"Работодателите" искат бедни послушковци

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
obi4am_pirin
Мнения: 5903
Регистриран на: 08 яну 2009 09:48
Контакти:

"Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот obi4am_pirin » 25 юли 2017 13:11

Синдикатите са вредни, работниците – мързеливи, възпитаваме търтей!

Този залп като триглава ламя избълваха на специална пресконференция лидерите на три уважавани работодателски организации – Божидар Данев (на Българската стопанска камара), Васил Велев (на Асоциацията на индустриалния капитал в България) и Кирил Домусчиев (на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България).

Тримата казаха верни неща – ставаме все по-необразовани и все по-малко компетентни. Но видяха вината за това само вън и независимо от себе си. Нещо повече – обвиниха профсъюзните организации. Забравяйки навярно, че днешна Европа е благоденстваща заради социалдемократическите принципи на сътрудничество между труда и капитала, които възприе. Защото когато не е имало сътрудничество, е имало кървава класова борба, в която работникът е могъл да загуби само оковите си. Затова е отивал на барикадите с песен.

Работодателите не отговарят на въпроса защо този толкова мързелив и непроизводителен български работник, когато отиде някъде другаде, не само в „дисциплинираната“ Германия, дори в южняшката Италия, изведнъж става високопроизводителен.

Забравят навярно, че създаването на организация на производството е в ръцете на капитал, не на труда. Създаването на работна среда, включително с необходимата техника, е задължение на капитала, не на труда.
Нещо повече. Ако в страните от Западна Европа поколения индустриалци са създали добро име на капитала, работейки за държавите си и градовете им, в България случаят е друг. Тук тези, които гледат на работодателя, който и да е той, като на чорбаджия изедник, са много. Може дори да са мнозинство. Българският капитал още не си е създал авторитет, заради който да го уважават и ценят. Неплащането на заплати, плащането под масата на мизерни подаяния не са изключения.

Защо е този вопъл за класа прослужено време? Колко са фирмите, в които той има значение? Какъв е приносът му за нарастването на заплата от 600 лв.? Единственото, за което тази "отживелица от социализма" още има значение е, че "автоматично" повишава заплата, която иначе не би нараснала. А може би в това е работата - заплатите да бъдат замразени?

Затова българският работник, който не е много по сдружаването, псува под мустак и заминава където му видят очите. По принцип на младите им е широко около врата. Но вече заминават не само младите. Завинаги превъртат ключа на родните си къщи хора на предпенсионна възраст. Отиват там, където имат надежда за по-добър, по-охолен, по-спокоен живот.
И с излъчването на омраза работодателите няма да ги спрат. Няма да ги направят по-образовани и по-квалифицирани.

Защото българският капитал май не иска това. Той иска покорни работници. Такива, които целуват тежка желязна ръка и мълчат. Колкото и да им плащат. Когато и да им плащат.

Ако представителите на бизнеса искаха да видят цялата картина, а не само това, че никой не иска да им работи за парите и отношението, което предлагат, щяха да видят и другата страна на медала. Хилядите работници на различни места, които работят по повече от десет часа на ден, които жертват почивните си дни, защото са мотивирани. Защото искат да правят това тук и сега.

Това са последните мохикани на България, които с приказки, излезли сякаш от дълбините на 19 век, работодателите успешно гонят.

Защото вече е 21 век, не само капиталът се глобализира, трудът също. И образованите и квалифицираните ще отидат там, където ги ценят и уважават. Тук наистина ще останат мързеливите, старите, болните. Тези, които по една или друга причина са "закрепостени". Вината няма да е тяхна. Едните - мързеливите и необразованите, никога не са имали амбиция за нещо повече. А на другите времето им е минало, взело е силите им. И това е ставало толкова по-бързо, колкото по-неадекватни на общата ситуация са били заплатите, които са получавали по време на жизнения си път.

И още нещо – по-умният, по-образованият, по-знаещият, по-имащият трябва да бъде и по-отговорен. Той е получил много, трябва и много да даде на обществото. Това е неговото задължение, неговата благодарност пред съдбата за живота, който му е отредила.
Ако това разбиране го няма, има конфронтация и барикади. От едната им страна е мнозинството, което пита – кой ви даде парите, как станахте толкова богати, когато до вчера всички бяхме равни?! А когато масите задават подобни въпроси, гледката рядко е красива.

Тогава настъпват точно онези интересни времена, в които никой не иска да живее.
хахахахах
Изпратено на: 15 Дек 2014 19:35
От: Messi_fan
До: obi4am_pirin

Къде ти е темичката ? Май нещо я заключиха. хахахаха
П.П. Не е нужно да ми благодариш, че заради мен я премахнаха. ;)

Потребителски аватар
amoros
Мнения: 1704
Регистриран на: 15 мар 2010 14:03
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот amoros » 25 юли 2017 14:31

Домусчиев си гледа нещата от собствената си камбанария. Нервак е не умее да се държи на висотата на положението на ,което са го сложили. По лошо от държавния монопол е частния монопол,ролята на държавата а и на синдикатите е да защитават интересите на хората и от двете страни.Никой никъде по света доброволно няма да раздава големи заплати,без да го принудят обстоятелствата.
Дори и големи световни компании дават малки заплати в България защото тук пазара на труда е такъв.Има няколко дежурни глашатаи които повтарят ,че нямаме производителност на труда и трябва да са малки заплатите.Без национална стратегия за развитие на определен отрасъл трудно ще пробием на пазарите.

Потребителски аватар
vg_vasilev
Мнения: 754
Регистриран на: 03 апр 2013 09:39
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот vg_vasilev » 25 юли 2017 17:00

Двойно по-ниска производителност на труда при 3-4 и нагоре пъти по-ниски заплати.
Който иска да смята.

Потребителски аватар
Берое
Мнения: 32
Регистриран на: 21 авг 2010 08:54
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот Берое » 25 юли 2017 18:03

То народа го е казал най-точно: "Мразим въшлив да ме пощи!" Или крадецът вика дръжте крадеца...

http://nikidichev.blog.bg/biznes/2015/0 ... vo.1379930

Точно па тоа потомствен крадец да се изказва по въпроси за трудолюбивост, справедливост, синдикати...абе, нали ако бехме нормална държава ти щеше да търкаш нара бе, думус ефенди...и щеше да приглаждаш косицaта с фанта!

Потребителски аватар
GOLEADOR
Мнения: 12743
Регистриран на: 05 апр 2012 00:55

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот GOLEADOR » 25 юли 2017 18:59

Ужас,гледах репортаж от пресконференцията и толкова омраза и надменност към работниците не съм виждал.С тези работодатели нищо добро не ни чака.

Потребителски аватар
Captain Stottlemeyer
Мнения: 9979
Регистриран на: 02 окт 2009 16:25

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот Captain Stottlemeyer » 25 юли 2017 19:18

GOLEADOR написа:Ужас,гледах репортаж от пресконференцията и толкова омраза и надменност към работниците не съм виждал.С тези работодатели нищо добро не ни чака.

С ниската квалификация на работниците и служителите, и тоталната неграмотност сред младото поколение - също!... 8-)
"Има една страна България и в тази страна България има един отбор „Левски”. В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!" Георги АСПАРУХОВ

orlando7
Мнения: 1859
Регистриран на: 29 юли 2012 10:56
Skype: 55tveu
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот orlando7 » 25 юли 2017 19:24

Captain Stottlemeyer написа:
GOLEADOR написа:Ужас,гледах репортаж от пресконференцията и толкова омраза и надменност към работниците не съм виждал.С тези работодатели нищо добро не ни чака.

С ниската квалификация на работниците и служителите, и тоталната неграмотност сред младото поколение - също!... 8-)

Другарю капитан,явно си на страната на чорбаджийте.

ronnie
Мнения: 654
Регистриран на: 22 яну 2014 23:02
Контакти:

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот ronnie » 25 юли 2017 19:30

1) Европа е световен лидер в икономическо отношение много преди да възприеме социалдемократическите принципи, следователно да се обвърже едното с другото е грешно. Освен това "социалдемократическите принципи" е доста широко понятие. В него могат да се включат неща от типа на пенсионната система, минималната заплата - които, предполагам, подкрепяш, както и неща от типа на държавната хранилка за циганите, която едва ли подкрепяш.
2) "Кървава класова борба" - не съм сигурен че разбрах какво точно имаш предвид. Такова нещо няма в историята, с редки изключения като Германия след ПСВ, което обаче е пряко последствие от войната, а не от системата.
Като цяло не съм съгласен с крайните изявления на работодателите, но е факт, че и тяхното положение е тежко. Те трябва да са конкурентоспособни спрямо европейския пазар и при далеч по-ниската производителност и квалификация на българските работници това, признайте, става доста трудно.

Потребителски аватар
GOLEADOR
Мнения: 12743
Регистриран на: 05 апр 2012 00:55

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот GOLEADOR » 25 юли 2017 19:34

Captain Stottlemeyer написа:
GOLEADOR написа:Ужас,гледах репортаж от пресконференцията и толкова омраза и надменност към работниците не съм виждал.С тези работодатели нищо добро не ни чака.

С ниската квалификация на работниците и служителите, и тоталната неграмотност сред младото поколение - също!... 8-)

Работодателите трябва да са елита на нацията.А те се държат по толкова гнусен начин с хората,нямам думи.Няма да коментирам защо тези хора тук ги наричат мързеливи и неграмотни,а на запад ги смятат за честни и добри работници,но в чисто човешки план такова арогантно държание е отвратително.Ако това ни е елитът,Бог да ни е на помощ.Тези хора ще затрият България!

Вълчан
Мнения: 4261
Регистриран на: 13 май 2014 16:13

Re: "Работодателите" искат бедни послушковци

Мнениеот Вълчан » 25 юли 2017 19:44

Не смятам че някои е длъжен да търпи подобно отношение.Европа е голяма.Трудно е наистина във началото но после всеки един пробвал се зад граница си намира мястото и си живее доста по добре.Аз лично съм ходил 3 пъти във Германия за по няколко години.Като ми втръсне се връщам....поработвам тук и ако видя че няма развитие и промяна обратно при швабите.Сега съм отново тук и ако се влошат нещата откъм отношение или заплата си купувам билет и адио Рио.Ама въобще не ми дреме нито имам сантименти към нещо.Обичам си страната..гордея се че съм Българин но няма да мизерствам.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: rhaegar и 27 госта