Постите и вълните наоколо?

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
ogrizko
Мнения: 5155
Регистриран на: 30 ное 2008 13:30
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот ogrizko » 25 мар 2021 19:08

THE G.A.M.E написа:Естествено, че се гордея, че съм оформил вижданията/вярата си, в страни от ортодоксалните религии, които делят Бог на "православен", "католик" или "протестант".
И това не са мои измислици, а факт.
Факт е също така, че православни, католици и протестанти, съвсем не следват дословно Библията.
Ако човек помисли с трезв, а не с промит ум, лесно ще го види.

Ортодоксалните църкви, са отрова за християнството.
Не ангажирам никого с тази оценка.
Но и не приемам да ме съдят "човеци".
Кой-прав, кой-крив, рано или късно ще се разбере.

Ами тогава не ги дели на православни, католици и протестанти. Просто приеми, че само православните са християни и са запазили вярата си в чист вид. Католиците са отпаднали от християнството и Църквата преди 10 века, а протестантите никога не са били християни, защото никога не са били част от Църквата. :idea: Ако говоря за католици и протестанти като за християни, то по-скоро е защото сами се определят като такива и за да не ги обидя, все пак всеки може да вярва в каквото си реши. Но по същност това, че някъде се говори за Христос не означава, че са християни и част от Църквата. Щото всичките врачки и гледачки си слагат икони, палят свещи и разни подобни и говорят за Бог, но всъщност използват изцяло демонски сили. Истинските духовни дарби се дават рядко и то за чистота на душата и огромно смирение.

А това кой как следва Библията и че не е дословно звучи смешно. Въпреки че реално ти не обясни какво точно имаш предвид като го казваш. Но понеже предполагам, че говориш за неспазване на Божиите заповеди, то наистина е смешно това дето казваш. Все пак хората се различават от ангелите, не знам ти може би очакваш християните да не ядат, да не правят секс, да не използват пари и да нямат жилище в някаква летежна безметежна фаза и състояние да се намират. Обаче всъщност това не е идеята на християнството, че християните са праведници! Идеята в Църквата е тая, че християните сме грешници! Защото "Христос дойде да призове не праведници, а грешници към покаяние". Един вид .....ако смяташ себе си за праведник, ти нямаш нужда нито от Църквата, нито може да приемеш Христос за Спасител ....защото реално ти си съвършен и нямаш нужда от Христос, в какво има да ти помага и от какво да те спасява?! Ако обаче чувстваш себе си като грешник, ако признаваш слабостите си, ако виждаш колко е слаба човешката природа и склонна към грях.... то тогава имаш нужда от Бог, от Църквата, от тайнствата и може да приемеш Христос като Спасител. И колкото и смешно да звучи, всички светии въпреки огромната си спрямо нас чистота са се смятали за най-големи грешници! Защото колкото повече очистваш себе си, толкова повече започваш да забелязваш скритите мръсотии, които преди това не си виждал. Сега сравни това, което е при нас християните (православните) с идеята на Римския папа да окупира светската власт (Ватикана), да се смята за непогрешим (равен на Бог) и т.н. Разликата е от земята до небето, разликата е от ГОРДОСТТА до СМИРЕНИЕТО! Просто нещата на Запад за съжаление са доста сбъркани и неслучайно са отпаднали от Църквата! Неслучайно и след векове се налага да се появят Протестантите, които се появяват на Запад точно заради безобразията на Римската "църква" .....и е твърде жалко, че Протестантите не са се обърнали на Изток да се върнат като членове на християнската Църква, а са решили да си създават нова "църква" ...не тази създадена от Христос и чиито членове имаме късмета да сме ние християните (православните). Това не звучи ли смешно всеки да си измисля нова "църква" според неговия си вкус и разбирания ....има ли смирение в това?!

За това и при православните има Св. Синод ......за да не се определят нещата от един човек и едно мнение. Търси се смирението. Дори патриарха е пръв сред РАВНИ!!! Няма повече права по никакъв начин над другите митрополити! Никога на Изток нещата не са били решавани от един човек за разлика от нещата случващи се на Запад (папа, пастор), винаги нещата са се случвали след събори на епископи, за да се стигне до най-правилното решение по духовните въпроси. Поради гордостта и алчността на папите за съжаление Църквата на Запад е трябвало да отпадне от християнството и вече се вижда ясно как благодатта от тази "църква" е отпаднала и на Запад са се случвали абсолютни безумия като кръстоносните походи, индулгенции и всякакви подобни, което е довело до протеста на Протестантите. И така... затова основата на всичко е СМИРЕНИЕТО!!! Пак ти казвам... това различава Православието от всичко останало, и това е основата на която стъпва!!! Да не се доверяваш само на себе си и собственото си мнение!! Това би трябвало да е християнина ...и че греши и пада е ясно, но трябва да се старае да върви в правилната посока и да се стреми да се покае като не го прави и да си умие душата един вид по тоя начин чрез покаянието.

"Бог се противи на горделиви, а на смирени дава благодат"
Изображение

rudiger
Мнения: 81
Регистриран на: 03 май 2016 20:34
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот rudiger » 25 мар 2021 22:30

Огризко, позволяваш си едва ли не да говориш от името на Бог, определяйки кой е християнин и кой не. В очите на Бога обаче много католици и протестанти може пък да са повече християни от теб например...
Съществува някакво според мен пагубно убеждение сред част от вас – миряните, че едва ли не щом сте православни, то автоматично сте прави. Че щом православието предхожда другите деноминации, то безусловно те са се отделили не от съставената от човеци Ортодоксална църква, а от Бога и Християнството. Което за мен е нелепо...

Твърдението ти, че няма смирение в другите религии... просто не отговаря на истината. Може би от значимите религии единствено в конфуцианството липсва. Уверявам те, че и в католицизъм, и в протестанство, и в мюсюлманство, и в будизъм, и в юдаизъм, и в индуизъм, и в даоизъм, и в зороастризъм, и в джайнизъм смирението е фундаментална практика, навярно и в шинтоизма, който ми е трудно да причисля към религиите...

За съжаление широко разпространено при православците е и взирането в недъзите на, както неправилно се изразяват - "еретиците", демек католици и протестанти.
Проблем ти е, че папата има огромна власт, ама не ти е проблем, че демократичния Св. Синод е съставен от над 70% агенти и сътрудници (от които само един си призна преди да бъде разгласено) на антихристиянския комунистически и атеистичен режим.
Проблем ти е, че имало кръстносни походи, ама не ти е проблем, че твоята Църква е канонизирала убийци на неверници за светии...
Проблем ти е, че имало индулгенции в католицизма (впрочем в православието също е имало), а не ти е проблем, че в ортодоксални манастири се позволява изографисването на щедри предполагаеми престъпници (Цецо Василев), а пък някои щедри мафиоти биват удостяват с титлата "архонт" (Слави Бинев).

Иначе е много хубаво, че си практикуващ християнин, щото голата вяра в Бог, без практика (молитва, смирение, покаяние, ограничаване на страстите и т.н.), за мен не се различава от безверието. Да вярваш в Бог според мен означава да изпълняваш волята Му, така че тази вяра е добре да бъде облечена в някаква форма, нищо че не е задължително условие за спасение...

Потребителски аватар
ogrizko
Мнения: 5155
Регистриран на: 30 ное 2008 13:30
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот ogrizko » 25 мар 2021 23:51

@rudiger - благодаря за смисления коментар :oops:

Ако говорим кой е християнин и кой не е.... съгласен съм, че може някой католик и някой протестант да е повече християнин от мен ...дори може и някой мюсюлманин да се окаже повече християнин от мен колкото и странно да звучи.... не съм аз който ще съди кой къде ще отиде относно отделния случай и наистина няма да се изненадам да стане нещо такова каквото предполагаш. Но относно като вяра, религия, учение - кое е истинно и кое не, то Православието превъзхожда неминуемо и единствено може да се нарече християнство. Другите "църкви" просто са отпаднали от християнството. И ако това не се говори, то е от политкоректност и да се избягват подобни спорове и скандали, защото е ясно как всеки ще дърпа за своето си. Но това е истинското учение съвсем не значи, че в другите християнски "църкви" няма добри и стараещи се да бъдат християни хора, които може да ме превъзхождат многократно в Божиите очи както казваш и може след смъртта аз да съм далече от Бога, а те - близко. Но пак казвам говоря като учение, вяра и религия ...а не относно частния случай, където за всеки човек има Кой да го съди.

Относно липсата на смирение! Говорех главно за християнството първо. Защото не мога да кажа, че познавам всяка религия и учение в дълбочина и големи подробности. И второ може би не се изразявам съвсем правилно .....говоря в случая за ИСТИНСКО СМИРЕНИЕ!! и СМИРЕНИЕ, което лежи в основата!!! Иначе си прав, че навсякъде се говори за смирение..... както и за любов.... само че между смирение и смирение ...и между любов и любов има страшно голяма разлика!!! Като дума е едно и също, като дълбочина и същност нямат просто нищо общо помежду си!! И това, че се говори някъде за смирение ....съвсем не означава, че то лежи в основата и не е просто думи, думи и празнословие!!!
Примерно и в чалгата се пее за любов .....докато се танцува с дълбоки деколтета и къси поли.... и хората се предразполагат към пушене на пури, наливане с алкохол и секс най-общо казано..... и сега може ли понеже там се говори и пее за любов да го сравниш с християнската любов - "Любовта е дълготърпелива, пълна с благост, любовта не завижда, любовта се не превъзнася, не се гордее, не безчинствува, не дири своето, не се сърди, зло не мисли, на неправда се не радва, а се радва на истина; всичко извинява, на всичко вярва, на всичко се надява, всичко претърпява." Макар думата, която се използва в двата случая да е еднаква, съдържанието и смисъла са безкрайно различни!!! И точно това имам предвид като казвам, че в другите религии няма смирение. Има някаква версия за смирение, има някакво човешко смирение... но просто го няма смирението като дълбочина и основа!!! Може католицизма да използва думата смирение, но "църквата" им е издигната върху основата на промяна на догмите (гордост), непогрешимост на папата (гордост), държавна власт (гордост, алчност?), модернизация според световните тенденции и да сме в крак с модата (пак вид гордост, защото според нашия човешки ум си мислим, че уж трябва нещо да се променя ..докато е по-добре човек да променя себе си към Бога отколкото да нагажда Бога към изкривените разбирания на човека особено от 21век ...въпреки че повърхностно погледното сигурно при католицизма нещата изглеждат по-добре като по-модерна църква и по-близко до хората ...но реално просто отиваща още по-далече от Бог и истината) ....това накратко за католицизма... за протестантите - вместо да опитат да си оправят проблемите в католицизма (по-добрия вариант между другото), или пък да се обърнат към православието (най-добрия вариант) - бунтарство (гордост), създаване на нова църква (гордост), измисляне на собствени учения и доктрини (гордост), всеки човек с различно мнение е прав и може да си направи негова църква (пак гордост) .....няма да мисля за повече примери просто разбираш накъде клоня. Опитвам се да кажа, че основите са тотално сбъркани!!! Чисто и просто като думи е възможно да говорят за смирение и любов, може проповедите на католици и протестанти да са по-добри от православните, може да са по-модерни и близки до човека .....но просто са сбъркани изцяло в основите си!!! Одеве казах, че съм ходил в протестантски "църкви" ....ами там хората изглеждат по-мили и по-добри, има млади момичета (за мен беше важно :lol: ), беше весело с песни и танци и музичка ...говореха се хубави неща.... всичко перфектно.... но понеже съм отраснал православен и определено колкото и да е хубаво там като външност ....то отвътре е кухо да дрънка! Няма нито дълбочина, нито смирение нито нищо. Ама това няма как да го усетиш чисто теоретично, а може да го усетиш изцяло опитно ако се пъхнеш в дълбочина в нещата! То и затова се е получила голямата разлика между Изтока и Запада ....Запада е заложил повече на разума и логиката, докато Изтока на практиката и опита! Т.е. сега аз в момента може да говоря логически издържано, да развивам някакви невероятни теории тук и да се пеня като маймуна ....и в същия тоя момент дето аз се правя на "свръхгениален" в тоя форум ...някой доста глупав и прост наглед човек в момента си стои смирено и си казва някаква молитва и опитно общува с Бог.... ами уверявам те, че тоя глупавия в момента е доста по-близо до Бог :mrgreen: та, нещо такова е и разликата между Изтока и Запада... западните хора като цяло са по-подредени и логични някак си, швейцарска точност, германска дисциплина ....докато на Изток сме малко по-странни наглед, но пък на Изток има повече душа някак си..... не знам дали обяснявам достатъчно добре, за да може да се усетят нюансите.... но дано да се разбира какво имам предвид. Просто нещата трябва да се градят на добра основа като цяло, защото след това и да се вдигне голяма и хубава сграда, ще следват проблеми след това. Затова като говорим за учения и религии, трябва да видим кога и по какъв начин са възникнали, а не само какво говорят. Защото приказките са върха на айсберга само :idea:

И не си прав. Абсолютно всичко нередно ме дразни! Особено пък в Православието ....и страшно ме дразнят православните, защото ако ние бяхме такива каквито трябваше да бъдем, то в момента всички щяха да са православни и нямаше да го има тоя спор в тоя форум. Св. Синод може от всякакви неща да е съставен ....но никой не си е позволил да реши нещо еднолично от БПЦ, а винаги има събор и обсъждане за най-важните въпроси ....и точно това е позволило на Православното учение да запази чистотата на християнството :idea: а иначе Св. Синод може да е наглед безкрайно смешен... а също и всеки православен християнин може да е безкрайно смешен.... и днешните православни вероятно мнозинството сме такива... но това е заради нашата слабост, а не заради слабостта на православното християнство. Ако изследваш православието в дълбочина ще разбереш, че няма аналог. Никакъв. Просто това е Божията Църква. Основана от апостолите и запазила чистотата си поне като догми. Иначе кофти православни - много! Но в днешни дни е страшно трудно, дори и на мен ми е трудно да спра телевизора и да не гледам мача и да отида да се моля.... всички възможни изкушения са ти на един клик разстояние... на компа, на тела, в големия град ...затова казвам, че сме се приспали яко! Като мисля кое е нормално за човека като човек се опитвам да се върна назад преди 1950 година, за да преценя кое е нормално за хората. В смисъл да правя някакво сравнение с човека от преди с този сега, за да преценя кое къде и до колко. Само за пример, не може преди 1950г. всички да са се трудели навън по полетата, а днес по цял ден да си седим на задника пред компа и да си мислим, че правим нещо. Човек има нужда от движение, за да се чувства добре и човек, от чист въздух и т.н. Ама докато осъзнаеш разни неща и правиш страшно много грешки. Та, в тоя смисъл относно недоумението ти за светците убийци и т.н. ....ако трябва да съм честен не знам кой светец имаш предвид точно, но всеки може да стане светец - дори аз и ти, всеки от тук писалите в темата дето се присмива на Православието, дори някой мюсюлманин.... въпроса е в това дали искаш да се очистиш и дали можеш да се покаеш истинно ...т.е. да спреш да правиш това дето си правил ...да се покаеш със сълзи, и да промениш живота си в обратната посока! Ако си крал - да спреш да крадеш и да даваш милостиня на бедните, ако си правил безразборен секс - да бъдеш целомъдрен, ако си бил пияница - да бъдеш трезвен и подобни неща! Всички светии са били грешници, просто за разлика от нас са знаели как да се покаят :idea:
Изображение

Потребителски аватар
Eminem
Мнения: 12827
Регистриран на: 11 апр 2011 17:25
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот Eminem » 26 мар 2021 03:55

И така... затова основата на всичко е СМИРЕНИЕТО!!! Пак ти казвам... това различава Православието от всичко останало, и това е основата на която стъпва!!! Да не се доверяваш само на себе си и собственото си мнение!!

Това какво ви говори ?

rudiger
Мнения: 81
Регистриран на: 03 май 2016 20:34
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот rudiger » 26 мар 2021 08:44

На мен лично ми говори и за криворазбрано смирение, доближаващо се до овчедушие сред православните.

Те, за съжаление, са тласкани да вярват в земни/видими чудеса, личби или знамения (нещо недопустимо за християнин), несъобразявайки как са подведени от религиозните си авторитети.
В Библията е записано, че Бог не обитава ръкотворни храмове, но въпреки това сръбския патриарх, ловчанския митрополит и и един куп представители на РПЦ излязоха с абсурдното твърдение, че няма как да се заразим от ковид, лапайки общата лъжичка за причастяване. Но документираните случаи на инфектиране ги опровергаха...
Тук вече неизбежно стигаме и до втора голяма заблуда според мен - убеждението, че всъщност се причастяват с Тялото и Кръвта на Христос, а не с най-обикновен хляб и евтино вино. Навярно тук се позовават на вечно удобното Свето Предание (в стил "една жена каза"), а не на Свещеното Писание.
Трети христоматиен пример за вяра в чудеса, личби или знамения е умилителният захлас при запалването (от самия Бог, разбира се) на благодатния огън...

Не мога да отрека обаче, че на ниво чисто духовни практики има изключителна дълбочина в ортодоксалната християнска вяра. Може би повече от католицизма... и определено повече от протестантството.

Потребителски аватар
ogrizko
Мнения: 5155
Регистриран на: 30 ное 2008 13:30
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот ogrizko » 26 мар 2021 09:04

Eminem написа:
И така... затова основата на всичко е СМИРЕНИЕТО!!! Пак ти казвам... това различава Православието от всичко останало, и това е основата на която стъпва!!! Да не се доверяваш само на себе си и собственото си мнение!!

Това какво ви говори ?

Ами ....може да питаш другите, но понеже цитираш мен все пак ......на мен ми говори да не се доверявам в случая на себе си, че знам какво точно имаш предвид като го задаваш тоя въпрос.... а да те питам какво имаш предвид, за да разбера и да знам как да отговоря. А мога да се направя и че знам какво имаш предвид. И да ти отговоря според моето субективно, а не обективно в случая мнение.

Но все пак ще се опитам да ти отговоря в няколко посоки, защото наистина не знам какво имаш предвид и виждам повече от един варианти като възможности във въпроса ти.

Първо на мен ми говори, че човеците не са безгрешни ....най-общо казано могат да бъдат заслепени от пари, жажда за власт, сексуален нагон, пристрастия и симпатии към определени личности и мнения, които са им симпатични...

Второ ми говори, че всеки човек вижда нещата по различен начин. Нали се сещаш, че ако вземем 5 човека дето гледат едно и също - най-вероятно ще чуем 5 различни мнения какво точно гледаме. Единия вижда хобота на слона, друг ушите, трети крака, четвърти корема и т.н., затова е редно да не се довериш на себе си, че си прав, защото може да не видиш обективната истина, а истината такава каквато ти се иска.

Трето ми говори, че четеш малко избирателно в случая и си пропуснал нарочно (или пък не?) думата САМО, която съм вмъкнал между избраните от теб думи :lol: Защо ли си пропуснал думата САМО?! Може би, за да излезеш прав за нещо.... вместо да се опиташ да разбереш какво имам предвид като го казвам това. Общо взето ако се доверяваш САМО на себе си, то всички разговори и дискусии са абсолютно безсмислени. Затова и отговарям малко избирателно в темата на някои потребители, които ми се виждат по-търсещи така да го кажа. Ти по-скоро се мъчиш да си наложиш твоето мнение и разбиране и това ти го казвам без ни най-малко желание да те обидя. Най-общо казано доверяваш се изключително на себе си и собственото си мнение и държиш да си прав.

Четвърто означава да не се доверяваш на разбиранията си ИЗЦЯЛО и на СЛЯПО, защото така си свикнал примерно, а да търсиш! Да търсиш истината дори да не ти харесва и да не ти е удобна. Няма да крия, че съм имал колебания във вярата си, в Бог, в православието. Понеже от малък съм възпитан така и правех нещата чисто механично и по едно време взех да си задавам много въпроси.... ами ако това всичкото е сбъркано?! Ако все пак няма Бог понеже наоколо всичките са далече от Него ...ако има Бог защо не усещам да ставам по-добър, а сякаш ставам по-лош.... ако има Бог защо не усещам абсолютно нищо докато се моля и постя примерно и разни подобни.... и така просто реших да погледна в други посоки както ти казах, да видя какво предлага езотериката, какво предлага протестантството ...да изляза от Църквата и това, което цял живот бях свикнал да правя и бях изгубил някъде там същността и смисъла... да спра да постя, да се изповядвам, причастявам, да ходя на Църква и то за период от години ....исках да се отдалеча, за да видя нещата отдалече и отстрани, за да ги "видя" по-добре... понеже докато носа ми е забит в нещата някак не усещах, че виждам нещо както трябва... прекалено близко ми е всичко, за да усетя нюансите и нещата. Но хубавото е, че в крайна сметка имах за основа Православието с която да сравнявам. Защото повечето други учения са доста по-лесни и подвеждащи, не се изискват толкова неща така да го кажем. Ако нямах за основа Православието и не го познавах от преди, вероятно бих залитнал нанякъде. Тайната на положителното мислене примерно, да мислиш колко си успешен, да визуализираш пари, за да получаваш пари.... сякаш смисъла и същността на живота е да си богат и да имаш много пари?! :lol: Или пък да залитна по някакви пак езотерични учения по-модерни, от Дънов насам разни щуротии... че сме шестата раса, че хората сме на разни нива и видиш ли Учителя Дънов и там учителите след него са на не знам си кое ниво... пък другите са на много по-ниско ниво ....дето постоянно се хвалят (гордост, самохвалство) как виждат постоянно ангели, архангели, комуникират с висшите сили (демоните в случая в образ на ангели), дето и те ми говорят за някакво смирение, защото съм бил на лекция на Георги Изворски и там ми говореше как трябва да сме смирени и изглеждаше смирен като вид в интерес на истината, с брада и дълга коса, нормално облечен.... но не спираше да лъха от него гордост и самохвалство, да се говори че бил на някаква по-висока степен от повечето хора, как виждал архангели, как архангел Метатрон му говорел някакви неща (такъв архангел не знам да има християнски, но както и да е ..за мен е ясно, че е някакъв демон, но всеки може да вярва в каквото реши). Та, общо взето казано хората си търсят по-лесното и удобното и се подвеждат по някакви повърхностни учения и нямат време, желание или може би просто православните ги дразним, за да видят дълбочината, красотата, смисъла, смирението и здравата основа в Православието :idea: та, след като се отдалечих от Православието за период от няколко години и механичното правене на нещата, почнах да влагам повече собствен смисъл и желание в правенето на нещата, почнах да си казвам молитвите бавно и съсредоточено, да полагам наистина повече старание, повече сърце и мозък... нещата почнаха да се получават и усещат доста по-различно и да добиват смисъл и дори на моменти да "усещаш" Бог.... обаче истината е, че трябва старание и задължително да НЕ ТЪРСИШ видения и усещания, защото не е в това смисъла и защото ако тръгваш с тая нагласа демоните само това и чакат да ти се явят в някакъв образ.... а ти демони сега може да кажеш и че няма ...само че в православните храмове сме виждали да идват обладани от разни протестантски "църкви" ...не че е невъзможно и в Православието да има такива, но просто затова ти казвам да не търсиш видения, образи, сънища ...и да не им се доверяваш, защото не знаеш дали са от Бог или от тъмните сили.

И пето, може пък да имаш предвид, че Православието учи на някакво примирение, страхливост или нещо от сорта.... обаче много християни са отивали на смърт и мъчения заради вярата си и с кръвта си са я засвидетелствали. Освен това както виждаш, не се притеснявам особено от това всички да ми скочите ако решите, защото ми е ясно предварително колко далече са повечето от Православието ...така че да си Православен християнин само по себе си в 21в. съвсем не е лесно. Общо взето на моменти се чувствам отделен от цялото общество и трябва да защитавам някаква друга страна на нещата. Примерно всички искат църквите да бъдат затворени.... само 0,01% от иначе 70% православните християни в България искат църквите да не се затварят по време на празници заради пандемията и дори вярваме, че това може да е от полза за хората :lol: :lol: Да не говорим, че се опитвам да се абстрахирам от това какво ми налагат телевизията, медиите, обществото, модните тенденции, новото "нормално" около нас и всякакви подобни. Не знам дали ти изглежда примиренческо да си християнин, но всъщност трябва доста смелост да станеш истински такъв.

И шесто, в крайна сметка има хора като Александър Македонски и Наполеон и т.н. дето са превзели целия свят един вид.... заслепени точно от СЕБЕ СИ и доверието САМО на СЕБЕ СИ и СВОИТЕ УСЕЩАНИЯ.... превзели са целия свят и какво?! Накрая човек разбира, че дори да победиш целия свят не е в това смисъла, и че по-трудното и истинската победа е тая ДА ПОБЕДИШ СЕБЕ СИ!!! Защото парите и властта са временни и няма да си ги отнесеш в гроба.... и така.

Както виждаш, въпроса ти може да има изключително много нюанси и да се подходи от изключително много гледни точки. Докато ти най-вероятно нещо конкретно си имал предвид, но както ти казах не разбрах какво точно, защото обективно погледнато не си го обяснил :oops:
Изображение

Потребителски аватар
bubka
Мнения: 9280
Регистриран на: 12 юли 2011 00:34

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот bubka » 26 мар 2021 09:16

The game тука с религиите е so deep, че на "вярващите" нЕма да има се повЕрва за какво наистина става на въпрос. Ама ако тръгна да обяснявам ще ме сметнете за луд, а и вероятно няма да има полза.
[offtopic][wrapimg=]http://cdn.makeagif.com/media/3-15-2014/9rWODJ.gif[/wrapimg][/offtopic]

Real
Мнения: 2954
Регистриран на: 15 юли 2008 08:37
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот Real » 26 мар 2021 09:42

Малко ми е странно да водим богословски дискусии в спортен форум, ама ми стана интересно...
rudiger написа:На мен лично ми говори и за криворазбрано смирение, доближаващо се до овчедушие сред православните.
Те, за съжаление, са тласкани да вярват в земни/видими чудеса, личби или знамения (нещо недопустимо за християнин), несъобразявайки как са подведени от религиозните си авторитети.

На мен това ми говори за пълно непознаване на Православието и ми звучи точно като "една жена каза", или "видях една бабичка да го прави". Всъщност, и нас, както и вас, Писанието ни учи "да изпитваме духовете", предупреждава ни многократно за множеството "лъжехристи и лъжепророци", които има да се нароят, да не се доверяваме на сънища, личби, знамения...
rudiger написа:В Библията е записано, че Бог не обитава ръкотворни храмове, но въпреки това сръбския патриарх, ловчанския митрополит и и един куп представители на РПЦ излязоха с абсурдното твърдение, че няма как да се заразим от ковид, лапайки общата лъжичка за причастяване. Но документираните случаи на инфектиране ги опровергаха...

В Библията също така е записано, че онези, които имат вяра - и да изпият отрова, няма да им навреди. И има доста документирани случаи в историята.
Обитаването на ръкотворни храмове и причастяването с Тялото Христово са две различни неща. Лъжичките са трето. Може ли да споделиш "документираните случаи на заразяване", щото не съм видял и един за година и нещо редовни служби в условия на "пандемия".

Другото няма да го коментирам, защото ще навлезем в сериозното богословие. Пък аз съм лекар и не ми е работа.

Потребителски аватар
ogrizko
Мнения: 5155
Регистриран на: 30 ное 2008 13:30
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот ogrizko » 26 мар 2021 10:02

rudiger написа:На мен лично ми говори и за криворазбрано смирение, доближаващо се до овчедушие сред православните.

Те, за съжаление, са тласкани да вярват в земни/видими чудеса, личби или знамения (нещо недопустимо за християнин), несъобразявайки как са подведени от религиозните си авторитети.
В Библията е записано, че Бог не обитава ръкотворни храмове, но въпреки това сръбския патриарх, ловчанския митрополит и и един куп представители на РПЦ излязоха с абсурдното твърдение, че няма как да се заразим от ковид, лапайки общата лъжичка за причастяване. Но документираните случаи на инфектиране ги опровергаха...
Тук вече неизбежно стигаме и до втора голяма заблуда според мен - убеждението, че всъщност се причастяват с Тялото и Кръвта на Христос, а не с най-обикновен хляб и евтино вино. Навярно тук се позовават на вечно удобното Свето Предание (в стил "една жена каза"), а не на Свещеното Писание.
Трети христоматиен пример за вяра в чудеса, личби или знамения е умилителният захлас при запалването (от самия Бог, разбира се) на благодатния огън...

Не мога да отрека обаче, че на ниво чисто духовни практики има изключителна дълбочина в ортодоксалната християнска вяра. Може би повече от католицизма... и определено повече от протестантството.

Досега писах доста по първия въпрос за възможността да говори и други неща. Но ще ти кажа защо ти говори това..... защото има тъмни сили, които "говорят" на хората разни неща. Ако се замислиш, вероятно най-трудното нещо е да стъпиш в православен храм. Понеже демоните не искат да стигнеш до там да си спасиш душата. По-лесно ще ти бъде да идеш в протестантска "църква", в будистки храм или каквото и да е друго, отколкото да стъпиш в пътя на Православието. Обаче интересното е, че някои врачки, гледачки и подобни пращат хората в храма да черпят енергия, да запалят свещ и за някакъв такъв ритуал..... но като стане въпрос да се направи изповед и да се заличат греховете познай каква съпротива настъпва от демоните и дали някои хора реално не почват да чуват разни гласове, че не трябвало да се изповядват :P Така че вероятно нещо "говори" на повечето хора да не си правят изповед пред свещеник (да проявят смирение) и се почват оправдания, че свещеника е човек... че е грешен, че не знам си какво.... от 1000 кладенеца вода само да не се извърши това спасително тайнство ;)

Дори и това за сънища, знамения и желание за чудеса преди малко казах, че християнина в никакъв случай не трябва да желае такива неща, защото може да ги получи от демоните. Но това не значи, че Бог не може да извърши чудеса ако Той реши, че е необходимо. Просто хората не трябва да ги желаят и търсят, а идеята е да се стремят към очистване и смирение. И Бог много рядко действа чрез видения! Затова е смешно как разни езотерици и врачки и подобни постоянно си мислят, че виждат и чуват Бог... Бог действа по-скоро с усещания и като присъствие, усещане за лекота, спокойствие, мир и тишина в сърцето.... един християнин няма нужда от видения и някакви подобни.... това са повърхностни желания на все още болния човек да търси някакви неща дето да го накарат да се чувства по-слециален, да се почувства избран, да се почувства много напреднал във вярата, едва ли не най-чистия.... затова Бог никога не праща видения и не говори толкова лесно.... освен ако не си безкрайно СМИРЕН!! Пак стигам до тая дума...

Относно това с благодатния огън, това е въпрос на вяра. Няма как да го докажа научно ако това очакваш. Но ще кажа, че примерно на мен това чудо не ми е необходимо, за да вярвам в Бог и да следвам Православната вяра.

Относно това с Причастието и че не можем да се разболеем. Да, вероятно можем да се разболеем. Лично на мен ми е трудно да говоря за неща в които не съм убеден, така че е възможно да се разболеем според мен. Но въпреки това, че може да се разболеем, лично аз смятам тайнството Причастие за спасително дори и да умра след това от ковид. Освен това пък видях и че не е необходимо да се лапа изцяло лъжичката и че някои свещеници просто един вид сипват Причастието от лъжицата в устата без да се лапа. Така че варианти винаги има и трябва да сме малко гъвкави понякога. Но не знам дали си разбрал правилно думите на РПЦ, че не може да се разболеем. Понеже аз не съм запознат какво са решили, защото не съм чувствал необходимост да знам такива неща. Просто не ме е вълнувало понеже за мен Причастието е спасително и не съм мислел, че ще коментирам някога това в някакъв форум :lol: но ще те питам сигурен ли си, че точно това са казали?! Защото може да са казали, че "Причастието не може да навреди", А НЕ "не може да ни разболее". И това са две коренно различни неща. Защото и моето мнение е, че Причастието може и да ни разболее евентуално (или поне нямам капацитета да твърдя на 100% обратното), но не може да ни навреди от гледна точка на духовната перспектива, а по-важна в крайна сметка е душата.... така че не знам какво са твърдели от РПЦ, но виж дали не са имали предвид по-точно това дето ти казвам :roll:

Относно хляба и виното, че са само бабини деветини и ги нямало в Библията:
"Аз съм хлябът на живота. Бащите ви ядоха мана в пустинята, и умряха; а хлябът, който слиза от небето, е такъв, че който яде от него, не ще умре. Аз съм живият хляб, слязъл от небето; който яде от тоя хляб, ще живее вовеки; а хлябът, който Аз ще дам, е Моята плът, която ще отдам за живота на света. Тогава иудеите се запрепираха помежду си, думайки: как може Той да ни даде плътта Си да ядем? А Иисус им рече: истина, истина ви казвам: ако не ядете плътта на Сина Човечески и не пиете кръвта Му, не ще имате в себе си живот. Който яде Моята плът и пие Моята кръв, има живот вечен, и Аз ще го възкреся в последния ден. Защото плътта Ми е наистина храна, и кръвта Ми е наистина питие. Който яде Моята плът и пие Моята кръв, пребъдва в Мене, и Аз в него. Както Мене е пратил живият Отец, и Аз живея чрез Отца, тъй и който Мене яде, ще живее чрез Мене. Този е хлябът, слязъл от небето. Не както бащите ви ядоха маната и умряха: който яде тоя хляб, ще живее вовеки" (Иоан 6:48-58).

"И когато ядяха, Иисус взе хляба и, като благослови, преломи го и, раздавайки на учениците, каза: вземете, яжте: това е Моето тяло. И като взе чашата и благодари, даде им и рече: пийте от нея всички; защото това е Моята кръв на новия завет, която за мнозина се пролива за опрощаване на грехове" (Мат. 26:26-28).

"Чашата на благословението, която благославяме, не е ли общение с кръвта Христова? Хлябът, който ломим, не е ли общение с тялото Христово?" (1Кор. 10:16).

"Защото един хляб, едно тяло сме ние многото, понеже всички се причестяваме от един хляб" (ст.17), т.е. причастяваме се от "живия хляб", "небесния хляб" - Христа, Който е казал: "Аз съм хлябът на живота" (Иоан 6:35).

"Защото, колчем ядете тоя хляб, и пиете тая чаша, ще възвестявате смъртта на Господа, докле дойде Той. Затова, който яде тоя хляб или пие чашата Господня недостойно, виновен ще бъде спрямо тялото и кръвта Господня. Но нека човек да изпитва себе си, и тогава да яде от хляба и да пие от чашата. Защото, който яде и пие недостойно, той яде и пие своето осъждане, понеже не различава тялото Господне. Затова между вас има много немощни и болни, а и умират доста" (1Кор. 11:26-30).

"Ако не ядете плътта на Сина Човечески и не пиете кръвта Му, не ще имате в себе си живот. Който яде Моята плът и пие Моята кръв, има живот вечен, и Аз ще го възкреся в последния ден" (Иоан 6:53-54).

Относно това дето казваш за ръкотворните храмове..... може би да уточниш по-точно какво искаш да кажеш. Защото не искам втори път да се впускам в собствено изследване на гледните точки и нюанси, които може да си имал предвид подобно на отговора ми към Еминем.... но ще кажа засега, че Христос присъства реално навсякъде и във всичко и няма как нещо да съществува ако Бог не е в него.... защото Бог реално е във всеки един атом. Освен това като се изследва един въпрос от Писанието, не се взема предвид един конкретен цитат, който ти е най-удобен ....а се гледа всичко, което пише по дадения въпрос на различните евентуално места в Писанието. Но точно това е слабост май на доста хора, особено протестанти и подобни - избират си нещо удобно и понеже реално наистина пише дадено нещо и изпадат в някаква крайност дето няма много общо с истината. Малко е сложно, затова е по-добре принципно особено за хора неукрепнали във вярата да четат повече Светите Отци на Църквата, отколкото да се впускат директно към Библията. Да речем, че Св. Отци малко по-добре смилат духовната храна за по-неопитните... и лично аз още не си вярвам особено, че разбирам правилно всичко дето пише в Библията въпреки че може да звучи смешно :P не че не чета изобщо, но просто не си вярвам чак толкова, че непогрешимо ще разтълкувам всичко ..затова предпочитам да чета Св. Пайсий Светогорец, св. Порфирий Светогорец, св. Йоан Кронщадски, св. Серафим Саровски и подобни неща, защото там са по-ясни нещата за бавноразвиващите като мен :geek: но това вероятно звучи абсурдно от гледна точка на днешния "умен" човек дето може и знае и разбира от всичко...
Изображение

rudiger
Мнения: 81
Регистриран на: 03 май 2016 20:34
Контакти:

Re: Постите и вълните наоколо?

Мнениеот rudiger » 26 мар 2021 10:08

Real написа:Обитаването на ръкотворни храмове и причастяването с Тялото Христово са две различни неща. Лъжичките са трето.

Това го кажи на сръбския патриарх, ловчанския митрополит и един куп представители на РПЦ, много от които се заразиха и починаха. Те твърдяха, че в църква е невъзможно да се заразим, не само при причастяване...
Според мен е пагубно, ако нечия вяра се крепи на подобни "чудеса" като горното или в божествения приозход на благодатния огън. Те не само могат да откажат човек от християнството при евентуално опровергаване, но и отклоняват от истинското търсене на Бога - вътре в себе си, без нужда от външни стимули.
Real написа:Може ли да споделиш "документираните случаи на заразяване", щото не съм видял и един за година и нещо редовни служби в условия на "пандемия".

Ето ти инфо за разпространяваща се инфекция именно в ортодоксална църква, и именно след причастяване. Прочети цялата статия обаче...
http://www.asianews.it/news-en/The-ordeal-of-the-Russian-Orthodox-Church-in-the-peak-of-the-epidemic-49990.html

Тук има пък инфо за заразяване с испанския грип и масова смърт, пак след причастяване:
https://books.google.bg/books?id=FPDcCQAAQBAJ&pg=PA98&lpg=PA98&dq=flu+orthodox+church&source=bl&ots=apZU2KcVCM&sig=ACfU3U3VLaDkUQ1jS8mV8EVxRURLUXWqsQ&hl=bg&sa=X&ved=2ahUKEwjm89nszMLqAhUVZxUIHc29DpoQ6AEwCHoECAoQAQ#v=onepage&q&f=false (от книгата "Nurses and Disasters: Global, Historical Case Studies")


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Thsmith и 32 госта