Имате ли кредит към банка?

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
vaskonti
Мнения: 18202
Регистриран на: 21 май 2008 20:42
Контакти:

Re: Имате ли кредит към банка?

Мнениеот vaskonti » 18 фев 2013 18:56

balgarin написа:
vaskonti написа:Аз съм с ипотечен кредит. 550лв на месец към ДСК. Това е малко по-малко от 1/5 от общия доход на мен и жената. Доста е натоварващо, но ми беше писнало през 2 години да сменям квартира.
Не знам ти как я мислиш с ипотечния кредит, но само да те информирам, че ще ти трябва поне 20% самоучастие, а банката ще ти отпусне кредит не върху пазарната цена на имота, а върху цената, на която ще го оцени неин експерт. А той ще го оцени с поне 30% по-малко. Тоест, ако на пазара ти искат 100к за едно жилище, банката ще го оцени на 70к, от които ще ти даде 56. самият ти трябва да имаш поне 14к. кеш плюс остатъка до 100, отделно и за ремонт и обзавеждане, ако има нужда.

Това за пазарните оценки не е точно така, vaskonti. Ти си мислиш така, защото си теглил кредита от ДСК. Те наистина сконтират по-сериозно от оценката. Повечето банки вземат за приемлива по-ниската стойност от пазарната оценка на независимия оценител и цената на имота по предварителен договор. Работел съм в Банка ДСК и Райфайзенбанк над 8 години и знам как действат банките.
Но наистина кредитоискателя ще трябва да има сериозно самоучастие-капаро, дофинансиране на покупката и таксите по придобиване на имота (нотариални, местен данък и евентуално комисионна на агенция за недвижими имоти).
Тъй като аз самия съм с ипотечен кредит Red_Pride, мога да те посъветвам да прецениш кое ще ти е по-изгодно-наем или вноска по кредит. И дали ще разчиташ само на своите си доходи или имаш половинка с доходи. Или мама и тате ще помагат. Покупката на апартамент е много сериозна крачка и първо имота трябва да е ликвиден (локацията да е в квартал с постоянно търсене на пазара на имоти), да има що-годе добро разположение на стаите и ако е с кредит сериозно проучване на офертите на банките. При ипотечния кредит са важни освен лихвения процент, а и таксите. Има ли такса усвояване, има ли годишна такса. Има ли Застраховка Живот или Злополука към кредита. Каква ще е месечната такса за обслужване на сметката, по която се внася вноската или ти превеждат работната заплата. За преференциална лихва какво допълнително изискване ще има банката-комунални плащания, пакети. И т.нат.
Всичко е въпрос на сметки :) .

Да, по принцип е така. Това банката колко ще резне от пазарната цена зависи и от самия имот - до колко е атрактивен и съответно колко бързо може да бъде продаден от банката в случай на проблем с кредитополучателя. Едно е да ипотекирам имот в Обеля 5, друго е на Докторски паметник. При всички случаи ще има процентна разлика във въпросното сконтиране. Но така или иначе дори и при най-либералната банка оценката не се доближава до пазарната цена до толкова, че да не ги напсуваш как те цакат.
[center]I'll be the savior of you all
I'm your revelation, I'm a walking miracle...
[/center]

Потребителски аватар
фифи перото
Мнения: 4116
Регистриран на: 27 яну 2009 21:04

Re: Имате ли кредит към банка?

Мнениеот фифи перото » 18 фев 2013 19:01

При нормална банкова система ,кредитът е нормална крачка.В България не е така.
Има една основна уловка.Процентите на лихвата.Това ,че има разлика при различните банки ,не значи ,че общата сума на кредита и обслужването му , не е едно и също.Затова съветът ми е-ако можеш в момента не взимай кредит.Ако твърдо си решил-гледай внимателно освен основната лихва ,ГПР-то и всички такси и таксички.
Make love ,not war!`

Тошо, кажи си!

[offtopic]На много хора тук... не им трябва мозък за да живеят.... правят го несъзнателно...[/offtopic]

Потребителски аватар
BadBoy
Мнения: 6133
Регистриран на: 10 авг 2011 21:27

Re: Имате ли кредит към банка?

Мнениеот BadBoy » 18 фев 2013 19:24

Целият свят живее на кредите, за жалост у нас лихвите по същите са много високи.
Иначе имал съм кредити, сега в момента не.
Никога не пишете подобни мнения във форумите на гонг
Клик -->> [rimg]http://store.picbg.net/pubpic/D2/1E/bcd465b2c446d21e.jpg[/rimg]

warhead
Мнения: 985
Регистриран на: 08 юли 2009 13:18
Skype: palmen.g
Контакти:

Re: Имате ли кредит към банка?

Мнениеот warhead » 18 фев 2013 19:26

450 на месец към ДСК съм и аз,и аз поради същата причина като колегата по-горе ми беше писнало и за да си завърша къщата по-бързо го теглих!
Съвета ми е само ако е на живот и смърт работата и няма друг изход,да теглиш ....ама само тогава,иначе връщаш до откат! :mrgreen:

Потребителски аватар
1912plovdiv
Мнения: 1662
Регистриран на: 20 дек 2011 10:31
Местоположение: USA , CA
Контакти:

Re: Имате ли кредит към банка?

Мнениеот 1912plovdiv » 18 фев 2013 19:38

Red_Pride , ако ще теглиш не се лъжи от промоции, проценти и подобни глупости. Мини през всички банки и събери примерни погасителни планове като накрая да е изчислено до стотинка колко е цялата сума, която връщаш. Така сам ще си направиш сметка в коя банка ти е най-изгодно. Със сигурност ще видиш оферти с някакви промоции и нисък лихвен процент, а накрая ще излезе че глобално връщаш повече отколкото от други оферти с по-висок лихвен % ;)
▒▓█▄▀ БОТЕВ ▄▀█▓▒

[offtopic][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UP20C5agYoE&list=LLDu9hpyDTcjHX9bXKfC5wsA[/youtube][/offtopic]

Потребителски аватар
Син до гроб_
Мнения: 2447
Регистриран на: 01 яну 2013 11:32
Контакти:

Re: Имате ли кредит към банка?

Мнениеот Син до гроб_ » 18 фев 2013 19:58

Имах кредит,потребителски.По 200 лева на месец,за 3 години,като след година и половина 2 стана на 230 лева на месец! Последва съкращение от работата и просто е трудно да ви опиша за какво иде реч! Това е най-лошият ми период в живота ми до сега,дано никога не го изпитам отново. Не дай Боже.Съветът ми към теб е -намери възможно най-добрата работа в случая и спестявай(доколкото е възможно в България) малко от малко за да имаш поне някаква основа и мисли много добре от къде и какъв точно ще бъде размера на кредита.За целта е нужна и сигурна работа,да не е в рисковите за съкращения сфери.
Нашата сила обединява победители !
Нашата воля създава герои !
Нашата любов не търпи окови !
Защото нашето име задължава ! То е легенда и слава !
ИМАТЕ ТОЧНО 1914 ПРИЧИНИ ДА ОБИЧАТЕ ВАШИЯ ЛЕВСКИ !

Потребителски аватар
ЕМИЛ
Мнения: 51313
Регистриран на: 20 юни 2009 16:17
Местоположение: У некоя кръчма
Контакти:

Re: Имате ли кредит към банка?

Мнениеот ЕМИЛ » 18 фев 2013 20:06

не

Потребителски аватар
petrof
Мнения: 1415
Регистриран на: 02 окт 2008 11:37
Skype: Да го духа София
Местоположение: ПЕРНИК СТАДИОН "МИНЬОР"
Контакти:

Re: Имате ли кредит към банка?

Мнениеот petrof » 18 фев 2013 20:36

Добре бе тия дето сте толкова против кредитите или сте деца или нещо не сте се сблъскали още с реалния живот. Аз плащам по 400 лева на месец по ипотечен кредит. Имам и потребителски. Просто преди няколко години трябваше да си купя апартамент. Как по друг начин ще си вземеш жилище, ако не е с кредит. Трябва да си или наркодилър или някакъв бандит за да имаш такава сума пари на ръка. Кредитите са нещо нормално и няма нищо страшно в тях. Огромен процент хора имат най различни кредити, някои за кола, някои за ремонт, някои за жилище, някои за обучение, някои за бизнес, абе за всичко се теглят. Та няма как да се мине без кредит. Е, ако маме и тате са ви подсигурили, хрантутят ви и ви помагат във всичко е друго. Ама иначе не става. На пича пуснал темата бих му казал да се хвърля смело. Рискове винаги има, ама все пак който играй пичели, който не играй не пичели ;)
Последна промяна от petrof на 18 фев 2013 20:56, променено общо 2 пъти.
ПОДКРЕПЯЙ МЕСТНИЯ СИ ОТБОР! НЕ БЪДИ К*РВА!
Реконтра от Перник http://vbox7.com/play:ce211868

necessarypain
Мнения: 137
Регистриран на: 08 дек 2009 14:16
Skype: necessarypain
Контакти:

Re: Имате ли кредит към банка?

Мнениеот necessarypain » 18 фев 2013 20:46

За жалост - да.
Изтеглих кредит, за да погася всички заеми, които имах в размер на 800 лева.
Другите 200 си купих някакви глупости.
Сега плащам 90 лв месечно, а заплатата е 600~. За жалост тежи, но какво да се прави.
Единственото хубаво е, че имам приятелка в една банка и ми уреди доста добър % лихва и за 970 лева взети, трябва да върна 1070 за година.
Остават още 6 месеца...общо взето цялото лято ще избяга в кредити :(

Относно ипотечният кредит - ако си сигурен в бъдещето си, в работното си място и ако имаш план Б и В ..давай.
Не виждам по друг начин как ще имаме собствени жилища някой ден.

Потребителски аватар
Red_Neck
Мнения: 13762
Регистриран на: 08 яну 2013 10:05
Skype: armenski_pop.bg
Контакти:

Re: Имате ли кредит към банка?

Мнениеот Red_Neck » 18 фев 2013 21:02

фифи перото написа:При нормална банкова система ,кредитът е нормална крачка.В България не е така.
Има една основна уловка.Процентите на лихвата.Това ,че има разлика при различните банки ,не значи ,че общата сума на кредита и обслужването му , не е едно и също.Затова съветът ми е-ако можеш в момента не взимай кредит.Ако твърдо си решил-гледай внимателно освен основната лихва ,ГПР-то и всички такси и таксички.


Принципно съм съгласен с всичко с изключение на едно - кое не е нормалното на банковата система в БГ?
Всички виждате по-високите лихви по кредити, но не виждате по-високите лихви по депозитите. Като цяло нашите банки ползват по-скъп ресурс. Пропускате и много съществения факт, че кредитния риск в БГ е много по-висок, а той се поема от кредитора.
Подценява се и факта, че като цяло банковата ни система е изключително стабилна.
Премислянето преди вземането на решение трябва да е сериозно.

ПП: Кредита е нещо нормално, стига да се "дозира" правилно и да не се ръкводиш по това какво искаш, а по това от какво имаш нужда и можеш да си позволиш!
"Левски срещу мракобесието - борба на волята срещу системата, доброто срещу злото! Това е заложено при нас. Отборът на народа срещу апарата, най-общо казано."
Из размислите на един „Дисидент“, или Как отборът на МВР и ДС пребори комунизма.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 161 госта