"Работодателите" искат бедни послушковци

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Георг
Мнения: 303
Регистриран на: 27 фев 2013 17:12
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот Георг » 25 юли 2017 20:17

Ето една точна констатация за псевдо индустриалеца Кирил Домусчиев известен като Киро Гела:
„Ами кой направи комунистическите издънки Домусчиеви "бизнесмени" - та нали демиурга е пак партията мафия БКП/БСП...!!!!!!
Чрез т. н. масовата приватизация, по точно масовото ограбване на България и българския народ, чрез техния фонд "Напредък", те взеха без пари "Биовет" Пещера, монополист в производството на ветеринарни лекарства за цяла Източна Европа, арабските страни и Русия, струващо стотици милиони предприятие...
Находчиво даваха маратонки на циганите и им вземаха боновите книжки с по 25 000,00 лева на хартия, с която безплатна хартия купуваха заводи - ЧИСТ БАНДИТИЗЪМ, НО ТУК НЕ САМО ДОМУСЧИЕВИ СА ВИНОВНИ...
И на тази база, не може да им се отрече, развиха и Разградската си лекарствена империя...
Така че и тук първият капиталистически милион е разбойнически, НЕЩО ПОВЕЧЕ, КОМУНИСТИЧЕСКИ С КОРЕНИТЕ С В БКП/БСП...!!!!!!
А БМФ е техния провал, какъвто е провалът им и с "Балкан" Ловеч любимата рожба на майката Домусчиева и с предприятието "Сокола" Пещера - тези структури не бяха и не са лъжици за техните уста...
Може да се каже, че целият капитал в България е мръсен - ТОВА Е ЖАЛКАТА НИ ИКОНОМИЧЕСКА ИСТИНА И ЗА ТОВА НИЕ НЕ СМЕ ЧЕХИЯ, СЛОВАКИЯ, ПОЛША И ДРУГИТЕ СТРАНИ ОТ БИВШИЯ СЪВЕТСКИ ЛАГЕР...!!!!!!“

Потребителски аватар
terans
Мнения: 177
Регистриран на: 17 юни 2015 19:42
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот terans » 25 юли 2017 21:27

Ми като са толкова отворени работодателите защо не си внесат германски, австрийски и италиански работници да ги видим. Или и те ще се окажат мързеливи некадърни и неграмотни. :lol: Чудно защо всички българи, които се изнесоха на запад успяват на работните си места а тук не става. :o Май проблема е в същите тези работодатели, които не инвестират в машини и технологии а разчитат на остаряло оборудване от преди 30-40 год. е, как да има производителност. И чудно как като нямат печалба карат коли за милиони. ;)

black sea
Мнения: 658
Регистриран на: 03 авг 2013 22:36
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот black sea » 25 юли 2017 22:28

Kолкото и да си стойностен като човек, каквито и знания и умения да имаш, голяма, т.е. добра, заслужена заплата в България няма да видиш, никога. Даже и във фирми или по-точно цели отрасли където уж плащат добре и достойно, заплатите пак са с по-няколко пъти по-ниски в сравнение със Запада и прословутия САЩ. Така, че всеки има стимул да се развива и да заминава на някъде, където и да е, но далеч от България. Звучи грозно, но е самата истина.
Давам ви простичък пример от моя живот. Преди години работих в Община Варна и някъде на втората-третата година започнах много да се нервирам, да губя интерес към работата ми и съответно и мотивация да се развивам. Познайте защо....ами в цялата ни иначе тотално раздута администрация, заплатите са обидно ниски, даже мизерни (по мое време, преди десетина години вземах 300лв. чисто, а сега чувам, че вземат около 600-700лв., в Община Варна) и повечето колеги въобще не им пука за работата и гледат само как да се корумпират. На принципа: ,,те ни ми плащат почти нищо, аз пък няма да си давам зор и ще крадна каквото и където мога". Отивам да говоря с шефовете, че ако се развивам, уча, работя с хъс и желание дали ще има нещо насреща. И те ми заявяват, че колкото и съм добър и кадърен служител, смисъл няма, т.е. увеличение на заплатата няма да има. Защото в бюджета на общината нямало пари, в държавния - също и не могат да се увеличат (да не говорим за драстично), заплатите. В цялата ни администрация, държавна и общинска, заплатите нарочно ги държат ниски, за да вървят схемите и корупцията, естествено. Я ми дай около 1500лв. чисто и да видиш дали ще понеча да си помисля да се корумпирам или да правя някакви други глупости и да си загубя работата и хубавата заплата. И в един определен момент просто напуснах и толкоз.

d.milanov
Мнения: 1431
Регистриран на: 13 юни 2013 17:46
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот d.milanov » 25 юли 2017 23:32

Ситуацията ще става дори още по-лоша за "работодателите" в България. Българите не са станали нито по-глупави, нито по-мързеливи. Българинът вече започна да работи за себе си. Без началник на главата и сам да си върши работата. Някой знае ли какъв е делът на хората с т.нар. семеен бизнес (в частност бизнес, развиващ се само в собственото му семейство).
Нали знаете, че днешните младежи са страшно нахакани и не цепят басма никому. Масово бягат зад граница да учат и надали ще се върнат. А тези останали тук, надали ще работят на минималната.
Нали знаете, че това лято масово украинци и молдовци отказаха да работят по българското черноморие за нашите хотелиери.
Нали знаете, че бежанците са временно тук и целта им е Западна Европа.
Та да попитам големите "робовладелци" - Кой ще ви работи за жълти стотинки? Не ви искам отговора, знам го.
Единственият им шанс са възрастни хора, на които не им се ходи никъде; изпаднали в безизходица хора; циганите (въпреки че и те работят на Запад); лентяите (които винаги ги е имало и преди и сега).

Неутрален
Мнения: 925
Регистриран на: 07 сеп 2009 17:16
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот Неутрален » 25 юли 2017 23:39

Сърце юнашко не издържа, та ... да драсна 2-3 реда и аз. Само им вижте физиономиите, Б. Данев ченге, цял живот с лизане на задници и нито един ден трудов стаж, К. Гела , станал милионер от влачене на къшони (според него), Е. Велев , същото лай.о като първия, какво въобще ги коментираме.... Жалко е че обвиняват народа, че е мързелив, а точно те и кликата около тях направиха народа прост, необразован въпреки милионите висшисти, а нито един от тези хубавци никога досега през живота, не съм го чул да излезе с конкретно предложение, дайте да направим това и това, да инвестираме В ХОРАТА на първо място, след това в машини, софтуеър или технологии, от тях може да чуеш глупости като , на пр. другаря Велев : заплатите да не се вдигат, данък печалба също, за година две ще потекат милиарди инвестиции ! Нещо такова беше изср.л преди време, а то ко стана ?! Минаха десетина години, потекоха милиарди обаче само от ЕС, инвестициите намаляват прогресивно. Интересното че същия този мързелив Българин, на вън много работи, рядко кой се оплаква от него (изключвам цингарелите), живеят прилично по Европа и САЩ/Канада, но за тук този търтей не заслужава нищо и много го мързи и хич не работи. Интересно е че като дойдат чужди фирми, не само от ИТ сектора, заплатите са мааалко по различни от тези на другарите от БСК и разните им там назначени милионери - бизнесмени ! Другото нещо което не ми е ясно, щом Българина е мързелив, прост и необразован, ЕС е отворен пазар, наемате германци, англичани, франсета или италианци, къФ Ви е проблема ??? Щом тук не ви харесва, изнасяйте си бизнеса в Турция, Китай, Индия итн ! Май , май и това не ви харесва особено. Е ко искате ВА другарЕ ?!? Абе и на вас таковата , как беше там .... Иначе тези мантри, "Ми направете си фирми бе, два лева се плаща станете бизнесмени" НЕ НА НАС. Направиш ли добър работещ бизнес, идва Шиши или Боци и казва, ааааа туй не тъй, не така. Трябва да дадеш, я на мен , я на партията итн итн по веригата. За край, че стана бая дълго, ДРУГАРИ , всичките които таковате народа от 1944 та до днес, СПРЕТЕ ДА КРАДЕТЕ ! Никой не е взел със себе си милионите/милиардите ТАМ ГОРЕ.

Потребителски аватар
GOLEADOR
Мнения: 12743
Регистриран на: 05 апр 2012 00:55

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот GOLEADOR » 26 юли 2017 03:22

Шизофреник ли е Евростат? Търтей ли е българинът?
17.07.2017 11:59; Валери Найденов

Който махне минималната заплата, ще срине държавата

Всички големи проблеми на България се свеждат до това, че заплатите са мизерни. Затова народът се разбягва към по-богатите страни, та дори и бежанците от Афганистан гледат с максимална скорост да се махнат.

Дали обаче заслужаваме нещо повече? Според Евростат – да. Той изчислява, че производителността на труда в България е 45,1% от средното за Европейския съюз, а работната заплата е едва 21 на сто. Значи трябва да вземаме 2 пъти повече.

Работодателите обаче казват: Няма такова нещо, според Евростат наистина получаваме 21 на сто, но производителността ни е едва 15 на сто от средноевропейската. Ерго, заплатите трябва да паднат с една четвърт. Иначе бизнесът умира.

Тези коренно различни числа са в центъра на спора за минималната работна заплата.

(МРЗ). МРЗ трябваше да стане 460 лева от 2017 г., но работодателите обжалваха в съда и увеличението засега се блокира. Коя от двете страни лъже? Първото число, 45,1 на сто, е на сайта на Евростат и всеки може да го види с очите си.

Второто число, 15 на сто, го няма в Евростат. Там има една таблица за “реалната производителност на час в евро”, която за ЕС средно е 32,1, а в България е едва 4,9 евро. Родните работодатели вадят калкулаторите и пресмятат, че българската производителност е едва 15 на сто от средната.

Следователно Евростат трябва да се гръмне. Или поне да си вземе хапчетата. Как така производителността в България е хем 45, хем 15 на сто от средната за ЕС? Според профсъюзните пропагандисти, разликата идва от това, че първичните данни трябва да се преизчислят според паритета за покупателна способност (ППС) и така стигаме до правилното 45 на сто. Но нима е възможно българският коефициент за ППС да е цели 300 процента, и то спрямо средното за Европа? Струва ми се абсурдно, това би засмукало всички български стоки навън и вносът би секнал на мига. По-вероятно е при “производителността в евро” статистиката да отчита цената на произведения продукт за 1 час, в която влиза цената на труда (обикновено около 80 на сто). С други думи, работодателите обясняват разликата в заплатите с разликата в заплатите.

Но тъй като не съм експерт, няма да споря. Аз приемам върховния авторитет на Евростат. Там го няма работодателското 15 на сто, а има 45 на сто. Следователно, когато работодателите казват “според Евростат” в съчетание с “15 на сто”, те лъжат. Това си е тяхна, оригинална сметка.

Разбира се, статистиците по принцип си лъжат, това им е работата.

Не знам дали си спомняте, но в самия разгар на рецесията, накъде през 2009 – 2010 г., родната статистика съобщи триумфално, че средните доходи на член на семейство са скочили с 18 на сто на годишна база. Тогава влязох в спор с тогавашната шефка на статистиката, тя, естествено, ми се накара, но не стана ясно как народът забогатя феноменално точно когато икономиката рухна.

Това е уникална статистическа екзотика, все едно да видиш плеймейтка с 3 гърди, едната на гърба. Да, подобно явление би взривило аржентинското танго. Но ние тук останахме безразлични към третата цица в статистиката.

Ако човек следи публикациите на десните пропагандисти, брутният вътрешен продукт (БВП) на България се е увеличил поне 20 пъти от 1991 г. досега.

Според една статия на проф. Стефан Стоилов обаче за последните 26 години той се е увеличил с едва 20 на сто, което ще рече, че реално не е мръднал.

Според мен тук имаме неограничена свобода на творчеството. През 90-те години националната валута извърши такива салтоморталета, а методиките за изчисляване на БВП претърпяха такива радикални реформи, че вече всичко е възможно. Спомням си, че в началото на 80-те в сферата на услугите се създаваха едва 10 на сто от националния доход, а днес тази сфера дава 68 на сто от БВП.

Но пък днес статистиката включва в БВП услуги, на които тогава изобщо не обръщаше внимание.

Преди 4 г. африканската държава Гана си ревизира методиката за изчисляване на БВП и изведнъж го увеличи с цели 60%. С едно натискане на клавиш си добави цели $ 13 млрд. и от бедна държава се превърна в средна. И най-важното е, че това се оказа методически правилно!

Да се върнем у нас. Работата е мътна, но ако работодателите все пак са прави?

Дали тези 460 лв. МРЗ не са много? Да, заплатите у нас са смехотворни. По-добре да ги има, нали така? Уви, мъглата е толкова гъста, че всичко е гола пропаганда. А в спора за МРЗ не са само работодателите и профсъюзите. Най-могъщият играч със собствен залог в спора е държавата.

За да закърпи здравеопазването и пенсиите, държавата трябва да има приходи от осигуровките, нали така? Обаче повечето работодатели декларират само минималната заплата, останалото дават на ръка. Така си спестяват милиарди от осигуровки. За да компенсира, държавата е принудена постоянно да вдига МРЗ. Така и трите страни (работодатели, профсьюзи и държава) се заблуждават взаимно.

Сега работодателите настояват за отмяната на МРЗ. Това е все едно да се иска финансовото министерство само да си сложи динамита, и подпали фитила. Без МРЗ у нас няма държава. Работодателите го знаят, но явно нещо се шегуват.

Но докато се шегуват, туризмът е принуден да внася работници от Украйна и да им плаща двойно повече, защото българите предпочитат да се цанят в Гърция. Бизнесът нямал кадри? Като махнете МРЗ, и кадрите веднага ще се върнат на спринт? По-добре махнете Европа.

Вместо да говорят ласкаво за кадрите и от устата им да капе мед, работодателите обиждат. Неотдавна председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) г-н Васил Велев се изказа, че МРЗ превръщала българските работници в “готованковци и търтеи” и че няма как да искат по-добри доходи, докато не станат много по-производителни.

Само че този “търтей” произвежда едва 4,9 евро на час само докато работи за фирмите, които стоят зад г-н Велев. Щом отиде в чужбина, същият работник веднага произвежда 32,1 евро на час. Значи истинският търтей е този, който се грижи за капитала – българският работодател.

Аз, разбира се, свалям шапка на тези, които си пробиват пътя в бизнеса с усърдие и талант. Да, такива има. Но трябва да признаем, че структуроопределящи за нашата икономика са специфичните приватизатори от 90-те години и от началото на новия век. Те получиха всичко на готово и не знаеха какво да го правят. На второ място бих сложил и властелините на държавните поръчки, макар че тези две групи са омешани. Това са хората, които сътвориха ниската българска производителност.

Драмата е, че чорбаджийската поза вече не им отива. Днес у нас се наблюдава това, което се случва през ХIV век в Западна Европа – минава Черната смърт, прибира евтините кадри и слага край на крепостничеството. И изведнъж бароните се сблъскват с жестоката истина, че ако искаш някой да ти работи, трябва да му плащаш…

Валери Найденов, 24 Часа

Живко6461
Мнения: 2165
Регистриран на: 18 сеп 2008 20:46
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот Живко6461 » 26 юли 2017 06:21

obi4am_pirin написа:Синдикатите са вредни, работниците – мързеливи, възпитаваме търтей!
...

Кой е търтеят?

Потребителски аватар
terans
Мнения: 177
Регистриран на: 17 юни 2015 19:42
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот terans » 26 юли 2017 17:52

Предлагам всички, които работят за тези трима господа Данев, Домусчиев и Велев да напуснат работа и да сменят работодателя. Нека освободят места за по работливи и кадърни работници. Ако науча че шефът ми мисли за мен като за мързелив търтей бих напуснал на момента. Ако бяхме нормална държава със нормални синдикати тези щяха да са до тук с бизнеса!!!


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 45 госта