Тема за политика - Свят

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Soulen
Мнения: 8852
Регистриран на: 24 мар 2011 21:12
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот Soulen » 16 дек 2017 23:37

Значи можем да постигнем консенсус, че колкото са ни трепали едните, толкова и другите. Е едните са се правили на братя :)
Понеже знам, че някой е излезе с довода за прословутата Освободителна война, ще кажа, че всички балкански държави дължат свободата си на Руско-Турските войни, но само в България им лижат задниците, и донякъде в Сърбия, но по друг причини там. Румънците откровено не ги понасят, нищо че 3 март е празник и за тях.
Sisi 1914 написа:Иначе Ливърпул показа с играта си как се побеждава лидера във Вл.
Честито на всички, които подкрепят отбора от Бирмингам!
:P

Потребителски аватар
NOMER14
Мнения: 22309
Регистриран на: 21 сеп 2009 19:22
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот NOMER14 » 17 дек 2017 00:03

fcb_bg написа:
ivan56 написа:
fcb_bg написа:
Митовете за нямането ми изглеждат адски смешни като се сетя аз какво детство имах. :lol:


Явно в Съюза сте имали всичко 8-)

Ами описвам ти реално всичко. Това е по спомени след 85та.Тука нямаше ли такива неща?
Сега от многото имане народа е изпаткал Тотално!

Като спомена 85-а, се сетих, че тогава с Постановление на Комунисическия министерски съвет се въведоха термините "дневно и нощно кафе". Нощното се предлагаше вечерта и нощем и струваше 2-3 пъти повече. Оправданието беше, че раб.класа пие кафе сутрин, а дребно-буржоазните отрепки - винаги. А истината беше, че вече нЕмаше долари и се ПУСКАШЕ от време на време виетнамско или никарагуанско кафе.

Потребителски аватар
HoUs4oOL
Мнения: 12425
Регистриран на: 03 окт 2010 18:27
Skype: ??

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот HoUs4oOL » 17 дек 2017 12:51

pomiqr272 написа:Раковски

Раковски между другото е един от съмнителните деятели в българската възрожденска история, от чисто човешка гледна точка, абсолютно неморален човек, харчещ народни пари за себе си, лъжещ и ограбващ жени, за да живее охолно.

Раковски харчи народни пари за гуляи и жени. Краде. Серийни лъжливи обещания за женитба.

Раковски си пада по разкошния живот и по жените. За което си трябват пари. И се налага да отклонява средства от "народните пари" и от дадените му грантове

помощникът му Иван Касабов открито го обвинява, че харчи народни пари, за да води разкошен живот - купил си файтон, два добри коня, направил си пищна униформа: "Отива например на разходка в Топчидере (Белград), туря на коне по двама да вървят пред колата му, а други двама подир колата - с княжески конвой!"


Ето какво разказва по този повод Симеон Радев в спомените си: "Конгрес на Вътрешната македонска организация в София, нейде към началото на века.
......................
- Е-хе-е, да бяхте видели навремето бача си Раковски как се движеше понякога с файтон из Букурещ - с по една на всяко коляно! Какво му връзвате толкоз кусур на Сарафов!
Изненадан, Радев се обръща да види говорителя. Няколко реда зад него седи набит възрастен мъж, с ястъклия мустаци. Радев го пита:
- Ваша милост кой бяхте?
- Панайот Хитов - отвръща мустаклията.
Все едно че ми каза - Цар Симеон, разказва Радев, толкова далеч бе за нас тогава епохата на Раковски."


Съби Стойков има един момент в биографията си, когато става един проклет откупчик на данъци. В съдружие с богат турчин, който дава капитала ( от нашия човек - идеята). Бизнес начинанието се оказва оглушителен провал от който Раковски се измъква по "оригинален" начин. Завърта главата на дъщерята на своя бизнеспартньор, обещава и, че ще се ожени за нея. Естествено, за целта ще се потурчи. И след като мами доверчивите турци няколко месеца, накрая ги обира и изчезва.

През 1850 г. Раковски в съдружие с "Екмекчи-баши" Мустафа откупил за огромната сума от 800 000 гроша пловдивските ресумати и интизапа [данъците на пловдивския панаир]. Тази мащабна финансова операция претърпяла пълен крах. Заради натрупаните дългове Мустафа паша вкарал Раковски в затвора за три месеца, но това не помогнало да си върне парите от недобросъвестния си съдружник и го принудило да преследва длъжника си чак до Белград в 1861 г. Иван Адженов разказва, че за да омилостиви заемодателя си, който го заплашвал със съд, Раковски приел да играе главната роля в една галантна, почти невероятна история, която започва така:
Красивата дъщеря на Мустафа бей видяла Раковски, влюбила се в него и решително заявила на баща си, че ще се омъжи само и единствено за българина. Затова богатият лихвар предложил на Раковски да се потурчи и да се ожени за щерка му - само така щял да му опрости дълговете, като същевременно обещал да му издейства държавна служба в столицата. Раковски се съгласил, но при условие това да стане, когато приключи току-що избухналата Кримска война. Мустафа бей добросъвестно уредил бъдещият му зет да бъде назначен (заради перфектното владеене на източните езици) в турската войска като терджуманин [преводач] при Видинския паша или секретар в турския военен съвет. Всъщност тайното намерение на Раковски било да шпионира в сърцето на турския щаб в полза на руснаците. За нещастие обаче бил заловен след предателство и изпратен под конвой в Цариград, където го очаквало смъртно наказание. По пътя Раковски се сетил за Мустафа бей и тайно изпратил съобщение до "бабалъка си", като му припомнил споразумението им. Така пред султана наред с провинилия се пред държавата българин се изправил Мустафа бей (в други варианти - самият военен министър, а в трети - шанданджи-башията, т.е. началникът на осветлението в султанския сарай) и измолил за хатъра на дъщеря си гяурина, след което завел бъдещия си зет у дома си. Как Раковски е живял у тъста си, близо до младата ханъмка, не бихме могли да си представим. Нека само да си припомним, че и епископ Софроний Врачански е прекарал известно време в турски харем, за да спаси главата си!
Било по време на Рамазана.
За да увери Мустафа бей в искреността на намеренията си и да приспи бдителността на турските власти, Раковски, който още преди войната бил станал член на дервишката секта бекташи, редовно ходел на джамия, т.е. стриктно изпълнявал постулатите на праведния мюсюлмански живот и съвестно се подготвял да приеме правата вяра (хак-дини кабул едерим). Приготовленията за сватбата също вървели усилено в духа на източната разточителност, а "Раковски - млад, хубавец, сърдцат, гиздаво применен, пълнел очите на хубавата мома друговерка."
Дошъл Курбан-байрам. Мустафа бей с домашните си отишъл на молитва, а когато всички се върнали от джамията, се оказало, че "шанданджинин гювеси" (зетят) е изчезнал заедно с много скъпоценности от къщата.


https://liternet.bg/publish11/d_andreeva/zhenite.htm

THE G.A.M.E
Мнения: 49918
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот THE G.A.M.E » 17 дек 2017 13:30

HoUs4oOL написа: ............................
Според мен няма значение какъв е бил Раковски.
Въпросът е, дали това, което е писал за Русия, е вярно ?
А фактите и историята показват, че е бил прав. ;)

С няколко думи... "Не гледай кой говори, а слушай какво казва".
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !


Image Image

Потребителски аватар
HoUs4oOL
Мнения: 12425
Регистриран на: 03 окт 2010 18:27
Skype: ??

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот HoUs4oOL » 17 дек 2017 17:57

Soulen написа:Значи можем да постигнем консенсус, че колкото са ни трепали едните, толкова и другите.

Какво значи ''трепали'', в Украйна и Молдова живеят около 300 хиляди души, които се наричат българи, никой не ги е убил през вековете нали така?
Последна промяна от HoUs4oOL на 17 дек 2017 18:08, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
HoUs4oOL
Мнения: 12425
Регистриран на: 03 окт 2010 18:27
Skype: ??

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот HoUs4oOL » 17 дек 2017 18:07

THE G.A.M.E написа:Според мен няма значение какъв е бил Раковски.
Въпросът е, дали това, което е писал за Русия, е вярно ?
А фактите и историята показват, че е бил прав. ;)

С няколко думи... "Не гледай кой говори, а слушай какво казва".

Аз изобщо не коментирах това, което е пуснал въпросния потребител, поста ми беше насочен към личността на Раковски, не съм искал да омаловажавам написаното от него.
А иначе, не, не е вярно, няма как да бъде, не знам защо мнозинството от българите, които се опират на тия ''факти'', непременно изхождат от тезата, че единствената идея във външната и вътрешната политика на Руската държава е била да освободи България.
Русия си е имала много проблеми през тия 5 века.
Усилията на Руската Империя са канализирани на няколко фронта, Полша и централна Европа, Кавказ, Централна Азия, а в един момент и в Северна Америка и Африка, това изисква огромен ресурс, включително и дипломатически, а да откъснеш няколко десетки хиляди кв. км. територия от Османската Империя, не е било толкова просто, колкото се опитвате да го изкарате.
Това за населението не е кой знае какво, тия хора са си живеели нормално, ти да си чувал за някакви бунтове на населението ''отвлечено'' в Руската Империя? :roll:
Не напразно 90% от българските възрожденци са минали през Одеса...

На линия
Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23114
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот Thsmith » 17 дек 2017 18:12

Доги искал да отваря посолство в още не прочистената част на Йерусалим :lol: Проси си шут в задника от всички страни, няма мира този човек. Да не вземе само преди това Биби да отвори посолство в Кюрдистан :lol: :lol:


Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet

Потребителски аватар
Soulen
Мнения: 8852
Регистриран на: 24 мар 2011 21:12
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот Soulen » 17 дек 2017 18:14

HoUs4oOL написа:
THE G.A.M.E написа:Според мен няма значение какъв е бил Раковски.
Въпросът е, дали това, което е писал за Русия, е вярно ?
А фактите и историята показват, че е бил прав. ;)

С няколко думи... "Не гледай кой говори, а слушай какво казва".

Аз изобщо не коментирах това, което е пуснал въпросния потребител, поста ми беше насочен към личността на Раковски, не съм искал да омаловажавам написаното от него.
А иначе, не, не е вярно, няма как да бъде, не знам защо мнозинството от българите, които се опират на тия ''факти'', непременно изхождат от тезата, че единствената идея във външната и вътрешната политика на Руската държава е била да освободи България.
Русия си е имала много проблеми през тия 5 века.
Усилията на Руската Империя са канализирани на няколко фронта, Полша и централна Европа, Кавказ, Централна Азия, а в един момент и в Северна Америка и Африка, това изисква огромен ресурс, включително и дипломатически, а да откъснеш няколко десетки хиляди кв. км. територия от Османската Империя, не е било толкова просто, колкото се опитвате да го изкарате.
Това за населението не е кой знае какво, тия хора са си живеели нормално, ти да си чувал за някакви бунтове на населението ''отвлечено'' в Руската Империя? :roll:
Не напразно 90% от българските възрожденци са минали през Одеса...

Е то и през целите 500 гоидни не е имало проблеми. Проблеми има в началото, но то при всяко завоевание е така. Проблеми има в периода на упадък на Империята, и то е защото саамта държава не е могла да се справи с престъпниците, които са тормозили народа и. Не централната власт, а разни кърджалии и местни феодали са били големия проблем за българите и не само за тях по това време.

Другото е че ние сме доста по-прогресивен и интелигентен етнос от турците и само са ни дърпали назад. Без тях е щяло да се развием много по-бързо. Исляма е твърде голяма пречка за развитието на технологията.
Sisi 1914 написа:Иначе Ливърпул показа с играта си как се побеждава лидера във Вл.
Честито на всички, които подкрепят отбора от Бирмингам!
:P

Потребителски аватар
HoUs4oOL
Мнения: 12425
Регистриран на: 03 окт 2010 18:27
Skype: ??

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот HoUs4oOL » 17 дек 2017 18:59

Soulen написа:Е то и през целите 500 гоидни не е имало проблеми. Проблеми има в началото, но то при всяко завоевание е така. Проблеми има в периода на упадък на Империята, и то е защото саамта държава не е могла да се справи с престъпниците, които са тормозили народа и. Не централната власт, а разни кърджалии и местни феодали са били големия проблем за българите и не само за тях по това време.

Другото е че ние сме доста по-прогресивен и интелигентен етнос от турците и само са ни дърпали назад. Без тях е щяло да се развием много по-бързо. Исляма е твърде голяма пречка за развитието на технологията.

Ами те българите, за които Раковски жали и пише, че са едва ли не насила отвлечени са били живи феодали, особено сравнени с другото славянско население на Руската държава.
Аз съм на 99% сигурен, че огромното мнозинство, което пуска тия кретенски цитати на Раковски не знае елементарни неща за живота на тия хора из териториите на днешна Украйна.
Има издадени няколко указа, уреждащ правата на преселниците, този, който би трябвало да ви интересува вас е от 29 септември 1819 година, определя положението, социално, юридическо и административно, именно на заддунавските преселници.
Съгласно указа, на всяко семейство преселници от заддунавските територии се гарантират 60 десятини земя, това мисля, че трябва да е около 4 декара, като покупко продажбата на дадената земя е забранена, освободени са от данъци за няколко години, както и от военна повинност, на всичкото отгоре на териториите на тия поселения не е била разполагана войска в мирно време.
Излишно е да казвам, че крепостно право над тия хора не е имало, точно затова и отказват да бъдат преселени из вътрешните части на Новоросийския край, било ги е страх, че с тоя правителството иска да ги закрепости...

Чак доста по-прогресивен и интелигентен етнос едва ли, имай предвид, че днешните турци, населяващи територията на Република Турция нямат почти нищо общо с истинските тюркски народи, които населяват централна Азия, днешните са страшно смесени със славянска, гръцка, арменска и изобщо кавказка, кюрдска и арабска кръв, там е страшен мишмаш, били са държава, която е контролирала страшно много различни народи и култури, може да се каже, че са нещо като Русия и САЩ в това отношение.

А относно развитието, ами не, България нямаше да се развие особено пък в чисто държавнически план, ако не бяха турци, щяха да са хабсбурги, руси или гърци.
Полша ти е живия пример, развиват се още 2-3 века след падането на България, но виждаш как приключват.

На линия
Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23114
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот Thsmith » 17 дек 2017 19:08

По каква причина обсъждате Раковски и то в темата за политика свят? Стегнато ; )


Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 29 госта