Да се въведе ли образователен ценз при гласуване?

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Странджата
Мнения: 3984
Регистриран на: 07 дек 2009 21:29
Контакти:

Re: Да се въведе ли образователен ценз при гласуване?

Мнениеот Странджата » 11 юли 2017 14:14

Хубаво е да се пише, но добре е и да се мисли. Аз, например, искам да гласуват само толкова образовани, колкото съм и аз - имам два доктората. Но нали това трябва да се гласува - и от кого, преди да се прогласува. От хора по-образовани или от всички? И кръгът се затваря. Кой ще гласува срещу това, да си загуби правото на глас. Е, ако хората с докторати станат повече от хората с начално образование - тогава бих се съгласил, че има смисъл от такава тема ...
Така че не степента на образованост, а повишаване на тази степен е средството и да не бъдеш обвиняван в расизъм, и да елиминираш постепенно тези, които - теоретично, би трябвало да стават все по-малко (необразованите ). За мене истината е в безизключителен закон за задължително образование - държавата да ти го осигури реално, но да не получиш част от гражданските права, ако не го завършиш( по простата причина, че не си пълноценен гражданин). И задължителни стандарти за степен на образованост като краен резултат от образованието, което ти дава държавата. Без изкривяванията, на които сме свидетели от десетки години. Не е задължително образованието - задължително е само за пълния набор от граждански права. Но това не може да бъде със задна дата, а трябва да бъде национален консенсус - какви да бъдат неграмотните, които сега в голямата си част са фунционално неграмотни - т.е неграмотници с диплома.

Потребителски аватар
Pragmatichen
Мнения: 953
Регистриран на: 12 май 2014 06:43

Re: Да се въведе ли образователен ценз при гласуване?

Мнениеот Pragmatichen » 11 юли 2017 15:09

Каквото и да се въведе, нация с 2.5 млн пенсионери и 1.5 млн роми не е нация, а сбиротак!
Бита карта е България, разберете го!
Беше каквото беше, играта е приключила...
Държава, в която пациентите бият лекарите, не е държава.

Потребителски аватар
Странджата
Мнения: 3984
Регистриран на: 07 дек 2009 21:29
Контакти:

Re: Pragmatichen

Мнениеот Странджата » 11 юли 2017 15:49

Не манипулирай така неловко - твоите родители скоро ще са пенсионери - и ти в недалечно бъдеще. И нима мислиш, че си с нещо повече от пенсионер. Имам един довод само - държавата дава пенсии затова, че си ги заслужил, а ти ще работиш, докато ги заслужиш , освен ако не си спечелиш сам, но и ти в един ден ще спреш да печелиш сам - и дано го доживееш, защото иначе си се трудил за този, дето духа ...

Потребителски аватар
1982
Мнения: 30287
Регистриран на: 13 юни 2012 15:17

Re: Да се въведе ли образователен ценз при гласуване?

Мнениеот 1982 » 11 юли 2017 17:31

"Държавата", както непрестанно вдига възрастта за пенсиониране, не се знае какво ще доживееш ..... цял живот внасяш и накрая ..... на тези обирджии това им е целта, цял живот да те източват за пенсия, а накрая ако може да пукнеш, докато работиш още, че да не получиш нищо.
A. ПРЕДСТВЯНЕ НА КАНДИДАТА

4. ЦСКА-София е футболен клуб, състезавал се преди това под името „Литекс Ловеч”, заявил кандидатура по същество да бъде лицензиран и да участва в ЛЕ.

Потребителски аватар
Player
Мнения: 4371
Регистриран на: 28 фев 2014 14:31
Местоположение: София
Контакти:

Re: Да се въведе ли образователен ценз при гласуване?

Мнениеот Player » 11 юли 2017 21:44

Captain Stottlemeyer написа:
Player написа:Никой няма никого да пита и да уважи решението на народа, но все пак:
Първо - пълнолетен!
Всеки който гласува за каквото и да било за България, трябва да има българско име! Който няма такова- няма да получава гражданство! Не може българин да се казва Хасан, Катрин или Ханс! Ако някой е с чуждо име в заварено положение - няма право за глас и в личната му карта да пише българско гражданство но да пише от какъв произход е. Българин от цигански произход, от турски и тн. Децата им задължително с български имена и покръстени в православието. Ако не да си търсят държава.
Всеки който допринася с нещо за обществото - изучил се е и си плаща данъците - няма ли дори едното - без право на глас!
Задължително е всички които не са от бялата раса, да нямат право на повече от едно дете. Преди всичко трябва да се мисли за защита на нацията , етноса и културата ни.

И Гьобелс не би го написал по-добре!... :lol: Как не сме се сетили преди време да накараме великия Норайр Нурикян да си търси друга държава, вместо да посвети младостта си на щангите и да печели слава за България!?... :roll: 8-)
П.П. Като за теб един мно-о-го прост въпрос: Кого предпочиташ, българина православен християнин Иван, който няма изработен и един ден в полза на обществото, който е крадец, лежал многократно в затвора за кражби, а сега ще лежи до живот за убийство по особено мъчителен начин (а държавата, тоест ние с теб, ще го храним), или турчина мюсюлманин Ахмед, който работи честно и почтено, плаща си данъците, спазва законите, уважава своите комшии - българи и турци, и им помага, те също го уважават и му помагат!?... :roll: 8-)


Знаеш ли причината , поради която Калоян Махлянов се казва Котоошу? Кои са по тъпи ние или японците? Мисля че въпроса ми е риторичен, ама като гледам какво овче мислене име, няма да се учудя на идиотски отговор.

skitnik32
Мнения: 381
Регистриран на: 24 юли 2008 20:15
Контакти:

Re: Да се въведе ли образователен ценз при гласуване?

Мнениеот skitnik32 » 11 юли 2017 23:19

Martin_K написа:Според мен това само би повишило качеството на избраните личности, а може да се окаже и вълшебното средство за спиране на купуването на гласове, защото гласа си продават най-вече хора, напуснали училище в най-добрия случай след няколко години ходене насила. Не е зле да се помисли и за диференциация на тежестта на гласа в зависимост от нивото на образование. Например гласът на човек със средно образование да "тежи" една условна единица, с висше - две, докторска степен - три и така нататък... Който не е доволен от позицията си в тази класация, решава на място (като вариант - ден преди изборите) един комбиниран изпит по математика и български - няколко интегралчета и кратък, но не и елементарен тест по БЕЛ, и при определен резултат преминава в горното ниво.
И понеже отсега усещам упреци, че не е демократично да лишаваме хората без образование от глас, спокойно можем да ги включим с тежест на гласа им единица, а описаното по-горе да тръгва примерно от тройка при средно образование и да достига, да кажем, до десетица при академик.



добави и единици тежест и за възраст и според мен ще се получи нещо доста добро. Само че ония горе нямат интерес от такава система

Потребителски аватар
Betchualeng Arnaikem
Мнения: 7941
Регистриран на: 30 мар 2013 05:04
Контакти:

Re: Да се въведе ли образователен ценз при гласуване?

Мнениеот Betchualeng Arnaikem » 12 юли 2017 00:16

Аз самия трудно мога да мина за образован (официално) и това не ми пречи да изглеждам гениален около сума народ с какво ли не образование. Образованието (на хартия) не е всичко.

Все пак.. бих приел да ме лишат от глас ако с мен изгорят 100-200 хиляди души платен електорат.

Но дори да стане това, това няма да е достатъчно. Пълно е с образовани (на хартия) хора, които са тъпи, ограничени или лековерни и следователно податливи на манипулация от страна на "политиците" и медиите.

също така немалко хора с дипломи си продават гласа, това далеч не е само циганска практика. Само аз познавам стотици такива българи, за какво говорим...

Проблема не е в циганите, поне не най-големия. Защото има два други проблема, правещи гласовете им толкова ценни.
1. Ниската избирателна активност сред българите. Ако гласуват 80% от тях циганските гласове ще са много по-малък процент от общия брой гласували... и с много по-малко значение. Този проблем възниква донякъде защото хората просто не виждат някой, за който ако гласуват нещо ще се промени. И тук минаваме на проблем 2: Хората не издигат свои кандидати и лидери, които да подкрепят, да вкарат във властта, те чакат наготово поредната партия да им ги спусне.. и логично тези кандидат-управници по нищо не се различават от предшествениците си.

Махнете тези 2 проблема и циганския вот ще има значение предимно на местните избори, и то не навсякъде.
[center]Almereide arh Iruein
ameide neh keuein
ameide neh ekuein
ameide neh etuein
Almereide arh Iruein
[/center]

Потребителски аватар
Pragmatichen
Мнения: 953
Регистриран на: 12 май 2014 06:43

Re: Pragmatichen

Мнениеот Pragmatichen » 12 юли 2017 01:53

Странджата написа:Не манипулирай така неловко - твоите родители скоро ще са пенсионери - и ти в недалечно бъдеще. И нима мислиш, че си с нещо повече от пенсионер. Имам един довод само - държавата дава пенсии затова, че си ги заслужил, а ти ще работиш, докато ги заслужиш , освен ако не си спечелиш сам, но и ти в един ден ще спреш да печелиш сам - и дано го доживееш, защото иначе си се трудил за този, дето духа ...


Говорех за застаряването на нацията, и за обезлюдяването.
Нямам нищо против пенсионерите, защо го приемаш така?
Но знай, че НЯМА проспериращ народ по света, който да е изграден от 50% пенсионери и 25% цигани.
Няма такъв народ!
В цял свят движещата сила са младите хора, те носят БВП, те носят промяната, свежестта, инициативността, те са свежата кръв.
С бабички на 70-80 години бизнес ли ще правиш, спорт ли ще развиваш, иновативни технологии ли, кое?
И най-важното, няма да дадат деца, защото те някога са ги дали, но техните деца са вече в чужбина и нацията ни бавно се размива/претопява.
Защото, българка, омъжена за швед, вече няма български деца, те са полушведчета и връзката им с Бг рано или късно ще се прекъсне, защото там са парите, там им е детството, там им е образованието, там им е всичко...даже някои и бг език не знаят, а повечето не са и с бг имена.
Пак казвам, България е бита карта, това, че сме на 1336 години не значи НИЩО!
И много по-древни народи и империи са изчезнали от картата, поради недалновидност, простотия, разврат и т.н.
Народ, който поради смъртност, миграция и отр.ест.приръст се топи на час :shock: с 8 човека, не го чака нищо добро!
Нямам нищо против пенсионерите, просто исках да ме разбереш правилно.
Държава, в която пациентите бият лекарите, не е държава.

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23319
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Да се въведе ли образователен ценз при гласуване?

Мнениеот Thsmith » 12 юли 2017 02:40

Player написа:Всеки който гласува за каквото и да било за България, трябва да има българско име! Който няма такова- няма да получава гражданство! Не може българин да се казва Хасан, Катрин или Ханс! Ако някой е с чуждо име в заварено положение - няма право за глас и в личната му карта да пише българско гражданство но да пише от какъв произход е. Българин от цигански произход, от турски и тн. Децата им задължително с български имена и покръстени в православието. Ако не да си търсят държава.
Всеки който допринася с нещо за обществото - изучил се е и си плаща данъците - няма ли дори едното - без право на глас!
Задължително е всички които не са от бялата раса, да нямат право на повече от едно дете. Преди всичко трябва да се мисли за защита на нацията , етноса и културата ни.


Ще ме извиняваш, но това са пълни простотии. По-големи даже от тези на автора за точкуване и тестове по математика и бг преди избори за определяне на точки.
Дали някой ще се казва Иван, Джон, Алесандро, Фридрих, Франсоа и етк е без абсолютно никакво значение . Чак такава дивотия не бях срещал до сега. Да не говорим за това смешно православие, дето е най-задръстената секта в християнството. Освен ако не смяташ да правиш някакъв еквивалент на халифата, но в ортодоксален вариант... пълни глупости.

----
пп Какво става когато някой черен си има две деца? Взимаш едното и го хвърляш в реката ли?



-------------
Принципно съм привърженик на три умерени ограничения.
- платени данъци
- съдимост
- 8 клас
Образованието до 16 години е задължително по закон, който не се е съобразил.... ще ме извинява.

Всякакви други рестрикции са напълно абсурдни.
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

Потребителски аватар
Captain Stottlemeyer
Мнения: 9979
Регистриран на: 02 окт 2009 16:25

Re: Да се въведе ли образователен ценз при гласуване?

Мнениеот Captain Stottlemeyer » 12 юли 2017 15:34

Player написа:...Знаеш ли причината , поради която Калоян Махлянов се казва Котоошу? Кои са по тъпи ние или японците? Мисля че въпроса ми е риторичен, ама като гледам какво овче мислене име, няма да се учудя на идиотски отговор.

Млади момко, ако вземем теб като еманация на българското общество, определено ние сме по-тъпи от японците. Иначе, за разлика от теб, аз знам как се казва сега Калоян Махлянов. Та, с няколко изречения, това са някои биографични и други факти:
1. Котоошу не е име, а прозвище. ;)
2. През 2010 г., на Свети Валентин той се жени за японката Асако Андо и взима нейната фамилия. Сега той се казва Кароян (не Калоян) Андо.
3. През ноември 2011 г. се ражда първият син на младото семейство, който носи типично японското име КИРИЛ! :lol: :lol: :lol:
4. Кароян Андо се отказва от българско гражданство и взима японско гражданство през 2014 година, защото това е едно от изискванията, за да стане треньор в Японската федерация по сумо.
5. Никъде в изискванията за придобиване на японско гражданство по натурализация НЕ ФИГУРИРА смяна на името! :!:
П.П. Ходѝ да се гръмнеш някъде, "българино", че само ти единствен сваляш средния коефициент за интелигентност на страната ни поне с 1 %... 8-)
"Има една страна България и в тази страна България има един отбор „Левски”. В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!" Георги АСПАРУХОВ


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ReBorn1982 и 24 госта