Читанка пак заплашена от затваряне

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Parmalat
Мнения: 10851
Регистриран на: 13 сеп 2008 02:15

Re: Читанка пак заплашена от затваряне

Мнениеот Parmalat » 05 авг 2013 15:44

GibbonKolev написа:
Атеист написа:Не само с книгите, а и с нелегалното сваляне на филми, музика и всякакви други програми трябва да се вземат мерки и да се води ефективна борба.

Плащаш ли за да вземеш на заем молив от приятел.


Споко с магнитите никой няма да те хване докато си теглиш филм или там каквото си решиш.
[center]R.I.P[/center]
[center]Този ник вече е невалиден и никой не го използва.[/center]

drizhelev1
Мнения: 271
Регистриран на: 25 ное 2010 19:37
Контакти:

Re: Читанка пак заплашена от затваряне

Мнениеот drizhelev1 » 05 авг 2013 16:28

Нямам против да дам пари за книга, особенно ако е в електронен формат - купувал съм от Амазон, но в България се предлагат малко такива. Освен това чрез книога в електронен формат се опазват дърветата.
Читанка не качват книги които са издадени преди по- малко от 3 години - така спазват лоялност към издателствата. Бяха качили и "Игрите на глада" ама я свалиха , когато издателството държащо авторските права поиска това от тях.
BORN TO RUN

stg333
Мнения: 2531
Регистриран на: 02 мар 2009 21:53
Контакти:

Re: Читанка пак заплашена от затваряне

Мнениеот stg333 » 05 авг 2013 16:29

Атеист написа:Да бе да, това да не ти е соц време, че да не се издават и преиздават търсени книги, айде малко по-обективно да гледаме на нещата и да не се връщаме в онези тъмни години. Отделно може да си вземеш и книги втора ръка на много по-ниска цена. Има много по-голямо разнообразие и предлагането като цяло е на много по-високо ниво, макар да съм съгласен, че понякога цените не са каквито би трябвало да бъдат. Но това не е повод да се нарушава даден закон, нали?

айде бе ти влизал ли си в книжарница изобщо, предлагат се книги за сектански религии, как да преуспеем в не знам си какво и за вампири, никоя книга издадена след 2010 не може да бъде намерена в читанка, сиреч тя по никакъв начин не конкурира книжарниците и да при цена на хартиена книга 20 лв {от които книжно тяло и полиграфия 15), да сложиш електронна книга за 14.99 си е подигравка и печалбарство

Атеист
Мнения: 657
Регистриран на: 11 юли 2013 18:02
Местоположение: Discount Inn
Контакти:

Re: Читанка пак заплашена от затваряне

Мнениеот Атеист » 05 авг 2013 16:46

stg333 написа:
Атеист написа:Да бе да, това да не ти е соц време, че да не се издават и преиздават търсени книги, айде малко по-обективно да гледаме на нещата и да не се връщаме в онези тъмни години. Отделно може да си вземеш и книги втора ръка на много по-ниска цена. Има много по-голямо разнообразие и предлагането като цяло е на много по-високо ниво, макар да съм съгласен, че понякога цените не са каквито би трябвало да бъдат. Но това не е повод да се нарушава даден закон, нали?

айде бе ти влизал ли си в книжарница изобщо, предлагат се книги за сектански религии, как да преуспеем в не знам си какво и за вампири, никоя книга издадена след 2010 не може да бъде намерена в читанка, сиреч тя по никакъв начин не конкурира книжарниците и да при цена на хартиена книга 20 лв {от които книжно тяло и полиграфия 15), да сложиш електронна книга за 14.99 си е подигравка и печалбарство


Не знам ти какво точно търсиш, но аз се интересувам от наука, психология, философия, лингвистика и мога да ти изброя поне 10-на имена на автори, чиито книги съм закупил само през последната година. Аз лично пазарувам почти и само от Хеликон, защото имат хубави промоции и сравнително голямо разнообразие на книги. Имат и някои качествени и евтини e-books, но не са и чак толкова много в действителност. Чат-пат проверявам и Хермес дали нямат нещо стойностно. Но съм склонен да се съглася, че има надценка на повечето книги, никъде не съм и казвал обратното в крайна сметка.

И да, за съжаление пазарът е залят от всякаква религиозна, окултна, мистична и каква ли не друга некачествена литература. Сега на мода са и "self-help" книгите, които някои хора също купуват мислейки си, че в тях има някаква голяма стойност, но така или иначе всеки сам решава за себе си.

Потребителски аватар
Alexx
Мнения: 6528
Регистриран на: 19 мар 2011 09:52
Контакти:

Re: Читанка пак заплашена от затваряне

Мнениеот Alexx » 05 авг 2013 17:22

Дай да бъдем коне с капаци да четем само един тип литература? Какъв е проблема,че има религиозна литература? Аз чета много неща свързани с религиите, които разкриват примерно как всяка религия е свързана с друга и въобще общия им произход.

Атеист
Мнения: 657
Регистриран на: 11 юли 2013 18:02
Местоположение: Discount Inn
Контакти:

Re: Читанка пак заплашена от затваряне

Мнениеот Атеист » 05 авг 2013 17:23

Атеист написа:...но така или иначе всеки сам решава за себе си.


;)

Потребителски аватар
GA_ veliki
Мнения: 2798
Регистриран на: 21 апр 2013 18:42
Skype: aхaaa
Местоположение: Коньовица
Контакти:

Re: Читанка пак заплашена от затваряне

Мнениеот GA_ veliki » 05 авг 2013 18:17

Highlander написа:По тая логика и библиотеките са незаконни и ощетяват авторите и издателствата. Читанка по-скоро правят реклама на издателствата, защото ако някоя книга хареса на някой читател, обикновено си я купува и в книжен формат. А книги, които са с изчерпан тираж от над 10 години и няма наченки да се преиздават, а ги има само в читанка, хората от къде да ги намерят??? Повечето хора в България нямат възможност да си купуват книги, нека да им се спре единственото място, където им се предоставя възможност да четат.

Абсолютно съм съгласен , скоро търсих една на хартия и я нямаше, само в електронен вид
Не с гняв, със смях се убива..
Това е спортен форум на "Гонг", един от най-уважаваните в България... :lol:
Това, че не обичам сащ не значи,че обичам путин
"Люлека ми замириса"

Потребителски аватар
GOLEADOR
Мнения: 12743
Регистриран на: 05 апр 2012 00:55

Re: Читанка пак заплашена от затваряне

Мнениеот GOLEADOR » 05 авг 2013 19:20

Ако това е електронна библиотека и хората от читанка не продават книги на своите потребители,то всяко посегателство над тях е наказуемо.Но ако те взимат пари без да са платили авторски права ,да си носят последствията за грабежа.Всичко е толкова просто и ясно,че не разбирам защо се дърляте.
[center]ДОБРЕ ДОШЛИ В СЕМЕЙСТВОТО НА ЦСКА ![/center]
[center][rimg]http://oi63.tinypic.com/10pwvlu.jpg[/rimg][/center]

Потребителски аватар
tendulkar
Мнения: 58
Регистриран на: 12 юни 2009 20:25
Контакти:

Re: Читанка пак заплашена от затваряне

Мнениеот tendulkar » 05 авг 2013 19:44

Не съм фен на Коелю като писател, но по времето когато ACTA и SOPA бяха актуални и имаше протести по цял свят изказа мнение, което няма как да не постна. Още повече, че дава конкретни примери със себе си и ефекта от „пиратството“ в цифри. Другото е бла-бла...

http://www.spekulanti.com/analizi-blogu ... iv_s_o_p_a

В бившия Съветски съюз, в края на 50-те и началото на 60-те години, много книги, които поставят под съмнение политическата система започват да циркулират в апокрифна форма. Техните автори не са получили и копейка за правата си. Обратно, били са преследвани, заклеймени от официалната преса и изпратени на заточение в страховитите сибирски ГУЛаг. Въпреки това са продължили да пишат.
Защо? Защото са имали нуждата да споделят това, което чувстват. От госпелите, до политическите манифести, литературата е позволявала на идеите да пътуват и дори да променят света.
Нямам нищо против хората, които печелят от книгите си, така си изкарвам и аз прехраната. Но вижте какво се случва. Stop Online Piracy Act (S.O.P.A) може да се превърне в заплаха за интернет. Това е РЕАЛНА ОПАСНОСТ, не само за американците, но за всички нас, тъй като законът, ако бъде одобрен, ще засегне цялата планета.
Как се чувствам аз по отношение на това?
Като автор, трябва да защитавам „интелектуалната собственост“, но аз не го правя.
Пирати от цял свят, обединете се и изпиратствайте всичко, което някога съм писал.
Добрите стари дни, в които всяка идея си имаше собственик, си отидоха завинаги.
Първо, защото всичко, което всеки прави е да рециклира някоя от добре познатите четири теми: любовна история между двама души, любовен триъгълник, борба за власт, или историята на пътуване.
Второ, защото всеки писател иска неговата история да се чете, независимо дали във вестник, блог, памфлет, или на стена.
Колкото по-често слушаме една песен по радиото, толкова повече ще искаме да си я купим на CD. Същото е с литературата.
Колкото повече хората „пиратстват“ една книга, толкова по-добре. Ако харесат началото, ще си я купят цялата на другия ден, защото няма нещо по-уморително от четенето на дълги пасажи текст на компютърен екран.
1. Някои хора ще кажат: Ти си толкова богат, че можеш да си позволиш книгите ти да се разпространяват безплатно
Това е вярно. Богат съм. Но дали желанието да съм богат ме е накарало да пиша книги? Не. И семейството ми и учителите ми заявяваха, че няма бъдеще в писането.
Започнах да пиша и продължавам да пиша, защото ми дава наслада и дава смисъл на съществуването ми. Ако парите са били мотивът, щях да спра да пиша преди векове и да се спася от четенето на неизменно негативни рецензии.
2. Издателската индустрия ще каже: творците не могат да оцелеят, ако не им се плаща
През 1999 година, когато издадоха първата ми книга в Русия (в 3000 бройки), в страната имаше страхотен дефицит на хартия. По случайност, открих пиратско издание на Алхимика на руски и я качих на уебсайта си.
Година по-късно, когато кризата свърши, продадох 10 000 бройки. До 2002, продадох милион копия в Русия, а с днешна дата съм продал 12 милиона.
Когато пътувах с влак през Русия срещнах няколко души, които ми казаха, че за първи път са попаднали на творбата ми чрез пиратската версия, която бях качил на сайта.
И до ден днешен поддържам уебсайта ‘Pirate Coelho’, като давам връзка към всяка моя книга, която има по P2P сайтовете.
И продажбите ми продължават да растат – до близо 140 милиона копия по цял свят.
Когато си изял портокал, трябва да се върнеш в магазина за нов. В този случай има смисъл да платиш на място.
С предмет като изкуството, обаче, ти не купуваш хартия, мастило, боя, платно или ноти, а идея, родена от комбинацията от тези продукти.
„Печатането“ е интродукция към работата на артиста. Ако харесваш нейната или неговата идея, ще искаш да я имаш вкъщи, добрата идея не се нуждае от защита.
Всичко друго е или алчност, или невежество.

Потребителски аватар
pucky
Мнения: 214
Регистриран на: 28 сеп 2008 15:55
Контакти:

Re: Читанка пак заплашена от затваряне

Мнениеот pucky » 06 авг 2013 14:24

само слабо информираните могат да бъдат заблудени ... този вой с "авторските права" не е от вчера и явно ще продължи, докато "посредниците" не разберат една проста истина - променяй се, за да оцелееш. цялата дандания идва от страна на издатели, "държатели" на авторски права, агенции т.е. все хора, които се "облагодетелстват" от паричния поток, който следва всяка една творба ... творците няма как да останат бедни, ако спрямо нещата които създават има интерес. това е простата истина! колкото повече се дигитализира "съдържанието", толкова по-малък ще остава пая за "посредниците", а те точно срещу това скачат, защото нали разбирате, че няма как да извиват ръцете на един изпълнител, след като концертите му са посетени, след като рецензиите в медиите го обсъждат - него и творбата му ...


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 9 госта