годишно, защото сменяйки го с 1 час напред ни трябва минимум седмица, за да свикнем!
Плюс това и сънят ни се нарушава и пр,.
:evil:
ЦСКА, Арсенал, Валенсия и Юве са номер 1!

Потребителски аватар
защо
Мнения: 4748
Регистриран на: 05 мар 2009 13:47
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот защо » 10 фев 2018 14:48

Работното време по принцип е измислено да бъде оптимално спрямо астрономическото. Ако на някого животът започва след края на работния ден, той е толкова нещастен, че е добре да го държим на тъмно, за да не депресира света. :lol:
Когато Пенев говори, боговете си водят записки. Когато Пенев пърди, боговете си записват нотите.

годе
Мнения: 520
Регистриран на: 19 апр 2014 13:35

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот годе » 10 фев 2018 17:09

На крива ракета,часовника и пречи!

Потребителски аватар
Betchualeng Arnaikem
Мнения: 7941
Регистриран на: 30 мар 2013 05:04
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Betchualeng Arnaikem » 10 фев 2018 17:24

hydetoshi написа:
fcb_bg написа:Ама на вас сериозно ли ви се отразява 2 пъти годишно сменео време по 1 час?
А колко пъти през годината си лягате пили късно и ставате рано за бач? Как ви се отазрява?

Местенето на стрелките доказано влияе. Адаптацията трае около седмица. През другото време нещата са ОК. Пиенето ,късното лягане и т.н. се нарича просто нездравословен начин на живот. Което също има лоши последици. Местенето на стрелките е било измислено с икономически цели. Най - вече икономия на енергия от светене на лампи в тъмната част на денонощието. Но в днешно време все повече електроуреди са клас А+ и нагоре, крушките са между 10 и 25 W и от цялото нещо остава едно работещо население,което в рамките на около една седмица работи с намалена работоспособност,в което не знам какъв точно смисъл някой намира.

Съдейки по уголемения текст да разбирам ли, че ако е светло няма да изгасите лампата, защото часовника не твърди, че е време? И ако е тъмно няма да я светне по същата причина?
[center]Almereide arh Iruein
ameide neh keuein
ameide neh ekuein
ameide neh etuein
Almereide arh Iruein
[/center]


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта