Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
metodito
Мнения: 21541
Регистриран на: 15 авг 2008 14:46
Местоположение: На хубава трапеза, под сянка на Трапезица.
Контакти:

Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Мнениеот metodito » 06 сеп 2015 19:46

Здравейте! Току-що изгледах обзор на последния кръг на Ла Лига. Красота, динамика, въобще...
Искам да ви питам, как мислите на какво се дължи хегемонията на испанския клубен футбол в Европа (а защо не и в света?).

Поправете ме, ако греша, но не съм чувал обявяването на някакви стратегии преди години, може да не съм чул. Някакви стъпки испанската футболна федерация да е взела или нещо подобно. Спомняме си стратегии като турската и руската - много пари и много чужденци. Много шум за нищо. Ако ставаше само с пари... И руснаци и турци разбраха, че не там ключа.

Испанската школа е страхотна явно. То това не е от вчера, де. Като фен на "Левски" мога да само да споделя удивлението си. Идва Аниете, заиграва все едно българското му е отворена книга. Владее всеки елемент на играта. Може да играе, както с глава, така и с двата крака. Комбинативен, изобретателен. Същото за Бедоя. А онова хлапе Калво беше като извънземен (но пък си имаше проблеми с поведението и не обичаше да подава). Аз такава техника, такова чудо не бях виждал. Бързина, техники, шутове отвсякъде... Явно е, че испанската школа е доста напред. Личи си, че липсва консерватизма, защото те така играят и в Ла Лига испанците.

Като заговорих за Ла Лига и испанците, това е другото. Тази година, не помня де гледах една статистика, в Испания са изръсени най-много кинти за футболисти, но не малка част от тях е вътрешни трансфери за испанци. Няма нищо общо първенството по отношение на чужденците с Италия или Англия. Пак има стабилно количество чужденци, но не може да се сравнява с Англия и Италия. Не говоря за първите четири отбора. За цялата майсторска група.

Те продължават с похода си в Европа. Миналата година лично аз стисках палци за Виляреал в Лига Европа. Страхотен футбол. Гледах им три мача. Невероятно - особено Вието (сега в Атлетико Мадрид) и Черишев (купен от Реал Мадрид), но и не само те. За съжаление се срещнаха с испански отбор... Това, което прави Барселона го оставям назад. Реал Мадрид... ясно. Севиля постигнаха уникален рекорд в ЛЕ. Но ето Валенсия се завръща, както и Виляреал. Заедно с Атлетико Мадрид, които показват завидно постоянство... Който и да е срещне някой от тези отбори - говоря от големите в Европа (Байерн, Пул, Милан, Юве, Челси), не може да си сигурен какво ще стане.

Та, дали има един отговор на питанката или не е прост отговор? За мен, основното е инвестицията в политиката към местните играчи. Тук не говоря за сляпо налагане на собствени играчи самоцелно - говоря за развитие в методологиите и треньорската професия, даване на повече свобода (ние все още разделяме лагерите на физически и после игра с топка), повече игра с топка, де да знам. Но от школите им излизат завършени футболисти. И то постоянно.
Последна промяна от metodito на 06 сеп 2015 19:57, променено общо 1 път.

гражданин от село
Мнения: 9609
Регистриран на: 29 сеп 2011 13:02

Re: Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Мнениеот гражданин от село » 06 сеп 2015 19:53

До преди 10–ина години бяха символ на неудачници на всички големи форуми.Все отиваха с големи амбиции и се връщаха с празна кошница.Струва ми се, че си взеха своето и ще отстъпят назад вече.И хубавите неща имат край.Единствено английските бездарности са безкрайни.

Потребителски аватар
metodito
Мнения: 21541
Регистриран на: 15 авг 2008 14:46
Местоположение: На хубава трапеза, под сянка на Трапезица.
Контакти:

Re: Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Мнениеот metodito » 06 сеп 2015 19:55

гражданин от село написа:До преди 10–ина години бяха символ на неудачници на всички големи форуми.Все отиваха с големи амбиции и се връщаха с празна кошница.Струва ми се, че си взеха своето и ще отстъпят назад вече.И хубавите неща имат край.Единствено английските бездарности са безкрайни.


Да, то, ако е от време оно... Но е от някъде пет-шест години. Засилва се хегемонията, не отслабва. Тазгодишното издание на ШЛ ще го докаже - 100 про. ;)

гражданин от село
Мнения: 9609
Регистриран на: 29 сеп 2011 13:02

Re: Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Мнениеот гражданин от село » 06 сеп 2015 20:33

metodito написа:
гражданин от село написа:До преди 10–ина години бяха символ на неудачници на всички големи форуми.Все отиваха с големи амбиции и се връщаха с празна кошница.Струва ми се, че си взеха своето и ще отстъпят назад вече.И хубавите неща имат край.Единствено английските бездарности са безкрайни.


Да, то, ако е от време оно... Но е от някъде пет-шест години. Засилва се хегемонията, не отслабва. Тазгодишното издание на ШЛ ще го докаже - 100 про. ;)

Аз говоря за националният им отбор, на клубно ниво е друго.Там винаги са били сред фаворитите.То до шенген испаноговорящите от ЛА не се смятаха за чужденци, както и бразилците в Португалия.

Потребителски аватар
Tommi
Мнения: 17535
Регистриран на: 24 апр 2010 22:42
Контакти:

Re: Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Мнениеот Tommi » 06 сеп 2015 21:31

Имат два богати сериозни отбора, които налагат хегемонията. При единия нещата стават с много пари без кой знае какви тайни на успеха. Купуват доказани играчи от другите отбори и сглобяват отбор с тях. И тази политика не е от скоро, защото преди Роналдо и компания имаше Зидан, Фиго, Феномена и т.н.
Другият отбор имаше невероятното щастие в един и същи период да "произведе" Меси, Шави, Иниеста. Казвам щастие, защото това си е щастливо стечение на обстоятелствата. Каквито и стратегии да прилагаш един Меси се ражда на милиони футболисти. :)
И да уточня, за да не бъда разбран погрешно. Не казвам, че всичко е късмет и пари, без никакъв мениджмънт. Те си имат доброто управление, добрата стратегия, академии, бази и т.н., но по тези неща не мисля, че превъзхождат чак толкова останалите големи европейски клубове.
Георги Аспарухов - Гунди към ръководството на Милан: "Има една страна България, в тази страна България има един отбор Левски, може и да не сте чували за него, в този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!

Потребителски аватар
Alexx
Мнения: 6528
Регистриран на: 19 мар 2011 09:52
Контакти:

Re: Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Мнениеот Alexx » 06 сеп 2015 23:34

Дължи се на това,че банда от държавни институции няма да позволят да фалират дори да не спазват каквато и да е финансова дисциплина.
Също така правилата на футбола се изнежиха много, което помага на хиспанците.

Потребителски аватар
metodito
Мнения: 21541
Регистриран на: 15 авг 2008 14:46
Местоположение: На хубава трапеза, под сянка на Трапезица.
Контакти:

Re: Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Мнениеот metodito » 07 сеп 2015 10:59

Това за изнежването ме кефи като теория, но го предпочитам от бруталните изцепки на британските дървари от 80-те. Неслучайно в Англия днес "англичанин" е мръсна дума за клубовете от Премиършип. Те нямат какъвто и да е усет за красотата. Докато испанци, и въобще латино света разбира от тези неща. Това за държавата е вярно, но е валидно и за Англия и Франция, да речем. Единствено в Италия държавата има топки да направи нещо... Без да развиваш собствените си футболисти, да им се доверяваш, дълготраен успех не може да има. В Англия може по някоя долна дивизия да дремят следващите Руни и Джерард, следващия Джейми Карагър, но много трудно ще намерят място в отбор от Премиърлийг в конкуренцията на жадни за пари и изява талантливи наемници. Нямам понятие какво правят там школите, но ето Пул взеха хлапак от долните дивизии и то какъв талант - Стърлинг.

Потребителски аватар
Alexx
Мнения: 6528
Регистриран на: 19 мар 2011 09:52
Контакти:

Re: Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Мнениеот Alexx » 07 сеп 2015 11:37

Kakво значи красота? Аз винаги ще намират футболът във Висшата лига по-красив от другите първенства.Това е въпрос на вкус.
Да не говорим,че през 80те испанското първенство беше едно от най-грубите и беше истинска корида. Докато в Англия и Италия просто играеха по-твърд футбол в рамките на правилата.

Потребителски аватар
atanas7510
Мнения: 556
Регистриран на: 19 ное 2008 09:58
Местоположение: ВАРНА БЪЛГАРИЯ
Контакти:

Re: Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Мнениеот atanas7510 » 07 сеп 2015 13:44

На всяко едно световно или европейска първенство за всяка една възраст, ако не шампиони са в тройката и то в последните 7-8 години .Това е основното, силни школи.Нещо което навремето имахме в България но сега остана само спомените имаме само две, който са на добро ниво на Ботев и Литекс също на Левски и Черно море стават всичко останало е мани-мани.

Потребителски аватар
sl321
Мнения: 2807
Регистриран на: 21 апр 2008 15:17

Re: Тайната на успеха на испанския футбол (Дискусия)

Мнениеот sl321 » 08 сеп 2015 00:47

А колко време ( та даже и в момента) испанското първенство не беше достъпно за българските зрители. Англия първа, втора дивизия. Холандия, Полша....какво ли не излъчваха. В крайна сметка всеки един бай Иван от всяко Горно нанадолнище чуваше задължително "силните мъже на Диема". Стигна се до там тия силни мъже да отпадат на 1/8 финал в европейските турнири.

Иначе, по въпроса на автора на темата, да, не съм чул за никакви проекти, но явно е имало правилна работа. Просто в последните години испанците са най-напред от всички! И все пак.....силните мъже на Диема всеки ги знае, но за испанците....бай Иван от Горно нанадолнище ще каже...."Ааа, аз си гледам англичаните...." ;) Гледай си ги....
http://www.eridubet.com
Доста блогове с типстъри на едно място.


Върни се в “Футбол - Свят”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 8 госта