Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
hajitsu
Мнения: 16274
Регистриран на: 20 яну 2010 19:31

Re: Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Мнениеот hajitsu » 23 юни 2015 14:34

organzata написа:Полезна тема,но не и за мен,аз на море не ходя обичам прохладата на планината и зиме и лете.
Една тема за опасностите в планината също би била много полезна.Бих пуснал,но нямам време.

Аз ще пусна. :)
[center]

Код: Избери всички

01001000 01100001 01101100 01100001
01001101 01100001 01100100 01110010 01101001 01100100
[/center]

Потребителски аватар
za nas e toj religiq
Мнения: 3981
Регистриран на: 28 окт 2009 13:08
Контакти:

Re: Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Мнениеот za nas e toj religiq » 23 юни 2015 16:38

Има нещо което не прочетох, а всъщност е доста важно! Мъртво вълнение има когато се появят вълни, без вълни няма течения, тоест при тихо време и море "типсия" няма опасност да попаднеш в течение! Най опасно и с най много трагични случаи е периода след затихване на силно вълнение( следващите 24 часа), тоест привидно в морето няма големи вълни и изглежда безобидно, а всъщност течението продължава да работи и то с пълна сила! Пропуснато е да се обясни че когато има мъртво вълнение , то никога не е едно на плаж а са минимум 2 или 3, това зависи най вече от релефа на морското дъно и плажа като цяло! Най безопасно в такива случаи е да си там където вълните правят най високи гребени и се пенят най много, защото винаги бутат навън а и означава че е най плитко :) Течението не е безкрайно и в най лошия случай след 100на метра е вече преодолимо, в най честия случай до прибоя, така че отпускаш се завлича те до прибоя от там хващаш първата вълна и обратно на вън :) Няма място за паника или ако все пак ви сполети просто викай с цяло гърло :) Не пренебрегвайте спасителите, те винаги знаят защо и къде да осигурят коридор за къпане! Не преминавайте огражденията за да влизате в привидно спокойните води :!: И не на последно място не се срамувайте да викате с пълно гърло за помощ при ситуация на паника или затруднение във водата ! Над 80% се давят именно заради факта че ги е срам да извикат за помощ и не се забелязват навреме от хората които могат да помогнат :!: Така че при проблем ВИКАЙТЕ, това всичко го казвам от дългогодишен опит като спасител ;)

Потребителски аватар
petkan
Мнения: 3888
Регистриран на: 23 окт 2010 10:54
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Мнениеот petkan » 23 юни 2015 18:58

Хубава тема, Ванка!
Да се включа и аз. След последният коментар на бултраса почти няма какво да се добави, съветите му са по-стойностни и от самата статия. Мъртвото вълнение обаче не е само с няколко метра ширина и не е едно. Повсеместно е, като е по-силно изявено на няколко места с по-силни течения, от които както съветват в статията, трябва да се опиташ плавно по диагонал да излезеш. Опитен плувец би могъл лесно да излезе обратно към брега и с плуване под вода (най-добре с оттласкване с крака по дъното), но пък и дълбочината не трябва да е станала повече от 2,5-3 метра.
[center]Изображение[/center]

Потребителски аватар
sin4ec
Мнения: 15996
Регистриран на: 13 сеп 2009 17:33
Контакти:

Re: Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Мнениеот sin4ec » 23 юни 2015 19:36

Между впрочем като бяхме в Бургас за финала, сутринта влязох в морето( към 11.00 часа при заведение Нептун) и имаше подобно явление. Водата определено дърпаше навътре, а и беше студеничка, та не се правих излишно на мъж и велик плувец и си излязох лека-полека.
СЪРЦЕ, ДУША, ЗА ЛЕВСКИ СОФИЯ!
[wrapimg=]http://s020.radikal.ru/i710/1701/cc/476e63cbcd87.gif[/wrapimg]

Потребителски аватар
Вал
Мнения: 1091
Регистриран на: 02 дек 2014 21:29
Контакти:

Re: Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Мнениеот Вал » 23 юни 2015 19:47

za nas e toj religiq написа:Има нещо което не прочетох, а всъщност е доста важно! Мъртво вълнение има когато се появят вълни, без вълни няма течения, тоест при тихо време и море "типсия" няма опасност да попаднеш в течение! Най опасно и с най много трагични случаи е периода след затихване на силно вълнение( следващите 24 часа), тоест привидно в морето няма големи вълни и изглежда безобидно, а всъщност течението продължава да работи и то с пълна сила! Пропуснато е да се обясни че когато има мъртво вълнение , то никога не е едно на плаж а са минимум 2 или 3, това зависи най вече от релефа на морското дъно и плажа като цяло! Най безопасно в такива случаи е да си там където вълните правят най високи гребени и се пенят най много, защото винаги бутат навън а и означава че е най плитко :) Течението не е безкрайно и в най лошия случай след 100на метра е вече преодолимо, в най честия случай до прибоя, така че отпускаш се завлича те до прибоя от там хващаш първата вълна и обратно на вън :) Няма място за паника или ако все пак ви сполети просто викай с цяло гърло :) Не пренебрегвайте спасителите, те винаги знаят защо и къде да осигурят коридор за къпане! Не преминавайте огражденията за да влизате в привидно спокойните води :!: И не на последно място не се срамувайте да викате с пълно гърло за помощ при ситуация на паника или затруднение във водата ! Над 80% се давят именно заради факта че ги е срам да извикат за помощ и не се забелязват навреме от хората които могат да помогнат :!: Така че при проблем ВИКАЙТЕ, това всичко го казвам от дългогодишен опит като спасител ;)


Ултрас, имал съм случаи понеже се къпя на по-малко населената част на плажа, зад табелата "неохранявана зона", да подам ръка и да спася майка с 1 или 2 деца. Обикновено и при хубаво време между плитчините на брега има зони, в които водата е набраздена като че там преминава планинска река. Течението е силно независимо, че няма вълни. Спасителите знаят тези места и обикновено при хубаво време изчакват някой да усети проблем за да се намесят авторитетно. При буря потокът естествено е много по-силен. Там спасяването става със спасител, теглен с въже по обратния път.
Първо правило: Научи се да плуваш!
Второ правило: избягвай да влизаш със семейството в такива места. Избери плитчина където вълните се разбиват правилно и равно, а не се чупят под ъгъл.
Трето правило: ако не можеш да се справиш се отпусни на водата и излез срещу по-малкото съпротивления настрани! Викай за помощ навреме!
Чувал съм страховити истории как при буря мъртвото вълнение засмуква под вода и отнася зад прибоя, където никой не те вижда и чува. Нямам желание да проверявам дали е истина.

Тик-Так1892
Мнения: 1021
Регистриран на: 15 юли 2014 22:58
Skype: ................
Контакти:

Re: Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Мнениеот Тик-Так1892 » 24 юни 2015 01:13

Наистина добра и полезна тема.Въпросът ми е какво става,ако някой не може да плува и да кажем се движи из морето в право положение?Движението по диагонал,встрани от течението важи ли?Макар че доколкото разбрах това течение може да е доста дълго,докато плуваш из неговите предели дори по диагонал или изцяло настрани,няма ли пак да бута навътре?
п.с Забелязах,че има доста компетентни хора в темата,включителни спасители.Една темичка за водовъртежа ще е добре,ако пък не се намери,то въпросът е имали отърване от водовъртеж и често явление ли е в Черно Море?

Reckless
Мнения: 2201
Регистриран на: 02 мар 2010 18:32
Местоположение: DE

Re: Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Мнениеот Reckless » 24 юни 2015 03:59

И в мъртво вълнение съм попадал, както и във водовъртеж в река. Определено водовъртежа е много по-опасен, поне при мен бе така. Спаси ме това, че във водата се чувствам, като у дома си, благодарение на водолазните курсове, които успешно изкарах навремето към ОСО /Организация за съдействие на отбраната/, дори покрих нормативите за инструктор. По онова време всички кандидат водолази по време на изпитния период живеехме на кораб в продължение на месец и всеки ден излизахме в открито море, за да си правим спусканията. Всяка сутрин ставахме в 5:00 и преди закуска плувахме в морето 4 км. а до нас в лодка бяха инструкторите. Спускал съм се във всякакви водоеми, реки, язовири, море, езера... та съм попадал и в много водни ситуации. За хора спокойни и които умеят да плуват, мъртвото течение не е проблем, излиза се по начин описан в предните постове. Водовъртежа е доста сложна задача за оцеляване, понеже те забива към дъното и те държи там. В моя случай бях без акваланг и преживях малък кошмар. Толкова бързо ме дръпна, че нямах време да мигна, камо ли да сигнализирам на останалите, които бяха на брега и не са и забелязали, кога съм изчезнал. След, като ме завлече надолу, загубих ориентация за посоките, понеже започна да ме върти, все едно съм в центрофуга с голяма скорост. Съпротивлението в такъв случай е голяма грешка, поради две причини: Първата е, че хабиш енергия и въздух напразно а втората е, че колкото повече се съпротивляваш, толкова повече те държи под водата. Лично аз се опитах в началото да плувам под вода в някоя посока, но не можах да загреба и един път даже, понеже водовъртежа ме подмяташе, като вестник във всички посоки а усещах как някаква непреодолима сила ме подмята, както си иска и аз не можех да контролирам нищо. Тогава се свих на топка и се оставих без да мърдам. Само след няколко секунди бях изхвърлен настрани и нагоре към повърхността, където с едно гребване излязох. Всичко трая, около 20 секунди а приятелите ми се бяха скупчили на брега и се чудеха къде съм. Казах им, какво се случи и ги предупредих да не влизат точно на това място. Това ми е единствения път, в който съм попадал във водовъртеж а той не беше и от най-внушителните и въпреки това ме подмяташе, като парцал и ми насади чувството, че няма да мога да се справя със ситуацията, което е едно от най-гадните усещания.

Потребителски аватар
za nas e toj religiq
Мнения: 3981
Регистриран на: 28 окт 2009 13:08
Контакти:

Re: Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Мнениеот za nas e toj religiq » 24 юни 2015 04:23

Вал написа:
za nas e toj religiq написа:Има нещо което не прочетох, а всъщност е доста важно! Мъртво вълнение има когато се появят вълни, без вълни няма течения, тоест при тихо време и море "типсия" няма опасност да попаднеш в течение! Най опасно и с най много трагични случаи е периода след затихване на силно вълнение( следващите 24 часа), тоест привидно в морето няма големи вълни и изглежда безобидно, а всъщност течението продължава да работи и то с пълна сила! Пропуснато е да се обясни че когато има мъртво вълнение , то никога не е едно на плаж а са минимум 2 или 3, това зависи най вече от релефа на морското дъно и плажа като цяло! Най безопасно в такива случаи е да си там където вълните правят най високи гребени и се пенят най много, защото винаги бутат навън а и означава че е най плитко :) Течението не е безкрайно и в най лошия случай след 100на метра е вече преодолимо, в най честия случай до прибоя, така че отпускаш се завлича те до прибоя от там хващаш първата вълна и обратно на вън :) Няма място за паника или ако все пак ви сполети просто викай с цяло гърло :) Не пренебрегвайте спасителите, те винаги знаят защо и къде да осигурят коридор за къпане! Не преминавайте огражденията за да влизате в привидно спокойните води :!: И не на последно място не се срамувайте да викате с пълно гърло за помощ при ситуация на паника или затруднение във водата ! Над 80% се давят именно заради факта че ги е срам да извикат за помощ и не се забелязват навреме от хората които могат да помогнат :!: Така че при проблем ВИКАЙТЕ, това всичко го казвам от дългогодишен опит като спасител ;)


Ултрас, имал съм случаи понеже се къпя на по-малко населената част на плажа, зад табелата "неохранявана зона", да подам ръка и да спася майка с 1 или 2 деца. Обикновено и при хубаво време между плитчините на брега има зони, в които водата е набраздена като че там преминава планинска река. Течението е силно независимо, че няма вълни. Спасителите знаят тези места и обикновено при хубаво време изчакват някой да усети проблем за да се намесят авторитетно. При буря потокът естествено е много по-силен. Там спасяването става със спасител, теглен с въже по обратния път.
Първо правило: Научи се да плуваш!
Второ правило: избягвай да влизаш със семейството в такива места. Избери плитчина където вълните се разбиват правилно и равно, а не се чупят под ъгъл.
Трето правило: ако не можеш да се справиш се отпусни на водата и излез срещу по-малкото съпротивления настрани! Викай за помощ навреме!
Чувал съм страховити истории как при буря мъртвото вълнение засмуква под вода и отнася зад прибоя, където никой не те вижда и чува. Нямам желание да проверявам дали е истина.


По принцип ако плажа е тип полумесец в двата му края винаги има течение и винаги там е най опасно и силно течението ! А набраздяването се получава точно от течението, ако си забелязал на повечето плажове в началото първо е по дълбоко и после става по плитко. От там се отича водата настрани и прави нещо като осмица на плажа(тоест течението е в двата края и в средата , ако е по голям плажа може и две три осморки да има ! И не се заблуждавай течение без вълни няма как да има :) Що се отнася до последното , някой май те е послъгал :lol: Течението не дърпа към дъното и най често като мине дълбочина от два метра рязко му намалява силата, обикновено точно там е прибоя ;)

Потребителски аватар
za nas e toj religiq
Мнения: 3981
Регистриран на: 28 окт 2009 13:08
Контакти:

Re: Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Мнениеот za nas e toj religiq » 24 юни 2015 04:31

Тик-Так1892 написа:Наистина добра и полезна тема.Въпросът ми е какво става,ако някой не може да плува и да кажем се движи из морето в право положение?Движението по диагонал,встрани от течението важи ли?Макар че доколкото разбрах това течение може да е доста дълго,докато плуваш из неговите предели дори по диагонал или изцяло настрани,няма ли пак да бута навътре?
п.с Забелязах,че има доста компетентни хора в темата,включителни спасители.Една темичка за водовъртежа ще е добре,ако пък не се намери,то въпросът е имали отърване от водовъртеж и често явление ли е в Черно Море?


В нашето море няма водовъртежи или поне до сега нито съм чул, нито съм видял някой да е попадал в такъв :)

Потребителски аватар
Drunken_Master
Мнения: 20344
Регистриран на: 30 май 2012 15:50
Местоположение: TD Garden
Контакти:

Re: Мъртво вълнение-неизвестният убиец

Мнениеот Drunken_Master » 24 юни 2015 10:45

Бях 9-ти клас,било е преди 9-10 години някъде...Краката и ръцете буквално ми изтръпнаха.Морето беше ужасно бурно,а и нямаше охрана (то пък къде ли е имало).
Починах си за една минута (може би и по-малко).Овладях паниката си...и доплувах с голяма мъка до брега.
Господ ме спаси в този момент...!
ivan56 написа:Когато се говори за Украйна удобно винаги се слага период около 17-18 в украинци по тези места е имало още от 10 в. Историята им е доста сходна с нашата дълги периоди са били под шапката на някой но това не значи че няма такава държава

#галилейеотбурГАЗ


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bubka и 16 госта