Първият евробоец е СЛАВИЯ!

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, Madridist

Потребителски аватар
slavia_forever
Мнения: 19574
Регистриран на: 12 авг 2008 20:13
Местоположение: София
Контакти:

Първият евробоец е СЛАВИЯ!

Мнениеот slavia_forever » 16 апр 2012 22:47

Преди точно 45 години - на 19 април 1967-а “Славия” (София) става първият български клуб появил се на полуфинал в официално съперничество по егидата на УЕФА. “Белите” го правят само няколко часа, преди на същото стъпало да се изправи и ЦСКА на стадион „Сан Сиро" срещу “Интер” (Милано). Но за историята първият голям евробоец, достигнал полуфинал в Европа, което е и върхът за родния в турнирите, се нарича “Славия”. И това остава в аналите, а за “белите” те са изпълнени със славно написани страници.

[wrapimg=]http://www.trud.bg/Images/Cache/Image_1329603_2.jpg[/wrapimg]

“Славия” е много силен отбор през 60-те години на миналия век. Клубът оказва много силно влияние върху българския футбол в този период, като постепенно се възстановява от репресиите, настъпили след промените през 1944 г. и успява да възроди претенциите си да бъде сред най-силните в България. Изгражда се много силен, автентичен отбор от талантливи, самобитни футболисти и “Славия” окупира първите места в класирането през цялата декада.

На няколко пъти тимът е буквално на косъм от така бленуваната титла, но се налага да се утешава само с многобройните призови места. Печели три пъти Купата на Съветската армия, аналог на сегашната Купа на България. Най-забележимо обаче присъства на европейската сцена, където дебютира през 1963 година с мач срещу славния тогава унгарски колос МТК (Будапеща) в турнира за Купата на носителите на национални купи. В същия турнир “Славия” постига най-големите си европейски успехи, а още при само второто си участие покорява клубен връх с достигането до полуфинал.

През 1966 г. “Славия” взима купата. И само три седмици по късно започва най-славната си европейска кампания. В онези времена турнирът за купата на страната се провежда така, че финалът да се играе на датата 9 септември, като “благодарност” към Съветската армия. Точно “Славия” - флагман на българския спорт преди 9 септември 1944 г., най-малко има основание за подобна “благодарност” към Червената армия. Заради чието преминаване през България и трайното отражение на това върху обществено-политическия живот у нас клубът търпи доста несгоди. И оцелява напук на желанието на режима.

Последователно преодолява 3 съперника, за да стигне до полуфинал с шотландския гранд “Рейнджърс” (Глазгоу). Славия изхвърля от турнира преди това уелския “Суонзи”, френския “Страсбург” и “Сервет” ( Женева) по един и същ начин - с убедителни победи в реваншите, които са в София.

Силната домакинска форма на славистите е причина те да се смятат за фаворити за първия двубой с “Рейнджърс”. А и шотландците достигат щастливо до мача със “Славия”, след като печелят 1/4-финала с испанския “Сарагоса” след жребий с хвърляне на монета.

Мачът се играе на стадион „Васил Левски" пред респектиращите 32 хиляди зрители, но предишният домакински мач със “Сервет” е наблюдаван от още по-внушителните 48 000. А 19 април 1967 г. е исторически ден за българския футбол поради факта, че не един, а цели два клуба стигат до фазата, предшестваща финала на европейска сцена.

От първата минута момчетата в бели екипи се хвърлят в непрекъснати атаки. Шотландците, които много добре знаят за силата на своя противник, се осланят на силовите си качества, като се опитват да държат домакините далеч от вратаря гигант Нори Мартин. Гостите взимат специални мерки с плътно покритие на “белите” нападатели. Съдия е скандалният Тофик Бахрамов, който година по-рано подарява световната титла на Англия, зачитайки нередовен гол на Джеф Хърст във финала с Германия за 3:2 (4:2).

До 31-вата минута по всичко изглежда, че голът за “Славия” е въпрос само на време, като намиращият се в най-добрата си форма хитрец Михаил Мишев буквално попилява защитата на “Рейнджърс”. При една от редките контраатаки обаче се случва наглед нелогичното. Гостите достигат до гол, който им носи и победата с 1:0 след груба грешка на вратаря Симеон Симеонов, който в тези години е абсолютна величина за играта на “Славия”. Мони Симеонов и до днес е смятан за най-добрия вратар на България за всички времена с огромния си талант, а за славистите той означава много повече с уникалната си вярност и лоялност към бялата емблема. Не е пресилено твърдението, че Мони Симеонов е българския Лев Яшин.

[wrapimg=]http://www.trud.bg/Images/Cache/Image_1329604_2.jpg[/wrapimg][wrapimg=]http://www.trud.bg/Images/Cache/Image_1329605_2.jpg[/wrapimg]

В отбора на “Славия” играят изключителни футболисти. В защитата е Александър Шаламанов, който и до днес е образец за десен краен защитник и за спортсменство. Показаното от Шаламанов в мачовете с “Рейнджърс” е оценено по достойнство от журналистите на Острова, които възхваляват таланта и уменията на българина. Един друг футболист обаче по онова време събира най-много комплименти и е любимец на бялата публика. Името му е Александър Василев, наричан галено Чоко, който напуска рано този свят, но остава завинаги в сърцата на футболните естети. Немалко от живите съвременници сравняват като присъствие на терена Чоко и Георги Аспарухов-Гунди.

Друга легендарна фигура от онези времена е Михаил Мишев, популярен като Горнобанския кмет. През кампаниято от 1967 г. той бележи много решителни голове и е истинско шило в нападението. Другите силни фигури в атака са Георги Харалампиев е Стоян Вражев.

През 1967 г. славистите не могат да използват услугите на един от най-емблематичните си футболисти - Петър Величков, но отсъствието му се компенсира от работоспособността на Любен Тасев, Димитър Ларгов, Емануил Манолов и Емил Лукач. Общо през сезона са използвани само 15 футболисти, което е нормално за онези времена. Но точно за мача с “Рейнджърс” и самите играчи признават, че вече са били доста уморени от дългия сезон.

“Сякаш на шега стигнахме до полуфинал - признава в края на кампанията ексцентричният Михаил Мишев в книгата “Славия” по световните терени” с автор Камен Огнянов. - Срещу “Рейнджърс” нямахме и късмет. Не играехме за никакви премии. Надеждата ни бе, ако стигнем до финала в Нюрнберг, да се върнем с по едно фолксвагенче на старо. Треньорът на “Байерн” Златко Чайковски ни бе обещал съдействие (б. а. - баварците вече са се класирали за финала и чакат съперника си от сблъсъка “Славия” - “Рейнджърс”).По време на реванша (б. а. - също 1:0 за шотландците) Чайковски даваше съвети на нашия треньор Добромир Ташков да не играем толкова предпазливо и да се хвърлим в атаки. След мача ни каза, че ние сме били по-силният отбор от “Рейнджърс” и има защо да съжаляваме. Обаче като влязохме в съблекалнята, видяхме огромен басейн, а мястото бе толкова широко, че се шегувахме помежду си, че не можем да се разпознаем в парата. На първия мач в София съветският съдия не отсъди дузпа в наша полза, като че ли по онова време имаше едно негласно правило да не се допускат отбори от соцлагера чак до финала.”

Треньорът Ташков също е на мнение, че “Славия” е заслужавала да играе на финал. Наставникът прави нещо много странно за съвременните футболни разбирания, като прекарва мача зад вратата на съперниците, окуражавайки собствените си нападатели. Точно те според него правят твърде много пропуски.

Благодарение на чудесното си представяне в кампанията “Славия” се придвижва в челните места на европейските ранглисти тогава. Тимът изиграва рекорден брой срещи и популяризира своето име далеч от България. Две години по-късно “Славия” играе и най-паметния си мач в евротурнирите, като отстранява испанския “Валенсия” в турнира за КНК. В предварителен кръг от турнира “Славия” среща на 17 септември 1969 г. испанците на своя стадион в кв. “Овча купел” и побеждава с 2:0, а реваншът завършва 1:1. Тази крайна победа е една от редките ни успехи в десетките сблъсъци между български и испански отбори. В безспорен герой на епичната сага се превръща Божидар Григоров, който и днес е клубна легенда.

Огромните успехи на “Славия” в евротурнирите са една от причините, поради които и днес привържениците на отбора искат толкова много той да играе пак в Европа. Което изглежда най-логичното нещо за този славен и неповторим клуб, който е на прага на стогодишнината си.

ЖАКЛИН МИХАЙЛОВ
Източник


Общо участията в европейските клубни турнири както следва:

Купа на Националните Купи – 6 участия 25 мача 9 победи 3 равни 13 загуби – 31:31 голова разлика

Купа на Панаирните Градове - 3 участия 8 мача 3 победи 2 равни 3 загуби – 8:10 голова разлика

Купа на УЕФА - 7 участия 16 мача 4 победи 3 равни 9 загуби – 18:41 голова разлика

Общо за Лига Европа - 16 участия 49 мача 16 победи 8 равни 25 загуби – 57:82 голова разлика

УЕФА – „Интертото” - 7 участия 42 мача 19 победи 8 равни 15 загуби – 62:53 голова разлика

Балканска клубна купа - 5 участия 24 мача 15 победи 2 равни 7 загуби – 53:22 голова разлика

Славия в Евротурнирите

КНК 63-64
МТК - Славия 1:0
Славия - МТК 1:1

КНК 64-65
Славия - Корк Селтик (Ирл) 1:1
Корк Селтик - Славия 0:2

КНК 66-67
Славия - Лозана 1:0
Лозана - Славия 2:1
3:2 в мач на неутр. терен


КНК 66-67
Суонси Таун (Уелс) - Славия 1:1
Славя - Суонси 4:0

Страсбург - Славия 1:0
Славия - Страсбург 2:0

Сервет - Славия 1:0
Славия - Сервет 3:0

Славия - Рейнджърс 0:1
Рейнджърс - Славия 1:0
Първи Български Отбор на Полуфинал!

КУПА НА ПАНАИРНИТЕ ГРАДОВЕ 68-69
Славия - Абърдийн 0:0
Абърдийн - Славия 2:0

КУПА НА ПАНАИРНИТЕ ГРАДОВЕ 69-70
Славия - Валенсия 2:0
Валенсия - Славия 1:1 !!!

Килмарнък - Славия 4:1
Славия - Килмарнък 2:0

КУПА НА ПАНАИРНИТЕ ГРАДОВЕ 70-71
Хайдук Сплит - Славия 3:0
Славия - Хайдук Сплит 1:0

КНК 72-73
Шалке - Славия 2:1
Славия - Шалке 1:3
Реваншът е прекратен при 1:0 за Славия заради дъжд, после мачът се преиграва и Шалке печели

КУПА НА ПАНАИРНИТЕ ГРАДОВЕ 73-74
Динамо Тбилиси - Славия 4:1
Славия - Динамо Тбилиси 2:0

КНК 75-76
Щурм Грац - Славия 3:1
Славия - Щурм Грац 1:0

КНК 80-81
Славия - Легия Варшава 3:1
Легия Варшава - Славия 1:0

Спарта Прага - Славия 2:0
Славия - Спарта Прага 3:0

Славия - Фейенорд 3:2
Фейенорд - Славия 4:0 1/4финал

УЕФА 82-83
Славия - Сараево 2:2
Сараево - Славия 4:2

УЕФА 88-89
Партизан - Славия 5:0
Славия - Партизан 0:5
sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif

УЕФА 90-91
Славия - Омония 2:1
Омония - Славия 4:2 сл. пр.

УЕФА 91-92
Славия - Осасуна 1:0
Осасуна - Славия 4:0

УЕФА 95-96
Славия - Олимпиакос 0:2
Олимпиакос - Славия 1:0

УЕФА 96-97
Славия - Инкарас Грифас 4:3
Инкарас Грифас - Славия 1:1

Славия - Тирол Инсбрук 1:1
Тирол Инсбрук - Славия 4:1

Време е Славия да се завърне в Европа!

В заключение може да се добави и факта, че след 6 шампионски титли в годините между 1913-та и 1944-та, Славия не е била допусната до шампионски титли до 1996-та година и дерби на България от Славия-Левски става Левски и ЦСКА, а "Белите" въпреки репресиите са успели да се наложат в Европа, макар и през Купата на България, както и да запазят своята доказана история на най-стар клуб в страната.
Колкото по-малко е умът, толкова по-трудно е да бъде скрит!" М.Генин
[wrapimg=]http://www.pfcslavia.com/images/slaviasmall.gif[/wrapimg]

Върни се в “Славия”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта