Как Тодор Живков за малко не успя да построи писта за Ф1

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
bobonikolov
Мнения: 3574
Регистриран на: 14 фев 2010 16:45
Skype: bobonikolov

Как Тодор Живков за малко не успя да построи писта за Ф1

Мнениеот bobonikolov » 11 ное 2014 05:20

Интересен материал:
Колкото повече години минават, толкова повече човек осъзнава, че в някои свои решения другарят Тодор Живков просто е изпреварвал времето си. Макар и ползваща се с огромно недоверие на Запад като най-верен сателит на СССР, България е успяла не просто да убеди Международната автомобилна федерация (ФИА), която държи правата на състезанието, да одобри проект за създаване на такава писта, но основните трасета и инфраструктура дори са били построени. За 6-те години от възникването на идеята през 1984 г. до падането на социализма държавата е вложила 25 млн. лева в строежа и са били осигурени още $800 млн. инвестиции от три чужди фирми. Ако всичко е вървяло по план, той е предвиждал през 1992 г. вече да имаме лицензирана писта за Формула 1.


Един от верните сподвижници на Живков го запалва по идеята. Това е бившият ремсист и негов съратник още от времената преди 9 септември 1944 г. генерал Иван Врачев, вече покойник. Хората, които го познават, го описват като противоречива личност, но достатъчно инициативна. През 1973 г. като председател на Комитета за отдих и туризъм ген. Врачев представя в Държавния съвет на НРБ - най-висшия орган в онези времена у нас, проект за превръщане на Рилския манастир в "образцов обект на "Балкантурист". Идеята му е там да се изградят снекбарове, валутен магазин и още куп екстри за привличане на платежоспособни посетители от Запада. Живков първоначално застава зад генерала, но после е убеден от Политбюро, че наместо в интересна дестинация, това ще превърне България в кич, и проектът е отхвърлен. В началото на 80-те Врачев е вече председател на Съюза на българските автомобилисти (СБА) и се среща с трима италианци, които обикалят Балканите, за да търсят терен за база на Формула 1. По това време турската писта "Истанбул парк" все още не съществува, но пък социалистическа Унгария тъкмо прави планове да гради своята "Хунгароринг". Именно това е основният коз на Врачев. След като Живков е казал "да", вече няма никакви пречки. Любопитна подробност е, че още през 70-те години от Филип Морис проявяват желание да изградят такава писта край София, но от наша страна им е отказано.
Почти десетилетие по-късно, след като Живков вече дава зелена светлина на проекта изниква въпросът за мястото, където да бъде построена пистата.

Няколко месеца се спори къде е най-подходящият терен. Вариантите са два - край Самоков или в землището на Сливен. През 1985 г. надделява лобито на Георги Йорданов, който е родом от града на стоте войводи и е един от активно ангажираните в инициативата. Сливен побеждава и заради близостта му до морето, но и защото наблизо има летище, което днес е изоставено, но в средата на 80-те е имало капацитет да обслужва както граждански, така и карго самолети. Веднага след взетото решение новината е оповестена и в някои тогавашни медии. Решено е пистата да е в местността Романуша, източно от Сливен, буквално на метри от пътя София-Бургас. Използва се естественият релеф на местността. Теренът там е равнинен, с неплодородна песъчлива почва. Допълнително улеснение е фактът, че земята е изцяло държавна и лесно може да влезе като апортна вноска в бъдещия спортен комплекс.

Парите от българска страна официално минават през СБА. Сега тази организация има твърде скромен бюджет, но в онези години годишната й субсидия от държавата е била няколко десетки милиона лева. Идеята е държавата да влезе в съдружие с три чужди фирми, най-известната сред които е немската "Шнайдер". Останалите две са от Италия и САЩ, като за американците се е знаело, че имат акции в "Боинг". Специално за преговорите с тях, както и с ФИА през 1986 е създаден екип, в който влиза все още неизвестният бъдещ активист на СДС Венцеслав Димитров, както и тогавашният председател на Окръжния народен съвет в Сливен Кольо Николов.
Проблемът, който възниква обаче е не изграждането на самата писта, а обслужващите съоръжения.

За да се провежда Формула 1, изискванията са наблизо да има съвременен хирургически комплекс с хеликоптерна площадка, готов във всеки момент да приеме ранени пилоти. А също луксозни три- и четиризвездни хотели. Оборудването в болницата е щяло да е изцяло американско. А хотелите - част от световноизвестни вериги. Планирало се още в Романуша да се изградят картинг писта, къмпинг с 320 места, паркинг за 30 000 автомобила, хотел, бунгала, тенис кортове и игрища за волейбол и футбол, технически център, хеликоптерна база.
Преговорите с чуждите инвеститори са водени основно през 1988 и 1989 г. във Виена и Мюнхен, докато едновременно върви и строежът на трасетата. Общата им дължина е 4 266.95 м. Половината са прави отсечки. Завоите са общо 13, като на всеки километър са по три - 8 десни и 5 леви. Наклоните по тогавашните стандарти не е трябвало да са по-големи от 20% при изкачване и 10% при спускане. При нас те са съответно 4,1% и 5,8%, а разстоянието между най-високата и ниска точка е 56 метра. Стартовата права е с дължина 697,19 м. Първоначалният вариант е предвиждал ширината при стартовата полоса да е 15 м, в останалата част да се свива до 11.

Планът е бил доста многомащабен. Трасето е било предвидено да отговаря на изискванията за провеждане едновременно като на автомобилни ралита, така и на състезания с камиони. Точно когато проектът е вече готов, ФИА приема нови правила за пистите от Формула 1, което налага преработването му. Тази промяна се оказва и препъникамъкът на почти завършения вече спортен комплекс. Според специалистите, ако тя не е била приета, целият спортен комплекс е можело да бъде завършен преди преломната 1989 г. и политическите промени е нямало как да се отразят.

Самата писта е проектирана от инж. Румил Гърнев от "Пътпроект" - София, чийто екип е автор и на автомагистралите "Люлин" и "Тракия". Първият асфалт, положен между селата Цалапица и Мало Конаре по протежението на "Тракия", част от който е запазен и до днес, е с грапава настилка. Целта е тя да се тества преди след това с нея да се оборудва и българската писта за Формула 1. Напълно готови и асфалтирани са подходните отсечки към пистата. За обработката на терена са се ползвали скрепери, оборудвани с ножове за рязане на почвата, които толкова бързо са се износвали, че се е налагало всяка седмица да се сменят.

Гърнев и колегите му са командировани до Западна Германия, за да наблюдават строителството на пистата "Нюрбургринг". В Сливен пък пристигат хирурзи от Хюстън, за да подберат български лекари, които по-късно е трябвало да летят до САЩ на обучение за работа в бъдещата модерна болница. С пълна пара върви строежът и на хирургическия комплекс в Сливен - десететажна сграда, първата болнична постройка у нас с площадка за хеликоптери. Водят се преговори с "Шератон" и "Хилтън" да управляват бъдещите 6 хотела около пистата. Единият, макар и непостроен, е кръстен "Тоида" и дори се сдобива с управител, който почти цяла година получава заплата. Предпоследната среща с инвеститорите е в сакрален период. Провежда се между 10 и 20 ноември 1989 г. Ръководи я финансовият министър Белчо Белчев. Последната е във Виена през март 1990 г. Месец по-късно току-що поелият премиерския пост Андрей Луканов прекратява строежа.

Причините за прекратяването на строежа можем да ги търсим на две места. През 1985 г. страната ни започва да строи спортното съоражение успоредно с братска Унгария. Унгарците обаче първи успяват да звършат своята писта и то в рекордно кратки срокове. Работата по строежа на съоръжението там започва на 1 октомври 1985 година и завършва осем месеца по-късно, с което "Хунгароринг" става най-бързо построената писта за Формула 1. Трасето, отстоящо на 20 км от Будапеща отваря врати на 24 март 1986 г. и веднага става част от календара на Формула 1. Така 4. 381 километровата отсечка в Могьород става първата писта в Източна Европа, на която се провежда кръг от шампионата, още по-времето на Студената война.

Това развитие на нещата до известна степен обезмисля изграждането на второ трасе за провеждане на високоскоростна надпревара в социалистическия блок и българският проект започва бавно да губи инерция още в самото си начало. Въпреки тези обстоятелства обаче, макар и бавно нещата край Сливен се движат, а краят им идва едва след промените през 1989 г. Затова има основание да се счита, че главната причина за замразяването на мащабното спортното съоражение си е изцяло вътрешна. След 10 ноември в управлението на държавата си остават кадрите на БКП. Местните амбициозни ръководители са заменени с нови партийци, но много от тях вече нямат национално мислене. На държавно ниво Андрей Луканов и правителството му са жив пример за това. Така с решението му за спирането на строежа свършва и приказката, че в България ще се провеждат състезания от Формула 1.



Днес почти изградената писта, със заровените в нея 25 млн. лева стои изоставена. Основите на малко над 4 километровото трасе, както и изградените отводнителните системи могат да бъдат видени и днес. Край тях се виждат само скелети на животни, а в далечината – силуетите на сливенските блокове. Недостроената сграда на хирургическия комплекс е продадена и съборена, а интерес от страна на чужди и наши инвеститори за дострояването на комплекса липсва. Преди 3 години във Фейсбук е сформирана групата „Искаме автомобилна/мото писта Сливен да бъде завършена”, която към момента има 1300 последователи. Ние също подкрепяме тази инициатива и не ни остава нищо друго, освен да и пожелаем успех!

Източник: Божидар Божков (в-к „Сега”) и други материали по темата.

Една от малкото добри идеи на тогавашното управление според мен.

pobeda1
Мнения: 49
Регистриран на: 25 фев 2009 23:08
Контакти:

Re: Как Тодор Живков за малко не успя да построи писта за Ф1

Мнениеот pobeda1 » 11 ное 2014 06:40

по същото време през лятото на 1989 в Пловдив се провежда европейско първенсто по лека атлетика юноши и девойки на стадион "9-сптември" после преименуван на стадион "Пловдив" а сега "Голямата къща". Тъй като България се строи планово е бутнато осветлението и не е построено новото, изграждането на източната трибуна не е завършено. Едно от състезанията на висок скок (или овчарски) се проточва дълго и настава мрак. Пожарната кола и ленейката осветяват с фарове състезанието докато свърши. Днес 2014 година стадиона няма акт 16 и не могат да се правят състезания или концерти там.
Относно Сливен болницата която се гради там крана е поставен във вътршния двор на сградата и по никакъв начин не може да се изкара от там (просто сградата е каре). Не знам сега дали стои крана там или многолюдното ромско население на Сливен го е разфасовал..... Е..ти и социализма.
То по онова време София кандидатстваше за Олимпийски игри (зимни) през 1992 ...... Спомням си че през 1992 зимата бяхме на режим на тока а храна се купуваше с купони (по руски образец). А да бе имах ми си космонавт и какво от това... И ВМФ (военно морски флот) имаше 2 подводници - страшилището на Черно море....

миле гърбавия
Мнения: 1494
Регистриран на: 13 дек 2009 14:12
Skype: 1G2472L

Re: Как Тодор Живков за малко не успя да построи писта за Ф1

Мнениеот миле гърбавия » 11 ное 2014 07:39

Какво му го прескачате на бай Тошо,що не си намерите друго занимание?


Потребителски аватар
bobonikolov
Мнения: 3574
Регистриран на: 14 фев 2010 16:45
Skype: bobonikolov

Re: Как Тодор Живков за малко не успя да построи писта за Ф1

Мнениеот bobonikolov » 11 ное 2014 08:53


Ами да вземат да довършат тази :). Между другото тази писта е добра идея на онова управление и поредната зарязана по средата на реализацията. Друга такава е софийското метро. Започват да го строят, прокопават сумати километри изкопи и тунели, изливат сумати бетон, изграждат спирката пред НДК и тогава на някой му скимва да спрат и почват да затрупват всичко.

Leeroy
Мнения: 303
Регистриран на: 28 апр 2014 14:50
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как Тодор Живков за малко не успя да построи писта за Ф1

Мнениеот Leeroy » 11 ное 2014 09:14

pobeda1 написа:по същото време през лятото на 1989 в Пловдив се провежда европейско първенсто по лека атлетика юноши и девойки на стадион "9-сптември" после преименуван на стадион "Пловдив" а сега "Голямата къща". Тъй като България се строи планово е бутнато осветлението и не е построено новото, изграждането на източната трибуна не е завършено. Едно от състезанията на висок скок (или овчарски) се проточва дълго и настава мрак. Пожарната кола и ленейката осветяват с фарове състезанието докато свърши. Днес 2014 година стадиона няма акт 16 и не могат да се правят състезания или концерти там.
Относно Сливен болницата която се гради там крана е поставен във вътршния двор на сградата и по никакъв начин не може да се изкара от там (просто сградата е каре). Не знам сега дали стои крана там или многолюдното ромско население на Сливен го е разфасовал..... Е..ти и социализма.
То по онова време София кандидатстваше за Олимпийски игри (зимни) през 1992 ...... Спомням си че през 1992 зимата бяхме на режим на тока а храна се купуваше с купони (по руски образец). А да бе имах ми си космонавт и какво от това... И ВМФ (военно морски флот) имаше 2 подводници - страшилището на Черно море....


Преди 5-6 години я бутнаха болницата с крана вътре :)

Потребителски аватар
gugushito
Мнения: 1917
Регистриран на: 08 апр 2009 21:39
Контакти:

Re: Как Тодор Живков за малко не успя да построи писта за Ф1

Мнениеот gugushito » 11 ное 2014 10:06

щом вярвате на тия щуротии...ок,то си е за ваша сметка... :lol:

Потребителски аватар
bobonikolov
Мнения: 3574
Регистриран на: 14 фев 2010 16:45
Skype: bobonikolov

Re: Как Тодор Живков за малко не успя да построи писта за Ф1

Мнениеот bobonikolov » 11 ное 2014 10:57

gugushito написа:щом вярвате на тия щуротии...ок,то си е за ваша сметка... :lol:

Кои щуротии? Част от съоръженията и до днес могат да бъдат видяни край Сливен. Има започнато реално строителство, но просто не е завършено.

Потребителски аватар
stefani
Мнения: 8101
Регистриран на: 01 юни 2008 15:37

Re: Как Тодор Живков за малко не успя да построи писта за Ф1

Мнениеот stefani » 11 ное 2014 11:04

Глупости ! Той и магистралите Тракия , Хемус и Ч. море трябваше да направи до 88 г Въпреки че ползваше безплатна и евтина работна ръка стигна само до Пловдив :lol:
Изчезнали са динозаврите и неандерталците, сега идва ред на комунистите, фашистите и расистите !

THE G.A.M.E
Мнения: 50013
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: Как Тодор Живков за малко не успя да построи писта за Ф1

Мнениеот THE G.A.M.E » 11 ное 2014 11:27

Факт е, че сме били близко до кръг от F1.

Очертаното трасе, все още си личи ясно.
При 1-вият си мандат, Лечков се опита да поднови проекта, даже се шушукаше, че Чичо Бърни ( Екълстоун ) ... Е дал принципното си съгласие за кръг.
Лечката беше намерил инвеститори от Германия, хората дойдоха, прегледаха, и одобриха.
Но знаем какво се случи с Лечков, та нещата отново замряха.

Пък и Р. Петков подля вода, като се опита да дръпне инвеститорите към Плевен.
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !


Image Image


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Thsmith и 30 госта